Jump to content
Frontowiec

Historia wizyt Papieskich w polskiej telewizji

Recommended Posts

Od środy do jutra trwa wizyta Papieża Franciszka w Polsce, więc z tej okazji postanowiłem stworzyć wątek przypominający historię wizyt Papieskich w polskiej telewizji.

 

W czasach PRL-u telewizyjne relacje z wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce były mocno ograniczone, a jedynie co pokazywano to Powitanie i Pożegnanie Papieża, gdzie także obszerne relacje pokazywano tylko i wyłącznie w ''Dzienniku Telewizyjnym''. Dopiero w 1991 roku po upadku komunizmu zdecydowano się na wyemitowanie obszernych relacji z ówczesnej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce, gdzie przeznaczono na to więcej czasu antenowego.

 

Pamiętam doskonale ostatnią wizytę Papieża Jana Pawła II w Polsce, był to rok 2002. Wiele stacji telewizyjnych realizowało tą wizytę, gdzie także pamiętam ''Fakty'' TVN prowadzone przez nieżyjącego już Marcina Pawłowskiego, u którego było już widać, że jest ciężko chory. Wizytę Papieża Jana Pawła II w Polsce relacjonowali m.in. Kamil Durczok (''Wiadomości'' TVP1) i Tomasz Lis (''Fakty'' TVN), a ''Studio Papieskie'' w TVP prowadzili m.in. Piotr Kraśko, Iwona Schymalla i Grażyna Torbicka.

 

Także obszernie relacjonowano w 2006 roku wizytę Papieża Benedykta XVI, gdzie wówczas prowadzącą ''Wiadomości'' była m.in. Dorota Gawryluk (obecnie ''Wydarzenia'' Polsatu), a ''Faktów'' Kamil Durczok.

 

Na YouTube znajdują się nagrania z wizyt Papieża Jana Pawła II i Papieża Benedykta XVI w Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co czytałem to pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski pokazywano na żywo, może nie w takim wymiarze jak obecnie, ale na pewno oprócz ceremonii powitania i pożegnania telewizja emitowała także mszę świętą z placu Zwycięstwa oraz wizytę w obozie Auschwitz. Podczas tej pielgrzymki (jak i podczas dwóch następnych, choć to w 1987 roku było już słabsze) zakazano realizatorom TVP pokazywać tłumów ludzi, które przybyły na spotkanie z papieżem. Można było kierować kamery na osobę Jana Pawła II, ewentualnie na duchowieństwo, ale nie można było pokazać, że tam jest mnóstwo wiernych. W 1983 roku dochodziło jeszcze do tego unikanie transparentów z napisem "Solidarność".

Share this post


Link to post
Share on other sites

W czerwcu 1999 była również obszerna relacja na antenach TVP. Jak papież był Sosnowcu, to TVP Katowice robiła transmisję z przejazdu papa mobile na trasie Auchan - Zagórze i transmisji z placu na którym była msza. Obecnie plac ten nosi nazwę papieski.

 

Fotki z centrum handlowego Auchan w Sosnowcu dla potomnych:

 

c52ab81196489b83gen.jpg

2afa12a7e3c54316gen.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gdzie tam na środku, tam gdzie czerwona kropka jest tablica pamiątkowa. 

 

13626974_1260416457324165_52423714458570

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noo, to niech będzie, że prawie na środku. ;) Bo na zdjęciach samej tej tablicy to nie widać, jak duży jest ten parking. ;)

Nie zmienia to jednak faktu, że tablica ta jest ładnie wykonana. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak otwierali to centrum to parking był dla 2500 samochodów, obecnie 2498 ;) 

 

Warto też wspomnieć, iż całe centrum handlowe otwarto tydzień później niż pierwotnie zakładano, żeby było miejsce do lądowania.

 

Papież wylądował w poniedziałek 14/06/1999, a centrum handlowe otwarte zostało 18/06/1999.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studio Papieskie oraz transmisje z IV Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która się odbyła w dniach 5-9 czerwca 1991 roku.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...