Skocz do zawartości

Jakość techniczna kanałów TVP


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja ciągle powtarzam, Astra 1E, 1E, 1E,... (...)

Ale przecież Astra 1E stacjonuje teraz na 23.5E. :shock: Może chodzi o Astrę 1KR? :wink:

 

@Krzyś, no to dałeś czadu z tym Triple Play z Astra2Connect :lol: Z tym HD to też będzie nieciekawie, jeżeli już, to tylko sporadycznie jakieś ważniejsze transmisje w tej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

TVP HD nadawany FTA - to chyba dowcip? Będzie to drugi po TVP Sport kanał kodowany i pewnie dostępny na początku tylko w n... Chyba, że faktycznie TVP uruchomi własną platformę. Pytanie tylko, czy po uruchomieniu własnej platformy nie zakodują czegoś więcej niż teraz, czyli TVP Kultura i Historia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to platforma TVP nie miałaby racji bytu i na pewno nie byłaby atrakcyjna, gdyby nie miała w ofercie np. kanałów z grupy TVN, Polsatu i innych.

Dla TVP, to mi wystarczy antena naziemna (TVP 1 2 Info) i FTA z satelity (Kultura, Historia, Polonia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że na Astrze jest TV Trwam i ma około 250 tys abonentów jak by ich tylko zachęcono jakimś tanim pakietem Platformy TVP to mieli by lepszy start niż N-ka.Dodać jeszcze tych z pakietu Mini CP bo na pewno by wielu przeszło, to daje całkiem pokażną liczbę potencjalnych abonentów Platformy TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla TVP, to mi wystarczy antena naziemna (TVP 1 2 Info) i FTA z satelity (Kultura, Historia, Polonia).

Może Tobie wystarczy, ale nie wszyscy mieszkają w miejscach, gdzie odbiór jest super. Do niektórych wcale nie dociera, na przykład ja nie odbieram wcale TVP Info (dawnego TVP 3), jedynie pasmo regionalne o 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mieszka na terenie na którym nadaje TVP Warszawa to nie ma problemu, bo może sobie zobaczyć ten kanał na satelicie, ale jeśli ktoś mieszka tak jak ja na terenie Woj. Łódzkiego to już nie zobaczy TVP Łódź w cyfrowej jakości, tylko naziemny analog, więc pasmo regionalne jest dostepne tylko naziemnie albo tam gdzie nie dociera sygnał TVP Info to ogląda TVP2 i koledze też chyba oto chodziło, że zasięg TVP2 jest i pasmo regionalne dają a TVP Info nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie intryguje jedna rzecz - DLACZEGO dostępna z Cyfry TVP1 potrafi dodać fonię DD 5.1, a nie potrafi dodać flag 16:9.

Przecież sprzedaje wyprodukowany przez siebie sygnał np. do Niemiec - na ARD/ZDF TA SAMA TRANSMISJA jest w pełnym 16:9, a u nas to :censored: ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Info jest FTA z Astry.
Jeśli ktoś mieszka na terenie na którym nadaje TVP Warszawa to nie ma problemu, bo może sobie zobaczyć ten kanał na satelicie, ale jeśli ktoś mieszka tak jak ja na terenie Woj. Łódzkiego to już nie zobaczy TVP Łódź w cyfrowej jakości, tylko naziemny analog, więc pasmo regionalne jest dostepne tylko naziemnie albo tam gdzie nie dociera sygnał TVP Info to ogląda TVP2 i koledze też chyba oto chodziło, że zasięg TVP2 jest i pasmo regionalne dają a TVP Info nie ma.

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Warszawiacy nie dość, że mają swietny dostęp do telewizji naziemnej (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls), to jeszcze mogą sobie odbierać TVP Warszawa z satelity. A my, ludzie "spoza", mamy dostęp do regionalnej telewizji tylko naziemnie i to nie zawsze. Ja takiego dostępu nie mam, odbieram naziemnie jedynie TVP1, TVP2 i Polsat, a więc pasmo regionalne mogę obejrzeć tylko o 18.00 na TVP2 (i to nie zawsze, zależy od tego czy panowie raczą przełączyć sygnał). Jak wiadomo pasmo regionalne nie kończy się o 18.30 i podczas całego dnia są krótkie regionalne wstawki między nadawaniem TVP Info, do którego dostępu nie mam! Owszem, TVP Rzeszów jako pierwsze w Polsce uruchomiło poważny przekaźnik DVB-T, ale pomimo większego zasięgu, sygnał i tak do mnie nie dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP Rzeszów jako pierwsze w Polsce uruchomiło poważny przekaźnik DVB-T, ale pomimo większego zasięgu, sygnał i tak do mnie nie dociera.

 

No niestety TVP chwali się tym czego nie zrobiła. Nadajniki należą i zostały uruchomione przez TP Emitel, nadawane są tylko testowo TVP 1, 2 i INFO. Problem zostałby rozwiązany poprzez jeden transponder 27500-3/4 i podział czasowy programów (przepustowość 3900kbps) lub podobnie z 22000-5/6 (przepustowość 3400kbps).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki należą i zostały uruchomione przez TP Emitel, nadawane są tylko testowo TVP 1, 2 i INFO.

Oficjalnie mówi się, że to nadawanie testowe, ponieważ "pierwszy multipleks miałby ruszyć w 2009 roku" (Wikipedia), ale prawda jest taka, że to przyszłościowa inwestycja i na pewno nie zostanie nagle wyłączona. Kompresja to MPEG-2, żeby ludzie mogli to oglądać, po co komu MPEG-4 przy obecnie pięciu kanałach nadawanych naziemnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na polskie warunki spokojnie by wystarczyło, gdyby TVP uruchomiło swoją platformę naziemno-satelitarną. Naziemnie dostępne by były kanały "nie dla obcokrajowców" jak TVP Sport, TVP 1 i 2 (jeśli tak bardzo nie chcą ich odkodować z Astry) oraz TVP Regionalne, a pozostałe drogą satelitarną. I to wszystko bez kodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie w multmedi ostatnio w analogowej kablówce bo innej nie ma :x Tvp1 strasznie sie tnie pixeloza podczas gwałtownych ruchów wogóle sieć w mojej miejscowości to moim zdaniem jedna wielka prowizorka jesli chodzi o Tvp Info Szczecin z nadajnika Szczecin/Kołowo w miare dobra ale zdażają sie pasy Tvp2 ciągną chyba z Astry gdyż kiedys widzialem grafike fergusona obraz dobry ale zacinki niestety nie omijają czasami obrazem zażuci na kilka sekund w bardzo dziwny sposób zdaża sie to w sposób regularny w godzinach nocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, bo wielu ludzi (nie ja) mówi, że ma lepszą jakość naziemnie niż np. z CP czy Cyfry, więc lekko nie możliwe aby brali sygnał z HB. Dziwna ta teoria, że lepsze analogowo naziemnie niż cyfrowo (Cyfra, n) na satelicie. Chyba ktoś musi mieć perfekcyjnie ustawioną antenkę :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie dziwne.

 

Większość nadajników naziemnych ma dosył TVP z W3A albo Astry. Wtedy oczywiście obraz jest o niebo lepszy niż w C+, CP czy nawet n.

Tyle, że są też takie, które mają z HotBirda. Np. Lublin-Piaski ma TVP2 z Cyfry+ i dlatego widać wyraźnie gorszy obraz niż z innych nadajników. Tak samo z Info (oni to w ogóle mają koszmarny obraz wszędzie), z Bożego Daru k. Lublina mają z C+, z Fergusona.

 

Inaczej jest w przypadku Polsatu i TVN-u. Ich przekazy z 11393V i 11158V na HotBirdzie są traktowane także jako dosyły do wszystkich obiektów naziemnych, a jakość bardzo wysoka (może tylko dlatego, że także dla nadajników naziemnych...).

 

To, że w analogu jest lepsza jakość obrazu niż w cyfrze to nie jest dziwne. To oczywiste.

W analogu nie ma kompresji, nie ma zaniżania rozdzielczości, nie ma zaniżania bitrate. A w cyfrowym przekazie to jest. Żeby cyfrowy przekaz PAL dorównał analogowemu pod względem przejść tonalnych kolorów, braku kwadratów i innych artefaktów, musiał by być nadawany w PAL DV (jak na kasetach DV z kamer), a na to nie wystarczył by chyba jeden transponder.

 

PS: W CP TVP jest z siatki, obraz jest tragiczny, tu nie ma o czym mówić.

Pozwolę sobie przytoczyć cytat z innego forum: "n pokazała nam, że można puszczać syf nawet w MPEG4". To fakt, 1 Mb/s na kanał nawet w MPEG4 to zdecydowanie za mało (TVP).

W Cyfrze TVP jest najlepsze ze wszystkich platform, bezpośrednio światełkiem z Woronicza, ale i tak to nie to samo, co dosyły z W3A czy Astry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z Cyfry (albo z Canal+ Cyfrowy, no nie ważne) na SAT Krak 2007 wypowiadał się, że Cyfra dostaje sygnał od TVP taki jaki dostaje, chodziło mu o beznadzieją jakość, dodał, że taki sygnał jaki dostają taki wysyłają na satelitę. Nie muszą nadawać kanału SD z jakością ponad 10 Mbps, wystarczyłoby 5 Mbps i pełna rozdzielczość, to byłoby już coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...