Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...

Dzisiaj zauważyłem że TVP1 i TVP2 podczas wybranych pozycji programowych na transporderze Cyfry ma podniesioną rodzielczość do pełnego PAL, i zwiększoną maksymalną przepustowość osiągającą chwilami prawie 9 Mbit przy dynamiczniejszych ujęciach.

Najpierw zanotowałem to na TVP2 podczas "Szansy na sukces" i "Na dobre i na złe". (Ale teraz powrócili do poprzedniej jakości przekazu)

Teraz taka sytuacja ma miejsce na TVP1 leci tam "Przystań".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy wg. Ciebie "raz tak, a potem znowu tak".

Wlaśnie TVP teraz nadaje wszystkie swoje kanały (poza Info) tak jak trzeba, czyli materiały, które mają zarejestrowane w proporcjach 16:9 są nadawane anamorficznie z odpowiednią flagą oznaczającą format 16:9, a te materiały, które są zarejestrowane w 4:3 są nadawane w 4:3 bez tej flagi.

Jedyne odstępstwo to TVP Sport, który wszystko nadaje w 16:9 i ma cały czas ustawioną odpowiednią flagę.

 

Taki sposób nadawania (czyli automatyczne przełączanie formatów w zależności od materiału wyjściowego), daje odbiorcy możliwość skonfigurowania sobie samodzielnie w odbiorniku, jak ma być traktowany obraz 4:3, jedni lubią "zoom" obcinający obraz z góry i dołu, inni czarne pasy po bokach, a jeszcze inni nieliniowe rozciąganie w poziomie. I sami mogą wybrać to w TV. Jeśli wszystko miałoby znacznik 16:9 (tak jak TVP Sport) to nadawca musi dodać pasy po bokach w przypadku, kiedy materiał jest w 4:3 (a całe archiwa takie są). Tyle że wtedy odbiorca nie ma wyboru, musi oglądać program z pasami po bokach. A jak jeszcze jest to program zarejestrowany w 4:3 ale z wgranymi pasami na górze i dole (czyli nagrany na nośniku w letterbox), to dostajemy obramowanie dookoła - przykładem może być wiele emisji filmów w TVN HD :)

 

Tak więc to co robi TVP jest najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...

Ostatnio zauważyłem następujące problemy techniczne:

  • 1. Na TVP 2 w obszarze loga pojawiły się na ułamek sekundy paski. Zauważyłem to pierwszy raz gdzieś na Wielkanoc podczas oglądania przypadkowego odcinka Rodzinki.pl, oraz 25 kwietnia podczas oglądania Dr. House'a (także przypadkowo, ale odcinek całkiem mnie zainteresował), tylko że podczas Dra House'a dodatkowo zaszwankowało oznaczenie wiekowe. Dodatkowo jeszcze wczoraj przy premierowej Rodzince.pl to samo stało się z logiem, i to chyba nawet dwukrotnie.
    2. Na TVP1 HD na chwilę znikło logo podczas któregoś programu. Tak na prawdę nie pamiętam dokładnie co się stało z tym logiem, ale wiem, że to było w połowie kwietnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, no co ty nie powiesz? Może jeszcze telewizor ci wybuchł? :-P

A tak ogółem założyłem temat, bo tego nie mogłem znaleźć, ale dziękuje za przeniesienie posta. :-D

Ktoś jeszcze miał takie wpadki na Dwójce? Bo szczerze powiedziawszy zaczynają one wkurzać. Te paski tak nagle na moment się pojawiają i denerwują przy oglądaniu, a przy ciemnych scenach dodatkowo świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydarzenia godne założenia tematu. Jak byłem mały pojawiła się plansza "Za chwilę dalszy ciąg programu", a jeszcze wcześniej zerwała się taśma podczas odtwarzania filmu z telekina. Niesamowite prawda?

Tylko, że to o czym piszesz to były jakieś incydentalne wydarzenia, a to o czym pisze @PharellMan to obecnie niestety norma w TVP. Bardzo dobrze, że kolega o tym napisał. Potwierdzam to, bo również zwróciłem na to uwagę!

 

Już od dłuższego czasu (co najmniej pół roku!) TVP ma jakieś problemy z generatorem logotypów i oznaczeń wiekowych na kanałach TVP 1 SD i TVP 2 SD. Na obydwu tych kanałach oglądając np. jakiś film można nawet 2 razy natknąć się na taką sytuację. Wygląda to na takie chwilowe błyśnięcie i jakby przecięcie zarówno logotypu i oznaczenia wiekowego.

Mam nagrane audycje (zarówno z TVP 1 SD jak i TVP 2 SD), na których to widać (jakby ktoś starał się kwestionować, to co piszę). Problem występuje zarówno na audycjach 16/9 jak i na 4/3. Problemu tego nie ma natomiast na kanałach TVP 1 i TVP 2 w wersji HD.

Wstyd, że technicy w TVP przez tak długi czas nie zauważyli jeszcze tego problemu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No fajnie. Rozdzielczość w pionie 288 linii. Super!!! Dopiero teraz rozumiem o co chodzi w reklamach telewizorów full HD. Jako, że sam taki telewizor mam, to doceniam. Oczywiście chodzi o to, żeby coś było widać w tym telewizorze. Jakość jest przecież wystarczająca na to, żeby chłopa odróżnić od baby. Jak ktoś sobie sprawi telewizorek 55" za sześć tysięcy, to będzie mieć jeszcze lepiej. Już nie tylko chłopa od baby odróżni, ale też rozróżni inny dżender!!!

 

Ciekaw jestem, co myślą posiadacze projektorów, którzy oglądają to na ekranach powiedzmy 200". Zapraszamy do dzielenia się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się, że nie powinniśmy narzekać na jakość. Gdyż jeśli będziemy narzekać, to w TVP powstanie pomysł na kampanię, która ma przekonać ludzi do jakości i wytłumaczyć im, że jakość jest świetna. I wyjdzie na to, że jak będzie ktoś chciał obejrzeć sport i pogodę, to oprócz 30 minut reklam będzie musiał jeszcze za każdym razem oglądać uświadamiający filmik, że jakość jest dobra, bo telewizja robi wszystko, żeby jakość była ok.

 

A tego to ja już nie zniosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...