Skocz do zawartości

Książki o mediach


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie będziemy dyskutować o książkach dotyczących mediów i ich ludzi. Takich książek jest dość sporo, od monografii historycznych, poprzez biografie, autobiografie, czy też wywiady-rzeki.

 

Obecnie czytam "Prywatną historię telewizji publicznej" Tadeusza Pikulskiego. Książka napisana bodajże z okazji 50-lecia TVP, ciekawie się ją czyta, choć trzeba pamiętać, że zawarto tam subiektywne spojrzenie na telewizję, więc nie jest to zwykła kronika wydarzeń. Ale to nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem książkę biograficzną o Andrzeju Woyciechowskim - założycielu Radia ZET. W tej książce można było dowiedzieć się m.in. o pierwszych prezenterach radia, kto oprócz Woyciechowskiego stworzył Radio ZET oraz pojawiły się wywiady z przyjaciółmi Woyciechowskiego. Także czytałem książkę pt. ''W rodzinie ojca mego'' o Radiu Maryja i o. Rydzyku. W tej książce wypowiadają się politycy i aktorzy, którzy mocno są związani z Radiem Maryja m.in. Jerzy Zelnik czy Krystyna Pawłowicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Istotnie, po ukazaniu się pierwszego tomu "Resortowych dzieci" o mediach rozgorzała dyskusja na temat tego, co tam napisano. Jedni wychwalali ten tytuł pod niebiosa, mówiąc że wreszcie odsłania się prawda na temat osób (oraz ich rodzin), które są obecne w środkach masowego przekazu, inni zaś wytykali autorom zbytnie epatowanie sensacją oraz pisanie pod tak zwane "polityczne zamówienie". Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie samemu po ten tytuł, wtedy można wysnuć własne wnioski. Swoją drogą to ta książka stała się pewną "kością niezgody" pomiędzy redakcjami tygodników "Do Rzeczy" i "wSieci". W tym pierwszym tytule można było przeczytać także krytyczne opinie na temat tej książki.

Ciekawy jest też fakt, że tom drugi, dotyczący służb specjalnych, nie spotkał się już z tak dużym zainteresowaniem mediów...

 

Tydzień temu przeczytałem książkę byłej dyrektor Radiowej Trójki, Magdaleny Jehton, "Państwu pierwszym opowiem o Trójce". Dla fanów Programu Trzeciego pozycja obowiązkowa. Napisana ciekawie, można się wiele dowiedzieć. Chociaż niektórzy mogliby oczekiwać większej ilości mocnych historii, takich jak ta na temat koncertu Trójki na festiwalu w Opolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

26 października ukaże się książka Kamila Durczoka zatytułowana "Przerwa w emisji". W książce tej Durczok opowie zarówno o początkach swojej kariery dziennikarskiej, pracy w TVN, jak i ujawni trochę szczegółów z życia prywatnego. Będzie także odniesienie się do afery wywołanej artykułami tygodnika "Wprost".

 

Nie będzie to pierwsza książka Durczoka. W 2007, wspólnie z Piotrem Mucharskim, stworzył cykl wywiadów składający się na książkę "Krótki kurs IV RP", a w 2005 ukazał się wywiad-rzeka z nim pt. "Wygrać życie", poświęcona walce z rakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ukazała się kilka dni temu nakładem wydawnictwa W.A.B książka pod tytułem "Wielka gra Serafinowicza". Jest to biografia twórcy i pierwszego prowadzącego "Wielkiej Gry", Ryszarda Serafinowicza, opowiada ona o jego ciekawym życiu, o innych projektach, jakie stworzył dla Telewizji Polskiej. Miałem okazję przeglądać tę książkę w Empiku, wydana została starannie, zawiera kilkanaście zdjęć, tekst jest napisany interesująco, dla miłośników historii telewizji to pozycja, której nie można przegapić. Swoją drogą trochę mnie to zaskoczyło, że dopiero teraz Serafinowicz doczekał się biografii, i że można się teraz więcej o nim dowiedzieć. Bo jak dotąd to nazwisko pojawiało się tylko przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Resortowe Dzieci- Media. Przełomowa książka o mediach.

 

Przepraszam, że odkopuję, ale przedstawianie akurat tej książki jako pozycji taktującej o mediach jest sporym nadużyciem. Pisana na polityczne zamówienie poparta nikłym materiałem dowodowym może być przypisana do kategorii "science-fiction" albo, co lepsze, "political fiction".

 

Natomiast z mojej strony mógłbym podesłać "Gazetę Wyborczą. Początki i okolice" Stanisława Remuszko. Sam nie czytałem, ale opis wydaje mi się na tyle atrakcyjny, że w swoim czasie postaram się ją gdzieś odnaleźć i zdobyć. Ktoś czytał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, że odkopuję, ale przedstawianie akurat tej książki jako pozycji taktującej o mediach jest sporym nadużyciem. Pisana na polityczne zamówienie poparta nikłym materiałem dowodowym może być przypisana do kategorii "science-fiction" albo, co lepsze, "political fiction".

 

Natomiast z mojej strony mógłbym podesłać "Gazetę Wyborczą. Początki i okolice" Stanisława Remuszko. Sam nie czytałem, ale opis wydaje mi się na tyle atrakcyjny, że w swoim czasie postaram się ją gdzieś odnaleźć i zdobyć. Ktoś czytał?

Proszę mi wskażać dowody tego zlecenia. Najlepiej zbić wszystko,że to na czyjeś zlecenie . Kocham taką argumentację,a właściwie jej brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znalazłem wczoraj w wersji elektronicznej interesującą książkę, napisał ją Andrzej Kozieł, a jej tytuł to "Za chwilę dalszy ciąg programu... Telewizja Polska czterech dekad 1952-1989". Ciekawie napisana, w formie literatury naukowej, wiele szczegółów tam zawarto, do tego dużo aneksów, z tego co spojrzałem w spisie treści to są między innymi przykłady ingerencji cenzorskich w treść Dziennika Telewizyjnego oraz protokół z rozmów weryfikacyjnych po 13 grudnia '81. W wersji papierowej bardzo ciężko jest zdobyć opisywaną pozycję, ale w wersji elektronicznej się da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj w ''Empiku'' zobaczyłem najnowszą książkę pt. ''Moja wizja''. Jest to wywiad-rzeka Agnieszki Litorowicz-Siegiert z Agatą Młynarską, który zawiera m.in. początki kariery dziennikarskiej w ''Obserwatorze'', współpraca z Jerzym Owsiakiem przy ''Róbta co chceta'' oraz finałach WOŚP, przyjaźń z Niną Terentiew oraz jest również sporo o jej ojcu, Wojciechu Młynarskim. Książka jest opatrzona sporą ilością zdjęć Agaty Młynarskiej z telewizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niedawno trafiłem na książkę Andrzeja Tadeusza Kijowskiego pod tytułem "A Teraz Konkretnie". Dokładniej rzecz biorąc jest to drugi tom cyklu "Opis obyczajów w XV-leciu międzysojuszniczym", opowiada on o mediach w kontekście miejsc, w których działał Kijowski. Najwięcej miejsca poświęcono telewizji, nawet tytuł tomu jest wzięty z nazwy programu realizowanego w Nowej Telewizji Warszawa, nadawanego także w Polonii 1. Kijowski był współtwórcą NTW, uczestniczył także w pracach nad Polonią 1. W książce tej jest też trochę o szefowaniu działom kulturalnym w "Tygodniku Solidarność" i dzienniku "Nowy Świat", ale mniej niż o telewizji. Pod koniec jest taka ogólna refleksja nad stanem polskich mediów, przy lekturze wydawało mi się, jakby w dwóch następujących po sobie rozdziałach było powiedziane to samo, tylko nieco innymi słowami. Ale ogólnie nawet dobra lektura, szczególnie jeśli chodzi o wątek telewizyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Najpóźniej przed Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020 ma pojawić się książka pod roboczym jak na razie tytułem "On, Szaranowicz". Jak sam tytuł wskazuje, będzie ona poświęcona legendarnemu komentatorowi sportowemu. Sądząc po tym roboczym tytule, oraz fakcie, iż informację o tym podał Jerzy Chromik na swoim Twitterze, a jest on współautorem wywiadu rzeki "On, Strejlau", można się spodziewać, że tym razem też to będzie właśnie w formie wywiadu rzeki.

 

Swoją drogą... pamiętam jak rok temu, podczas realizacji magazynu olimpijskiego "Pjongczang 18" na fanpage "Medialnych", była kwestia tego, co Włodzimierz Szaranowicz będzie robić po tym, jak nieco ograniczy komentowanie wydarzeń sportowych, i tam padła, chyba nawet od niego samego, bo cytowaliśmy wywiad dla jednego z portali, że mogą powstać wspomnienia w formie książkowej. No to się doczekamy tych wspomnień ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Myślę, że temat książek o tematyce radiowej i telewizyjnej powinien się przyjąć. :)
Jakie znacie ciekawe książki o wyżej wymienionej tematyce i je polecacie?
Jeśli chodzi o książki o tematyce radiowej to przeczytałem i mogę polecić:
Marcin Gutowski - "TRÓJKA z dżemem. Palce lizać! Biografia pewnego radia".
Marek Niedźwiecki - "RADIOTA, czyli skąd się biorą Niedźwiedzie".
Aktualnie czytam książkę:
Marcin Hermanowski - "Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów".
Jak na razie bardzo mi odpowiada.
Jeśli natomiast chodzi o książki o tematyce telewizyjnej, to mogę polecić:
Dorota Wellman - "Jak zostać zwierzem telewizyjnym?".
A jakie Wy znacie książki o podobnej tematyce i polecilibyście innym osobom do przeczytania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie przenieść post do istniejącego od kilku lat wątku :)

 

Niedawno czytałem ostatnią książkę Marka Niedźwieckiego, "Dyrdymarki", całkiem interesująca, bardziej anegdotyczna niż poprzednie, choć moim zdaniem nieco za krótka. A obecnie, i to dosłownie w tym momencie, czytam świeżo wydany wywiad-rzekę z Wojciechem Mannem pod tytułem "Głos".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem wczoraj czytać "Głos", rozmowę z Wojciechem Mannem, interesująca rzecz, samych takich rzeczy typowo medialnych w tej rozmowie nie ma zbyt wiele, bo to jeden specjalnie dedykowany Trójce rozdział i trochę wzmianek w innych częściach wywiadu, więcej możemy się dowiedzieć o życiu prywatnym Wojciecha Manna (ale też z umiarem, bez takiej plotkarskiej manii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Długo oczekiwany wywiad-rzeka z Włodzimierzem Szaranowiczem jeszcze w tym miesiącu pojawi się na rynku: https://www.labotiga.pl/ksiazki-wydawnictwa-sqn/23791-ksiazka-wlodzimierz-szaranowicz-zycie-z-pasja.html

 

Zmieniło się jednak to, że nie przeprowadza go Jerzy Chromik, a Marta Szaranowicz-Kusz, córka dziennikarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...