Skocz do zawartości

Trudny temat ASTRA 2D


svenson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bujaj w obłokach. Mam 115 cm i nigdy nawet śladu sygnału nie było. Wanderer na 180 cm nie ma całodobowego odbioru wszystkich częstotliwości.

Nie chcę być niemiły ale zależałoby mi na bardziej konstruktywnej dyskusji

Nie napisałeś ani jaką masz tą antenę ani ile ona już Ci służy do tego nie wspomniałeś jakim to wyścigowym konwerterem łapałeś tego satelitę oraz jakiej marki tuner (a zatem głowica) pozwala Ci stwierdzić, że ni huhu.

Wyżej dałem "teorię" ze stron producentów, że micha misce nierówna. Z resztą sprzętu jak zapewne wiesz jest podobnie.

 

Na forum satclub masz mapki pokrycia - z nich i wypowiedzi Mr.Orbity wnioskuję, że jednak są szanse również dla Wawy.

Nie zależy mi na całym satelicie i obydwu polaryzacjach tylko na tym TP to jest mała różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze specyfikacji na stronach producentów wynika, że Mabo do 130cm ma najlepsze wyniki:

 

Mabo 115

Wymiary aktywnego lustra (mm) ... 1230x1100

Uzysk 11,75 GHz (dB) ... 42,00

Uzysk 12,50 GHz (dB) ... 42,50

Laminas OFC-1200

Wymiary reflektora 1100x1215

Zysk energetyczny

11,3GHz 41,1

12,6GHz 42,1

Mabo 125

Wymiary aktywnego lustra (mm) ... 1360x1236

Uzysk 11,75 GHz (dB) ... 42,40

Uzysk 12,50 GHz (dB) ... 43,00

Famaval TRX 125

wymiary: 1275x1240

Uzysk 11,7 GHz 41,7

Uzysk 12,7 GHz 42,4

@orbitolog

Dałes zestaw anten do 130cm, ale naprawdę warto tez wspomnieć w tym zestawieniu o Antenie 125 cm ASC 80015S Aluminium

- Wymiar lustra anteny 1250 x 1190 mm

- Zysk dla 12 GHz 42,5 dB

wybrałem ja dla siebie rok temu (poprzednio mabo 105) i sprawdza się w 100%, nawet moze ciut lepiej niz się spodziwałem, wymiarowo mniejsza od mabo 125 (także mniejsza od famavala) a parametrami praktycznie jej nie ustępuje, zamocowana na obrotnicy staba120(konieczna przeróbka lub adapter dla tej anteny i tej obrotnicy, w razie czego wytłumacze o co chodzi). Mój raport masz troszkę wyżej we wcześniejszym poście, przy niskich temperaturach standartowo jest jeszcze troszkę stabilniej. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś ani jaką masz tą antenę ani ile ona już Ci służy do tego nie wspomniałeś jakim to wyścigowym konwerterem łapałeś tego satelitę oraz jakiej marki tuner (a zatem głowica) pozwala Ci stwierdzić, że ni huhu.

Moim zdaniem na antenie 115 cm nie ma szans na odebranie w Warszawie czegokolwiek, nawet jeśli wszystkie elementy instalacji byłyby znakomite dlatego nie wnikałem już w szczegóły posiadanej przez siebie instalacji. Antenę mam od 1995 roku, nie wiem jaki jest jej producent, była w zestawie z Amstradem SRX 350. Mogę o niej powiedzieć tylko tyle, że jest aluminiowa i ma 115 cm. Konwerter to Golden Interstar Platinum X Twin, kabel Triset 113, przełącznik Viper 8/1, tunery: Golden Interstar 870 Xpeed, Fergusony AF 7018 i AF 7318.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narzekacie i narzekacie, że ta antena za mała, że sygnał słaby a czasem wystarczy wyjść na dach, balkon czy drabinę i trochę narzędzi i po prostu dobrze ustawić antenę :D

 

oto moje wyniki z ostatniej niedzieli:

 

najmocniejszy tp pol V

DSC00045.JPG

 

i pierwszy raz coś się ruszyło jeśli chodzi o pol H :shock: obrazu oczywiście nie było ale jednak coś się ruszyło

DSC00067.JPG

 

to wszystko na antenie Laminasa ofc1200 z Inverto Black Ultra, godz. 14, pogoda dobra, lokalizacja N50 E20 Wieliczka

 

ponadto z moich obserwacji wynika, że na tej antenie można uzyskać w miarę stabilny obraz (pol V) prawię całą dobę (no może poza od 23 do 4) ale warunek to dobra pogoda, na pol H nie ma co liczyć, prawdopodobnie antena 1,8m też nie uleczy tej polaryzacji.

 

pozdrawiam

robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narzekacie i narzekacie, że ta antena za mała, że sygnał słaby a czasem wystarczy wyjść na dach, balkon czy drabinę i trochę narzędzi i po prostu dobrze ustawić antenę :D

I co Ty porównujesz sytuację w Wieliczce z sytuacją w Warszawie (bo rozumiem, że do narzekania związanego z ostatnimi postami się odniosłeś). Zupełnie inny region i zupełnie inna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że nie porównuje tych dwóch lokalizacji, pisałem tylko o tym, że czasem warto trochę poszperać przy antenie i sprzęcie niż formułować stwierdzenia typu "na takiej i takiej antenie nie ma szans" abstra[beep]ąc od Twojego przypadku... napisałem to też dlatego, bo nieraz słyszałem, że w mojej lokalizacji na antenie 1,2 też nie ma szans na odbiór A2D... to tyle;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie poziom mocy sygnału jaki jest u Ciebie a właściwie, ponieważ jest on bardzo niski 33 do 38dBm jak się on ma do szumów?

Bez odpowiedniego miernika trudno określić S/N.

Dlaczego o tym wspominam?

U mnie poziom sygnału dla polaryzacji pionowej V wynosi od 47-55 dBm wzmocnienie (pol.V) mam nawet podobne jak Ty (wiz. poprzednia karta) 2.2 do 3.6dB.

I u mnie stabilny obraz jest już przy około 1.8-1.9 dB czyli dla polaryzacji pionowej mam dość dużą rezerwę siły sygnału.

O polaryzacji poziomej napiszę trochę później, ponieważ tak jak obserwuję u mnie odbiór jest różny w zależności od pory roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wanderer:

 

mam nadzieję, że nie podejrzewasz mnie o fake screenów ;) żartuje;)

sygnał pochodzi z anteny jak poniżej:

DSC00070.JPG

zresztą w innym wątku rozmawialiśmy o niej, międzyczasie Hollex postarał się przygotować PM (swoją drogą bez pewnych przeróbek nie da się nim pojechać na 45W jak napisali, ale to temat na inny wątek)

 

ale do rzeczy: oczywiście powyższy wynik (jeśli chodzi o pol. V) to jest jak zaznaczyłem najlepszy wynik, a obserwuje A2D dopiero od jakiegoś 1,5 miesiąca, ale o godzinie 23.30 zaczyna się dramat: poza dwoma tp na pozostałych S/N spada poniżej 2 (1,7 - 1,8) a jakość poniżej 27% i zarówno Openbox, F8900 i karta TT S2 3600 zaczynają ciąć obraz. Ok godz. 6 cała pol V powraca stabilna. Może jakimś cudem w najbliższych dniach uda mi się ustawić antenę 1,8 na balkonie to zobaczę co i jak się zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przez chwilę. :smile:

Zastanawia mnie tylko czy Twój LNB nie ma zbyt dużego wzmocnienia i większość siły sygnału to nie są szumy?

Nie istnieje coś takiego jak uniwersalny - najlepszy konwerter, który rozwiąże wszystkie dręczące nas problemy ale spróbowałbym na offsecie z HAMA Lypsi, jak masz możliwość kupna.

Dopiero od roku obserwuję Astrę 2D i aż za kilka lat będę mógł z pewnością stwierdzić o istniejącej cykliczności warunków odbioru w zależności od pory roku i temperatury.

Bez wątpienia teraz jest dobry okres. Polaryzację H odbierałem w lecie tylko od 13 do 19, teraz od 12 do 20 i od 2 do 5 rano.

Każdy transponder Astry 2D to osobna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemyślałem temat tego LNB, IBU ma obecnie opinię jednego z najlepszych na rynku... ale pytanie czy ktoś go dobrze pomierzył? czy wyniki które są przez niego osiągane to nie jest małe oszustwo?;) dowodów ze względu braków urządzeń pomiarowych nie mam ale już kolejna osoba mi zwraca uwagę na dziwną korelację siły sygnału do S/N.

 

Wczoraj zaobserowałem ok godz. 22:30 takie oto zjawisko:

tp. 10847V

Openbox F-500

DSC00074.JPG

Bush (dedykowany dla Freesat)

DSC00073.JPG

 

na obu obraz super stabilny, ale nie o to chodzi...

wniosek? LNB bardziej oszukuje Bush-a? hmmm...

 

godz. 23.18

tp. 10758V

Openbox F-500

DSC00076.JPG

Bush

DSC00075.JPG

 

Openbox obraz pocięty, niestabilny

Bush obraz ok, stabilny

wniosek? bardziej czuła głowica w Bush? LNB teraz nie oszukuje?

 

przyznaje, że nie wiem o co chodzi... w ciągu kilku następnych dni nie skuszę się na podmianę LNB bo dzisiaj było -12 w nocy a dzisiaj ma być -18;) liczę na to, że będzie -25 i LNB zmniejszy szumy...;)

 

i jeszcze ciekawostka z godz. 20.07, pierwszy raz na Openboxie pojawił się zielony pasek;)

DSC00071.JPG

 

Pozdrawiam

robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bush jest genialny do oglądania freesat, nie wiem jak to wymyślili ale w zasadzie nie pikseluje obrazu tylko jak sygnał jest słaby leci stopklatką.

Nawet nie porównuj go do Openboxa, ale anteny i sygnału lepiej nie ustawisz jak właśnie na Openboxie, starszy model z serii X-8xx ma jednak bardziej czułą głowicę. :wink:

Zrobiłem podobne jak Ty porównanie z dzisiaj o 11:40 na tp. 10714/H (już jest obraz :jupi: ) oraz 10847/V (BBC HD).

Każdy tuner pokazuje trochę inaczej siłę sygnału (niektóre pokazują tylko teoretycznie).

Najlepsze są te które bez względu na rozmiar anteny i typ LNB niezmiennie pokazują 80-100%

:>

freesat04.JPGfreesat03.JPG

freesat01.JPGfreesat02.JPG

 

a tak wygląda siła sygnału z tego samego tp. 10714/H o 17:00 :oops:

freesat05.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

sorry, że trochę off-topic, ale potrzebuję Waszej pomocy.

Od dłuższego czasu szukam dużej anteny do odbioru programów (chociaż częściowo) z Astry 2D. Mam Sky+HD z pełnym pakietem programów + tuner FreesatHD Bush, ale ciągle brakuje mi programów BBC i ITV...

Mieszkam w Prudniku (opolskie, przy granicy z Rep.Czeską), wiem, że teoretycznie wystarczy mi antena 180cm i z tym właśnie mam problem. Możecie mi podpowiedzieć gdzie najtaniej coś takiego można kupić? Nie chce wydać 1500,00 PLN + nie mając pewności że na pewno zadziała...

 

Za pomoc będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jaka antenę musiałbym mieć żeby odbierać astre 2d w chełmie w woj. Lubelskim wiem że o polaryzacji h mogę zapomnieć więc pytanie dotyczy tylko polaryzacji v i chodzi mi tu nie o to żeby ją złapać i się tym pochwalić ale żeby móc coś czasem na niej obejrzeć i żeby się mocno nie szatkowało dodam że mam tuner z zestawu tnk opticum a antena będzie paraboliczna (nie wiem czy jeśl lepsza czy gorsza od offset) i proszę się nie śmiać że powinna mieć 8metrów zastanawiam się raczej między 2,5 do 3 metrów i jeszcze gdyby ktoś mógł polecić konwerter do paraboli i tego konkretnego satelity to by było miło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprawdziłem jak graficznie pokazuje spectrum analyzer tunera Dr.HD F16 siłę sygnału na transponderach satelity Astra 2A/2B/2D - Eurobird 1, a zwłaszcza Astry 2D. :mrgreen:

 

Poniżej wykres osobno dla obu polaryzacji H/V tylko z Astry 2D.

Astra_spectrum1.JPGAstra_spectrum2.JPG

 

Tak wygląda całe dolne pasmo na tej pozycji,

Astra_spectrum4.JPGAstra_spectrum3.JPG

 

a tak pasmo górne.

Astra_spectrum5.JPGAstra_spectrum6.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spectrum Analizer, jest to udogodnienie dla tych, którzy nie mają obrotnicy i chcą przestawić antenę na nową pozycję, a dla tych, którzy już mają siłownik lub obrotnicę analizator widma daje możliwość dokładnego, bardzo precyzyjnego dostrojenia anteny i maksymalnego odbioru sygnału z satelity.

Odbiorniki bez analizatora umożliwiają ustawianie anteny przy pomocy prostej skali poziomu i jakości sygnału. Przy pomocy widma możliwa jest szczegółowa analiza, bardzo przydatna przy wyszukiwaniu satelitów nadających słabe sygnały np. Badr, którego programy przy mniej dokładnym ustawieniu talerza bardzo często szatkują.

Spektralny sygnał widma składa się ze słupków.

Żółte słupki pokazują po prostu sam sygnał,

Niebieskie słupki pokazują sygnał i jednocześnie wskazują, że wewnątrz nich znajduje się transponder, już zapisany w bazie danych tunera wybranego wstępnie satelity.

Czerwony słupek pokazuje, że tuner widzi wewnątrz aktywną jeszcze niezapisaną częstotliwość lub wskazuje wybrany transponder na którym w danej chwili jesteśmy.

Ten słupek może być również zielony. Informuje nas wtedy o włączonej częstotliwości.

Aby sprawdzić, które transpondery są włączone naciskamy żółty przycisk na pilocie LOCK.

LOCK włącza sprawdzanie na częstotliwościach wszystkich niebieskich transponderów widocznych w aktualnym oknie.

Nad widmem widoczny jest napis, który transponder jest sprawdzany i jednocześnie wyświetlana jest informacja, jaki mamy ułamek włączonych transponderów do ich całkowitej liczby.

 

Korzystanie z tej funkcji jest typowe do szybkiego sprawdzenia sygnału na wszystkich transponderach.

Falujący stan reżimu pracy transpondera widać na samym wierzchu, jest on obrazem widma widocznym w formie procentów częstotliwości, to znaczy szerokości jednej kolumny mierzonej w MHz.

Zakres sprawdzanej minimalnej i maksymalnej częstotliwość jest pokazywany na dole z lewej i z prawej strony rysunku.

Wysokość kolumn odpowiada trybu pracy wejściowego bloku odbiornika.

Poziom 255 sugeruje, że tłumik wejściowy (attenuator) znajduje się w reżimie maksymalnego osłabienia sygnału wejściowego i mamy duże prawdopodobieństwo przeciążenia.

Poziom odpowiadający 0 mówi o tym, co jest sygnałem na wejściu i maksymalnie wzmacnia szumy, natężenie może być tak wysokie, że negatywnie wpływa ono na odbiór.

Optymalny sygnał nie wychodzi po za tą granicę i jest położony bliżej szczytu.

Aby udoskonalić wykresy częstotliwości możemy skorzystać z funkcji ZOOM.

Pozwala ona zobaczyć te transpondery, których nie mamy na liście.

 

Tu graficznie widzimy pierwsze dwa aktywne transpondery Astry 2D w polaryzacji poziomej.

10714 H

10744 H

Ponieważ jedna kolumna ma szerokość 1MHz teraz łatwo możemy sprawdzić czy częstotliwość podana np. na Lyngsat odpowiada tej jaką widzi nasz tuner.

Astra_spectrum7.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po przeprowadzce programu iTV HD na nowy transponder 10.833/H, parę dni temu zrobiłem sobie na Dr.HD sprawdzian siły sygnału polaryzacji poziomej, pod kierunkiem jego odbioru.

Pierwsze mierzenie i precyzyjne ustawienie anteny zrobiłem już o godzinie 10:00 a ponieważ programy na tej polaryzacji zaczynam odbierać u siebie dopiero od godziny 12:00, nie oceniony do ustawienia anteny przydaje się tu analizator widma, w który wyposażony jest ten tuner.

 

Pokazuje on dokładnie wszystko co się dzieje na danej pozycji pomimo tego, że o odbiorze jakiegokolwiek programu jeszcze nie ma nawet mowy.

 

Polaryzację poziomą stabilnie odbieram aż do godziny 20:00.

Tak wyglądał sygnał o godzinie 10:30, tj. w czasie kiedy jeszcze nie ma obrazu, .... a tak dwie godziny później, jak widać po dwunastej wszystkie słupki są już zielone - czyli odbiór jest prawidłowy.

 

Astra2D01.JPGAstra2D02.JPG

 

To jest winowajca czyli program iTV HD :mrgreen:

Astra2D03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jeśli mieszkam w centralnej Polsce (Włocławek okolice) to jakiego sprzętu potrzebowałbym aby złapać stabilny sygnał z Astry 2D? Jaki tuner (najlepiej używany), średnica czaszy, konwerter itd. Wiem, że pewnie nie są to małe koszty ale ile to mniej więcej będzie kosztować? Nie znam się na tym za dobrze, proszę o jakieś wskazówki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odbierać w Astre to potrzebna jest co najmniej antena 160 np: http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... as-1500-ae , tuner obojętnie jaki np: http://www.hollex.pl/odbiorniki-hd/odbi ... -ariva-100 i dobry konwerter specjalny ten http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/tw ... om-twh-031

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...