Skocz do zawartości

CD-Action


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie jest to najdłużej ukazujące się w Polsce (i jedno z najstarszych w Europie) czasopismo o grach komputerowych (a od kilku lat także o konsolowych). Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1996, więc pismo liczy już sobie ponad 20 lat. Jest to miesięcznik z dodawaną płytą DVD (od pewnego czasu nawet 2 płyty są).

 

Znacie? Kupujecie? A może kiedyś kupowaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy numer kupiłem w 1998/1999 roku. Zbierałem go systematycznie przez cały okres gimnazjum. Kupowałem każdy numer. :) W liceum już sporadycznie, a potem zaprzestałem w ogóle. Kiedyś ta gazeta była dla mnie niesamowita, jako dzieciaka. Za kilkanaście złotych można było mieć oryginalne gry. Pamiętam osobną płytę z demami i bonusami. Można tam było odnaleźć śmieszne zdjęcia, filmiki, nagrania audio. To była najlepsza rzecz w CD-Action. :D Wtedy nie miałem jeszcze Internetu, więc ta gazeta pozwalała mi dowiedzieć się co dzieję się w świece gier.

 

Nawet nie wiedziałem, że teraz opisują także pozycje konsolowe. Może przy okazji przejrzę gazetę i zobaczę czy trzyma taki sam poziom jak kiedyś. Pewnie sporo ludzi odeszło z gazety. Ciekawe jak ze sprzedażą ? Skoro jeszcze się utrzymują to chyba nie jest tak źle. Chociaż pewnie musieli się ratować i zaczęli opisywać gry na konsole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dzisiaj kupiłem pierwsze w życiu wydanie CD-Action (głównie przez zainteresowanie brata grą "World of Tanks", do której w aktualnym wydaniu są dodane kody) i muszę przyznać, że jest naprawdę sporo recenzji i zapowiedzi do poczytania w jednym miejscu (mimo dominacji Internetu jedna gazeta jest zdecydowanie lepsza niż otwieranie stu stron internetowych) ;)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że pierwszy numer, jaki kupiłem (a dokładniej to brat kupił, bo się wspólnie wtedy interesowaliśmy grali), był ze stycznia 2004, z Doomem 3 jako tematem okładkowym, przy czym to nie była recenzja gry, ani jej zapowiedź, tylko "Temat Numeru". W tych czasach robiło się specjalne, zakulisowe materiały na temat postępów w pracach nad grą i nazywano to tematem numeru. Regularnie kupowało się CD-Action w okresie 2005-2009, z kilku powodów. Zawartość pisma bardzo fachowa i profesjonalna, recenzje pisane przystępnym językiem i z humorem, publicystyka okołogrowa i nie tylko też godna polecenia, nawet był kącik dla badziewiastych gier "Kaszanka Zone". No i oczywiście stały punkt programu - Action Redaction. Niby zwykły dział z listami od czytelników, ale dzięki duetowi Smuggler & Mr. Jedi stał się jedyny w swoim rodzaju. Masa szyderczych odpowiedzi, czasem nawet zjechanie autora listu (jeśli jego [beep]ny były szczególnie głupie, a takie się też zdarzały). Choć to się też z upływem lat kształtowało. Miałem kiedyś numer ze stycznia 2000 roku, i tam zarówno listy były jakoś mądrzejsze, a odpowiedzi bardziej merytoryczne. A w okolicach 2006-07 zdarzały się nawet kwiatki typu "Smuggler jesteś gupim hu..." i riposta "w Twoich ustach nawet ch, wygląda dobrze".

 

Fajna była też zawartość płyt. Oprócz pełnych wersji gier interesujące były też wspomniane już bonusy, a także coś, co się nazywało Action Mag. Był to e-zin zamieszczany na płycie od 2000 roku, składający się z zarówno tekstów na przeróżne tematy, nadsyłanych przez czytelników, jak i kącików tematycznych. Był nawet magazyn medialny "Wizje Telewizji", potem "Na Wizji". Od kilku już lat AM wydawany jest jako PDF (wcześniej był w HTML dostępny), ostatni numer wyszedł w czerwcu tego roku bodajże, nosi numer 209, ale jest mniej obszerny niż kiedyś, bo wcześniej te PDF-y miały z 60-70 stron, a już nawet nie ma co tego porównywać z dawnymi czasami, gdy samych tekstów w głównej części AM było czasem ponad 100.

 

Ostatnio kupiłem to pismo w 2013 roku, a całkiem niedawno w Empiku je przeglądałem. Trochę mnie zdziwił fakt, że w Action Redaction na listy odpowiadają już 3 osoby, bo do duetu dołożono niejaką 9kier, żeński nabytek redakcji CDA. Listy też się poważniejsze zrobiły, nawet nie ma stałych punktów typu "listy o tym, jak bardzo nienawidzę CDA i jak bardzo mnie redaktorzy wkurzają", a to było całkiem śmieszne. Za to wciąż jest o piractwie.

 

Jak na sytuację na rynku to sprzedaż jest nawet dobra, a pamiętajmy że rynek pism o grach wygląda inaczej niż 10 lat temu. Obecnie tak naprawdę oprócz CD-Action istnieje tylko PSX Extreme (ale oni zawsze tylko o konsolach piszą i raczej nie będą na temat PC publikować artykułów), oraz PIXEL, to pismo powstało niedawno, po tym jak fiaskiem zakończyła się próba reaktywacji Secret Service (młodsi pewnie nawet nie znają takiego pisma). Wszystkie inne pisma, takie jak Komputer Świat Gry, Click, Play - upadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam dobrze "CD-Action". :)

Swój pierwszy numer tego miesięcznika kupiłem w lipcu 1996 roku wraz z moim pierwszym komputerem typu pecet. :) Aby mieć w co grać "na starcie". ;) Pamiętam, że wtedy na płytce CD dołączonej do tego numeru znajdowały się wersje demo takich gierek, jak Duke Nukem 3D, Road Warrior, Kingdom O'Magic i chyba kilkanaście innych, których tytułów już teraz nie pamiętam. Większość gier działała wtedy jeszcze pod DOS-em.

Potem, przez wiele kolejnych miesięcy regularnie kupowałem kolejne numery. :)

Z czasem potem miesięcznik ten kupowałem już nieregularnie, coraz to rzadziej, aż w końcu całkowicie zaprzestałem jego kupowania, gdy zacząłem grać coraz to mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do najnowszego CD-Actiona dołączony jest magazyn Retro, poświęcony klasycznym grom, ale nie tylko, bo według spisu treści jest tam artykuł na temat programu "Sonda". Do tego pisma pisać będą m.in. Czarny Iwan, eld, Eugeniusz Siekiera, Mr Jedi, Yasiu. Jeśli ktoś pamięta dawne numery CD-A, to te ksywki powinny być znajome :)

 

A, przy okazji, Qn'ik, czyli Maciej Kuc, odchodzi ze stanowiska redaktora naczelnego. Od teraz szefem jest ponownie Jerzy "Mac Abra" Poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, pamiętam też te niektóre ksywki redaktorów "CD-Action". ;) Pamiętam, że była tam taka rubryka "Action Redaction" (może jest nadal?), gdzie były przedstawiane listy czytelników i odpowiedzi redakcji na nie. :) Niejednokrotnie ciekawe i śmieszne teksty dało się tam poczytać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Action Redaction" jest nadal umieszczane w piśmie, obecnie ta rubryka zajmuje 3 strony w czasopiśmie (przez długi czas były 4). Istotnie, to była kopalnia śmiesznych, ciekawych, a także nawet nieco, powiedzmy delikatnie... zwariowanych tekstów (głównie w sekcji "Ludzie & Ludziska" czy "Panopticum"). Niedawno znalazłem w internecie taką "sklejkę" wszystkich edycji AR z lat 1996-2009 i sobie teraz to czytam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Smutne to niestety, że już nie będzie płyt. Steam i inne tego typu koszmarki zabiły sens wydawania gier w pudełkach. Jedynym plusem naprawdę świetna cena pisma - ciekawe tylko czy to nie jest aby pomysł ratowania być może już pomału upadającego ostatniego pisma tego typu na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz kupując grę na PC w pudełku najczęściej zobaczymy kartę z kodem do zrealizowanie w Steamie czy tekturkę w kształcie płyty. Niestety.

 

Dlatego kolekcjonerzy oraz tradycjonaliści wolący pudełka wciąż mogą to robić z konsolami. Takie coś ma większą wartość, nawet sentymentalną, niż jakieś piksele tworzące ikonkę jako launcher do danej gry pobranej z serwerów i nic poza tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...