Jump to content

Viva Plus Get the Clip i KONG42


Recommended Posts

Na 42E pokazał się turecki kanał muzyczny Finest TR/Air Box. W sumie nic ciekawego, ale zerknijcie na grafikę ekranową - nie przypomina wam czegoś? Bo mi przypomina ;)

 

finesttr1ce0.jpg

finesttr2ha1.jpg

 

Ciekawe kto zgadnie z czego mocno zapożyczono pomysł? :wink:

Link to post
Share on other sites

Viva plus już nie gra, więc czy to dalej plagiat?

 

A'propos - Kiedyś widziałem arabski serwis informacyjny który miał powitalne intro zupełnie podobne do naszego TVN24(kwesti muzyki nie pamiętam)

Czy ktoś przypadkiem kojarzy jaka to była stacja tv, bo to niestety umknęło mej pamięci.

Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę to nie wiadomo, czy VIVA sama sobie nie jest winna - swego czasu udostępnili na bardzo krótko PHP Framework o nazwie KONG42 ("Kernel of nice gizmos"). Miał być to projekt open source darmowy dla każdego, kto chciałby go wykorzystać i ew. coś dodać do kodu. W praktyce KONG 42 to zbiór gotowców do tworzenia interaktywnych aplikacji (jak Get the Clip, czy inne SMS-owe bzdety). Oczywiście zaraz po wykupieniu ich przez Viacom skasowano stronę http://www.kong42.org (teraz już nie działa, ale resztki ostały się w web archive ;) ) i słuch o KONG42 zaginął, ale jak widać ktoś go zdobył i wykorzystał w praktyce. Dodam, że zrobili to lepiej niż w nieistniejącej już Vivie Plus (m.in.: klipy na podglądzie po prawej odtwarzają się w trakcie grania tego głównego - tylko nie ma z nich dźwięku. Na Vivie Plus były tylko obrazki i często były z nimi kłopoty).

 

Aczkolwiek możliwa jest też wersja z kapitałem Viacomu, chociaż dopiero co w Turcji wprowadzili MTV i Nickelodeon - trzy kanały na raz to byłoby dziwne. Dlatego bardziej prawdopodobne jest to, że albo znaleźli KONG 42 i go wykorzystali, albo napisali coś sami od podstaw (jednak duża zbieżność z pierwotnym wyglądem Get the Clip z Vivy Plus stawia to pod znakiem zapytania)

Link to post
Share on other sites

Nie, były to raczej gotowe funkcje związane z obsługą bazy danych, oraz generowania grafiki dynamicznie (jak to było w GTC). Całego gotowego designu tam nie było (przynajmniej z informacji, które ocalały w sieci)

 

Co do znalezienia - szanse są niewielkie. Swego czasu sam z ciekawości bardzo długo tego szukałem, ale się spóźniłem - po przejściu pod skrzydła Viacom słuch o KONG 42 zaginął. Zostało tylko to: http://web.archive.org/web/*/http://www.kong42.org/

 

EDIT: To po gwiazdce to dalsza część jednego linku, tylko phpBB źle to rozpoznaje. Proponuję skopiować całość i ręcznie wkleić do przeglądaki ;)

Link to post
Share on other sites

Oj ja też i zapewne nie tylko my dwaj ;) Szkoda, że nie było rozgłosu wokół tego projektu, gdy startował - zapewne wtedy pobrałoby go wiele osób i teraz krążyłby po sieci, a tak zniknął :/

 

Sam troszkę programuje amatorsko - w kwietniu 2003 wpadłem na pomysł, żeby zrobić sobie lokalnego klona Get the Clip i napisałem taki programik:

 

schowek2ab8.jpg

 

Niestety projektu nigdy nie dokończyłem - brakło pary i kasy (bo do testów musiałbym wykupić jakiś numer SMS zaczynający się na 7xxx) :oops: Na drugim pasku od dołu powinny przewijać się dostępne klipy, ale coś nie chcą :lol: Progz złapał najwyraźniej zwieszkę, ale co się dziwić - jest niedokończony ;)

 

PS: Jakby ktoś znał nazwę kroju czcionki, jaki używali w Get the Clip to proszę o kontakt na PW - właśnie brak tej czcionki powoduje, że program nie jest na tyle podobny, jakby mógł być ;)

 

Może jeszcze kiedyś jak przejdę na emeryturę wrócę do tego pomysłu 8) W każdym razie z uwagi na fakt, że Viacom aktualnie posiada wszelkie prawa do Get the Clipa oczywiście swojego projektu nigdy nie będę mógł upublicznić, ale chociaż można połączyć naukę programowania z zabawą tworząc sobie własnego klona GTC :) Zawsze chwila wytchnienia od poważniejszych projektów ;)

 

EDIT: Ale OT wyszedł, chyba wydzielę to do osobnego tematu ;)

Link to post
Share on other sites

Akurat w tym wypadku trudno się nie pomylić, bo nazwy niemalże takie same ;) Zresztą obydwa to kanały muzyczne, ale tylko ten z dopiskiem Air Box emituje coś jak na obrazkach powyżej (prawie jak Get the Clip, ale wyłącznie turecka muzyka) ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

hej jestem Marcin i też podoba mi się ten program do indeksowania GET THE CLIP czy mugłbyś mi go przesłac,też bym nad nim popracował a jak bym miał jeszcze dostęp do neta to bym ci odesłał wyniki mojej pracy obiecuje że nikomu go nieudostępnie bez twojej wiedzy oto muj meil [email protected] wyslij mi strone z której moge pobrac to cudenko tylko pośpiesz się bo mam dostęp do neta tylko do wtorku czyli 7 sierpnia 2007 :( PS: Szkoda że VIACON zlikwidował VIVE PLUS to był mój ulubiny kanał oczekuje na odpowiedz pozdrawiam pa! :wink::wink::wink:

Link to post
Share on other sites

szkoda ale trudno :( , ja troche grzebałem w internecie na temat vivy plus i natknełem się na tego KONGA 42,ale w google znalazłem też info dotyczące programowania dla stacji viva zajmuje się tym firma "BIONIC SYSTEM" wpisz w google "BIONIC" i wyszuka,ja osobiście stworzyłem rysunek tego indeksu ale to tylko na PAINTcie :lol: ,a tak wogule to nie znasz jakiejś strony z której można pobrac jakieś inne programy do indeksowania klipów jak znasz to napisz wykombinuje chociaż coś innego :wink::wink: pozdrawiam odpisz

Link to post
Share on other sites

Ten program nie jest do indeksowania klipów, a raczej do ich emisji na żywca w zależności od ilości głosów ;) Coś takiego ciężko będzie znaleźć, bo zwykle tego typu aplikacje interaktywne tworzone są na zamówienie i kosztują grubą kasę ;)

 

Zresztą KONG też nie był gotowcem, a jedynie formą środowiska programistycznego, które mogło ułatwić tworzenie tego typu rzeczy (o tak - chyba teraz to lepiej ująłem ;) )

 

Co do Bionic Systems - nie wiem czy tworzyli GTC - raczej odpowiadają za samą grafikę i animacje - system stworzył ktoś z Vivy Plus... Na stronie KONG były adresy e-mail do tworców, ale już nie odpowiedzą, bo serwer wyłączono...

 

BTW: Co do Bionic Systems - po zerknięciu na google namierzyłem czcionki znane z anteny Vivy :D Niestety nie do pobrania - tylko zrzuty - zapewne czcionki ich autorstwa też trochę kosztują ;)

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...