Jump to content

Wizja TV vs CYFRA+ vs Polsat 2 Cyfrowy


Recommended Posts

Witam wszystkich w nowym wątku :)

Jako, że jest mało porównań z tamtego okresu proponuję, abyśmy tutaj w ramach waszych wspomnień porównali oferty pierwszych trzech platform satelitarnych w Polsce, najbardziej z okresu 1999 - 2001, ale też przekraczając te daty.

 

Lubię treści dotyczące wspomnień telewizji z dawnego okresu w tym m.in. właśnie platform, czy kanałów.

 

Wizja TV - pierwsza platforma w Polsce, oficjalna data startu 15.09.1998

CYFRA+ - kolejna po Wizji platforma w Polsce, która wystartowała 16.11.1998

Polsat 2 Cyfrowy - platforma Polsatu, która rozpoczęła działalność 5.12.1999

 

Na początek zacznę, że w tamtym okresie każda z platform posiadała kanały których u konkurencji nie było. Oferta każdej z platform była indywidualna i było bardzo mało kanałów które znajdowało się w ofercie kilku naraz. Każda ponadto produkowała własne kanały na wyłączność.

Warto dodać największe światowe marki posiadała Wizja TV m.in. Discovery, HBO, Nat Geo, Fox Kids, MTV i wiele innych, dobra oferta była również w ofercie CYFRY+ ale na początku nie posiadała w ofercie takim marek jak konkurencja. Posiadali natomiast CANAL+ który był ich najmocniejszym atutem. Ofertę najmniej ciekawą, (ale nie mnie to oceniać) miał Polsat 2 Cyfrowy, który oferował przede wszystkim kanały spod własnego skrzydła.

Link to post
Share on other sites

Na początku stycznia 2000 roku otrzymałem w ramach konta w Invest Banku dekoder Polsatu - Sagem 4275 z wczesnym beta softem którego nigdy nie powinien otrzymać końcowy klient.Dekoder odbierał 12 kanałów z czego kanały TVP jak się później okazało nadawano w mono,z anteny naziemnej na dodatek nielegalnie :D Przejęli czy wykupili ATV i na ich bazie emitowali kilka kanałów tematycznych w podłej jakości.

O czymś takim jak EPG nie było mowy chociaż dekoder miał potencjał bo obsługiwał m.in Open TV i jak na tamte czasy ładnie to wyglądało.

 

Najlepsze jest to że w tamtych czasach użytkownicy Wizji czy Cyfry naśmiewali się z tej pseudo platformy bez abonamentu a dzisiaj widzimy jak to się skończyło.

Link to post
Share on other sites

@Pawel a ten dekoder Polsatu to otrzymałeś za darmo czy w ramach rabatu? Oni przejęli kanały ATV, którym koncesja została odebrana. Polsat później pozmieniał nazwy niektórych kanałów i loga, które upodobniły się do Polsatowskich.

 

Swoją drogą to ciekawe czy gdziekolwiek indziej w tym czasie istniała platforma bez abonamentu. Interesujące jest też to czy w planach od samego początku istnienia P2C było wprowadzenie abonamentu, bo koszty utrzymania platformy w tamtym czasie były wysokie, co świadczy nawet o cenie abonamentu w ówczesnej konkurencji.

Edited by TV i HD
Link to post
Share on other sites

No jak się skończyło? To że CP ma najwiecej klientów, nie świadczy o jakości.

 

Akurat źle odczytałeś moje zdanie.Pisząc skończyło miałem na myśli upadek Wizji i jej przejęcie przez Cyfrę.Ta druga tak naprawdę większość abonentów zyskała dzięki fuzjom bo za tą jak to napisałeś "jakość" niewielu chciało płacić.tym bardziej chwała Polsatowi za zbudowanie tak licznej bazy klientów.A jakość niech oceniają ci którzy są skłonni za to płacić.

 

Wracając do wątku. Dekodery oferowano bezpłatnie jeśli było się posiadaczem konta w Invest Banku.Zamysł był taki żeby poprzez dekoder obsługiwać konto. Dekoder miał wbudowany modem telefoniczny. Coś tam chyba nawet ruszyło z ta obsługą. Już nawet nie pamiętam dokładnie. Z kolei model 4285 miał wbudowana przeglądarkę internetową, więc poprzez modem był dostęp do internetu.

Link to post
Share on other sites

Trudno być zadowolonym gdy w tamtych czasach oferta była bardzo słaba, a dodatkowo powtórka goniła powtórkę. Ale zawsze to dekoder HD które w tamtym czasie były bardzo drogie. Wiadomo że przesiadka z SD na HD była odczuwana na TV. Dodatkowo miałem zestaw na pełen horyzont  i można było się pobawić trochę  z tym dekoderem. Oferta w miarę przyzwoita zaczęła się po jakimś czasie, jak wprowadzili abonament, czy kanał Polsat Sport. A wtedy była Bundesliga w piłkę nożną.

Link to post
Share on other sites

@fippi, kierowałem się tym, co jest na Wikipedii i na innych stronach. Sprawdź sobie ;)

@czerstwy, też byłem zdziwiony, że pisałeś o dekoderze HD, które w tamtym czasie nie były produkowane. :mrgreen: A Pace analogowy to nie czasem w C+?

Link to post
Share on other sites

Nie, pace to sprzęt niezależny, który nabyłem wraz z zestawem sat. C+ nabyłem o wiele później, gdy oferta CP zupełnie nie spełniała moich oczekiwań.

Edited by Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Link to post
Share on other sites

Tak, miałem ten dekoder od połowy 2000 roku, a zamieniłem go po 7-8 latach na Samsunga DSB H370G HD.

Edited by Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Link to post
Share on other sites

Nie pamiętam dokładnie, ale zapewne płaciłem 10 zł za miesiąc. W tamtych latach było wiele ciekawych kanałów FTA, gdy się posiadało pełen horyzont. Teraz już nawet by mi się nie chciało szukać, a i oglądanie w obcym języku już mnie średnio interesuje. Z CP zrezygnowałem, gdy oferta z mojego  punktu widzenia zaczęła schodzić na psy.

Edited by Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Link to post
Share on other sites

Nigdy nie posiadałem Wizji, choć bacznie obserwowałem tę platformę. Jak dla mnie, miała za słabą ofertę, podobnie jak N, by mnie zainteresować. Cyfra+ miała ciekawą ofertę, ale była dość droga na tamte czasy. P2C mi w zupełności wystarczał.

Edited by Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Link to post
Share on other sites

Słaba oferta jak na te czasy? Na samym starcie posiadała popularne światowe marki: Eurosport, Discovery, NGC, CN, HBO, MTV i jeszcze kilka innych, a ponadto kanały własnej produkcji w tym Wizję Sport. Z tego co się naczytałem i naszperałem w internecie to chyba WTV ciekawiej wyglądała, niż Cyfra. P2C miał marniejszą ofertę, ale za to było ona za darmo.

Link to post
Share on other sites

Słaba dla mnie, czyli zawartość = cena. Kanały, które wymieniłeś, praktycznie nie oglądałem kiedyś i nie oglądam obecnie. A nie mam obecnie z tych, co wymieniłeś HBO, z którego zrezygnowałem po abonowaniu przez 2-3 lata. Mnie głównie interesuje sport, a w tamtych czasach miałem dużo tego sportu na zagranicznych kanałach za free. Teraz może też jest, ale na egzotycznych pozycjach i w egzotycznych językach. Zresztą, obecnie mam dość bogaty pakiet i to w niskiej cenie. Swojego czasu to nawet taki Animal Planet z polską ścieżką językową był FTA.

Edited by Barti
Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o obecne oglądanie to większość kanałów, które wymieniłem straciło już swoją świetność, więc obecnie ci się nie dziwię.

No cóż, ceny pakietów w platformach były wysokie, ponieważ trzeba było to utrzymać, a zainteresowanie pay TV SAT nie było wtedy tak wysokie.

Link to post
Share on other sites

A czy masz ten dekoder do tej pory?

Jak wprowadzali abonament to byłeś chętny na ich ofertę? Mógłbyś podać, jeśli znasz, mniej więcej datę wejścia oferty płatnej do platformy Polsatu?

Dekodera oczywiście nie mam bo to był sprzęt operatora i należało go zwrócić operatorowi.Nie pamiętam daty wejścia płatnej oferty.Na początku nie było przymusu co do płatnych kanałów.Można było dopłacić 10 zł i zyskać Discovery,Reality i chyba jeszcze jakiś jeden czy dwa kanały.Chwile po wprowadzeniu opłat zmieniłem operatora na Cyfrę+.

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...