Skocz do zawartości

Vectra


Rekomendowane odpowiedzi

Czemu zatem uważasz, że dodanie polsatu news przez vectre to kpina skoro masz nc+? Nie bardzo rozumiem twój post. W nc+ też są pakiety i to też kpina?. Logiczne, że abonenci płacący więcej mają prawo do większej liczby kanałów i tak postępuje nie tylko vectra. Każdy wybiera co mu pasuje, przymusu nie ma. A platyna to nie tylko polsat news:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj koledzy wyżej widocznie nie zrozumieli mojej krótkiej co bądź wypowiedzi...

 

Chodzi mi o to, że kanał informacyjny jakim jest Polsat news, będąc u innych operatorów w niskich pakietach, w Vectrze jest w najwyższym. Jest to conajmniej dziwne, ale to przecież VECTRA, tu jest ważne żeby zedrzec z klienta każda złotówkę.

 

Kolego elbeg: Nie porównuj kanału sportowego do informacyjnego, który w przeciwieństwie do polsatu sport - znajduje się u wszystkich operatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kfm877: jeśli Vectra zdziera za kodowany Polsat News to co powiedzieć o UPC, gdzie będące FTA na satelicie Stars TV jest w najwyższym pakiecie.. ;).

Nie mówiąc już o NC+, która nie ma nawet TVP Sport w HD..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok FIL, nie wdaje się z Tobą w dyskusję, bo widzę że nie czaisz o co mi chodzi.

 

@bugmenot: no właśnie, i takie rzeczy trzeba piętnować!

 

Generalnie dziwny jest fakt, że vectra kanały typu polsat news, polsat cafe, polsat play - ma dopiero od platyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas ma swój pogląd i niech tak zostanie. Ja uważam, że jeśli są pakiety to muszą się różnić zawartością. Pewnie gdyby chodziło o dodanie jakiegokolwiek innego kanału do platyny to też znalazłaby się osoba, której by się to nie podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok FIL, nie wdaje się z Tobą w dyskusję, bo widzę że nie czaisz o co mi chodzi.

 

@bugmenot: no właśnie, i takie rzeczy trzeba piętnować!

 

Generalnie dziwny jest fakt, że vectra kanały typu polsat news, polsat cafe, polsat play - ma dopiero od platyny.

 

Skoro jesteś w NC+ to piętnuj. Pakiet złoty w Vectrze to odpowiednik Comfort +. Vectrowska Platyna to Universe.

Niestety na próżno szukać w NC+ w pakiecie Comfort + takich kanałów jak Travel Channel ( który w Vectrze jest w złotym w wesji HD), CN, Discovery Science, Discovery Turbo Xtra, Nat Geo Wild HD, TLC, TCM, VH1, Sport CLub, Kino Polska Muzyka, Filmbox, ID czy kanały CBS. Przecież to śmiech na sali płacić dodatkowo za kanały CBS....

Tak więc oferta NC+ wypada bladziutko na tle Vectry. Kino Polska Muzyka jest w Vectrze już od pakietu srebrnego za 9,90 mc czyli bardzo nisko. W NC+ jest nieporównywalnie wysoko. Nie ma też w NC+ kanałów MTV Rocks czy MTV Polska, Animal Planet czy Comedy Central które w Vectrze są podstawą w Złotym.... AXN też brak...

Niestety dopóki będą pakiety dopóty będą różnice. Każdy operator ma inne umowy z nadawcami i inaczej płaci za ich reemisję. Na to nic nie poradzimy. Niech każdy wybiera co mu pasuje. Mi osobiście oferta kanałów Vectry odpowiada i bije na głowę te satelitarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas ma swój pogląd i niech tak zostanie. Ja uważam, że jeśli są pakiety to muszą się różnić zawartością. Pewnie gdyby chodziło o dodanie jakiegokolwiek innego kanału do platyny to też znalazłaby się osoba, której by się to nie podobało.

 

OK, niech się różnią, ale ciekawe czy mówiłbyś tak samo gdyby np. kanał typu Polsat2 czy Tele5 był od złotego - przecież to jest śmieszne jak nie tragiczne...

 

Skoro jesteś w NC+ to piętnuj. Pakiet złoty w Vectrze to odpowiednik Comfort +. Vectrowska Platyna to Universe.

Niestety na próżno szukać w NC+ w pakiecie Comfort + takich kanałów jak Travel Channel ( który w Vectrze jest w złotym w wesji HD), CN, Discovery Science, Discovery Turbo Xtra, Nat Geo Wild HD, TLC, TCM, VH1, Sport CLub, Kino Polska Muzyka, Filmbox, ID czy kanały CBS. Przecież to śmiech na sali płacić dodatkowo za kanały CBS....

Tak więc oferta NC+ wypada bladziutko na tle Vectry. Kino Polska Muzyka jest w Vectrze już od pakietu srebrnego za 9,90 mc czyli bardzo nisko. W NC+ jest nieporównywalnie wysoko.

 

Nie bez podstawy jestem w nc+. Miałem możliwość wyboru albo nc+ albo Vectra, która weszła do naszego miasta!

Pierwsza różnica to długośc umowy: nc+ 12 m-cy a Vectra to 24m-ce.

Nie porównuj proszę comfortu z nc+ za 39zł m-c z dekoderem hd pvr ready BOX+ do pakietu złotego w Vectrze za 50zł z "extra wyśmienitą" Motorolą, którą włącza sie 2 minuty, bo jesteś w tym momencie śmieszny! W comforcie nc+ masz 25 kanałów HD a w złotym Vectry jedynie 16!

Idąc twoim tokiem rozumowania w pakiecie złotym Vectry na próżno szukać wartościowych kanałów jak: Ale Kino, Kuchnia, Planete, Disney Junior, Discovery HD, NGC HD i tak dalej itak dalej... ale za to w Vectrze w złotym masz Bielsat, EWTN, Al Jazeere, BBC WOrld, DW, Euronews, 2x France 24, Pro7, RTL, Planeta, TV5 Monde i inne [beep]ołowate zapchajdziury, żeby podwyższyć statystykę liczby kanałów w pakiecie. O jakości kanałów SD w Vectrze nawet nie będę wspominał, bo o ile na satce już to kiepsko wygląda to w Vectrze jest już tragedia!

Pakiet universe+ z platyną porównaj sobie sam, moim zdaniem nie ma o czym pisać 41 kanałów HD do 26 HD i jeszcze za niższą cenę mówi samo za siebie.

 

Nie ma też w NC+ kanałów MTV Rocks czy MTV Polska, Animal Planet czy Comedy Central które w Vectrze są podstawą w Złotym.... AXN też brak...

Niestety dopóki będą pakiety dopóty będą różnice. Każdy operator ma inne umowy z nadawcami i inaczej płaci za ich reemisję. Na to nic nie poradzimy. Niech każdy wybiera co mu pasuje. Mi osobiście oferta kanałów Vectry odpowiada i bije na głowę te satelitarne.

 

Jako to nie ma? Są ale w universie nie w comforcie, nie wprowadzaj ludzi w błąd. AXN kolego masz w HD w comforcie!

Jak już coś porównujesz to rób to rzetelnie.

 

Na koniec dodam, że za pakiet który mam w podpisie to w Vectrze musiałbym zapłacić zamiast 89zł + 10zł multiroom:

Platynowy z dekoderem (bo wg Ciebie to odpowiednik universe+) = 64,90zł

Canal+ Platinum = 49,90zł

HBO + Cinemax = 39,90zł

Multiroom = 7,50zł

oraz co jest największym wałkiem w Vectrze, za opcje dodatkowe jak Canal+Platinum, HBO+Cinemax do multirooma (2 dekoder) musze płacić jeszcze raz 49,90zł + 39,90zł

 

Razem wychodzi 252zł miesiąc :crazy: Niestety jeszcze nie ma u nas internetu Vectry więc w paczce wziąć nie mogę, ale nawet w paczce i tak wyszłoby zbyt drogo!!

Nie wspomnę już o opłatach aktywacyjnych, bo Vectra akurat ma tu dużo do powiedzenia... Drugi dekoder HD wydają w BOKu z tego co pamiętam za 129 albo 139zł :lol2:

Mam nadzieję, że ten post niektórym otworzy oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kmf877 ma sporo racji. Ja chciałem już zrezygnować z nc+, ale jak usłyszałem, że w PROMOCJI mogę dostać Canal+ za 39,90 do tego HBO za 29,90, o Cinemax nie wspominając, to okazało się że to wszystko i wiele więcej kanałów mam w nc+ za 69 złotych. Mimo, że mam dość dobrą ofertę Vectry, to nigdy nie dostałbym w/w kanałów w takiej cenie. O jakości nie będę się wypowiadał, bo to osobny temat. Poza tym nikt mi nie powie, że takie kanały jak Fox HD, Planete HD itd, o które prosi większość abonentów vectry na facebooku to nic nie znaczące dodatki. Tak naprawdę Vectra ma przewagę posiadając dostęp do Polsat Sport i dlatego na razie mam też kablówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, że sieci kablowe mają przewagę w postaci kanałów sportowych z różnych platform.

Ale jeśli już jesteśmy przy Vectrze to w pakiecie głównym masz jedynie Polsat Sport. Za Polsat Sport Extra nawet w SD już trzeba wybulić 15 zł za dodatkowy pakiet sport na ostro. Już mogli ten kanał podarować w pakiecie głównym, ale to jest Vectra, abonenta trzeba wydoić :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieci kablowe mają też internet stacjonarny czego u platform nie dostaniemy. Panowie wiele tych opłat o których wspomnieliście w vectrze są w niższych cenach choćby SnO za 1 zł czy multiroom za 1 grosz. W takim upc aktywacja drugiego dekodera 200 zł. Ja w vectrze 20 zł. Nie jest tak źle jak to we wcześniejszych postach przytoczono no chyba, że to od regionu zależy ale wątpię by tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Vectra ma na danym obszarze monopol, to nie walczy zbytnio o klienta, a przy rezygnacji - chcąc zatrzymać klienta - proponują standardowe stawki, najczęściej ze strony internetowej. U mnie w Żarach nie ma jakiś ciekawych ofert i wybór albo Vectra albo CP/NC+. Miesiąc temu wróciły tutaj dekodery ADB, ale na zostanie w Vectrze było wtedy zbyt późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma też w NC+ kanałów MTV Rocks czy MTV Polska, Animal Planet czy Comedy Central które w Vectrze są podstawą w Złotym.... AXN też brak...

Niestety dopóki będą pakiety dopóty będą różnice. Każdy operator ma inne umowy z nadawcami i inaczej płaci za ich reemisję. Na to nic nie poradzimy. Niech każdy wybiera co mu pasuje. Mi osobiście oferta kanałów Vectry odpowiada i bije na głowę te satelitarne.

 

Jako to nie ma? Są ale w universie nie w comforcie, nie wprowadzaj ludzi w błąd. AXN kolego masz w HD w comforcie!

Jak już coś porównujesz to rób to rzetelnie.

 

Na koniec dodam, że za pakiet który mam w podpisie to w Vectrze musiałbym zapłacić zamiast 89zł + 10zł multiroom:

Platynowy z dekoderem (bo wg Ciebie to odpowiednik universe+) = 64,90zł

Canal+ Platinum = 49,90zł

HBO + Cinemax = 39,90zł

Multiroom = 7,50zł

oraz co jest największym wałkiem w Vectrze, za opcje dodatkowe jak Canal+Platinum, HBO+Cinemax do multirooma (2 dekoder) musze płacić jeszcze raz 49,90zł + 39,90zł

 

Razem wychodzi 252zł miesiąc :crazy: Niestety jeszcze nie ma u nas internetu Vectry więc w paczce wziąć nie mogę, ale nawet w paczce i tak wyszłoby zbyt drogo!!

Nie wspomnę już o opłatach aktywacyjnych, bo Vectra akurat ma tu dużo do powiedzenia... Drugi dekoder HD wydają w BOKu z tego co pamiętam za 129 albo 139zł :lol2:

Mam nadzieję, że ten post niektórym otworzy oczy.

 

Kanałów o których pisałem nie ma w Comforcie więc nikogo w błąd nie wprowadziłem.

Moje porównanie nie służy do podjęcia decyzji o wyborze oferty.

Chciałem jedynie wskazać na fakt iż jedni każą sobie płacić dodatkowo za Polsat News a inni za CBS Drama.

Nie ma sensu się tak ekscytować. Żaden dostawca telewizji nie jest warty by go w jakikolwiek sposób "bronić". Każdy zdziera ze swoich abonentów ile wlezie i o tym należy pamiętać.

 

Opłaty w Vectrze nie są tak wysokie jak piszesz. Ja za platynę z 2 dekoderami HD firmy ADB płacę 60 PLN. Do tego internet 35 - razem 95 PLN/mies. Uważam że to drogo i wcale nie jest to super oferta.

Ale pokaż mi ofertę jakiejkolwiek platformy SAT w której za 60 PLN/mies. Otrzymam 2 dekodery HD z pakietem porównywalnym do vectrowskiej platyny lub lepszym i dodatkowo podłącze 2 kolejne telewizory z pakietem porównywalnym do analogowego złotego Vectry lub lepszym ( z kanałami TVN 24, Style, Eurosportem, N Sportem, AXN, Discovery, TLC, ).

 

Żeby podłaczyć u siebie to wszystko dajmy na to z NC+ musiałbym zbudować odpowiednią instalację antenową: Zamontować antenę SAT na dachu, prowadzić z dachu 30 metrów poczwórnego kabla i odpowiednio rozprowadzić ją po mieszkaniu. Do tego budowa sieci LAN lub Wi FI i zakup 4 dekoderów SAT. Tego się gratis nie dostanie. Ja potrafę to zrobić i miałbym z tego przyjemność płacąc jedynie za materiały i tracąc trochę czasu na zakupy i konfigurację. Co w przypadku osoby która tego nie potrafi ? Tak więc Vectrowskie opłaty startowe przy tym to pikuś. Pierwszy dekoder HD kosztował mnie 1 zł, drugi 69 PLN. Za tę kwotę nie kupię dobrej anteny SAT o reszcie nie wspominając.

Jakość w NC+ jest niepodważalnie wysoka z tym się zgadzam, dla odmiany internet w Vectrze nie ma sobie równych - przynajmniej na moim obszarze. Jak czegoś nie popsują to jeszcze długo nie będą mieli istotnej konkurencji.

U Vectry "wałek" z kanałami premium które są bardzo drogie i dostępne tylko na jednym dekoderze. Ale kanały premium u wszystkich są drogie. Dla mnie nie warte tych cen za które są sprzedawane.

Generalnie na rynku płatnych TV nie ma konkurencji. Rynek jest podzielony pomiędzy dostawców SAT i dużych kablowych, którzy zrównali ceny do tych pierwszych. Podział ten utrzymuje się na stałym stabilnym poziomie i wszystkim dostawcom jest dobrze. Nie ma bodźca żeby się starać, klient się nie liczy a oferty u wszystkich są porównywalne i drogie. NC+ pokazała podczas fuzji gdzie ma swoich klientów. Wszyscy mają swoich klientów w tym samym miejscu gdzie ma NC+ :-).

Oferty trochę się różnią jeden ma to, inny daje tamto a jeszcze inny ma jakąś chwilową promocję. Szału jednak generalnie nie ma. U wszystkich podobne ceny za te same programy. Z drugiej strony to tylko telewizja. Nie można się już zbyt wiele spodziewać po tym medium :-).

Pozostaje jedynie nadzieja w klientach którzy zajrzą do swoich portfeli i zweryfikują czy warto płacić tyle za usługę po to by pokazać się sąsiadowi i znajomym że się ją posiada :-) oglądając w większości kanały dostępne naziemnie... :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zajrzyj sobie do wątków z ofertami utrzymaniowymi :) Ja w nc+ za 69 zł mam Universe ze wszystkimi C+, MR i dekoder PVR (na drugim tv mam własny sprzęt). A wcale nie mam takiej super oferty, sporo osób ma to samo za 59, niektórzy w tej cenie mają drugi dekoder i HBO lub inne dodatki. Faktycznie przy tych cenach, jakie zaoferowała nc+ na utrzymanie branie jakiejkolwiek kablówki nie ma dużego sensu, zastanawiam się tylko jak długo z takimi cenami wytrzymają, bo im się to nie może opłacać, ale póki co nie jest to mój problem. Co do tych pakietów premium tylko na jednym telewizorze to jest to moim zdaniem złodziejstwo, nie widziałem czegoś takiego w innej kablówce, w Poznaniu narzekamy na Ineę, ale czegoś takiego tam nie ma, jak bierzesz Multiroom to masz te same kanały na wszystkich cyfrowych dekoderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Nie zgodzę się z tobą, bo moje ostatnie odczucia są inne:

 

- pakiety premium są płatne wszędzie, ale jak trzeba być [beep]ym żeby za ten sam pakiet kazać sobie płacić dwa razy ? Pomijam to, że w Vectrze standardowo to 50zł, nawet z rabatem na 40zł na dwa telewizory to 80zł za sam Canal+ Platinum czyli więcej niż niektórzy płacą za całość w innej firmie ;)

A co kiedy chcemy np. 3x Canal+ i HBO ? Skąd ten pomysł na dwukrotną opłatę, a to czy korzystasz np. ty nie ma znaczenia, bo dzisiaj pakiety premium to prawie podstawa bo 75% sportu to tylko premium czy to Polsat czy Canal+ trzeba dopłacić.

- jakość sygnały Vectry jest słaba i już, to nie jakieś czepianie się, sami wiedzą że pogorszyli jakość i to w czasach kiedy niby tak stawia się na jakość obrazu...

- głupie paczki, gdzie wolniejsze internet jest droższy bo nie jest w paczce promocyjnej, paczki są zbyt sztywne, a własne paczki znacznie droższe więc pozornie możesz brać co chcesz, praktycznie wychodzi bardzo drogo. Do tego umowy na DWA lata, a na czas nieokreślony brak wszystkich usług.

- chore terminy jak pół roku na które umowa sama się przedłuża i dwumiesięczny okres wypowiedzenia, to w dzisiejszym świecie bardzo długie okresy, bardzo niekorzystne dla klientów.

- opłaty za dekodery, najśmieszniej jest kiedy ktoś ma SD, a dowiaduje się, że za to samo ma teraz płacić 15zł...a dwa lata na HD to 20zł przez 24 miesiące czyli 480zł, a nie widzę zapisów że sprzęt przechodzi na naszą własność więc za co aż 500zł ?! W NC+ ponosimy koszty sprzętu, ale można mieć swój, wybrać lepsze, ale on jest nasz. Ja rozumiem, że firma ma swoje koszty, ale 500zł za dekoder, który do niej wraca, a co potem kolejna umowa i kolejne 500zł ?!

- Postawa pracowników, czyli kłamstwa, naciąganie, udawanie głupiego. Wiem, że tak jest nie tylko u nich, ale to kolejny minus, wtykanie bezpiecznego internetu, jak sam nie zapytasz to nikt ci nic nie powie, o promocji, o dotrzymaniu terminu, dochodzą fatalne BOKi w miastach, po prostu poczta polska to ma speeda przy Vectrze, prędzej podpiszesz dwie inne umowy niż coś tam załatwisz. Często po 16 obsługuje 2 pracowników, chcesz przedłużyć umowę, wypowiedzieć, dokupić paczkę...czekaj 1,5-2 godziny! A przecież wtedy właśnie ludzie kończą pracę i chcieliby coś załatwić.

 

Vectra przejmowała inne kablówki, ale robi wszystko na odwal się, jakby robiła komuś łaskę, a tak niewiele trzeba.

Np. Umowy roczne, brak opłat za pakiety premium na drugim dekoderze, mniej sztywne paczki bo np. 1-2 są w promocji, a reszta bardzo droga, dokupienie usług nie zawsze jest łatwe to Vectra ma sztywne okresy, które nie są równe pozostałemu okresowi do końca umowy, możliwość używania własnego sprzętu/brak opłat za ich sprzęt/przechodzi na naszą własność lub opłaty 3/5/8 zł, umowy przedłużające się na krótszy okres, stopniowa, ale systematyczna poprawa jakości.

Ale widać rynek jest podzielony, każdy ma swój kawałek, czują się pewnie i to nie wróży dobrze, a to nie jest narzekanie ale fakty, tylko często ludzie nie mają zbyt dużego wyboru, a nikt mi nie wmówi, że płacenie np. za paczkę premium na drugim dekoderze to coś normalnego i być albo nie być firmy, bo to jest śmieszne i pokazuje że dla klientów nie jest za ciekawie. Nigdzie nie jest idealnie, a najlepiej tam gdzie nas nie ma, ale Vectra po prostu przesadza.

 

 

PS Co potrzeba do podłączenia Vectry do komputera, karty TV ? Jak rozdzielę sobie kabel od neta to będę miał...tylko analogowe programy do czasu ich nadawania ? Czy karta z tunerem DVB-T załatwia sprawę ? http://www.arest.pl/produkt/20521/COMPR ... lasciwosci ? Wtedy z samego kabla nie dostanę nic więcej niż analog ? Ale np. biorąc Multiroom i drugi dekoder puszczając z niego do karty dałoby radę mieć cały pakiet platyny ? Tak, nie, inny dekoder, czy jest możliwe ? Nie, nie interesuje mnie tv-online w słabej jakości, przeciążonych łączach i nudnych programach. Czy da się na komputerze mieć przy pomocy karty TV (DVB-T/C) mieć pełen pakiet z/bez użyciem dekodera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz vectre do karty tv w kompie będziesz miał jedynie programy analogowe i cyfrowe dvb-c, które są niekodowane jak tvp regionalna i jakiś lokalny z vectra media. DVB-T nie jest dostępny w vectrze. Musisz się liczyć z tym, że vectra niebawem ograniczy a potem wyłączy analog.

Jeśli weźmiesz drugi dekoder to oczywiście będziesz miał dostęp do pakietu głównego tak jak na pierwszym dekoderze, a podłączyć do tej karty możesz go tylko po analogowym chinchu, więc słabo... może masz monitor do kompa z wejściem hdmi, to wtedy możesz ominąć cały komp i podłączyć dek od raz do monitora.

Przypominam, że vectra paruje kartę abonecka z dekoderem, więc na swoim dekoderze i ich karcie nic nie obejrzysz.

Z rozdzieleniem kabla, który z gniazdka idzie z wyjścia DATA, na modem i kartę tv byłbym ostrożny. Nieświadomie możesz sobie pogorszyc parametry lub stabilność Internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnału z wyjścia data obojętnie w jakiej sieci tvk samemu nie należy rozdzielać. Zmienisz parametry pracy modemu (poziom sygnału na downstreamie i upstreamie), jeśli przekroczysz skrajne dopuszczalne parametry net może się wysypać. Ponadto nie masz odpowiedniego filtru kanału zwrotnego, który trzeba by założyć przed kartą telewizyjną. Brak takiego filtru w skrajnym przypadku to duży ingres wprowadzany do sieci (pogorszenie SNR) i wizyta techników w domu, którzy raczej przyjaźnie nastawieni nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...