Skocz do zawartości

Jak "oglądać" kanały 4K na zwykłym tunerze HD?


tajniak+
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy to dobry dział, ale odkryłem ciekawą rzecz. Otóż wcale nie potrzeba tunera sat z 4K, żeby oglądać kanały takie jak Funbox 4K.

Kanały 4K są nadawane tak jak zwykłe kanały 1080p, jedyna różnica jest taka, że w kontenerze jest użyty kodek HEVC. Co prawda tuner nie będzie potrafił tego zinterpretować i co najwyżej odtworzy sam dźwięk bez obrazu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki materiał nagrać na nośnik USB.

 

Testowałem na starej Arivie HD. Wyszukuje Funbox 4K i jak się ten kanał włączy, to jest słuchać ścieżkę dźwiękową i można włączyć nagrywanie. Nagrywany jest cały strumień TS, który później bez problemu można odtworzyć w komputerze, czy w TV 4K, który ma możliwość odtwarzania plików z USB.

 

Z jednej strony to taka ciekawostka, a z drugiej mamy możliwość nagrywania darmowych treści 4K bez odpowiedniego sprzętu, zbierając bibliotekę treści dla TV 4K. Zaleta takich nagrań jest taka, że są nieszyfrowane i można zrobić z nimi co się tylko chce. Mój TV co prawda ma tuner sat i możliwość nagrywania, ale szyfruje nawet treści FTA i to tak, że nawet inny TV tego producenta nie jest w stanie ich odtworzyć.

 

Tunery linuksowe powinny dać jeszcze większe możliwości np. powinny pozwolić na puszczenie strumienia poprzez DLNA czy inną technologię, umożliwiając tym samym oglądanie kanałów 4K na żywo.

Edytowane przez Barti
Przeniesiono wątek do bardziej odpowiedniego działu forum.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...