Skocz do zawartości

Przekrój


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Był to tygodnik społeczno-kulturalny, powstał w kwietniu 1945 roku, przez wiele lat z redakcją w Krakowie. Założony przez Mariana Ellego, był wydawany do 2013 roku, przez lata uważano to pismo za jedno z najlepszych. Ostatnim właścicielem pisma było wydawnictwo Gremi Media. Od jakiegoś czasu planuje się reaktywację pisma, podobno ma to nastąpić jeszcze w tym roku, jednak to nie jest pewne. Małopolska Biblioteka Cyfrowa umożliwia dostęp do praktycznie wszystkich roczników pisma (poza 2013, ale ten niedługo będzie dodany): http://mbc.malopolska.pl/publication/62272

 

Pamiętacie to pismo? Kupowaliście, czytaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 grudnia br. ukaże się pierwszy po ponad trzyletniej przerwie numer ''Przekroju'', który będzie kwartalnikiem. Z nowym ''Przekrojem'' będą współpracowali m.in. Marek Raczkowski, Miłada Jędrysik, Tomasz Stawiszyński i Hanna Zielińska.

 

Redaktorem naczelnym jak i wydawcą ''Przekroju'' będzie Tomasz Niewiadomski. Pismo będzie mieć format A3, liczyć 148 stron i będzie kosztować ponad 14,90 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie tyle "ponad", co dokładnie 14,90 zł. Jak na kwartalnik to nie jest aż tak drogo. Z tego co można przeczytać w informacjach na temat tego powrotu, to będzie sporo odniesień do historii pisma, co moim zdaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż to pismo ma bardzo bogate dzieje. Kupię ten numer, jestem bardzo ciekaw, jak to będzie w praktyce wyglądać, kto wie, może będę nawet stałym czytelnikiem, bo jednak 15 zł raz na 3 miesiące da się wygospodarować (i nie będzie dylematu czy kupić "Przekrój" czy "Do Rzeczy" ) ;)


Pojawił się wywiad z naczelnym "Przekroju": http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/tomasz-niewiadomski-nowy-przekroj-to-lekkosc-i-humor-bez-blahych-tematow

Wygląda to coraz ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy "Przekrój" cieszy się sporą popularnością, z tego powodu 5 stycznia pojawi się dodatkowe 29,9 tys. egzemplarzy najnowszego numeru: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/bedzie-dodruk-pierwszego-numeru-przekroju-w-styczniu-dodatkowe-30-tys-egz

 

Nawet widać to zainteresowanie. Są reklamy na słupach przy przystankach (w Toruniu między innymi), tam gdzie kupowałem ten numer (Empik w Toruniu na Starówce) to też dość szybko ubywało egzemplarzy. W poniedziałek było 21, w środę zostało już tylko 9. Kwestia jest jeszcze taka, czy to zainteresowanie będzie miało jakieś odzwierciedlenie w dalszym czasie, to będzie można sprawdzić mniej więcej za pół roku, może trochę więcej, gdy już 3 numery będą wydane.

 

Co do samego pisma - rzuciłem okiem, bo jeszcze nie miałem zbytnio czasu na dokładną lekturę, a potrzeba sporo, gdyż treści jest masa i to bez reklam (a do tego jeszcze mam świąteczne "Do Rzeczy" i "Politykę" do przeczytania ;) ). Ale pierwsze wrażenie jest pozytywne i to bardzo, myślę, że to nie będzie zmarnowany czas.

 

Przy okazji: w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej jest już rocznik 2013, czyli można całą historię tygodniowej wersji "Przekroju" zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja niestety nie przeczytałem jeszcze nowego "Przekroju", ponieważ nigdzie nie mogłem go dostać. Byłem przed Świętami w Silesii w Empiku i w dwóch salonach prasowych, przeszukałem wszystkie saloniki w centrum Katowic, na dworcu i w Zawierciu i nic. Jadę w poniedziałek do Katowic, więc mam nadzieję, że uda mi się go kupić teraz po dodruku tych 30 tys. egzemplarzy.

"Przekrój" można też zamówić na empik.com za 14,49 z darmową wysyłką do salonu.

Wcześniej czytałem "Przekrój" dość regularnie w latach 2006-2013, w domu gdzieś miałem roczniki '89 i '90. Był to jeden z najciekawszych tygodników w Polsce, choć mnie zawsze bardziej interesowała "Polityka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po lekturze całego numeru, mogę stwierdzić jedno: 14,90 zł nie poszło na marne :) Duch dawnego "Przekroju" aż bije po oczach, pełno nawiązań do przeszłości pisma, dużo materiałów z archiwum, ale są też równie interesujące teksty powstałe w dzisiejszych czasach, różnorodna tematyka, jest nawet o maklerach giełdowych, a także wywiad z korespondentem wojennym, przeprowadzony przez... koleżankę po fachu, czyli też wojenną korespondentkę. Znalazło się też miejsce na podsumowanie roku, a także rekomendacje kulturalne. Naprawdę interesujące pismo, nie dziwię się, że schodzi z półek, bo faktycznie warto po nie sięgnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie, wiele osób czeka, dlatego też zdecydowano o kolejnym dodruku: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/kolejny-dodruk-przekroju-60-tys-egz-ze-wzgledu-na-ogromne-zainteresowanie-czytelnikow

 

Kolejne 60 tysięcy egzemplarzy trafi do sprzedaży na początku lutego, a więc miesiąc przed wydaniem drugiego numeru. Oczywiście oznacza to, że całkowity nakład pierwszego numeru kwartalnika wyniesie 140 tysięcy egzemplarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość niespotykane zjawisko w obecnych czasach, że tak dużo osób chce czytać jakieś konkrerne tytuły. Teraz to coraz więcej jest zwrotów, choć i tak ograniczono nakłady różnych czasopism i gazet. Ale mnie cieszy to, że spora grupa osób nadal lubi papier a nie tylko ekrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tutaj w dużej mierze działa siła tytułu. "Przekrój" jest bardzo dobrze kojarzony i pamiętany przez wiele osób, stąd też sukces nakładowy tego pierwszego wydania. Zobaczymy, jak to będzie przy wynikach sprzedaży i jaki będzie wyjściowy nakład drugiego numeru, który ukaże się najprawdopodobniej w marcu.

 

A tak poza tym to akurat "Przekrój", nawet gdyby miał wersję elektroniczną, byłby chętniej kupowany na papierze, to jest pismo z duszą, a taka elektroniczna wersja mogłaby w tym przypadku nieco zabrać duszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że:

1) mam pierwszy numer Przekroju,

2) jestem w miarę obeznany w temacie e-booków,

mogę powiedzieć, że Przekrój nie nadaje się niestety do digitalizacji (chodzi o formaty MOBI czy EPUB - PDF jest tak naprawdę obrazem wydruku, a nie e-bookiem).

Za dużo obrazków do osadzenia jak na książkę/czasopismo, za dużo klasycznego tekstu do zrobienia z tego komiksu (czytniki e-booków [jak np. Kindle - który posiadam w wersji Paperwhite II z 4 GB pamięci, w praktyce 3,25 GB] mają tzw. tryb komiksu/mangi. Dość często się z tego trybu korzysta w Japonii [o czym świadczy chociaż to, że czytniki z większą pamięcią zaczynają być sprzedawane najpierw na rynek japoński], w Europie czy krajach anglosaskich rzadziej się z tego korzysta [choć ma dwie komiksowe darmówki z Amazona]).

 

P.S. Może zmiany w specyfikacjach formatów MOBI czy EPUB coś by pomogły w tej materii (ostatnimi czasy były zmiany w plikach MOBI, by mogły odczytywać tabele jak w plikach EPUB [chodzi o tzw. KF8; czy o KF10, którego jeszcze za bardzo nie znam - choć mój czytnik to też obsługuje]), ale to nie zależy od wydawców Przekroju...

Edytowane przez lukis90el
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

20 marca ukaże się drugi numer odnowionego Przekroju, tego też dnia zostanie uruchomiona strona https://przekroj.pl/, obecnie jest tam odliczanie właśnie do momentu otwarcia.


Numer ten będzie miał więcej stron niż pierwszy (164, ten z grudnia miał 148), a początkowy nakład ma wynosić 130 tys. egzemplarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy numer. Oczywiście kupiłem go. Miałem sobie sprawić nawet prenumeratę, ale za cztery numery liczą sobie aż 91,99 zł czyli 22,99 zł za jeden numer!!!! Rozumiem, że w to wliczone są koszty wysyłki ale ta cena to złodziejstwo w biały dzień. Mam prenumeratę Runner's World. Za 11 numerów płacę 88 zł czyli 7,33 zł za jeden numer, podczas gdy cena jednego egzemplarza w kiosku wynosi 11,99 zł. Przekrój mało że strony ma na odwrót w najnowszym wydaniu to i polityka wobec prenumeratorów stoi u nich na głowie...

Edytowane przez KENZO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem dzisiaj nowy numer w Empiku, jutro kupię. Co do tych stron na odwrót - to nie jest błąd drukarni, to specjalnie tak zrobiono. I to nie jest w całym piśmie, tylko w ostatnich kilkunastu stronach. Zresztą w poprzednim numerze też były takie niestandardowe formy prezentowania tekstu. To styl "Przekroju".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy numer. Oczywiście kupiłem go. Miałem sobie sprawić nawet prenumeratę, ale za cztery numery liczą sobie aż 91,99 zł czyli 22,99 zł za jeden numer!!!! Rozumiem, że w to wliczone są koszty wysyłki ale ta cena to złodziejstwo w biały dzień. Mam prenumeratę Runner's World. Za 11 numerów płacę 88 zł czyli 7,33 zł za jeden numer, podczas gdy cena jednego egzemplarza w kiosku wynosi 11,99 zł. Przekrój mało że strony ma na odwrót w najnowszym wydaniu to i polityka wobec prenumeratorów stoi u nich na głowie...

To tez jest kwestia zainteresowania. "Przekrój" jak się okazało jest bardzo często kupowany i widać zainteresowanie, jest pewnie spore grono wiernych, że tak powiem fanów. Wiele osób czeka na nowe numery. Prenumerata jest skierowana dla takich osób, gdzie oni by wydali nawet dużo, że zawsze mieć nowe wydanie.

 

Z innej strony podobny przykład jak podawał @KENZO. "F1 Racing" na pewno ma wiernych fanów, ale w Polsce pewnie nie tylu takich, którzy kupują regularnie i którzy koniecznie muszą mieć każdy nowy numer od razu. Pewnie wielkość sprzedaży do nakładu pewnie też nie jest duża, dlatego próbują zarobić na prenumeracie, gdzie w niej za każdy numer płaci sie 8,33 zł zamiast 12 zł. W ten sposób 100 zł od razu im "wpadnie" na konto, a nie ryzykują czy dana osoba kupi 10 numerów, żeby ta stówka była.

Edytowane przez fan tv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

W najbliższy wtorek czwarty numer reaktywowanego "Przekroju" na jesień, bez zmian cena, objętość i nakład: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/paulina-wilk-piotr-krawczyk-przekroj-120-tys-egz-nowego-numeru

 

Będzie gratka dla miłośników Jaroslava Haška, bo zamieszczone zostanie nigdy wcześniej niepublikowane opowiadanie autora przygód dzielnego wojaka Szwejka.


 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj "Przekrój" udostępnił na swojej stronie archiwum numerów z lat 1945-2000: https://przekroj.pl/archiwum

 

Pisałem już w tym temacie kiedyś o tym że Małopolska Biblioteka Cyfrowa oferuje archiwum do 2013 roku. Samo pismo zapowiadało taką stronę w zasadzie od samego początku nowej, kwartalnej wersji. No i wreszcie jest, przyznam że na ich stronie to nawet wygodniej mi się przegląda, bo od pewnego czasu niektóre strony bibliotek cyfrowych nie chodzą tak dobrze jak wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...