Skocz do zawartości

Wołyń (film)


Gość wislok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wołyń - film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego opowiadający o ludobójstwie jakiego wobec ludności polskiej dokonali Ukraińcy  na Kresach. Wszedł do kin 7 października 2016 roku. 

Z Filmwebu.

 

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczkątragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

 

 

Film zebrał bardzo dobre recenzje właściwie od wszystkich recenzentów. Film pokazuje całą złożoność sytuacji, która doprowadziła do tych wydarzeń. Nie jest on antyukraiński, bo są tam pokazani także dobrzy Ukraińcy. Pojawia się tam wątek tego,że AK pozostawiła tą ludność na pastwę losu. Piotr Zychowicz określił ten film jako najlepszy film o tematyce historycznej jakichkolwiek w życiu powstał. Słowo arcydzieło było wymieniane przez wszystkie wypadki. 

 

Na festiwalu w Gdyni ten film dostał trzy nagrody : debiut aktorski (Michaliny Łabacz), charakteryzację (Ewy Drobiec) oraz brawurowe zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr. Zdecydowanie jak się zapewne przekonam za mało.

 

Wybieram się oczywiście na ten film. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzut troszkę przezabawny. To ma do siebie kino historyczne, że wiadomo, jak się skończy. Filmy o 11.09 też musiały się skończyć atakiem terrorystycznym. Można zrobić taki film lepiej (Katyń) lub gorzej (Smoleńsk) i ważne jest podejście do tematu. Zdaje się, że Wołyń, sądząc po recenzjach i to zarówno osób z "Gazety Wyborczej", jak i tygodnika "wSieci", będzie się zaliczał do najlepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś byłem na tym filmie i oceniam go bardzo pozytywnie, na uwagę zasługują bardzo dobre zdjęcia Piotra Sobocińskiego, klimatyczna i dobrze dobra muzyka.

Czy film jest anty-ukraiński tego bym nie powiedział, reżyser pokazał tylko to co musiał, ukazane są np. rozstrzeliwania Żydów przez Niemców, czy wywózki Polaków przeprowadzone przez NKWD w 1940 r. więc zbrodnie popełnione przez ukraińskich nacjonalistów nie są nadmiernie przejaskrawione. Uważam, że taki film jest potrzebny, Ukraińcy w dalszym ciągu nie mają sobie nic do zarzucenia w kwestii "rzezi wołyńskiej" nadal Stefan Bandera jest gloryfikowany. Myślę, że potrzebne jest ogólne przebaczenie, zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej bo oba narody bez winy nie są. Film warty polecenia tylko miejscami dość brutalne, ale nie w nadmiarze.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraińcy w dalszym ciągu nie mają sobie nic do zarzucenia w kwestii "rzezi wołyńskiej" nadal Stefan Bandera jest gloryfikowany. Myślę, że potrzebne jest ogólne przebaczenie, zarówno ze strony polskiej jak i ukraińskiej bo oba narody bez winy nie są. Film warty polecenia tylko miejscami dość brutalne, ale nie w nadmiarze.     

 

Z tego co wiem, na Ukrainie raczej przemilcza się rzeź na Wołyniu. Jeżeli chodzi o Stefana Banderę to dla zachodniej Ukrainy jest bohaterem bardziej z tego względu, że walczył z NKWD. W okresie rzezi wołyńskiej był w obozie koncentracyjnym (idąc za Wikipedią).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera#Aresztowanie_i_pobyt_w_obozie_koncentracyjnym_1941-1944

 

Również uważam, że potrzebne jest ogólne przebaczenie, ale obiektywnie patrząc, to Polska przepraszała za Akcję "Wisła", a Ukraina za rzeź nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w programie "Warto Rozmawiać" Jan Pospieszalski poinformował, że "Wołyń" obejrzało już ponad 600 tysięcy osób. Tak więc wynik bardzo dobry.

 

Przy okazji zauważyłem pewien pozytywny efekt pojawienia się takiego filmu. W księgarniach pojawia się coraz więcej pozycji na temat Wołynia. Wcześniej bardzo trudno było dostać jakąkolwiek pozycję opisującą te tragiczne wydarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w programie "Warto Rozmawiać" Jan Pospieszalski poinformował, że "Wołyń" obejrzało już ponad 600 tysięcy osób. Tak więc wynik bardzo dobry.

 

Przy okazji zauważyłem pewien pozytywny efekt pojawienia się takiego filmu. W księgarniach pojawia się coraz więcej pozycji na temat Wołynia. Wcześniej bardzo trudno było dostać jakąkolwiek pozycję opisującą te tragiczne wydarzenia.

 

Wynik raczej słaby . Patrząc na to że producent bierze z biletu 10 zł ( resztę dystrybutor) film zebrał na razie 6 mln . Przy budżecie prawie 20 mln wychodzi że jeszcze nawet się nie zwrócił. To może zaważyć na następnych ewentualnych produkcjach historycznych. 

Edytowane przez radek89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wybiorę się, bo zazwyczaj nie lubię produkcji historycznych. Nudzą mnie. Ale widać, że film został znacznie lepiej przyjęty, niż Smoleńsk. Produkcje tego reżysera zazwyczaj mi się podobały, wiec pewnie przemogę się i obejrzę, ale dopiero jak będzie premiera TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biorąc pod uwagę tła historycznego filmu, na film można pójść z dwóch powodów, naprawdę świetne zdjęcia i doskonale dobrana mużyka, oglądając ten film w małej salce kinowej, naprawdę czuć tą dobrze dobraną muzykę, o znakomicie dobranych kostiumach i plenerach nie będę wspominał. Film nie jest nudny, przez te prawie dwie i pół godziny cały czas coś się dzieje, akcja z każdą minutą narasta i zmierza do kulminacyjnego dramatycznego finału. Może komuś nie podobać się sposób przedstawienia tych tragicznych wydarzeń, ale walory czysto artystyczne filmu warto docenić. Do filmu "Smoleńsk" nie będę porównywał, bo go nie oglądałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  tylko nadmienię, że na Filmwebie "Smoleńsk" ma średnią 2,9 i 15807 głosów, natomiast "Wołyń" średnia 8,3 i 27462 głosy.

Wojciech Smarzowski potrafi kręcić dobre filmy i moim zdaniem jest już wybitnym polskim reżyserem.

Edytowane przez Barti
Tytuły filmów, utworów, audycji itp. piszemy w cudzysłowiu. Poprawiono też błąd ortograficzny w podanym w poście nazwisku reżysera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Podobnie jak @Mr.Chiquita mam już potąd tego typu filmów, ale ten jest naprawdę dobry jeśli nie bardzo dobry. A.b.s.t.r.a.h.u.j.ą.c od tych wstrząsających scen, które stanowią całe tło filmu bardzo przypadł mi do gustu scenariusz, opowieść, historia, którą przeniósł z papieru na ekran Smarzowski. Nie nudziłem się. Naprawdę bardzo przemyślana i zgrabna fabuła, która fajnie akcentuje konkretne wydarzenia. Myślę, że to też świetna lekcja historii dla tych, którzy mają problemy z tym żeby sobie przypomnieć pewną kolejność zdarzeń jak okupacja niemiecka, agresja ZSRR, nagonka na żydów i takie tam. Super też przedstawiono tą całą genezę nastrojów antypolskich wśród znacznej liczby społeczności ukraińskiej. 

 

Przykładowo "Katyń" nie przypadł mi aż tak do gustu. Jedynie ostatnie sceny, zwłaszcza pierwszy strzał zmroził mi krew w żyłach, ale fabuła jako taka mi się nie podobała. Dlatego też sam film nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak "Wołyń", który trzymał poziom niemal od początku do końca. Finałowe sceny w obrazie Smarzowskiego robią wrażenie. Na mnie o dziwo największe zrobiła ta chyba najmniej krwawa...

 

Gdy ukraińcy/banderowcy przyodziali tego polskiego chłopca w chochoł, następnie podpalili, a później przekazywali go sobie kopiąc niczym piłkę. Gdy ten wreszcie się przewrócił/stracił przytomność jeden z nich nabił go na widły niczym snopek siana wrzucając go do podpalonej chałupy

 

...która jednocześnie była chyba najokrutniejsza i najpodlejsza ze wszystkich. Draństwo i bestialstwo rodem z egzekucji ISIS. 

 

Na duży plus też montaż. Bałem się chaosu jakie często widzimy w filmach tego reżysera. Na szczęście tym razem jego montażysta trochę zluzował. Dźwięk też raczej okey, co jest czymś niezwykłym zważywszy, że polskie filmy od X lat mają z tym wielki problem przez co większość z nich nie da się z tego powodu normalnie oglądać. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film niezły, widać styl Smarzowskiego, czyli odpowiednie zagrania, zdania, pracę kamery itp. Ale nie jest to film, którego się spodziewałem, prawdę mówiąc myślałem, że będzie jeszcze ostrzejszy, bo w końcu zbrodnia w Wołyniu(rzeź) i innych miejscach była bardzo brutalna. Być może jednak bał się Smarzowski kategorii +18, która jednak odebrała by część widzów, bo jednak szkoły na ten film jeździły też z gimnazjami(film miał +15). Bardzo irytowała mnie postać tej Zosi, takie aktorstwo rodem z podrzędnych seriali(żeby nie powiedzieć wkurzające), nie wiem skąd dla niej takie oceny, nie popisał się też Jakubik. Za to świetnie zagrał Skorkovsiy rolę Stiepana Szumy majstersztyk z tym graniem takiego pieska co lata za każdą kiełbasą i kto mu tą kiełbasę rzuci to już go kocha ;) Dobrze oceniłbym też rolę Braciaka, każdy kieliszek zmienia jego mimikę, zachowanie i coraz bardziej rozprowadza alkohol po organizmie(chyba najlepiej grający pijącego(pijanego) aktor w PL).

 

Podsumowując, chciałem zobaczyć coś innego, dostaliśmy jako widzowie trochę wydarzenia z perspektywy wiecznie zagubionej Zosi. Gdzie tu miejsce na love story panie Smarzowski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...