Jump to content
deejay.m

Telewizja naziemna DVB-T w Polsce a na świecie

Recommended Posts

W Polsce ten rodzaj TV dopiero "raczkuje", a za granica w niektórych krajach ma się całkiem dobrze. Może ktoś z Was ma jakies spostrzeżenia na ten temat? Widział ofertę DVB-T za granica? Albo wogóle ma coś do powiedzenia na ten temat :) Zapraszam do dyskusji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrą ofertę ma Freeview w UK (naziemna konkurencja dla satelitarnej Sky Digital). W Polsce jest tylko 5 nadajników DVB-T, z czego jeden niedaleko, jeśli chodzi o moje miejsce zamieszkania. Do nadawanej tam (obecnie testowo) TVP 1/2/3 (Rzeszów) mogli by dołożyć jeszcze Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls. Wtedy dostępna by była cała oferta obecnej telewizji naziemnej w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno już w 2008 roku ma zostać uruchomiony multipleks z polską TV naziemną (TVP 1 2 3, Polsat, TVN, TV4, Puls) i to w MPEG-4. Choć na większą dostępność na razie nie liczę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:twisted: W Andorze obecnie jest tylko sygnal DVB-T, w Hiszpani w ktorej mieszkam powoli wylaczaja nadajniki analogowe. Kanaly ktore obecnie odbieram to: TVE 1, TVE 2 (La 2), TV3 (Cataluna), Cuatro, 5 (telecinco), 6 (laSexta), Antena 3, 8tv (Barcelona), Clan TVE, Hogar 10, FLYMUSIC, 40 Latino, TVE tdp (teledeporte), 5 Spotr (telecinco sport), 5 estrellas (telecinco estrellas), neox (antena 3 neox), nova (antena 3 nova), 33 (cataluna), K3/300 (cataluna), 3/24 (cataluna informacyjny), 24H TVE, CNN+ Espana, Net TV, Barcelona TV, VEO, Set en Veo (SONY TV), Tienda en Veo, EDC 2 (program testowy), EDC 3 (program testowy), EDC 4 (program testowy). Jest troche tych kanalow odbiorniki kosztuja najprostrze okolo 30 euro. Ja mam telewizor z wbudowanym DVB-T, ktorych ceny spadaja z miesiaca na miesiac. telewizorow CRT juz sie nie sprzedaje a kazdy nowy telewizor ma wbudowany tuner DVB-T. Tak to wyglada w Hiszpani, troche nam brakuje bo u nas trwaja nadal testy a nadawcom przydziela sie czestotliwosci analogowe (TV PULS). :twisted:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogłeś zapostować w dziale Naziemnym, a nie odkopywać stary topic i jeszcze który tu nie powinien być ;p a zapostwałeś tu posta jak byśmy w ogóle nie gadali DVB-T ^^ wiemy jak sytłacja wygląda i ze sprzętem też (u nas jak w Hiszpanii tylko że STB mniej dostępne, no i u nas są potrzebne odbiorniki MPEG4 ;p)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:twisted: Ok przepraszam widze ze przeanalizowales moje posty. Jak Ci tak bardzo przeszkadza gdzie pisze to moze pousuwaj stare topiki nikt nie bedzie ich odgrzebywal... :twisted:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

W Macedonii działa naziemna platforma telewizyjna w DVB-T - Boom TV.

Nadawane są 44 kanały, z czego 7 podstawowych jest dostępnych bezpłatnie (MTV1, MTV2, MTV3, Sitel, Kanal 5, Alsat M i Telma): http://www.boomtv.mk/tv-kanali.

Do końca ubiegłego roku sygnałem Boom TV miało zostać objęte 95% gospodarstw domowych w Macedonii. Tutaj jest mapka zasięgu: http://boomtv.mk/pomosh/mapa-na-pokrienost

 

 

 

Z kolei w Chorwacji, gdzie cyfrowa telewizja naziemna działa już od jakiegoś czasu, do 5 października zakończone zostanie nadawanie analogowe w całym kraju. Już 26 stycznia 2010 przekaz analogowy został wyłączony na Istrii i okolicznych wyspach, gdzie DVB-T zostało wprowadzone w pierwszej kolejności ze względu na problemy z odbiorem analogowym (Jest to region leżący na pograniczu Chorwacji, Słowenii i Włoch, w związku z czym występowały wzajemne zakłócenia; na youtube nawet był gdzieś filmik, na którym było widać, że po wyłączeniu nadajnika (chyba HRT1) na noc, na tym samym kanale pojawił się od razu sygnał włoskiej stacji prawie w takiej samej jakości. Nietrudno się domyślić, jakie to powodowało problemy w odbiorze czegokolwiek). W zeszłym tygodniu przekaz analogowy został wyłączony w "regionie" D3, czyli to z kolei jest pogranicze Chorwacji, Słowenii i Węgier. W ostatniej kolejności analog zniknie z okolic Zagrzebia (region D4) - 5 października 2010.

Tutaj jest mapka z planem wyłączania analogu: http://www.vlada.hr/hr/aktualne_teme_i_ ... og_signala i tabelka z podziałem na żupanie (województwa): http://www.vlada.hr/aktualne_teme_i_pro ... noj_regiji (gdyby ktoś miał wątpliwości listopad to jest październik ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Niemczech w regionie Drezna wyłączono analog w 2007 a w całym kraju do 2008 r. a na Wyspach Brytyjskich nadajniki DVB-T uruchomiono w 2002 r. https://satkurier.pl/news/7157/ ale polska jest ostatnim krajem w której telewizja cyfrowa jeszcze nie do końca ruszyła .

Niektóre kraje europejskie dawno wdrażały NTC i teraz przechodzą z MPEG2 na MPEG4 i DVB-T2 http://pl.wikipedia.org/wiki/Telewizja_naziemna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podziękujcie za tę sytuację urzędom i politykom którzy nie chcą robić problemu platformom satelitarnym i kablówkom i "swoim" nadawcom. Macie płacić im za telewizję a nie czekać na darmowe DVB-T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponad 93% Białorusi jest w zasięgu DVB-T, a w Polsce...!?

 

Cyfrowe nadajniki, które nadają sygnały w kompresji MPEG-4, są zainstalowane w 6 lokalizacjach w obwodzie brzeskim, w witebskim - 9, w homelskim - 6, w grodzieńskim - 7, w mińskim - 8, a w mogilewskim - 5. Oprócz tego, nadajnik emitujący sygnały w standardowej kompresji MPEG-2 znajduje się w rejonie szarkowszczyńskim (obwód witebski).

 

Źródło: https://satkurier.pl/news/62384/ponad-93 ... dvb-t.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

W okolicy Paryza jest od groma kanalow DVB-T ktora we Francji tak jak wszystko nazywa sie po francusku TNT (Television numerique terrestre). a te kanaly to TF1, France2, France 3, Canal+, France 5, M6, Arte, Direct 8, W9, TMC, NT1, NRJ 12, LCP, France 4, BFM TV, i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadają w MPEG2, u nas dzięki temu że wybraliśmy MPEG4 możemy nadawać kanałów dwa razy więcej niż we Francji, niestety na to trzeba czasu i nowych koncesji na naziemne nadawanie DVB-T..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

A kiedy wreszcie Polacy zaczynają (dokładną datę podajcie) wyłączanie nadajników analogowych? Przyjmuję, że w połowie 2012 roku, ale dokładnie?

 

Dodam, że analogowe nadajniki naziemne w Warszawie (PKiN i Raszyn) zostaną wyłączone na pewno 31 lipca 2013 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postanawiam odkopać temat.

U Słoweńców jest tylko 1 multipleks w obecnej chwili. Zawarte są kanały takie jak: SLO1, SLO2, SLO3, POP TV, Kanal A, Planet TV, TV3 Medias i TV Golica, a także dodatkowo kanały lokalne. W przypadku zachodniej Słowenii jest to TV K-C, natomiast w przypadku wschodniej to TV Maribor.

Link do tego: http://igorfuna.com/dvb-t/slovenia/multiplex-a-transport-stream-analysis

W tej stronie igorfuna.com oprócz Słowenii są jeszcze Austria, Węgry, Chorwacja, Włochy, Szwajcaria, Holandia, Estonia, Łotwa, Australia, Francja i Izrael. Polski oczywiście brak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Mam pytanie....czy Islandia wyłączyła naziemną telewizję analogową? Nigdzie nie mogę znależć informacji na ten temat.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam natomiast pytanie, kiedy Rumunia i Ukraina wyłączą naziemną telewizję analogową? W ubiegłym roku Czechy i Słowacja wyłączyli analog, w tym roku Polska, Węgry i Bułgaria, natomiast ja nie wiem kiedy w Rumunii i Ukrainie mają wyłączyć definitywnie analogową telewizję, prosiłbym o odpowiedź, jeśli ktoś wie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To oni mieli tam 2 analogowe nadajniki, a w Polsce mamy jeszcze 4 nadajniki które nadają analogowo stacje TV, więc też się mylisz jak Minister Boni twierdząc że w Polsce już nie ma analogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie:Ile może być(mogło by być) maksymalnie bezpłatnych kanałów NTC w Polsce??

26-28 czy może ponad 30??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...