Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem sygnału


mpotasznik
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Powyższe zdjęcia zrobione na jakim kanale?


Wracając do mojego problemu z brakiem sygnału - na kablu, który nie podawał sygnału, metr od anteny założona jest "beczka" do łączenia koncentryków. Rozkręciłem ją i okazało się, że miedziane przewody po obu jej końcach były popękane (wytrzymały prawie 6 lat). Zarobiłem końcówki na nowo, skręciłem beczkę, ustawiłem antenę i znów mam sygnał na tym kablu. W wolnej chwili wymienię samą beczkę, bo w środku wygląda kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem, czy to wynika z poruszenia anteną przez fachowców na rusztowaniu..

Skoro stoi rusztowanie, to może jego elementy przysłaniają satelitę?

 

(...) metr od anteny założona jest "beczka" do łączenia koncentryków. Rozkręciłem ją i okazało się, że miedziane przewody po obu jej końcach były popękane (wytrzymały prawie 6 lat). Zarobiłem końcówki na nowo, skręciłem beczkę, ustawiłem antenę i znów mam sygnał na tym kablu. W wolnej chwili wymienię samą beczkę, bo w środku wygląda kiepsko.

Jeżeli połączenie jest "pod chmurką" to je dobrze zabezpiecz przed wodą. Odcinek kabla od konwertera do beczki wymień na czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jesteś pewien? Sygnał (w Polsce) pada pod kątem ok. 30 st. W wypadku rusztowań często przeszkadza podest nad anteną. Jeżeli nie, to przy ustawianiu rusztowania lub pracach remontowych mogli nieopatrznie przestawić lub odkształcić czaszę. Ewentualnie lekko przekręcili konwerter.

Jeżeli masz dostęp do anteny, naciskając lekko na krawędź czaszy po obwodzie, sprawdź czy sygnał na newralgicznych kanałach poprawia się czy pogarsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasadniczo masz rację ;)

Ale ten drugi transponder, z którego leci TVN i np. TVN 7 HD (16 (11508 V)) też nie jest najlepszy. Oczywiście w porównaniu do 119 to jest lepszy, bo jakość (u mnie na moim dekoderze Orange, w dobrych warunkach) 68% (119 - 58%), ale inne transpondery z polsatem czy tvp dają jakość w zakresie 76-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wielokrotnie było o tym napisane na tym forum. Częstotliwość 11.508 V jest najbardziej wrażliwą częstotliwością na zakłócenia od sieci telefonii komórkowej i sygnałów telefonów DECT. Dlatego tak ważne jest dokładne ustawienia anteny, aby sygnały zakłócające docierające z boku miały mniejsze znaczenie niż sygnał główny z satelity. Hotbird 13E to nie jeden satelita, a flota satelit rozmieszczonych w niedużej ale zawsze odległości od siebie. Dlatego ustawiając antenę na tylko jednej częstotliwości inne mogą być nieco gorzej odbierane. Ustawienie anteny to kompromis, pomiędzy jakością sygnału a fizycznym połażeniem kilku satelit.

"Polskie" częstotliwości na:

 

Hot Bird 13E (12.98°E)
- 10834 V
- 11179 H
- 11662 V

Hot Bird 13B (13.02°E)
- 12015 H
- 12188 V
- 12264 V
- 12284 H
- 12475 H

Hot Bird 13C (13.05°E)
- 10719 V
- 10758 V
- 10796 V
- 10892 H
- 10911 V
- 11158 V
- 11278 V
- 11393 V
- 11411 H
- 11449 H
- 11488 H
- 11508 V

 

Dzierżawcą transpondera 11. 508 V jest TVN i temat problemów z odbiorem sygnału jest im znany, ale z bliżej nieznanych powodów nie próbują uzgodnić z operatorem satelity (Eutelsat) zmiany częstotliwości nadawania.

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za starania i dokładną rozpiskę. Wiem, że LTE i DECT mogą zakłócać, szkoda, że w moim przypadku te powody raczej odpadają (https://forum.satkurier.pl/topic/25770-problem-z-10892-ghz-pol-h-na-13%C2%B0e/)...

Ktoś na innym forum zasugerował, że chodzi o kasę - może za tę felerną częstotliwość tvn płaci mniej?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast szukać dziury gdzie jej nie ma, popraw montaż swojej anteny. Podczas weekendowych burz na częstotliwościach TVN sygnał zaczął rwać w tym samym momencie co na innych częstotliwościach. Zanik u mnie nastąpił na około 5 minut. Ja też mam Coraba 70cm.

Naprawdę nie interesuje cię dlaczego TVN wiedząc o problemach nie próbuje nic z tym zrobić? Rutyna się koledze wkradła a gdzie dziecięca ciekawość? ;)

A mój problem w moim wątku, nie mieszajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlatego, że wtedy zmienia się między innymi poziom szumu kosmicznego, co przy nieoptymalnie wyregulowanej antenie jest lepiej widoczne. Dodatkowym elementem, który również ma wpływ na jakość sygnału są szumy własne konwertera, zależne od jego jakości i stopnia starzenia. Przy zmianie temperatury otoczenie również one mogą się zmieniać, co bezpośrednio przekłada się na zmianę parametrów sygnału.

Dekodery są wyposażone w systemy korekcji sygnału (naprawy), więc jeśli zestaw antenowy dostarcza sygnał mieszczący się w granicach norm, to zmiany jakości sygnału, wynikające ze zmian związanych z aktywnością słońca, nie maja wpływu na odbiór sygnału (obraz).

Edytowane przez support458
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, wszyscy to powtarzają jak mantrę, ale niech kto w końcu powie, dlaczego akurat z transponderami tvn-u ludzie mają kłopoty? Toż to pachnie spiskiem, choć brzoza u mnie rośnie od północy!

Wielokrotnie spotkałem się u innych z problemem z tym transponderem. W sumie jak wyżej powiedziano, to często kwestia telefonów bezprzewodowych DECT oraz technologii LTE.

I tutaj wychodzi niedbalstwo w kwestii jakości wykonania złącz końcowych oraz samego kabla antenowego.

 

11508/V u mnie zawsze ma MER 14 dB, SNR w okolicach 14 dB na 70 cm antenie. Jak na moje, to słabszym transponderem i sprawiającym kłopoty na niedbale ustawionych antenach jest np. 12476/H z BBC Brit HD. Zarazem jedna z częstotliwości, na którą warto zwrócić uwagę przy montażu czaszy (tj. na parametry) :)

Edytowane przez Szymon9904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę, że z tego samego transpondera co BBC Brit leci Supertennis, który często oglądam i tu nie zauważyłem żadnych kłopotów. Może przypadkiem mam czaszę ustawiona bardziej pod ten właśnie transponder ;)


Dlatego, że wtedy zmienia się między innymi poziom szumu kosmicznego, co przy nieoptymalnie wyregulowanej antenie jest lepiej widoczne. Dodatkowym elementem, który również ma wpływ na jakość sygnału są szumy własne konwertera, zależne od jego jakości i stopnia starzenia. Przy zmianie temperatury otoczenie również one mogą się zmieniać, co bezpośrednio przekłada się na zmianę parametrów sygnału.

Dekodery są wyposażone w systemy korekcji sygnału (naprawy), więc jeśli zestaw antenowy dostarcza sygnał mieszczący się w granicach norm, to zmiany jakości sygnału, wynikające ze zmian związanych z aktywnością słońca, nie maja wpływu na odbiór sygnału (obraz).

Szum kosmiczny to jest mocny argument, choć bardziej przekonuje mnie szum własny konwertera i jego zmiany pod wpływem temperatury. ciekawe, co monter na to powie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wielokrotnie spotkałem się u innych z problemem z tym transponderem. W sumie jak wyżej powiedziano, to często kwestia telefonów bezprzewodowych DECT oraz technologii LTE.

I tutaj wychodzi niedbalstwo w kwestii jakości wykonania złącz końcowych oraz samego kabla antenowego.

 

11508/V u mnie zawsze ma MER 14 dB, SNR w okolicach 14 dB na 70 cm antenie. Jak na moje, to słabszym transponderem i sprawiającym kłopoty na niedbale ustawionych antenach jest np. 12476/H z BBC Brit HD. Zarazem jedna z częstotliwości, na którą warto zwrócić uwagę przy montażu czaszy (tj. na parametry) :)

 

Ja montując/ustawiając antenę praktykuję takie rozwiązanie:

1. Wyszukuję satelitę na podstawie parametrów TVP Polonia, ponieważ najłatwiej jest złapać kierunek.

2. Ustawiam konkretnie pod TVN 11508V.

3. I sprawdzam/koryguję lekko pod BBCBrit.

 

Oczywiście staram się posprawdzać kilka różnych trans. ale zawsze te najczęściej oglądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...