Skocz do zawartości

felik3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous
Ale przecież żaden kanał nie musi opuszczać MUX 3, skoro (jak zauważył już wcześniej @neo_patryk) obecnie TVP nadal ma na tym multipleksie jedno miejsce wolne.

Tam nie ma żadnego wolnego miejsca, jeżeli chce się zachować jakiekolwiek minimum przyzwoitości dla jakości obrazu. :) Jeśli jednak nie zależy nam na jakości to na jednym multipleksie mogą być i dwa kanały HD oraz osiem kanałów SD. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak wolny slot czy jedno wolne miejsce w multipleksie. To co jest to pojemność kanału wynikająca z wybranych (ustawionych) parametrów technicznych. Maksymalnie w DVB-T z kanału o szerokości 8 MHz można "wycisnąć" niecałe 32 Mbit/s. Więc można to podzielić np na 3 kanały HD po 10 Mbit/s albo 10 kanałów SD po 3 Mbit/s. Oczywiście ustawienie parametrów modulacji (GI na 1/32 i FEC na 7/8) jest niezalecane przy emisji w "powietrzu", bo to może utrudnić znacznie poprawny odbiór. Przy GI 1/4 i FEC 5/6 dla QAM 64 mamy maksymalną pojemność prawie 25 Mbit/s. Jeśli średnio TVP 2 HD ma bitrate 10 Mbit/s to na TVP 1 SD, TVP Info, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia pozostaje w sumie 15 Mbit/s czyli średnio 3 Mbit/s na kanał. Nie ma więc tutaj miejsca na kolejny kanał. W MUX 1 owszem jest jeden więcej program w SD, ale tam średni bitrate na TVP 1 HD jest rzędu 7 Mbit/s. Żeby więc zmieścił TVP Rozrywka trzeba albo zmniejszyć bitrate na TVP 2 HD, albo coś wywalić, albo ustawić parametry modulacji na wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te logo TVP Rozrywka(oryginalne) wygląda jak logo kanału TVP Erotica :D Może dadzą na antenie jakieś nocne pasmo ?? :D

A mi będąca tam literka k trąci nieco 1/2 symbolu-inicjału pewnego znanego polskiego portalu społecznościowego :D

Kolor dla kanału niestety dobrali ochydny - bardziej pasowałby żółty albo czerwony z pierwszego loga kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma żadnego wolnego miejsca, jeżeli chce się zachować jakiekolwiek minimum przyzwoitości dla jakości obrazu. :) Jeśli jednak nie zależy nam na jakości to na jednym multipleksie mogą być i dwa kanały HD oraz osiem kanałów SD. :)

Mówimy tylko o jednym kanale SD - TVP Rozrywka, więc nie przesadzajmy, że po umieszczeniu stacji na trzecim multipleksie od razu jakość obrazu spadnie poniżej "minimum przyzwoitości".

Żeby było jasne - nie jestem za upychaniem kanałów "byle więcej" w NTC, ale ten ostatni raz można jeszcze dodać kanał bez zamiany na inny. A jeśli już o to chodzi to wolałbym zobaczyć w naziemnej TVP Dokument niż niczego wart (dla mnie) TVP Rozrywka. Więc jeśli z czasem stacja nie poprawi ramówki to nawet wolę TVP Polonia - wbrew opiniom wielu, że to kanał tylko dla Polonii, dla zagranicy, ale chociaż można coś ciekawego zobaczyć. Nawet jeden autorski program Polonia 24 jest więcej wart niż same powtórki, które na zmianę są emitowane na innych antenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Mówimy tylko o jednym kanale SD - TVP Rozrywka, więc nie przesadzajmy, że po umieszczeniu stacji na trzecim multipleksie od razu jakość obrazu spadnie poniżej "minimum przyzwoitości".

Oczywiście, że spadnie i to natychmiast po dodaniu TVP Rozrywka. :) Będziemy mieli to samo, co obecnie w MUX-1, czyli piękną zupę pikseli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba mam za mały telewizor, bo żadnej "zupy" nie widziałem. Co najwyżej spowodowaną zakłóceniami sygnału. Więc w sumie nic nie tracę... :P

Raczej nie zapowiada się, żeby TVP Rozrywka zastąpiła jakiś inny kanał z trzeciego multipleksu, więc będziemy mieli dwie "zupy pikseli" w NTC. :lol2:

Na pocieszenie dodam, że taki stan nie będzie trwał wiecznie, bo już za rok (może trochę ponad) TVP1 HD zniknie z pierwszego multipleksu, więc pewnie nieznacznie (ale zawsze!) jakość obrazu się poprawi. Przypuszczam też, że wówczas nie będzie także miejsca dla TVP2 HD w trzecim multipleksie, więc cieszmy się póki możemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiking pisząc o "zupie pikseli" w MUX-1 miał na myśli jakość kanałów TVP tam obecnych. TVP dostała do własnej dyspozycji bowiem tylko połowę pojemności tego MUX-a. Umieszczając tam średniej jakości TVP 1 HD musiała nieco pojechać także po jakości TVP 2 SD i TVP Info. Jakość TVP 2 SD w MUX-1 jest wg mnie nienajlepsza i ja widzę tam tę "zupę pikseli". TVP natomiast nie ma żadnego wpływu na jakość pozostałych 4 kanałów (TTV, Eska TV, Polo TV i ATM Rozrywka), nie może zarządzać ich przepływnościami i jakość tych kanałów nie zmieni się nawet gdy TVP opuści MUX-1. Zwolnioną po TVP pojemność zajmą wybrane w konkursie KRRiT 4 nowe programy SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba mam za mały telewizor, bo żadnej "zupy" nie widziałem. Co najwyżej spowodowaną zakłóceniami sygnału. Więc w sumie nic nie tracę... :P

Raczej nie zapowiada się, żeby TVP Rozrywka zastąpiła jakiś inny kanał z trzeciego multipleksu, więc będziemy mieli dwie "zupy pikseli" w NTC. :lol2:

Na pocieszenie dodam, że taki stan nie będzie trwał wiecznie, bo już za rok (może trochę ponad) TVP1 HD zniknie z pierwszego multipleksu, więc pewnie nieznacznie (ale zawsze!) jakość obrazu się poprawi. Przypuszczam też, że wówczas nie będzie także miejsca dla TVP2 HD w trzecim multipleksie, więc cieszmy się póki możemy...

Niewiem czy jest się z czego cieszyć ponieważ jakość kanałów HD w DVB-T jest delikatnie mówiąc beznadziejna.Bitrate w porywach dochodzi najwyżej do 7mb/s podczas gdy w kablówkach to pełne 12mb/s.Może więc zmiast na siłe upychać kanały HD marnej jakości lepiej dołożyć więcej kanałów SD. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
@Wiking pisząc o "zupie pikseli" w MUX-1 miał na myśli jakość kanałów TVP tam obecnych. TVP dostała do własnej dyspozycji bowiem tylko połowę pojemności tego MUX-a. Umieszczając tam średniej jakości TVP 1 HD musiała nieco pojechać także po jakości TVP 2 SD i TVP Info. Jakość TVP 2 SD w MUX-1 jest wg mnie nienajlepsza i ja widzę tam tę "zupę pikseli". TVP natomiast nie ma żadnego wpływu na jakość pozostałych 4 kanałów (TTV, Eska TV, Polo TV i ATM Rozrywka), nie może zarządzać ich przepływnościami i jakość tych kanałów nie zmieni się nawet gdy TVP opuści MUX-1. Zwolnioną po TVP pojemność zajmą wybrane w konkursie KRRiT 4 nowe programy SD

Dokładnie. Komercyjna czwórka dostępna obecnie na MUX-1, jeśli chodzi jakość obrazu, trzyma poziom przyzwoitości. W NTC prezentują się one zdecydowanie lepiej niż na satelicie. Dobrze też będzie wtedy, gdy na MUX-1 wejdą cztery nowe kanały tematyczne. MUX-1 będzie prezentował podobną jakość do tej, którą może pochwalić się obecnie MUX-2, czyli na jeden program telewizyjny będzie przypadała 1/8 przepływności multipleksu, co będzie gwarantowało przyzwoitość. Natomiast jakość obrazu programów telewizyjnych pogorszy się w przypadku MUX-3, gdzie TVP najprawdopodobniej upchnie dwa kanały niby HD i cztery (a może i więcej) kanały SD. Tu też pewnie TVP pojedzie po jakości kanałów SD, w tym TVP Rozrywka, aby podratować kanały HD, które pomimo tego zabiegu i tak będą źle wyglądały. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramówka na pierwszy dzień transmisji to czysta kpina z widza. Spodziewałem się starych kabaretów, archiwalnych nagrań teleturniejów, Pomidor, Vabank, Wielka Gra, cokolwiek, nawet najstarsza Familiada by mnie usatysfakcjonowała, a mamy głównie najnowsze śmieciowe produkcje, które można zobaczyć na co drugim kanale TVP. Mają niezwykle bogate archiwum, stare koncerty, festiwale, dlaczego by tego nie wykorzystać? Kolejny zmarnowany potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramówka na pierwszy dzień transmisji to czysta kpina z widza. Spodziewałem się starych kabaretów, archiwalnych nagrań teleturniejów, Pomidor, Vabank, Wielka Gra, cokolwiek, nawet najstarsza Familiada by mnie usatysfakcjonowała, a mamy głównie najnowsze śmieciowe produkcje, które można zobaczyć na co drugim kanale TVP. Mają niezwykle bogate archiwum, stare koncerty, festiwale, dlaczego by tego nie wykorzystać? Kolejny zmarnowany potencjał.

Rację ma @pierścień. A koledze, którego cytuję radzę koniecznie zacząć oglądanie tvp Rozrywka od drugiego dnia nadawania. No może piątego.... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...