Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem sygnału


mpotasznik
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@rossini ustaw obrotnicę w kierunku południa (z maksymalną dokładnością) - wybierz jakiś odległy obiekt wskazujący na południe wg. google maps.

Próbuj łapać sygnał kręcąc wyłącznie czaszą, przy solidnie zamocowanej obrotnicy.

Po ustawieniu pojedź najdalej na wschód gdzie jeszcze masz sygnał, a następnie ugnij czaszę na dół i do góry. Potem jedziesz maksymalnie na zachód i robisz to samo. Są 4 możliwości:

- na zachodzie antena jest za nisko, a na wschodzie za wysoko - maszt musisz obrócić lekko w kierunku zachodu, a antenę w kierunku wschodu

- na zachodzie antena jest za wysoko, a na wschodzie za nisko - maszt musisz obrócić lekko w kierunku wschodu, a antenę w kierunku zachodu

- w obu przypadkach antena jest za wysoko - w obu przypadkach antena jest za nisko - wyreguluj elewację obrotnicy, a potem anteny.

Operację poprawek i analizy sytuacji należy powtórzyć kilka razy, do skutku.

Jak masz pytania to pisz na gg.

 

Pozdro dla Małgośki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no niby wszystko co piszesz jest ok, ale: nim zacząłem bawić się obrotnicą naprawdę dużo przeczytałem co i jak ma być, np to że mój pkt 0 to ASTRA 1 na 19,2E, oraz to że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek zabawy mocowanie stojaka musi być idealnie w pionie. Dlatego też zrobiłem specjalny stojak (wg własnego projektu), który to ma możliwość regulacji w dwóch płaszczyznach: wschód-zachód i północ-południe oraz ma dodatkowo 3 "wąsy" stabilizujące cały stojak. Fakt że regulacja ma niewielkie odchylenia jakieś 4 cm od osi pionu ale dużo to daje. Dlatego tez stwierdzam ze stojak ma idealny pion (sprawdzane 3 poziomicami). Interesuje mnie jeszcze:

"Po ustawieniu pojedź najdalej na wschód gdzie jeszcze masz sygnał, a następnie ugnij czaszę na dół i do góry. Potem jedziesz maksymalnie na zachód i robisz to samo."

Rozumiem ze mam delikatnie opuścić na dół - przeskanować, później do góry - przeskanować i tak na E i W. I CHODZI TU O REGULACJĘ SAMEGO TALERZA - BEZ RUSZANIA OBROTNICY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
"Po ustawieniu pojedź najdalej na wschód gdzie jeszcze masz sygnał, a następnie ugnij czaszę na dół i do góry. Potem jedziesz maksymalnie na zachód i robisz to samo."

Rozumiem ze mam delikatnie opuścić na dół - przeskanować, później do góry - przeskanować i tak na E i W. I CHODZI TU O REGULACJĘ SAMEGO TALERZA - BEZ RUSZANIA OBROTNICY

Ma to na celu sprawdzenie czy trafiasz poprawnie w satelitę, czy trajektoria jest poprawna. Jesteś na krańcowej pozycji i obserwując wskazania sygnału zmieniasz kąt elewacji (góra - dół, można poluzować śruby od czaszy).

Jeśli po korekcie będzie gorszy sygnał to znaczy, że wszystko zostało prawidłowo ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@rossini Wiemy jak doskonale idealnie pionowy masz maszt, możesz mieć 3 wąsy, 3 poziomice. Odpuść sobie optymalizację pionu (ta cała zabawa była niepotrzebna) - przecież widzisz doskonale że nie tu jest przyczyna problemu!

Tak na marginesie - w takiej sytuacji jaką masz, odpowiednie wygięcie masztu od pionu o kilka stopni mogłoby rozwiązać problem (wszystko byłoby pokrzywione, ale miałbyś wszędzie sygnał).

 

Proponuję zrobić to w ten sposób: przeskanuj sobie transpondery i wyszukaj kanały radiowe(!) na skrajnych odbieranych przez Ciebie satelitach. Radiowe kanały w odróżnieniu od kanałów TV wskakują natychmiast, nie potrzeba też wynosić ciężkiego telewizora. Następnie wybierz się do anteny (na dach czy gdziekolwiek ją masz); podłącz dekoder, słuchawki i ustaw te wyszukane kanały. Następnie zrób to co napisałem na samej górze tej strony.

Gdy po poprawkach złapiesz sygnał z kolejnych satelitów - przeskanuj kanały radiowe (dokładnie tak samo) i powtórz to wszystko jeszcze raz.

Na koniec:

1) powinieneś po poprawkach odbierać silny sygnał z takich satelitów jak: Hispasat 30W, Intelsat 10 68.5E, jeżeli obrotnica pozwala to także ABS-1 75.0E. Jeżeli tak jest, to

2) sprawdź czy zmiana kąta elewacji o -0.75 i o 0.75 stopnia nie powoduje utraty sygnału - nie powinna. Jeżeli sygnał tylko trochę spada, ale stacje działają

3) jedź na Badr-4(26.0E) i dostrój antenę tak, aby odbierały transpondery polaryzacji pionowej(to powinny być drobne zmiany) i powtórz punkty 1 i 2

 

Postępując w ten sposób ustawiłem bardzo dokładnie swoją antenę i do dziś nie mam z nią problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no dziś byłem na dachu i dostrajałem ją wg twoich wskazówek z poprzedniego posta, na obecna chwilę nie mogę nic sprawdzić gdyż TV jest okupowany przez córkę i żonę. Poprawiłem również ustawienie linii poziomej czasza-obrotnica czego konsekwencja było przesunięcie całego zestawu o około 1 cm na zachód. Po 21 będę mógł powiedzieć jakie to odniosło skutki, jak nic nie pomoże będę walczył w dniu jutrzejszym wg wskazówek z postu pow.

Swoją drogą z poprzedniego ustawienia odbierałem z 30W około 75 kanałów TV (ale miałem lukę od 5W do 30W) a na wschód dojechałem do 75E ABS-1 gdzie miałem około 8 kanałów TV.

 

 

 

PS zdaje się ze ustawienie zdało egzamin bo znikneły mi kanały STREAM z BADR-a a wskoczyło mi 15 kanałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Stream były z Astry 2A/2B. Sprawdź na pewno czy te kanały są z Badra-4.

Może być problem jeszcze z dekoderem - przykładowo masz nieaktualną listę transponderów. Możliwe jest też, że masz jakąś przeszkodę.

Z ABS-1 niekodowanych jest gdzieś koło 8. Na Hispasacie nie pamiętam.

Ale jeśli to co piszesz jest prawdą, to jesteśmy bardzo blisko dokładnego ustawienia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Stream były z Astry 2A/2B. Sprawdź na pewno czy te kanały są z Badra-4.

Może być problem jeszcze z dekoderem - przykładowo masz nieaktualną listę transponderów. Możliwe jest też, że masz jakąś przeszkodę.

Z ABS-1 niekodowanych jest gdzieś koło 8. Na Hispasacie nie pamiętam.

Ale jeśli to co piszesz jest prawdą, to jesteśmy bardzo blisko dokładnego ustawienia:)

 

Stream-a mam tylko już z Astry, a z Badr-a mam m.im: Melody Drama; Melody Aflam, Afaq. Wg portalu King Of Sat - kanały się zgadzają.

Dekoder raczej nie szwankuje bo prawidłowo skanuje mi transpondery; Jeśli chodzi zaś o listę transponderów to mam w miarę najnowszą - siedziałem przez 2 dni i wklepywałem transpondery do odpowiedniego satelity - wprowadziłem od 30W do 53E; jeszcze posiedzę i wprowadzę do 75E.

Po przeskanowaniu ok 25 pozycji orbitalnych powskakiwały mi kanały od 5W do 30W; jeśli zaś chodzi o wschód to pododawało mi po około 2-8 kanałów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wczoraj jak poprawiałem talerz, w sumie przesunąłem cały zestaw o ok 1 cm na zachód, Jakoś wczoraj chyba się pospieszyłem, teraz nie (godz 15:30) odbieram żadnych kanałów z BADR-a i jeszcze dwóch satelitów

Edit: godz 20:30 wyłapał mi 20 kanałów z badra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.

Od niedawna jestem posiadaczem TV SAT N ze standardowym zestawem antenowym antena 80cm,konwerter TWIN Sharp,antena ustawiana była przez fachowca (miernik elektroniczny),od nie dawna zauważyłem następujący problem na większości kanałów mam :

antena1

siła 82-85%

jakość 100%

antena2

siła 80-90%

jakość 100%

ale na kanałach

TVP 1 HD,BBC HD,BBC Knowledge HD,National Geographic HD,w zależności od pory dnia rano lub wieczorem takie parametry:

antena1

siła 80-90%

jakość 100%

antena2

siła 89-90%

jakość 20-40%

Czasami jakość się zmienai na antena1 20-40% ,a czasami na antenie2 jakość 20-40%.

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

moim skromnym zdaniem do poprawy masz antenę, mimo ze była ustawiana przez "fachowca z miernikiem"- być może ustawił ci na pograniczu odbioru z HB, bądź za mocno przykręcił ci śruby mocujące - które mogły puścić na gwincie lub ostatni możliwość - wiatr przestawił ci antenę. Wezwij innego instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@ziolek: moim skromnym zdaniem do poprawy masz antenę, mimo ze była ustawiana przez "fachowca z miernikiem"- być może ustawił ci na pograniczu odbioru z HB, bądź za mocno przykręcił ci śruby mocujące - które mogły puścić na gwincie lub ostatni możliwość - wiatr przestawił ci antenę. Wezwij innego instalatora.

 

śruby może i tak bo sam je później dokręcałem na maksa właśnie z powodu wiatru .

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem sygnału z HB. Posiadam antenę 80cm i tuner Opticum 96000 Prima oraz konwerter monoblok. Dotychczas odbierałem sygnał siła 86% jakość 100% na obu satelitach (HB i Astra) lecz od kilku tygodni ucieka mi sygnał na HB raz jest raz go wcale niema (miernik siły sygnału pokazuje 0% lub skacze na 38% jakość 0% odbieram Tvp1 i Tvp2 nieraz parę innych kanałow) przy czym na Astrze mam nadal siłę 86% jakość 100% . Po jakim czasie sygnał sam wraca ( rożnie czasami to trwa godzinę czasami pól dnia). Proszę o pomoc bo naprawdę takie coś potrafi wyprowadzić z równowagi a ja już próbowałem na wszystkie sposoby lecz nie znalazłem rozwiązanie tego problemu.Jedyne co mi się teraz nasuwa to ze to jest wina konwertera!? Posiadam jakiś tani kupiony na allegro za o ile pamiętam około 30zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może być uszkodzony monoblock , ale też próbowałbym skorygować jeszcze ustawienia anteny .

Sygnał z Astry jest silny i może przestawienie anteny nie przeszkadza w odbiorze sygnału z Astry , a z Hotbirda sygnał już może zanikać .

Popróbuj w pierwszym rzędzie z anteną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbuj podłączyć tuner u swojego znajomego, będziesz miał pewność że tuner jest sprawny czy nie.

 

Ja swoją drogą ostatnio miałem problem z polaryzacją tuner odbierał tylko pionową, na poziomej był BRAK SYGNAŁU, w końcu z nim zdążyłem zmienić przewód antenowy przestał odbierać całkowicie. U znajomego sprawdziłem tuner - tam działał - na szczęście był winny tylko kabel. Nawet instalator powiedział mi że zdarzają się wadliwe przewody, na których nawet jak są nowe nie widać usterki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam, zaobserwowałem ciekawą rzecz: dziś w nocy godz. 01:30 (akurat pełniłem dyżur przy dziecku) przeskanowałem orbitę, i.... na pozycji 26E - BADR wskoczyło mi 60 kanałów, gdzie przez ostatni tydzień albo miałem może z 10 z samego BADR-a albo miałem kanały z 28,3E. Zaznaczam że nic nie majstrowałem przy obrotnicy i w ustawieniach tunera. Czym to może być spowodowane: mniejszą aktywnością słońca czy tym że była noc?? Dodam jeszcze że do poszczególnych satelitów powskakiwało mi dodatkowo po około 5-10 kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest dobre pytanie, bo generalnie sytuacja dotyczy wszystkich satelitów. Ale widać szczególnie na satelitach Badr (4,5,6) i Astra 2D(pol. H). O dziwo na Nilesat nie zauważyłem - na 80 cm odbiór zawsze tak samo do niczego.

Zwykle w określonych porach doby jest lepszy sygnał. Czasami bywa też tak, że w określonych porach roku jest lepszy sygnał.

Może to jest kwestia nieznacznego załamania fal satelitów z sąsiednich pozycji, przez co antena satelitarna staje się jakby bardziej/mniej kierunkowa i nie łapie zakłóceń/łapie zakłócenia od sąsiednich pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...