Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie na analogowym TVP 2 jest straszna jakość obrazu. Widać artefakty na znaczkach. Dosył prowadzony jest po światłowodzie, dlatego nie wszędzie musi występować ten problem. Co oni kombinują? Może chcą puścić wszystkie programy w DVB-T w MPEG-4? Albo testują TVP HD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. do Chorągwicy dosyłane jest po światłowodzie. Było to widać podczas awarii światłowodu, potem nadajnik przełączał się na dosył satelitarny a podczas programu regionalnego szła TVP/TVP 3 Warszawa. Tylko zdziwiłem się słabą jakością obrazu. Teraz jest dobrze. Widocznie coś testowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Chorągwicy TVP jest chyba dosyłane z C+, podobnie jak w Piaskach (Lublin), więc to może być przyczyną. Gdzieś czytałem o tym na forum.

 

Ale głowy nie dam...

 

 

Nie słyszałem aby nadajniki Emitela brały sygnal z C+ (ciekawe kto abo płaci:D).Kto ma mozliwośc niech porówna opóźnienia i wszystko sie wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piaski - około 1 sekundy opóźnienia w stosunku do Św. Krzyża, Suchej Góry, Leżajska... Po prostu leci równolegle z tym, co w dekoderze C+. Obraz jest też ciemniejszy dokładnie jak w cyfrze, a kolory mniej nasycone i obraz nieco nieostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno chodziło o nadajniki naziemne a nie kablówki ?Przeciez wiekszośc obiektów nadawczych istnieje od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat.

Niestety chodzi o naziemne nadajniki. Cięcia kosztów robią swoje.Przejście na dosył satelitarny to też pójście na łatwiznę.

A przypadek z Fergusonem był chyba w Kielcach lub okolicach. Ale głowy nie dam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie kosztów ?Koszty zostały już poniesione.Nie powiesz chyba że zwijają światłowody i zastepują fergusonami z dosyłem Cyfry o abonamencie nie wspominając.

Ja nie twierdzę ze jest to niemozliwe bo TP SA stać na wiele ale uważam za bardzo mało prawdopodobne.W to że kablówki używają szajsu typu ferguson do transmisji w sieciach kablowych wierzę bo sam miałem okazję widzieć menu akurat nie fergusona ale humaxa.No ale kablówki to oddzielny temat.

 

Proponuję jednak zrobić test w swojej okolicy i moze cos sie wyjaśni..Nadajnik Kalisz Mikstat napewno nie stosuje dosyłyu z Cyfry (co wiem z innego źródła) bo jest od niego szybszy tzn. TVP z Cyfry sa spóźnione względem przekazu naziemnego.Sprawdzane pare minut temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam do Was takie pytanie,odnośnie jakości kanałów TVP w Cyfrowym Polsacie.Jak długo będziemy czekać aby jakość kanałów TVP dorównała jakości np.TVN-u,Polsatu.Bo teraz to jest normalnie tragedia-jakość jak z jakiejś kasety VHS która przeleżała na półce z 15 lat. Czasami oglądam skoki narciarskie,które są na TVP1, Eurosporcie oraz na niemieckiej stacji ZDF (kanał 122 w Cyfrowym Polsacie).

Oglądam je na Eurosporcie, jakość może nie jest jakaś oszałamiająca ale o niebo lepsza od TVP.A odnośnie tej stacji ZDF,zobaczcie jaka tam jest tam jakość obrazu-jest super,niezależnie od tego czy leci jakiś sport czy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jakości to pewnie jeszcze długo nie uświadczysz. Kanały w CP brane są z analogowej telewizji naziemnej, czyli jakość jest beznadziejna, co widać. Nawet gdybyś miał cały transponder na dwa kanały TVP to jakość nie byłaby i tak dobra, bo jak już wcześniej pisałem kanały są brane z analoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa lata temu RTCN Gdańsk/Chwaszczyno wiem, że był pędzony satelitą. Od dłuższego czasu już jest światełko.

Gdzieś widziałem dowód na to, że niektóre obiekty korzystają z Cyfry+ (była grafika Fergusona i sieć Cyfra+).

 

To właśnie ja zamieszczałem te screeny - było to TVP Info-Lublin (wtedy jeszcze TVP3) z RTCN Lublin-Boży Dar.

Jak widać jest to RTCN, 100 kW mocy, ale mimo wszystko jest ten Ferguson z Cyfrą+.

Jakość tragiczna, oglądałem niedawno TVP Info z ŚKrzyża i jakość jest o niebo lepsza.

 

W ramach przypomnienia:

 

468b3ca69486e747.jpg

b9a93bed5dca001d.jpg

 

Napisałeś że ,,Kanały w CP brane są z analogowej telewizji naziemnej".To ja mam teraz takie pytanie.Kto jest odpowiedzialny za to aby te kanały były nadawane w jakiś inny sposób aby ich jakość była lepsza?

 

Dokładnie tylko TVP1 i TVP2, pozostałe są oczywiście z lepszych źródeł.

Myślę, że odpowiedzialni są za to technicy obsługujący Up-link, a antena siatkowa do TVP jest właśnie tam. To od nich chyba zależy, jakie dokładnie parametry ustawią na poszczególnych kanałach. Ale dostają zapewne wyznaczniki z góry, np. tyle i tyle kanałów ma być tu i tu. Problem w tym, że "góra" zazwyczaj nie ma pojęcia o tym, że zbyt wiele kanałów skutkuje tragicznym obrazem, a później dziwią się, że jest tak źle na ekranie i winę zrzucają na to, że "w końcu to SD jest, dobrze to tylko w HD!".

 

A to, że TVP jest z siatki to po prostu powód tego, że nie mogą się dogadać przez te kilka lat z TVP na dosył po światłowodzie albo z satelity.

Jakoś Cyfra ma od TVP światłowód, jakość niczego sobie, a i dzięki temu tylko u niej jest DD 5.1 na niektórych produkcjach TVP.

"n" ma chyba satelitę, ale i tak jakością nie grzeszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michcio Dzięki za sprostowanie.

Widać, jak TVP traktuje odbiorcę. Skoro tak chcą oszczędzać, niech nadają w rozdzielczości 352x288. Wystarczy im wtedy jeden transponder na wszystko.

W N jakość TVP obniżana jest przez transkodowanie do MPEG-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Cyfrowy Polsat musiałby się dogadać z Telewizją Polską, ale jak na razie na to się nie zanosi... :/ Spory trwają już kilka dobrych lat.

No to dlaczego Polst nie może chociaż sygnał TVP pobierać nie z analogu a DVB-T? Przecież to żaden problem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powodem jest to ze TVP nadawane naziemne w DVB-T jest jak na razie w fazie testów :!: i nie jest to pewne źródło i może któregoś dnia okazać sie ze nie ma czego emitować... Bo okaże sie ze tak jak we Wrocławiu zawieszono nadawanie dvb-t??? :curious:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...