Jump to content
ad_am

ZigZap

Recommended Posts

ZigZap był kanałem telewizyjnym adresowanym dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. Wystartował 16 października 2004 roku. Na antenie tej stacji były emitowane seriale animowane i aktorskie, a także produkcje własne(m. in. Przymierzalnia, Brejk i inne programy). Nadawał codziennie w godzinach od 6:00 do 21:00. ZigZap zmienił się 1 października 2011 roku w teleTOON+. Kanał był dostępny na cyfrowej platformie satelitarnej Cyfra+.

 

Z tej stacji ''hitami'' były kreskówki Kod Lyoko oraz Klub Winx, które do dzisiaj miło je pamiętam. Były też inne seriale, które bardzo lubiłem oglądać, m. in. Aparatka, Ruby Gloom, Huntik, Liga złośliwców oraz Wakfu. Ich programy autorskie też uwielbiałem, głównie Przymierzalnię i Brejk. Co do seriali dla młodzieży, to Degrassi.

 

Jakie macie wspomnienia związane z tym kanałem? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZigZap bardzo miło wspominam, ponieważ był to kanał (zaraz po Cartoon Network i Jetix) prezentujący ciekawą ofertę programową dla dzieci i młodzieży. Miło wspominam m.in. ''Rodzinę Piratów'' (obecnie leci na Stopklatce TV), ''Aparatkę'', ''Pinky i Mózg'', ''Freakozoid'', ''A to histeria'', ''Titeuf'', ''Pełzaki'' czy ''Dziką Rodzinkę''. Także pamiętam seriale fabularne dla młodzieży jak ''Degrassi'', ''Radiostację Roscoe'', ''Zoey 101'' czy ''Szał na Amandę''.

 

Jeśli chodzi o hity to bezapelacyjnie były to ''Kod Lyoko'' i ''Klub Winx''. Jeśli chodzi o ''Przymierzalnię'', to zdaje mi się że prowadziła ją Joanna Jabłczyńska a ''Brejk'' prowadził Bartosz Obuchowicz (jeszcze ZigZap miał program prowadzony przez Wojciecha ''Łozo'' Łozowskiego, lecz to było przed przekształceniem ZigZapa na teleTOON+).

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZigZap miał ciekawszą ramówkę, ciekawsze kreskówki i ciekawsze bajki, nie to co teraz Teletoon+, że Littlest Pet Shop, kucyki Pony i inne tego typu. Ta likwidacja ZZ nie miała w ogóle sensu. Jeśli chodzi o prowadzące w Przymierzalni, to tak: najpierw Joanna Jabłczyńska, potem program prowadziła Marta Żmuda Trzebiatowska i inne prowadzące jeszcze się przewijały, zwłaszcza Ida Nowakowska oraz Dorota Czaja, a potem ostatnią prowadzącą Przymierzalni była(o ile pamiętam) Marta Wierzbicka. Inne programy autorskie też uwielbiałem, m. in. Muzz Up. Zwierzakowo oraz Szpieg w krainie gwiazd również były spoko.

 

Do dzisiaj tęsknię za ZigZapem, mimo że tak wspaniałe czasy nigdy nie powrócą. To był kanał jedyny swego rodzaju, jeśli chodzi o zawartość programową.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istotnie, był to jeden z lepszych kanałów, jakie były wtedy na rynku. Bardzo mądrze zrobiono w 2004, że przekształcono MiniMax, będący wtedy kopią MiniMini, na ZigZap, który był bardziej sprofilowany na młodzież.

 

Hitem tego kanały było oczywiście "Kod Lyoko", choć inne seriale też mieli dobre. "Titeuf" stanowi doskonały przykład na to, jak stworzyć taką kreskówkę, którą może obejrzeć zarówno młodszy, jak i starszy, i każdy z nich będzie zwracał na co innego uwagę. Młodszy odbiorca będzie się śmiał z sytuacji tam przedstawionych, a starszy będzie miał zabawę w odszukiwaniu aluzji, które są w odcinkach ukryte (zresztą komiks, na podstawie którego serial powstał, też jest mocno aluzyjny i często opowiada o seksie i dojrzewaniu).

"A to histeria"- również aluzyjna kreskówka, tylko że z nią jest o tyle trudniej, że wiele żartów opartych jest na wydarzeniach historycznych (zresztą to były takie "jaja z historii"), i widz musi jakąś wiedzę posiadać, by się dobrze bawić. Zresztą jest to cecha charakterystyczna dla kreskówek amerykańskich. Pamiętam że nawet w "Animaniakach" był odcinek z Lincolnem i wojną secesyjną.

 

Programy autorskie też mieli dobrze przygotowane. "Przymierzalnia" była chyba największym programowym hitem, istniała praktycznie przez cały okres istnienia stacji. Przy czym przez kilka lat (na pewno tak za Jabłczyńskiej było) nie był to jeden program, a wręcz całe, bodajże 2-godzinne pasmo. Wyglądało to tak, że około 15-20 minutowe części programu przeplatane były serialami głównie dla dziewczyn (choć nie tylko, bo w tym paśmie pokazywano kreskówkę "Dziewczyny/Chłopaki", całkiem niezłą). A Łozowski prowadził bodajże "Wielką płytę", o ile dobrze pamiętam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielką płytę prowadził Łukasz Szmel z Iwoną Reizner. Łozowski był prowadzącym Muzz Up(no chyba że zapomniałem o jeszcze innym programie, który on prowadził).

Prócz Kod Lyoko dowodem na hit mógłby choćby się okazał Klub Winx. Ta animacja była i jest naprawdę ''magiczna'', zwłaszcza jeśli chodzi o walki z Trix oraz innymi wrogami, między innymi z lordem Darkarem czy Valtorem, za pomocą zaklęć. Każda transformacja czarodziejek była najładniejsza, nieważne czy ta z 1 i 2 sezonu, czy Enchantix z 3 sezonu, Believix z 4.

Seriale młodzieżowe też były ok - szczególnie jeśli chodzi o Degrassi oraz tą Zoey, a może nawet Gwiazda od zaraz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten kanał był po prostu super, oferta w porzo, nawet wszystko mieli dobrze, i to o wiele lepiej niż TeleToon+. Niestety oceniam tę stację tak krótkim tekstem, ponieważ miałem n-kę i tam nie było ZigZapa, a był tylko w Cyfrze+ i kablówkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZZ zawsze jak dla mnie był ''młodzieżowym'' kanałem. Każda kreskówka albo każdy serial mnie zachwycał. Wolałem ZigZap niż Teletoon+. Najlepsze programy autorskie, najlepsze bajki, najlepsze seriale dla młodzieży, a później zaczęło wszystko iść innymi drogami przez ten rebranding na TT+.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też tak wolałem, poza tym, że chcę powrót tego kanału - ale pod nazwą "ZigZap+" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem? Nic z tego nie wyjdzie. Poza tym odkąd n i Cyfra + się połączyły, to najlepsze czasy już nigdy, przenigdy nie wrócą. Jakby ZigZap został, mógłbym dalej nacieszyć się bajkami i serialami. Szkoda, że nie puszczają na żadnym kanale seriali, które można byłoby ujrzeć tylko na ZigZap(Trollz, Wybraniec smoka).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą to cała zmiana z ZigZapa na Teletoon była nieco bez sensu. Wiem, tłumaczono to tak, że widzowie MiniMini dorastają i potrzebują jakiegoś płynnego przejścia, ale naprawdę, robić drugi kanał z podobnymi serialami... strzał w stopę. Nic dziwnego że obecnie Teletoon jest na ostatnim miejscu w rankingach oglądalności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To była bezsensowna decyzja. I to głosowanie, która kreskówka przejdzie do Teletoon+ - trochę mniej podobał mi się pomysł. Na ZigZapie zawsze można było znaleźć coś dla siebie. Tak jak dla siebie znalazłem Klub Winx albo Kod Lyoko, a także Aparatkę. Mam nawet starszego brata o 6 lat, który doskonale pamięta kreskówki z ZigZapa. 2 lata temu w wakacje oglądałem z nim Kod Lyoko(które już znałem) oraz Martina Tajemniczego(tego nigdy wcześniej nie obejrzałem, ale poznałem ten serial w 2011 roku, kiedy Teletoon+ w październiku wystartował).

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ogóle to z tym głosowaniem w 2011 były jakieś numery, bo wielu widzów chciało powrotu Kodu Lyoko, Klubu Winx, Aparatki, 6 w pracy... a z tego co pamiętam, to z ZigZapa trafił na początku tylko Titeuf, i to głównie dlatego, że wtedy emitowano nowszą serię z "plemnikową" czołówką.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do TT+ trafiła także Aparatka z tych seriali, co wymieniłeś @Kirk. Licencję na Winx ma Nickelodeon, tyle że sezony 3-7.

Prezentacja w wersji filmiku, jakie bajki puszczał ZigZap, a później Teletoon+:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czasem z Aparatką to nie zrobiono tak, że puszczano ją przez 2 miesiące na początku, a potem zdjęto, i przywrócono w 2013 albo 14 na 3 tygodnie, puszczając ją o 11:20?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie i tak. W 2005 roku ZigZap zdjął Aparatkę z anteny i przywrócił ją 2 lata później(czyli w 2007). Potem gdzieś w tym roku albo rok później puszczone zostały odcinki z 2 i 3 sezonu(jeśli się nie mylę).

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Sabrinę'' na ZigZapie pamiętam, bardzo lubiłem oglądać tą bajkę. Jeszcze pamiętam taki serial animowany pt. ''Karol do kwadratu''.

Edited by Frontowiec

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, "Karol do kwadratu", kolejny świetny serial, nie był powtarzany od kilku lat, fajny pomysł na fabułę, dubbing polski też świetny, naprawdę szkoda że już tego nie emitują. I ta siostra mówiąca "w sumie bracie"... świetne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sabrina była świetna! Zwłaszcza jej starsza wersja, ale ta nowsza, którą pokazywał Disney Channel jakoś tak budziła mi mieszane uczucia :/

Karol do kwadratu - ten serial był też fajny, szczególnie za sprawą tego klona Karola zwanego jako K2 :D

Wycieczka w przeszłość: tam strona nieistniejącego ZigZapa żyje w internetowych archiwach ----> http://web.archive.org/web/20081112021506/http://www.zigzap.tv/

Na stronie TT+ nadal widnieją opis serialu i kadry(chodzi o kreskówkę Karol do kwadratu): http://www.teletoonplus.pl/program/17881/karol-do-kwadratu-4

Edited by ad_am

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Homer Simpson

ZigZap był jednym z lepszych kanałów dla młodzieży. Ocenie go tak krótko, ponieważ lista za[beep]istości tego kanału jest strasznie długa. Doskonale go pamiętam, miałem Cyfrę+ (do 2012). Fajnie gdyby go przywrócili, chociaż to tylko moje marzenia (bo nc+ na pewno tego nie zrobi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda również, że na żadnym kanale nie puszczają Karola do kwadratu, Trollz ani Wybrańca smoka. Wartościowe kreskówki i seriale... Później wszystko przepadło. Choć powrotu ZigZapa bym chciał. Naprawdę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam ZigZap. Świetny kanał. Ciekawa oferta programowa, że nikomu się nie nudziło. Niestety te czasy już nie nadejdą. Mamy te głupie Teletoon+.

 

Z programów na ZigZapie pamiętam:

*6 w pracy

*Gormiti

*Hot Wheels: Battle Force 5

*Klub Winx

*Kod Lyoko (największy hit)

*Martin Tajemniczy

*Pinky i Mózg

*Sabrina

*Sally Bollywood

*Supa Strikas: Piłkarskie rozgrywki

*Superszpiedzy

*Titeuf

*Świat nonsensów u Stevensów

I wiele innych :)

Edited by kacper130700

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki takim kanałom jak ZigZap, nigdy nie było żadnej nudy. Było co oglądać. Chociaż po zmianie w Teletoon+ już nie było tak bardzo ''młodzieżowo''. ZZ miał coś więcej do zaoferowania niż tylko ten [beep] Teletoon. Pierwsza rzecz to seriale animowane. Z jednej strony to były kreskówki, które były popularne(np. Kod Lyoko, a może i nawet Klub Winx), z drugiej - seriale, które nie miały u nas bardzo wielkiej rzeszy fanów(np. Sally Bollywood). Druga rzecz - seriale dla młodzieży. Czasami zdarzały się seriale, które lubiłem od czasu do czasu oglądać(np. Zoey 101), a czasami te, które trochę mniej mi się podobały(np. Przypadki nastolatki). Teraz jeśli miałbym sobie przypomnieć coś starego z ZigZapa niż jakieś dziecinne MLP na Teletoon+ oglądać, to wybieram YouTube, albo inny serwis, np. cda.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio kilka minut temu ktoś znalazł unikat i sobie wrzucił na YT. Oto urwany ident ZigZapa (choć tych identów było naprawdę wiele, tak jak jego starsza siostra, MiniMini) i fragment bloku reklamowego, pewnie z 2005 lub 2006:

https://www.youtube.com/watch?v=f5Gp08-PQIk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie takie, o, patrzcie:

Czy kilka produkcji ZigZapa zadebiutowało wcześniej w jego poprzedniku, MiniMaxie? Pytam, bo gdzieś słyszałem, że tam serial "Radiostacja Roscoe" był emitowany, ale tego to ja nie jestem pewien. Tak samo innych produkcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...