Skocz do zawartości

MUX-8 Zygry


ANDPOL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś u kolegi za czasów analogu antena ATX91 odbierała analogowy sygnal TVP1 na k.7 z Zygier. Teraz ta sama antena, tak samo ustawiona nie widzi Muxa 8 na k.9. Wiem, że to antena nie na to pasmo, ale kiedyś odbierala. Więc mówi to wiele, że Mux8 nadawany jest z mocą kijową. Miejsce odbioru to Wieluń(Łódzkie)

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

@Sławomir Pawłowski

Mam u teściów ATX wycelowanego na Mikstat, pewnie trzeba będzie dołożyć cós na III pasmo. Z tego co próbowałem w innym miejscu (okolice os. Wyszyńskiego) to jest kupa z sygnałem.

Na Televes Mix 790 bez rewelacji, snr niestabilny 23-26dB, pojawiają się krzaki. Poziom ok. 58dBuV (kilkanaście metrów kabla). Teoretycznie to wystarczy ale jakość za niska. Zastanawiam się czy antena jest sprawna czy też wisi za nisko.
Wg. map zasięgu jesteśmy białą plamą a obawiam się, że Wręczyca nadając na tym samym kanale nie poprawi sytuacji.

ATX-91 to popularna antena. Fajnie by było jakby ktoś opracował jakiś mod DIY na wzmocnienie VHF.

Druga antena i zwrotnica  :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na standardowej antenie TELEVES DAT HD BOSS bez filtra LTE i oczywiście bez wzmacniaczy odbieram MUX-8 z Zygier. Odległość w linii prostej 24 km. Jakość obrazu wg wskazań tunera: 100%. Trochę się zdziwiłem, bo niby antena pracuje w paśmie 470-790 MHz, a MUX-8 z Zygier jest nadawany na 205,5 MHz z mocą 25 kW. Dla tej anteny nie znalazłem charakterystyki wzmocnienia dla częstotliwości poniżej 450 MHz, u mnie zapewne z racji bliskości nadajnika obraz jest tak dobry. Do komina EC-4 mam 63 km i obraz także żyleta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku telewizji cyfrowej obraz jest albo go nie ma :) jak działa to zawsze będzie miał taką samą jakość. Co innego jeśli mówisz o jakości sygnału. Filtr LTE nie jest potrzebny w naszym województwie, bo u nas nie ma DVB-T nadawanego w okolicach częstotliwości używanej przez LTE800 Orange.

 

U mnie w odległości 39 km na bliżej mi nieznanej antenie, ale podobnej do TEJ, mam 100% jakości i około 80% mocy sygnału. Co prawda pre Viterbi mam około 4,8*-05 ale po skorygowaniu i tak wychodzi 0.

Edytowane przez james_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr LTE nie jest potrzebny w naszym województwie, bo u nas nie ma DVB-T nadawanego w okolicach częstotliwości używanej przez LTE800 Orange.

 

 

 

W naszym województwie filtr LTE jest jak najbardziej potrzebny. U mnie w Wieluniu bez filtra wszystkie Muxy z nadajnika Kalisz/Mikstat mocno się tną, a Mux2 na k. 44 wcale nie odbiera. Gdy podłączę filtr LTE to jakość wzrasta do 100% na wszystkich 3 multipleksach i jakość jest cały czas na stałym poziomie 100%.

Nie tylko Orange ma nadajniki LTE 800 Mhz. Także je ma Plus, Play, T-Mobile.

 

PS. Do anteny na MUX8 nie potrzeba instalować filtra LTE, ponieważ antena VHF ma taką budowę że nie odbierze sygnału zakłócającego jakim jest LTE 800 Mhz. Antena ma obliczone elementy, czyli dipol, directory i reflektor na pasmo VHF, czyli na częstotliwości 174-230 Mhz, więc nie ma jak odebrać częstotliwości 800 Mhz na jakiej nadaje LTE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłócać DVB-T może tak naprawdę jedynie jeden z bloków LTE (blok A), który posiada Orange - żaden inny. Zresztą sam mam najdalej 1,2 km od siebie nadajnik z L800 (Sferia), 700 metrów Orange i 250 Play, a do szczęścia brakuje tylko T-Mobile (chyba, że już włączyli z lokalizacji Orange) - ani grama zakłóceń. Niewiele lokalizacji któregokolwiek z trzech MUX-ów używa kanału 60 (786 MHz) sąsiadującego z blokiem Orange. LTE na częstotliwości 800 MHz zaczyna się od "kanału 61" 791 MHz.

 

Mikstat:

MUX1: 38 (610 MHz)
MUX2: 44 (658 MHz)
MUX3: 26 (514 MHz)

 

Żaden z wymienionych MUX-ów nie ma jak wchodzić w interferencje z L800. W przyszłości z L700 jak najbardziej, ale to i tak będzie wymagało zmian w DVB-T, bo częstotliwości dla L700 zaczynają się od 703 MHz i tak aż do 788 MHz.

 

Poprawiam się: wg UKE w jednym miejscu pt. Dąbrowice (pow. kutnowski) mogą występować problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej.

Mieszkam w Łodzi (Retkinia) 31 km od nadajnika.

Na 2 pietrze.

W bloku 4 pietrowym.

Odbieram bardzo dobrze MUX-1 MUX-2 MUX-3 dobrze MUX-L3 a srednio MUX-4 antena to 1/4 duzej siatkowej pokojowa tyle ze zamontowana na balkonie w kierunku poludniowo-wschodnim ( prawdopodobnie z odbicia wokol bloki ) i mam pytanie do Was.

Czy jesli zmienie kierunek anteny na zachodni wg mapek w internecie i danych w tej okolicy to czy jest szansa na odbior MUX-8 czy lepiej nie zawracac sobie gitary tym?


Mieszka ktos moze z was w takiej odleglosci od tego nadajnika i ma moze odbior czy nie?


Czy zostawic tak jak jest na te pozostale MUX-y?

Antena w kierunku wsch. ma na drodze 200m dalej blok 4 pietrowy a nastepnie 300m dalej dzwonnice kosciola,
z kolei na pld stronie 500m dalej tez blok 4p. wiec antena jest skierowana na szczeline tzw pomiedzy tymi blokami ( kierunek pld-wsch. ),
w kierunku zachodnim antena ma 300m dalej szczyt bloku 4p. a nastepnie 200m dalej ma na swojej drodze balkony wiezowca 10p.
Myslicie ze jest cien szansy na odebranie takiego sygnalu ktory pozwoli wyswietlic na ekranie w miare stabilny obraz bez zaklocen i pikseli?

Prosze o rady odpowiedz pozdrawiam.

Edytowane przez pawel150992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak to jest z MUX-8 on nadaje w dvbt-2 albo jakimś innym standardzie dla tunera? bo mam taki przypadek, że u babci do tej pory naziemna telewizja była odbierana na tunerze manta DVBT-02, czyli dosyć starym z początku cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Niestety tuner się popsuł i został zakupiony nowy model marki WIWA który posiada już obsługę standardu dvbt-2 i o dziwo na nim udało mi się wyszukać kanały z MUX-8 co wcześniej nie było możliwe na Mancie. Antena jest ta sama więc tak jakby tuner umożliwiał odbiór MUXA-8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć co ten tuner w sobie miał. Były tunery na rynku, które nie miały pasma VHF aktywnego na polski rynek na którym nadaje MUX8

Widziałem też takie które miały aktywny, ale standardowo ustawiały błędną szerokość pasma 8MHz (taka jest dla UHF) i dopiero po ręcznej zmianie na 7MHz (bo taka jest prawidłowa dla VHF) można było coś wyszukać.

Jedna z dwóch możliwości w tamtym starym tunerze wystąpiła.

MUX8 nadaje tak samo jak pozostałe MUX'y w DVB-T MPEG4.

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...