Skocz do zawartości

nbox uszkadza głowice Fergusonów


Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownicy posiadający jednocześnie odbiorniki nbox i Ferguson HF-8800 HD zgłaszają coraz częściej uszkodzenia głowicy po ich połączeniu przez przelotkę LNB Fergusona. nbox sprawia także problemy przy wykorzystaniu wyjść LNB w starszych modelach marki Ferguson xx18.

 

W wypadku nbox HDTV uszkodzona zostaje wyłącznie głowica Fergusona HF-8800 HD, natomiast podłączenie nbox recorder może uszkodzić obydwa urządzenia.

 

Zgodnie z wyjaśnieniami producenta problem występuje wyłącznie w wypadku odbiorników nbox, które posiadają "niestandardową" głowicę tunera.

 

Możliwe są także problemy z innymi modelami odbiorników cyfrowych - wina leży po stronie nboxów.

 

Jednocześnie na stronie internetowej http://www.ferguson-digital.eu pojawiła się nowa testowa wersja oprogramowania dla odbiorników AF-7318 UCI, opisana jako AF7318UCI_TSH_E6820_test_epgCP, która wprowadza odczyt EPG dla kanałów Cyfrowego Polsatu z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ma ona także dodaną ostatnio obsługę 7 zdarzeń timera. Obecnie odczyt pełnego EPG wymaga nieco czasu (kolejne pozycje pobierają się wolno), jednak planowana jest kolejna poprawka przyśpieszająca nieco ten proces.

 

 

źródło: https://satkurier.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję najlepszy według mnie fragment powyższego newsa. :wink:

W wypadku nbox HDTV uszkodzona zostaje wyłącznie głowica Fergusona HF-8800 HD, natomiast podłączenie nbox recorder może uszkodzić obydwa urządzenia.

Sam czytałem regulamin n-ki. Można będzie się spotkać z niemałą karą finansową. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka informacji

 

1) Póki co zdarzyło się kilka takich wypadków. Dmuchając na zimne Tekstar ostrzega.

 

2) Nigdzie nie jest powiedziane, że dotyczy to tylko Fergusonów. Telstar zajmuje się swoimi produktami i jedynie ostrzega.

 

3) Anomalie w zachowaniu nBoxów podłączanych przez przelotkę zauważyliśmy w redakcji już wcześniej. Podczas eksperymentów z AF-3318 mimo poprawnego podłączenia nBox spięty po przelotce nie widział sygnału (jako jedyny - każdy inny podpięty po przelotce odbiornik działał). Jeśli działa wszystko poza jednym, to nie trudno się domyśleć, że to nie była wina AF-3318. Oczywiście nBox podpięty bezpośrednio działał poprawnie. W każdym razie nie widząc sensownego wyjaśnienia problemu uznaliśmy to za jakieś dziwności i nie badaliśmy tego dalej (jedynie kiedyś w jednym z tematów, chyba w dziale Problemy, ostrzegałem, aby nie łączyć nBoxa przez przelotkę). Dopiero komunikat od Telstara dał mi nieco do myślenia w tym polu.

 

Pobadamy nBoxa bliżej, zwłaszcza napięcia na głowicy na czuwaniu i kilka innych szczegółów, a także Fergusona HF-8800 HD. Problem musi leżeć w jednej ze stron i wykrycie go (o ile uda się go nam odtworzyć) i namierzenie winnego nie powinno być trudne 8) Jeśli będę wiedzieć coś więcej w temacie - umieszczę stosowną informację.

 

Póki co temat powinien powędrować raczej do działu Fergusonów - komunikat był nie od ADB, tylko od Telstara. Przenoszę więc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak mialem jeszcze N-ke podpialem w ten sposob swojego freda 7018 z n-boxem.Efekt? Wywalona lista,a zdazylem tylko przelaczyc dwa kanaly,nie wspominajac o tym,ze sam N-box nie chcial poprawnie funkcjonowac.Tak wiec majac przez chwile 8800 i n-boxa w jednym pomieszczeniu nawet przez mysl mi nie przeszlo by razem to spinac.Po ostrzezeniu nikt normalny tego nie zrobi.Nie znam sie na technicznych szczegolach,ale sadze jednak,ze tak specjalnie uczyniono w N-ce...i ze to dotyczy tez wielu innych tunerow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że nka w ciągu kilku minut usunęła wątek z tą informacją ze swojego forum. Oni wszystko zamiatają pod dywan i jak tylko coś jest niepolityczne to natychmiast znika.

 

A oto info ze strony fergusona:

http://www.ferguson-digital.eu/pl/newsy/n_problemy.html

 

n = problemy

 

W związku z licznymi uszkodzeniami głowic tunerów HF8800HD, prosimy nie podłączać tunerów N-box oraz N-box recorder do wyjścia LNB tunera Ferguson.

 

Jednocześnie informujemy, że problem ten dotyczy tylko i wyłącznie tunerów N-box oraz N-recorder, które niestety posiadają "niestandardową" głowicę, która w trybie STANDBY nigdy się nie wyłącza.

 

Dekoder N-box do poprawnej pracy wymaga dwóch konwerterów (lub pojedynczego Twin), ponieważ zamontowano w nim dwa tunery telewizyjne, pozwalające na jednoczesne nagrywanie programów i oglądanie innej stacji. Drugi konwerter służy także do pobierania filmów na żądanie (tzw. VOD). Nagrywanie filmów trwa również w czasie gdy odbiornik jest wyłączony. W tym czasie głowica urządzenia musi być zasilana i nie wolno do niej podłączać innych odbiorników. Jedynym słusznym podłączeniem dla odbiorników N-box, jest bezpośrednie podłączenie z konwertera Twin (lub konwertera z większą liczbą wyjść), bez żadnych rozgałęziaczy, przelotek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczow.

Chcialbym podlaczyc 3 tunery w sposob jak wyzej, a wiec Ferdek, dalej Sammy, a na koncu nbox rec. Od pazdziernika ub. r. mam podlaczonego Samsunga do nboxa, (a pozniej nboxa recordera) po przelotce i wszystko chodzi bez zarzutu. Moge miec wlaczone oba tunery i ogladac 2 rozne kanaly ( w zaleznosci od polaryzacji i pasma niskiego lub wysokiego), ale teraz obawiam sie podlaczyc Ferdka do nboxa. Czy gdy wstawie pomiedzy nimi Sammiego to czy to zapobiegnie spaleniu glowicy w ktoryms z tunerow?

Drugie pytanie dotyczy CAM-u Conax-a CAS7, jest wzmianka o nim w najnowszym Satkurierze. Czy ktos probowal wlozyc do niego karte n-ki i odebrac cos w Ferdku lub innym tunerze?

Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://media2.pl/media/26174-zamieszani ... boxow.html

 

Kilka dni temu firma Ferguson informowała, że nBoxy firmy ADB uszkadzają głowicę jej dekoderów. Z kolei firma ADB broni się, że wykryła błędy, ale w odbiornikach Ferguson.

 

Pod koniec czerwca 2007 roku Ferguson podał w informacji prasowej, iż wyprodukowane przez ADB nboxy uszkadzają głowice dekoderów Ferguson.

 

W celu wyjaśnienia problemu testom został poddany dekoder firmy Ferguson HF-8800 HD. Podczas badań i analizy konstrukcji tego odbiornika wykryte zostały błędy konstrukcyjne. Zauważono, że odbiornik HF-8800 poprzez błędną konstrukcję powoduje narażanie na uszkodzenie innych urządzeń satelitarnych, które zostaną podłączone do gniazda LOOP OUT, poinformowała firma ADB.

 

Norma PN-EN 61319-1 opisuje zasadę działania LNB, która polega na tym, że zasilanie oraz sterowanie są przesyłane od odbiornika SAT do LNB, natomiast LNB generuje sygnał RF do odbiornika SAT (STB). Zgodnie z tą zasadą muszą także pracować wszystkie urządzenia podłączone do instalacji antenowej (splittery, przełączniki, wzmacniacze, STB-y). Niedopuszczalne jest, aby któreś z urządzeń generowało napięcie mogące uszkodzić inne, zauważa ADB.

 

Przykładem poprawnej konstrukcji jest splitter satelitarny, który posiada wbudowane diody w celu zapobieżenia zwarć dla prądów DC. Prawdopodobnie w przypadku konstrukcji odbiornika Ferguson nie zastosowano się do tej zasady i odbiornik ten przesyła napięcie stałe nie tylko do gniazda DISH IN (czyli do LNB) ale również do gniazda LOOP OUT (czyli do drugiego odbiornika).

 

http://www.telewizjanowejgeneracji.pl/2 ... -ferguson/

 

Ferguson: nbox uszkadza głowicę w Fergusonie HF-8800 HD

ADB (producent nboxa): to odbiorniki Fergusona stanowią zagrożenie dla różnych urządzeń

 

Powiem krótko: WOW!

Nawet nie przypuszczałem, jak pasjonujące mogą się okazać rozważania na temat głowicy w odbiorniku satelitarnym. To będzie dość nietypowy wpis na tym blogu - choć szczegóły przerastają moją wiedzę techniczną (tak się pocieszam, że niektórych czytelników też;-), to liczę na to, że wpis okaże się interesujący nie tylko dla osób profesjonalnie lub hobbystycznie parających się elektroniką.

 

Pójdę na łatwiznę i zacznę… od początku ;-)

A zaczęło się pod koniec czerwca od tekstu opublikowanego na SatKurierze.

 

Otóż właściciele odbiorników nbox i Ferguson HF-8800 HD coraz częściej zgłaszali uszkodzenia głowicy. Problem występował, gdy oba urządzenia łączono przelotką LNB Fergusona. (problemy pojawiały się też ponoć przy wykorzystaniu wyjść LNB w starszych modelach marki Ferguson xx18).

 

Rezultaty: gdy w ten sposób z Fergusonem był spięty nbox HDTV, uszkodzona zostawała głowica Fergusona HF-8800 HD, gdy nbox recorder - na uszkodzenie narażone były oba urządzenia.

 

SatKurier w przytaczanym tekście opisał wyjaśnienia producenta Fergusonów, który przekonywał, że problem występuje wyłącznie w wypadku odbiorników nbox, które posiadają “niestandardową” głowicę tunera.

 

W tekście pojawił się też taki fragment:

 

Dekoder nbox do poprawnej pracy wymaga dwóch konwerterów (lub pojedynczego Twin), ponieważ zamontowano w nim dwa tunery telewizyjne, pozwalające na jednoczesne nagrywanie programów i oglądanie innej stacji. Drugi konwerter służy także do pobierania filmów na żądanie (tzw. VOD). Nagrywanie filmów trwa również w czasie gdy odbiornik jest wyłączony. W tym czasie głowica urządzenia musi być zasilana i nie wolno do niej podłączać innych odbiorników. Jedynym słusznym podłączeniem dla odbiorników nbox, jest bezpośrednie podłączenie z konwertera Twin (lub konwertera z większą liczbą wyjść), bez żadnych rozgałęziaczy, przelotek itp.

 

Tymczasem dziś do mojej skrzynki pocztowej wpadł mail od ADB: o “ADB dementuje -nbox nie uszkadza Fergusona, to odbiorniki Fergusona stanowią zagrożenie dla różnych urządzeń”.

 

W ADB mocno się widać oburzyli na doniesienia - na tyle, że poddali testom dekoder firmy Ferguson HF-8800 HD.

 

Teraz obfity cytat z tejże analizy:

 

Podczas badań i analizy konstrukcji tego odbiornika wykryte zostały istotne błędy konstrukcyjne odbiornik HF-8800 poprzez błędną konstrukcję powoduje narażanie na uszkodzenie innych urządzeń satelitarnych, które zostaną podłączone do gniazda LOOP OUT.

 

Norma PN-EN 61319-1 opisuje zasadę działania LNB, która polega na tym, że zasilanie oraz sterowanie (18/13V, 22kHz, DiseqC) są przesyłane od odbiornika SAT do LNB, natomiast LNB generuje sygnał RF do odbiornika SAT (STB). Zgodnie z tą zasadą muszą także pracować wszystkie urządzenia podłączone do instalacji antenowej (splittery, przełączniki, wzmacniacze, STB-y). Niedopuszczalne jest, aby któreś z urządzeń generowało napięcie mogące uszkodzić inne.

 

Przykładem poprawnej konstrukcji jest splitter satelitarny, który posiada wbudowane diody w celu zapobieżenia zwarć dla prądów DC.

 

Prawdopodobnie w przypadku konstrukcji odbiornika Ferguson nie zastosowano się do tej zasady i odbiornik ten przesyła napięcie stałe nie tylko do gniazda DISH IN (czyli do LNB) ale również do gniazda LOOP OUT (czyli do drugiego odbiornika). W konsekwencji tego, jeżeli oba odbiorniki będą połączone ze sobą może nastąpić konflikt prowadzący do uszkodzenia jednego z nich.

 

Poniżej przedstawiono schemat blokowy połączeń z STB 1 marki Ferguson - HF-8800HD.

 

Ponieważ architektura systemu SAT nie przewiduje podawania napięcia stałego od LNB do STB, odbiorniki satelitarne nie są projektowane na okoliczność takiego podłączenia.

 

Zgodnie z tym, układ w urządzeniu Ferguson powinien wyglądać następująco:

 

Grzebanie ADB wykazało ponoć jeszcze jeden błąd konstrukcyjny dekodera.

 

Otóż:

 

Układ zasilania LNB odbiornika HF-8800HD zgodnie z deklaracją producenta powinien dostarczyć 500mA prądu. Przy takim obciążeniu układ stabilizatora LM317 jest przegrzewany. Pomimo zastosowania radiatora na tym układzie, stabilizator ten pracując w temperaturze otoczenia 25 stopni osiąga na radiatorze temperaturę 120 stopni. Przy dłuższej pracy odbiornika przy takim obciążeniu może ulec on uszkodzeniu.

 

Mowa końcowa ADB:

 

Powyższa analiza udowadnia, iż odbiorniki Ferguson stanowią zagrożenie dla innych urządzeń z nimi współpracującymi.

 

Edycja Mr. Orbita: Dodałem cytowanie, bo post wyglądał nieciekawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PawelU1981

Ciekawe czy producent nBoxów wiedział o takiej możliwości wyniszczania odbiorników konkurencji i zrobił to z premedytacją, czy może jest to nieświadome. Jeśli mieli taki zamierzenia od początku, bo bali sie konkurencji, to nie pochwalam, a jeśli jest to skutek uboczny korzystania z dwóch odbiorników połączonych ze sobą, to moża im to jeszcze jakoś wybaczyć. Każdy znawca techniki i elektroniki wie, że takie problemy mogą się zadzrzyć, bo nie każdy sprzęt jest stworzony do współpracy z innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferguson w dniu 13 lipca przedstawił swoje stanowisko, które także publikujemy, aby w tym sporze dać równe szanse obu producentom.

 

'W notatce z dnia 12 lipca 2007 r. firma ADB, mianująca się „światowym liderem dla telewizji cyfrowej”, ogłosiła sensacyjną wiadomość o wykryciu błędu w konstrukcji odbiornika HF-8800 HD.

 

Notatka ta jest czysto akademickim opracowaniem gdyż, jak sama firma ADB przyznaje, nie zna ona konstrukcji tego odbiornika. ADB stwierdza, iż przez błędną konstrukcję FERGUSONA HF-8800 HD odbiornik ten „powoduje narażenie na uszkodzenie innych urządzeń satelitarnych."

 

Otóż nieznane nam są przypadki uszkodzenia jakiegokolwiek urządzenia podłączonego do naszego odbiornika. Z nieznanych nam jeszcze powodów to głowica odbiornika HF-8800 HD jest uszkadzana po podłączeniu „n” recordera firmy ADB do wyjścia LOOP OUT odbiornika FERGUSON. Napięcie stałe, które pojawia się na wyjściu LOOP OUT nie jest prawdopodobnie przyczyną tych uszkodzeń a norma, na którą powołuje się ADB nie definiuje napięcia na wyjściu LOOP OUT głowicy odbiornika satelitarnego.

 

Co do kolejnej sensacji, dotyczącej grzejącego się do temperatury 120 stopni C radiatora przy układzie LM317, to odsyłam inżynierów firmy ADB do karty katalogowej tego układu, gdzie podana jest dopuszczalna temperatura pracy tego elementu w wersji T – 125C. Firma ADB nie podaje też jakim to urządzeniem zewnętrznym obciążono na stałe wyjście głowicy odbiornika.

 

HF-8800 HD, aby osiągnąć pobór prądu 500mA.

Naszym zdaniem konstruktorzy ADB nie powinni mieszać się do technicznych rozwiązań odbiorników FERGUSON. Niestety z powodu nie posiadania urządzeń firmy ADB, nie możemy zmierzyć temperatury pracy układu stabilizatora w tych urządzeniach przy stałym obciążeniu wyjścia LNB wymagającym poboru prądu 500mA. Z pewnością nie pomogło by to nam w opracowywaniu własnych rozwiązań.

 

Co do meritum problemu a więc uszkadzania odbiorników FERGUSON HF-8800 HD przy podłączeniu do nich „n” recordera (tylko i wyłącznie tego urządzenia), postaramy się ustalić przyczynę w możliwie najkrótszym czasie.

 

Dobrze by było gdyby firma ADB dostarczyła jeden „n” recorder do testów, co znacznie ułatwiłoby by nam ustalenie przyczyny tego zjawiska.'

 

SatKurier

 

Edycja Mr. Orbita: Przecież wyżej dałem link - po kiego grzyba to jeszcze cytujesz :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bądź tu mądry teraz nie wiadomo kto kłamie bo na pewno ktoś kłamie tylko kto. Jestem teraz skołowany bo w październiku planowałem zakup tego Fergusona HF-8800 HD ale teraz mam wątpliwości odnośnie tego zamieszania . mam nadzieję, że wyjaśni sie to bardzo szybko a tak przy okazji nie wie ktoś kiedy spadnie jeszcze bardziej cena tego tunerka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba dojdzie do niezlej paranoi - adb podobno chce podawac do sadu fergusona za to, ze ostrzegl klientow przed mozliwymi uszkodzeniami obydwu odbiornikow poniewaz ze soba nie wspolpracuja.

 

nasuwaja mi sie dwa wnioski: panowie potraktowali to zbyt ambicjonalnie - zamiast przyjac do wiadomosci, ze nie wspolpracuja i juz zaczela sie wojenka kto ma racje, a po drugie prawda lezy jak zwykle po srodku, bo przeciez innych urzadzen ferguson nie uszkadza, tylko nboxa. zakladajac nawet, ze faktycznie jest ten blad konstrukcyjny, to w nboksie jakis tez musi byc, ktory powoduje uwalanie, czego innym odbiornikom sie nie dzieje - nie zabezpieczyli swojej glowicy przeciw przepieciom

 

dodatkowo dochodzi sprawa tego 500mA - adb w ekspertyzie pisze, ze obciazylo 8800 pradem stalym o natezeniu 500mA, ale przeciez nie ma takiego konwertera, ktory jest w stanie wytwarzac stale tego typu obciazenie. Zestaw z obrotnica w porywach zadko dolatuje do 500mA - co najwyzej puszcza "igielki", ale nie trzyma stale 500mA, wiec rozgrzanie sie stabilizatora do 120°C jest nieprawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...