Skocz do zawartości
  • 0

Konwerter typu Monoblock


Dr. Falcon
 Udostępnij

Pytanie

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam antenę Corab: http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne/stalowe/198-antena-corab-cor-900-biala 

Chciałbym odbierać 13E+16E. Jedyna możliwość to konwerter monoblock. Zastanawiam się między: Opticumem http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/monoblock/2295-konwerter-monoblock-twin-3-opticum-lmtp-04h a konwerterem  LNB MONOBLOCK TWIN 3°, 4,3° MAXIMUM XO-32 0,1dB.

 

Co polecacie do mojej anteny by dobrze działało i dało się zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam pytanie, czy prawdą jest, iż monoblock przy antenie 90 cm tak naprawdę daje gorszy sygnał niż przy 80 cm? A może to tylko kwestia odpowiedniego dobrania konwertera, bo na przykład są inne do 80-tki i inne do 90-tki?

 

A może najlepszy zestaw to antena 90 cm+ dwa konwertery (tzw. "zez).

 

Dopiszę, że interesuje mnie tylko jeden kabel "wychodzący" od zestawu na ścianie do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na moim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że na 90 działa bez zastrzeżeń - wymiany dokonywałem kilka dni temu z normalnego pojedynczego konwertera właśnie na monoblocka po to, aby mieć dostęp dodatkowo do satelity Astra. Kanały UHD FTA działają również płynnie i bez zacinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiem, że działa, ponieważ mam taki zestaw, ale ... . Nie mam możliwości przeskoczyć wartości 67%. Pogoda, deszcz, słońce - nigdy więcej. Więc się zastanawiam przed wymianą, czy jest sens inwestować w nowy zestaw, który już mam (90-tka + monoblock), czy ze względu na jakość sygnału (na tym głównie mi zależy) kupić 90 cm i "zez", czy też 80 cm i monoblock. Co lepiej wyjdzie pod względem jakości sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam pytanie, czy prawdą jest, iż monoblock przy antenie 90 cm tak naprawdę daje gorszy sygnał niż przy 80 cm? A może to tylko kwestia odpowiedniego dobrania konwertera, bo na przykład są inne do 80-tki i inne do 90-tki?

 

A może najlepszy zestaw to antena 90 cm+ dwa konwertery (tzw. "zez).

 

Te same anteny lub o zbliżonych wymiarach, przez różnych producentów lub handlowców określane są  jako 80-ki lub 90-ki. Jedni określają to na podstawie średnicy pionowej, inni na podstawie średnicy poziomej. Np. antena o rozmiarach 77x87 dla jednego będzie 80-ką , dla drugiego 90-ką. Wg mnie przy wyborze powinno zwracać się uwagę na wymiary części roboczej czaszy i zysk. Praktycznie każdy producent ma minimalnie inne wymiary 80-ek i 90-ek.

Tak czy siak monoblock bezproblemowo będzie działał na tej i na tej. Problemem może być ustawienie optymalnego kąta skew równocześnie dla obydwu satelitów. Chcąc mieć dobrze ustawiony HB, musimy pogodzić się na troszkę gorsze parametry jakościowe dla Astry.

U mnie przez kilka lat monoblock bezproblemowo działał na czaszy 105 cm. Jedynie przy większym zachmurzeniu na chwilę znikało 2-3 transpondery z Astry.

Oczywiście najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dwa oddzielne konwertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakby były lajki, to bym dał @K63 ;) Generalnie jako że monoblock to jednolita "odlana" konstrukcja, to dzieje się coś takiego, że o ile główny promiennik przy coraz większej antenie naturalnie zyskuje (czyli jeśli główny jest Hot Bird, to działa coraz lepiej), to im większa antena, tym bardziej drugi promiennik nie trafia w ognisko czaszy. To jednak nie sprawia, że całkiem przestaje działać, a tylko zachowuje się powoli jakby widział coraz mniejszą antenę zamiast coraz większej. Nie pokusiłem się nigdy o jakieś wyliczenia matematyczne, ale znam przypadek osoby z monoblockiem na 120 cm, której jeszcze Astra działała, choć już straty były znaczne.

 

Dodatkowo monoblock monoblockowi nie równy - już kiedyś testując takie konwertery zwróciliśmy w drukowanym SK uwagę, że też mają w zależności od producenta różnice w rozstawieniu promienników, co sprawia, że naturalnie nawet na tej samej czaszy mogą wychodzić różne finalne efekty.

 

Uzupełniając to o to, co napisał @K63, że rozmiary anten też są tematem rzeką (i np. 80 cm Corab, a 80 cm Famaval to jednak dwa delikatnie różne światy ;) ), to nie spodziewałbym się znaczących problemów z monoblockiem na 90 cm. Mogę ew. podpowiedzieć, że pamiętam, że konwertery Monoblock Opticuma lepiej zachowywały się na większych antenach.

 

Natomiast prywatnie uważam, że choć zez wymaga większej zabawy w ustawianie, to dobrze zrobiony da lepszy efekt, nawet na 80 cm. Kwestia jak bardzo zależy nam na dziesiątych częściach dB ;) Monoblock to kompromis między użytecznością, a wygodą. W większości przypadków wydaje mi się rozwiązaniem wystarczającym, bo to nie jest instalacja pod DX ;)

 

Co do pytania @A&G - nie wiem z czego pochodzi 67%, bardziej porównywalne wyniki miałbyś z jakiegoś miernika i np. poziom C/N by nam coś powiedział, bo może być tak, że urządzenie ma tak "wyskalowane" te procenty, że choć 67% to wydaje się nie dużo, to w praktyce na instalacji nie jest źle ;) Niestety każdy producent te procenty liczy sobie po swojemu z nie wiadomo czego i trudno stwierdzić, czy taki wynik jest dobry, czy kiepski ;) Decydując się na 90 cm na pewno zawsze zyskasz na Hot Bird-zie, jeśli jest główną pozycją. Natomiast jako że Astra w Polsce operuje bardzo silnym sygnałem, to nawet przy użyciu 90 cm i monoblocka uważam, że nie zderzysz się z poważnymi problemami i możesz w to wejść, jeśli wolisz postawić na wygodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znam przypadek osoby z monoblockiem na 120 cm, której jeszcze Astra działała, choć już straty były znaczne.

 

Używałem monoblocka (chyba Inverto) przez wiele lat na antenie 120 cm bo nie wiedziałem, że rozmiar anteny ma znaczenie :-) W skali kultowego tunera Ferguson z serii AF Hot Bird był oczywiście na 99 % a Astra na 70 % Przy opadach deszczu Astra szybko znikała ale poszedłem na kompromis trochę osłabiając Hot Birda. Obydwie satelity miały 80-90% i odbiór był dobry nawet w złych warunkach atmosferycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sam mam monoblocka firmy megasat przy antenie 90cm. Wszystko ustawiałem sam na "mierniku" z dekodera NC+ (Wifipremium box) i odbiór mam stabilny nawet przy bardzo złej pogodzie. Wyjątkiem jest gdy zbliża się porządna burza i są mocne chmury, wtedy zaczyna ginąć Hotbird a Astra odbiera dużo dłużej. Nie wiedziałem że rozmiar czaszy do monoblocka ma znaczenie. Taka ciekawostka- na moim osiedlu ktoś ma czaszę od zestawu Cyfry+ i ma założonego monoblocka już kilka lat więc musi mu to działać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...