Skocz do zawartości
RafiX

Instalacja "zez"

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw zaczniemy od sformułowania podstawowego pojęcia jakim będziemy sie tutaj posługiwać.

 

Co to jest "zez"?

 

"Zez" jest to sposób umożliwiający dołączenie dodatkowego konwertera do istniejącego zestawu antenowego poprzez zamocowanie go w odpowiednim uchwycie. Tą całość będziemy nazywać "zezem". Uzyskane połączenie pozwoli nam na odbiór programów z drugiego satelity jednocześnie bez konieczności instalowania dodatkowej czaszy.

 

W Polsce najczęściej montujemy zeza na satelitę Astra 19.2E z racji na możliwość odbioru wielu ciekawych kanałów niemieckich i poszerzającą się stopniowo ofertę polskich stacji.

Instalacja zeza polega na dołączeniu do istniejącego zestawu, dodatkowego uchwytu wraz z konwerterem.

 

Aby bardziej przybliżyć ideę zeza...

W podstawowym ognisku anteny umieszczony jest konwerter służący do odbioru, np. satelity HotBird. Drugi konwerter jest zamocowany w specjalnym uchwycie którego nazwiemy dodatkowym ogniskiem i służy do odbioru drugiego satelity, np. Astra. Kable od dwóch konwerterów prowadzimy poprzez przełącznik DiSEqC, otrzymujemy jeden kabel który łączymy bezpośrednio z tunerem cyfrowym.

 

 

Zalety takiej konstrukcji:

 

- rozwiązanie idealne dla popularnych 80-tek, również anten mniejszych jak i jeszcze większych. Przy mniejszych antenach mogą wystąpić straty sygnału z zeza, ale nie tak duże jak w przypadku gdyby zastosowalibyśmy monoblock do takiej anteny.

- jest to układ niezależnych konwerterów, jeśli coś się zepsuje - podmieniamy tylko uszkodzony element - co jest tańsze

- można dokładnie wyregulować rozstaw konwerterów i dopasować skręcenie uzyskując najlepszy efekt

- łatwiej rozbudowywać zeza (dodawać kolejne konwertery na inne pozycje SAT)

 

Wady:

 

- ustawienie zeza opartego na układzie niezależnych konwerterów jest dużo trudniejsze (zwłaszcza dla "laika") niż zainstalowanie np. konwertera monoblock

- większy koszt

 

 

 

Zakupy jakie należy zrobić aby móc zainstalować "zez":

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------200605300182jpg250vd8.jpg

Uchwyt na zez - koszt około 15 PLN. Mocowanie umożliwia dokładne wyregulowanie rozstawu konwerterów. Jest bardzo prosty w instalacji.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------invertos2pc4.jpg

Konwerter "single" - koszt około 25 PLN. Najprostszy konwerter typu "fullband". Polecam konwertery, które są wyposażone w dłuższy promiennik (46 mm). Lepiej zdają egzamin, jeżeli chodzi o odbiór z zeza z większych odległości.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------64594qw7.jpg

Przełącznik DiSEqC - koszt około 25 PLN. Należy dobrać jeszcze odpowiednie urządzenie. Standardowo powinien być to DiSEqC 2/1 przełączajacy dwa konwertery z jednego tunera za pomocą komendy z tunera - przynajmniej "tone burst". Ma go wbudowany niemal każdy tuner cyfrowy. Na temat doboru, więcej znajdziemy tutaj>>>

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------przewdkoncentrycznyfm2.jpg

Kabel koncentryczny - koszt około 1.5 PLN (cena za metr)

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------wtyczkifum5.jpg

Złączki typu "F" - koszt około 1 PLN za sztukę. Zakładane są na kabel aby można było go przykręcić.

 

 

 

 

Inne uchwyty na zez...

 

 

Czasami zdarza się, że anteny satelitarne są wyposażane w rurkę/kształtownik o nietypowych wymiarach, co może utrudnić zamocowanie zeza podanego wyżej przy zakupach (przykład), dlatego też stosuje się inne odmiany uchwytów.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------uchwytzezuniwersalnyna2dw9.jpg

 

Podany przykład jest uniwersalnym uchwytem na zeza, którego mocuje się na konwerterze (nie na rurce/kształtowniku).

 

 

 

Ciekawe tematy poruszane na forum:

Jak ustawić zez na Astrę?

Jak zainstalować zeza albo/i Monoblocka???

Siła sygnału na zezie

Drugi konwerter

Rozbudowa o zeza lub zezy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy da się ustawić zeza na satelitę odległą o 17° od kierunku centralnego na zwykłej antenie stalowej?

 

 

Przed ustawianiem zeza na pozycję Amos 1/2 - 4.0W należy najpierw ustawić antenę od razu bezpośrednio na tą satelitę. Pozwoli to nam określić, jaki sygnał uzyskujemy kolejno z transponderów. Jest on niestety bardzo zróżnicowany, dzięki temu dowiemy się, czy w naszym przypadku zezowanie z HotBirda na Amosa będzie opłacalne.

Na moc sygnału ma duży wpływ wartość SR, wszystkie transpondery na ogół da się odebrać z SR=27500. Czym niższe SR, tym sygnał może być już słabszy (choć nie zawsze się sprawdza te stwierdzenie). Na moc sygnału wpływa też parametr FEC. Czym będzie mniejszy (np: 1/2, 2/3), tym zachodzi prawdopodobieństwo, że przy bardzo niskiej mocy, będziemy mogli odbierać kanał bez żadnych problemów. Jeżeli zostanie zastosowany wyższy parametr FEC (np: 5/6, 7/8 ), tym kanał będzie bardziej podatny na "szatkowanie" obrazu i dźwięku, nawet przy uzyskanej dużej mocy sygnału. A więc jeżeli przy bezpośrednim ustawieniu anteny na Amosa, moc sygnału z określonego transpondera oscyluje w granicach 50%, to jest duże prawdopodobieństwo, że też uzyskamy sygnał z tego samego transpondera, zezując z HotBirda. W przypadkach, gdy sygnał waha się w granicach 40% i niżej, możemy nawet nie uzyskać żadnego sygnału z zeza.

 

 

 

A teraz przejdźmy do uzyskanych wyników...

 

Wszystkie testy zostały wykonane dla satelity Amos 1/2 - 4.0°W na zwykłej antenie satelitarnej o wymiarach 78x86. Lokalizacja - Białystok. Kierunkiem głównym została obrana pozycja HotBird - 13.0°E, drugi konwerter "zezował" właśnie na 4.0°W. Do testów użyłem już starego konwertera (ma 7 lat!) z współczynnikiem szumów - 0,7dB.

 

Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu testy przeszły pomyślnie. Choć wszystkiego i tak nie udało się prawidłowo odebrać, to większość odbierałem bez zarzutów. Problem z odbiorem wszystkich kanałów z niską wartością Symbol Rate (scpc) nasila się już przy niewielkim pogorszeniu pogody.

 

 

10722 H 27500 3/4 Spacecom (kanały ukraińskie)

10764 H 30000 3/4 Spacecom (kanały ukraińskie)

11260 H 27500 3/4 Telespazio Hungary (MusicMax, przekazy)

11304 H 19540 3/4 Antenna Hungária (ATV)

Wszystkie transpondery z wysokim SR są odbierane prawidłowo (choć straty sygnału są i tak duże) - moc sygnału niektórych tp. nawet dochodzi do 50% np: Telespazio Hungary. W rzeczywistości przy normalnym ustawieniu anteny na tą pozycję - (w moim przypadku) moc transpondera dochodzi nawet do 70%.

 

11591 V 20000 2/3 France TV

Także transponder z AtlanticBirda 5.0W jest odbierany prawidłowo (moc ok. 40%)

 

Gorzej sprawa wygląda z kanałami scpc. Sygnał uzyskałem właściwie na najniższej granicy prawidłowego odbioru. Do tego, ich odbiór bywa różny - jedne odbierają lepiej, inne gorzej, później jest na odwrót. Najciekawiej wypadł polski kanał TMT, którego sygnał waha się w największych proporcjach, czasami odbiór nie jest nawet możliwy, a czasami porównywany do mocy sygnału uzyskanego z transponderów z wyższą wartością SR. Na uzyskany wynik odbioru ma też wartość FEC, przypomnijmy, dla TMT jest on najwyższy - 7/8.

 

 

 

W ramach podsumowania...

Do testów użyłem starego konwertera, w dodatku już uszkodzonego. Obecnie na rynku można kupić takie urządzenia z bardzo niskim współczynnikiem szumów - 0,2dB co niewątpliwie powinno odbić się na lepszym sygnale.

 

 

Zapraszam do wyrażania swoich opinii na temat "zezowania" na satelitę Amos - 4.0W. :arrow:https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ zezujący vs. Monoblock

 

Jeszcze słów kilka o konwerterach typu Monoblock.

 

Jak wygląda monoblock?

 

2952.gif

 

Co to jest monoblock?

 

W uproszczeniu są to dwa konwertery już ustawione na rozstaw ok. 6° (czyli tyle, ile jest pomiędzy dwiema najpopularniejszymi pozycjami satelitarnymi - Astrą, a Hot Birdem) i przełącznikiem DiSEqC. Całość w jednej obudowie, bez konieczności dobierania uchwytu, bo wystarczy złapać za jeden promiennik, aby drugi "sam się trzymał" ;)

 

Zalety

 

- łatwy w instalacji

- jeśli uda się ustawić jednego satelitę, drugi złapie się sam

- nie wymaga dodatkowych uchwytów

- mniej "kabelkologii"

 

Wady

 

- zalecany do anten nie mniejszych i nie większych niż 75 - 85 cm (w pozostałych wypadkach o ile konwerter główny będzie poprawnie patrzeć na czaszę, o tyle zez już nie i nie można tego ustawić, bo monoblock to zwarta konstrukcja,

- rozstaw 6° (są też z 3°), innych nie da się uzyskać z uwagi na zwartą konstrukcję

- jeśli choć jeden element w monoblocku się uszkodzi - całość do wymiany

- nie można tak perfekcyjnie dobrać kątów skręcenia konwerterów, jak ma to miejsce w układzie dwóch niezależych konwerterów.

 

Mimo tych wad instalacje oparte o konwertery Monoblock stają się coraz popularniejsze, bo świetnie sprawdzają się w Polskich warunkach - anteny o średnich 80cm są wystarczające do odbioru Astry i Hot Bird-a jednocześnie, a prostszy w instalacji jest Monoblock, w związku z czym jest chętnie wybierany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak instalujemy konwerter "Monoblock"?

 

Ustawienia jakie należy wykonać w naszym odbiorniku satelitarnym są następujące:

 

- ustawienia oscylatorów LO powinny wynosić odpowiednio: 9750/10600 MHz lub 9.75/10.6 GHz. (wchodzimy do ustawień parametrów konwertera LNB). Z reguły powinny być wpisane standardowo.

- drugą ważną sprawą jest wybór portów DiSEqC dla naszych satelitów. Producenci konwerterów monoblock różnie ustalają sterowanie poszczególnych "trąbek". Trudno jest więc powiedzieć, że HotBird będzie odbierany na DiSEqC 1 (A), a Astra na DiSEqC 2 (B). Może być dokładnie odwrotnie. Przełączając porty w menu tunera musimy obserwować wskaźnik poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu satelitach uzyskamy sygnał.

 

Jeszcze co należy zrobić, to jest odpowiednie założenie monoblocka w uchwycie. Musimy pamiętać, że jeżeli ustawiamy antenę na Hot Birda, to wolna "trąbka" musi być z prawej strony konwertera głównego patrząc od tyłu czaszy.

 

Wszystkie wątpliwości powinien zobrazować niniejszy rysunek:

Jeżeli ustawimy antenę na HotBirda, w uchwycie powinna znaleźć się lewa "trąbka".

--------------------------------------------------------------------------HotBird 13.0Emonoblockog7.jpgAstra 19.2E

 

 

 

 

 

GDY UŻYJEMY UCHWYTU NA ZEZ I KONWERTERA "SINGLE"...

 

Po której stronie mam ustawić zez?

 

 

Przyjmujemy, że antena satelitarna będzie ustawiona na satelicie Astra 19.2E, zez będzie skierowany na HotBird 13.0E. Według obrania kierunku głównego jako pozycję 19.2E, ustawienia będą nastepujące:

 

Po lewej stronie, konwerter główny będzie odbierał sygnał z Astry 19.2E.

Po prawej stronie, konwerter "zezujący" będzie odpowiedzialny za odbiór sygnału z HotBirda 13.0E.

 

Powyższą treść powinien wyjaśnić niniejszy rysunek:

 

----------------------------------Astra 19.2Ezez2gp2.jpgHotBird 13.0E

 

Gdy ustawimy naszą antenę na satelitę HotBird 13.0E, to uchwyt na zez trzeba będzie zamocować z drugiej strony aby odbierać Astrę 19.2E.

 

Jeżeli ustawiamy zeza na inne - dalsze pozycje satelitarne...

 

Gdy ustawiamy satelitę na zezie, która jest zaczepiona niżej nad horyzontem, to konwerter zezujący musi być wyżej od tego głównego. Tak więc, jeżeli Amos 4.0W jest niżej, to konwerter musi być wyżej (względem konwertera głównego - HotBird 13.0E). Odwrotna sytuacja zaistnieje, jeżeli zechcemy ustawić zeza na Astrę 28.2E (satelita zaczepiony wyżej nad horyzontem), wtedy konwerter będzie niżej (względem konwertera głównego - Astra 19.2E).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×