Skocz do zawartości

Vectra


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak jak napisał CYFROmaniak : Vectra dostaje światełkiem kanały TVP1 HD i TVP2 HD bez kompresji czyli o przepływności maksymalnej 12 Mbit/s każdy.

 

W DVB-T kompresja musi być ponieważ w multipleksie naziemnym muszą się zmieścić te kanały które otrzymały koncesję. Ich ilości nie można zmniejszyć (w MUX1). Dlatego TVP1 HD w DVB-T ma maksymalną przepływność 6,35 Mbit/s a TVP2 aż 9,77 Mbit/s (dlatego w MUX-3 wyłączono jedno TVP Info żeby zwiększyć miejsce dla TVP2).

W kablu takiej potrzeby - konieczności nie ma i zależy ona od polityki dostawcy - operatora kablowego. Proponuję sprawdzić jaką przepływność macie dla TVP1HD i TVP2 HD.... Ach tak zapomniałem że nie można tego zrobić na dekoderach HD :-).

Na razie jest dobrze bo TVP1 i TVP2 są same w transporcie. Obecna polityka Vectry, nadmierna kompresja kanałów i upychanie dużej ich ilości w transporcie nie wróży dobrej jakości w przyszłości (Ja rozumiem ilość kanałów i chęć udostępnienia wielu usług w też ograniczonym eterze kablowym, ale jakość obrazu w TV to podstawa). Chciałbym się bardzo mylić w tej kwestii :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->>combigan

 

Przez ostatni rok za Vipa płaciłem 115zł z HD3830CD bez dzierżawy plus do tego internet z Dialogu 90zł za 20Mb/s.

 

Szkoda trochę tych HBO, i erotycznych :) ale chciałem płacić mniej za te dwie usługi...

 

Kiedyś była promocja ( taaa ) VIP plus 24/64 internet ale cena 205zł i do tego dzierżawa PVR

 

Teraz na 24 m-ce platyna i pvr i net24 to koszt 126zł a Vip i 24net to 206zł czyli szału nima...

 

Vectra popraw jakość nadawanego sygnału... Przywróć modulację QAM256

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vectra popraw jakość nadawanego sygnału... Przywróć modulację QAM256

Muszę Cie zmartwić. Modulacja QAM256 wcale nie poprawi jakości nadawanego sygnału. To można zrobić jedynie poprzez zwiększenie wolnego miejsca w transporcie - czyli chociaż częściowego odwrócenia tego co zrobiono w maju.

U mnie wszystkie kanały MTV, Bajkowe z platyny i Lifestylowe mają modulację QAM256 i obraz jest fatalny: gorszy niż na kanałach z QAM64. Artefakty, artefakty a pod nimi obraz. Wygląda to jak zaśnieżony analog. Obraz jest "brudny" od artefaktów. Widać jak te transkodery mozolnie pracują i wypełniają w ułamku sekundy brakujące "klocki" obrazu bo mają kilka milisekund "wyszarpanego" innemu kanałowi bitrate'u. Czasem nie zdążą bo obraz się już zmienił więc bitrate trzeba oddać gdzie indziej. Innemu kanałowi. I tak wkółko.... Dusi się to wszystko jak w przyciasnej klatce, brakuje powietrza, klaustrofobia w transporcie. Jak w zamulonym komputerze w którym podczas uruchomienia najpierw pojawia się tło pulpitu a potem wskakują po kolei ikony pulpitu. Żal.

W kanałch z QAM64 obraz jest zdecydowanie lepszy ale do jakości cyfrowej sprzed modernizacji też jest daleko. Tak samo działa mechanizm "wyszarpywania" sobie bitrate'u przez poszczególne kanały. Niestety jest to daremny trud bo dla wszystkich kanałów w transporcie nie starcza. Vectra zorganizowała "zbyt ciasną kołderkę i zawsze któreś nogi wystają" :-)

Wszystkie kanały HD mają QAM256.

 

Prawdą też jest to że ze studia w Zabrzu wszystko idzie w QAM64 więc lokalna zmiana na 256 niczego nie zmienia.

Niestety Vectra opiera się na statystyce a ta wygląda wzorowo. Średnie bitrate kanałów jest dobre i nadawca jest zadowolony. Niestety statystyka to nie praktyka i rzeczywistość a ta zazwyczaj rządzi się innymi prawami. No bo co w przypadku gdy kilka kanałów w tym samym czasie "zażąda" maksymalnego (ustawionego na transkoderach Vectry) bitrate ? Wtedy statystyka Vectry przestaje działać a na obrazie tych kanałów robi się kaszana bo miejsca w transporcie brakuje. I kanał zamiast przykładowo deklarowanych 4 Mbit dostaje np. 2Mbit. To nie może dobrze funkcjonować i muszą być artefakty :-).

Niestety nie posypały się lawinowe reklamacje, brak masowej rezygnacji z usługi telewizyjnej. Dlatego majowa modernizacja to sukces a 100 czy 200 niezadowolonych z jakości abonentów to nie problem. Siermięga górą. I trudno się dziwić tej polityce. Oferta jest taka jak chce klient. A klient to "nikt". Większość ma rację a większość siedzi cicho i płaci abonament.

Niezadowoleni będą musieli odejść...

Zazdroszczę tym którzy tego nie widzą, którym to nie przeszkadza. Ja niestety mam z tym kłopot a zakup "cienkiego TV" który jeszcze uwypukli tą Vectrowską siermięgę w perspektywie kilku następnych lat jest niezasadny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem wczoraj zapytać o taką paczkę jak Ty masz to mi krzyknęli 158 zł (133 bez PVR). :(

Takie oferty można otrzymać po wypowiedzeniu umowy np. w związku z zabraniem jakiegoś kanału. Ja przeszedłem podobną drogę jak Robert03, też miałem Vipa. Potem zmieniłem pakiet na niższy, wielokrotnie do mnie dzwoniono z centrum utrzymania abonenta, aż wywalczyłem ofertę, którą mam obecnie. Przede wszystkim nic nie płacę za pvr, 1 zł za wifi i 1 zł za sport na ostro. Powodzenia w negocjacjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert03

cyt: Zazdroszczę tym którzy tego nie widzą, którym to nie przeszkadza.

 

Jak zapewne dobrze wiesz problem ten nie występuje u wszystkich. W Vectrowym forum w wątku ,,pytania tech, tv cyfrowa'' jakiś czas temu (około 3-4 tyg) był poruszony temat tego jak pewien użytkownik vectry w Łomży, opisywał dokładnie to samo co TY: artefakty, piksele itp. rzeczy. Po jakimś czasie był u znajomych w Białymstoku i co...za głowę się wziął jak może być taka różnica w nadawaniu obrazu. Opisywał, że obraz czysty bez żadnych artefaktów itp. Proszę wytłumacz mi tę różnicę skoro problem , który Ty opisujesz nie dotyczy wszystkich. Wzrok mam idealny, nic mi nie przeszkadza więc nie masz czego mi zazdrościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...