Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem sygnału


mpotasznik
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam niemały problem: jest klient, który ma C+, na początku jak miał zestaw wszystko ładnie odbierało, poziom na 85%, jakość 70% na najsłabszym transponderze, od jakiego m-ca sypie mu się odbiór, objawia się to to tym, że po jakimś czasie po włączeniu gubią się kanały, czasami wszystko ładnie odbiera, a czasami brak. Miał już wymieniany dekoder, dalej było to samo, założyłem mu konwerter INWERTO jaki miałem pod ręką (sprzed 3 lat), początkowo było ok, ale po tygodniu znów się pochrzaniło., Ustawienia talerza nie zmieniałem, gdyż poziom odbioru jest jak powyżej. (poprawiałem jeszcze skręt konwertera). Teraz to już nie mam zielonego pojęcia co może być przyczyną zawieszeń sygnału. Kabla nie wymieniałem ponieważ jest zabudowany w ścianie. Proszę o pomoc z tym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

miałem kiedyś podobny problem, kąt elewacji anteny się zmienił, nic jak antena opadła, usrawiłem ponownie i wszystko działało, innym razem problem się powtórzył, zmieniłem kabel, konwerter i bezskutecznie. Przed balkonem w odległości 4 m miałem koronę drzew, jednego dnia miałem sygnał a innego nic nie oglądałem, w końcu podwyższyłem antenę o jakiś 1 metr i teraz działa bez zarzutu, nawet podzcas burzy obraz jest stabilny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

o właśnie bedtom79 słuszne uwagi, często problem z odbiorem jest wynikiem dwóch zjawisk - śnieg spada na czaszę anteny i antena się przechyla w dół, wiatr rusza anteną na boki i czasza przechyla się na boki a potem przychodzi lato czy wiosna, drzewa pokrywają się liścmi i sygnału brak mimo że rok temu był bardzo dobry w tych samych warunkach, poprawa ustawienia anteny może zapewnić sygnał nawet przy koronie drzew ale i tak lepiej przyciąć krzaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@rossini Wiemy jak doskonale idealnie pionowy masz maszt, możesz mieć 3 wąsy, 3 poziomice. Odpuść sobie optymalizację pionu (ta cała zabawa była niepotrzebna) - przecież widzisz doskonale że nie tu jest przyczyna problemu!

Tak na marginesie - w takiej sytuacji jaką masz, odpowiednie wygięcie masztu od pionu o kilka stopni mogłoby rozwiązać problem (wszystko byłoby pokrzywione, ale miałbyś wszędzie sygnał).

 

Proponuję zrobić to w ten sposób: przeskanuj sobie transpondery i wyszukaj kanały radiowe(!) na skrajnych odbieranych przez Ciebie satelitach. Radiowe kanały w odróżnieniu od kanałów TV wskakują natychmiast, nie potrzeba też wynosić ciężkiego telewizora. Następnie wybierz się do anteny (na dach czy gdziekolwiek ją masz); podłącz dekoder, słuchawki i ustaw te wyszukane kanały. Następnie zrób to co napisałem na samej górze tej strony.

Gdy po poprawkach złapiesz sygnał z kolejnych satelitów - przeskanuj kanały radiowe (dokładnie tak samo) i powtórz to wszystko jeszcze raz.

Na koniec:

1) powinieneś po poprawkach odbierać silny sygnał z takich satelitów jak: Hispasat 30W, Intelsat 10 68.5E, jeżeli obrotnica pozwala to także ABS-1 75.0E. Jeżeli tak jest, to

2) sprawdź czy zmiana kąta elewacji o -0.75 i o 0.75 stopnia nie powoduje utraty sygnału - nie powinna. Jeżeli sygnał tylko trochę spada, ale stacje działają

3) jedź na Badr-4(26.0E) i dostrój antenę tak, aby odbierały transpondery polaryzacji pionowej(to powinny być drobne zmiany) i powtórz punkty 1 i 2

 

Postępując w ten sposób ustawiłem bardzo dokładnie swoją antenę i do dziś nie mam z nią problemów.

 

 

 

No mam teraz to mam już wielki problem, dziś znów wywędrowałem na dach i walczyłem z ustawieniem satelity ale w obrębie BADR-a. prawo - lewo góra zawsze poziom 21%-24%. Ale po.................. nagięciu samej czaszy od góry do dołu jakość wzrosła do 32%. Efekt taki ze na BADR-ze po przeskanowaniu wskoczyło mi .......... 167 kanałów. Ciekawe nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no ja bez mała w sumie odbieram 230 samych TV, ale chodzi o sam fakt ze dopiero po nagięciu czaszy poprawił się odbiór na wszystkich satelitach, po przeskanowaniu np 42E doszło mi 10 kanałów TV. Tego to jeszcze nie próbowałem, a przecież nie pójdę do sklepu i nie powiem" Panie, żeś mi pan [beep]iany talerz sprzedał po dopiero po nagięciu zaczął łapać kanały"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a to wynika z czegoś innego, nie wszyscy satelici latają ładnie po niebiańskiej paraboli, niektóre jak BADR są troszkę wyżej, zauważ że przy takim przygięciu Astra 2 odbiera gorzej, chyba że też odbiera lepiej, to wtedy znaczy że masz źle ustawioną elewację talerza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no tak, z tym mogę się zgodzić, ale... po nagięciu talerza wskoczyły mi kanały z BADR-a, a z pozostałych mi kanały nie zniknęły, tylko co na niektórych wskoczyło mi prę kanałów (1-6). JEśli zaś chodzi o ustawienie elewacji, próbowałem ruszać anteną góra-dół i żadnego efektu to nieudało, dopiero ugięcie czaszy pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli nie jesteś w stanie złapać dobrego sygnału z Badr-4 bez ingerencji mechanicznej w sam kształt czaszy?

Jeśli tak - masz kiepskiej jakości czaszę, musisz po prostu kupić nową, lub wymyślić jakiś sposób na stałe wygięcie czaszy.

 

Oto lista słabszych transponderów, których odbiór wskazuje na poprawne ustawienie obrotnicy, możesz potestować (domyślnie SR:27500):

Eutelsat W6(21.6E) - 11561H SR:5000, DVB-S2 - słaby

Nilesat 102 (7.0W) - 12207V - słaby

Nilesat 102 (7.0W) - 12284V - bardzo słaby

Express AM22 (53.0E) - 12664V - bardzo słaby

Na 80cm w Krakowie na tych bardzo słabych szatkuje.

 

Zaryzykuję stwierdzenie, że masz wystarczająco dobrze ustawioną obrotnicę.

 

@CSA na czaszy 80cm jeszcze udaje się uchwycić wszystko za jednym zamachem.. odbieram bardzo dobrze obie Astry 2(a także inne satelity ze słabym sygnałem w Polsce), mimo że antenę ustawiałem pod Badr-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tak dokładnie, nie jestem w stanie bez ingerencji mechanicznej złapać kanałów z BADR-a; wpadłem na pomysł, że pójdę i złoże reklamację na samą czaszę-ciekawe jak do tego się ustosunkują (talerz był kupowany jakiś miesiąc temu)

O NILE SAT mogę zapomnieć, bo mi nie wyszukuje żadnych transponderów, pozostałe również- nic.

A pkt "C" - stwierdzę ze mam obrotnicę dosyć dobrze ustawioną. (wcześniej czytałem wszelkie materiały jak co i jak ustawić samą obrotnice - ustawiłem wg podziałki jak tam była i wg ustawień dla mojego położenia geograficznego.

 

Wcześniej jak miałem 80-kę z TP i nie miałem połowy tego co mam teraz ( Z turksata miałem może 30 - teraz ponad 200; na Hispasacie miałem może z 15 - teraz 87 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Mam niemały problem: jest klient, który ma C+, na początku jak miał zestaw wszystko ładnie odbierało, poziom na 85%, jakość 70% na najsłabszym transponderze, od jakiego m-ca sypie mu się odbiór, objawia się to to tym, że po jakimś czasie po włączeniu gubią się kanały, czasami wszystko ładnie odbiera, a czasami brak. Miał już wymieniany dekoder, dalej było to samo, założyłem mu konwerter INWERTO jaki miałem pod ręką (sprzed 3 lat), początkowo było ok, ale po tygodniu znów się pochrzaniło., Ustawienia talerza nie zmieniałem, gdyż poziom odbioru jest jak powyżej. (poprawiałem jeszcze skręt konwertera). Teraz to już nie mam zielonego pojęcia co może być przyczyną zawieszeń sygnału. Kabla nie wymieniałem ponieważ jest zabudowany w ścianie. Proszę o pomoc z tym problemem.

 

 

 

problem rozwiązany: ekran masy stykał z rdzeniem w e"f"ce i stąd braki w odbiorze. Jak była zima wszystko wyglądało ok, ale jak przyszły upały, najprawdopodobniej przewód się rozszerzył i ekran powodował zwarcie (przewód pod samym dachem i łączony "beczką" z kablem prowadzącym do dekodera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam mam Cyfrę i dziś zmieniłem czaszę na 80 cm plus konwerter quad (Opticum LQP-04H). Zainstalowałem nową antenę kont ustawiony na około 27 stopni (okolice Bydgoszcz). Podłączyłem do tunera Pace PVR HD i brak sygnału. Jest cienka zielona kreska. Podłączyłem drugi dekoder Sagem SD na nim poziom sygnału: dobry (3/4 paska), ale jakość sygnału: brak sygnału (zero na pasku). Próbowałem różne kąty anteny pionowe i poziome i nic. Podłączyłem poprzedni konwerter i było jeszcze gorzej. Dekoder Pace w ogóle nie reagował, niby się włączał (gasła niebieska dioda), ale nie pojawiała się nazwa kanału na wyświetlaczu i żądne komunikaty. Po podłączeniu do Sagema Dekoder startował (pojawiała się plansza Cyfra+) i gdy normalnie przeprowadzał test kabla wyłączał się, a w zasadzie zawieszał, bo na nic nie reagował. Trzeba było wyciągnąć kabel. Obawiałem się, czy przy montażu nie uszkodziłem kabla co powoduje jakieś spięcia. Zmieniłem z powrotem konwerter na quad i wszystko działa poprawnie, znaczy dekodery już się nie wieszają, więc to chyba jednak nie kabel. Zmieniłem też górną częstotliwość pracy z 10600 MHz na 10800 MHz, zgodnie z parametrami konwertera, ale to też nie pomogło. Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam jeszcze, że teraz znowu dekoder pace wiesza się przy starcie, tym razem na tym nowym konwerterze. Ustawienia zmieniłem na końcu, jako ostatnia próba no i nie zmieniłem wiele. Ale jak mówisz, że nie trzeba to wrócę do domyślnych, jak mi dekoder przestanie się wieszać. Hmm najgorsze, że antena jest daleko od TV to utrudnia ustawianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Użyj luster. A dekodera nie możesz z TV wynieść gdzieś gdzie lepiej będzie widać co robisz? Ustawianie zacząłeś dobrze ale źle, sprawdź najpierw czy nie ma zwarcia na kablach. Poza tym dobrze zacząłeś od elewacji, teraz ustaw azymut, potem skos a na koniec dopracuj elewację. Tylko sprawdź te kable. Jak trzeba zrób Fki jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podpiąłem dekoder do starego TV i krótkim kablem antenowym do konwertera i wszystko śmiga, a więc to kabel musiał się uszkodzić przy wymianie anteny, wymiana samych Fek nie pomogła, więc pewnie gdzieś przy zdejmowaniu lub zakładaniu za mocno się zgiął i przewał. Antenę mam już ustawioną siła sygnału 4 i jakość na zielono. Jest sens jeszcze się bawić aby uzyskać siłę 5? Da to jakieś widoczne korzyści w jakości obrazu?

 

Może moja wiedza nie jest duża, w zasadzie robiłem to pierwszy raz, ale bez przesady, nie jest to jakaś czarna magia, trudniejsze rzeczy już robiłem. Tak naprawdę każdy może to zrobić, wystarczy tylko trochę poświęcić czasu. I jak widać, mimo małej wiedzy na temat montowania anten, moja pierwotna diagnoza na temat kabla była trafna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

micz84, jeśli dekoder którego używasz pokazuje tylko sygnał w skali 1-5 to może się okazać że ciężko będzie ustawić czaszę na 5. Prawdopodobnie będzie OK, ale może okazać się że sygnał z niektórych transponderów będzie zanikał, wtedy będzie czekała Cię wyprawa raz jeszcze z telewizorem i dekoderem w celu ustawienia. Jak masz czas możesz poprobować. Instalatorowi zapłacilbyś 50zł a tak to masz wszystko za darmo. W tego typu instalacjach wykonywanych samodzielnie najważniejsze jest dobrze używać poziomnicy. Ustawienie czaszy przy dobrze wypionowanym stojaku zawsze się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ojciec Satelitnik już wiem co miałeś na myśli mówiąc w zawierzenie prawom fizyki, ale nie mogłeś tego napisać od razu :). Ja nigdzie nie znalazłem w internecie odpowiedzi na ten problem, dopiero eliminacja różnych przyczyn doprowadziła do rozwiązania. Winny jest kabel, ale nie jego uszkodzenie tylko parametry fizyczne. Czyli ostatecznie będę musiał wymienić kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...