Skocz do zawartości

Przełączniki DiSEqC


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

DiSEqC (czyt. dajsek) - (Digital Satellite Eqipment Control) czyli "Cyfrowy System Sterowania Urządzeniami do Odbioru Satelitarnego". Dzięki temu urządzeniu możliwa jest zmiana konwerterów bez wiedzy użytkownika... czyli jeśli mamy antenę z tak zwanym zezem (antenę z dwoma lub więcej konwerterami) nie musimy przekładać kabli od poszczególnych konwerterów do zestawu satelitarnego by oglądać kanały z danej satelity (danego konwertera).

 

 

 

 

 

Przykłady sygnałów służących do przełączania konwerterów - są obecne w naszych odbiornikach

 

 

Sterowany sygnałem Tone Burst - aby poprawnie działał, tuner musi być wyposażony w standard "Tone Burst" tzn. "DiSEqC-Mini". Taki typ przełącznika posiada większość starszych modeli tunerów analogowych. Umożliwia przełączanie tylko dwóch konwerterów.

 

Sterowany "poziomem" na 8 nóżce eurozłącza – jak sama nazwa wskazuje, przełączanie następuje poziomem sygnału na 8 nóżce eurozłącza telewizyjnego w tunerze satelitarnym. Taką możliwość posiadają terminale oferowane przez Cyfrę+ i odbiorniki umożliwiające sterowanie 0/12V. Przełączanie następuje po naciśnięciu przycisku TV/SAT na pilocie tunera. Możliwe jest podłączenie dwóch konwerterów. ( Patrz, przykład takiego przełącznika w dalszej części tematu - "Przełącznik SCART").

 

Sterowany "zboczem" na 8 nóżce eurozłącza – charakterystyka taka sama jak w przełączniku sterowanym "poziomem". Tutaj przełączanie następuje po dwukrotnym naciśnięciu przycisku TV/SAT na pilocie tunera.

 

Sterowany sygnałem 22 kHz - tutaj sygnałem sterującym jest sygnał 22 kHz generowany przez tuner. Ten typ sterowania nadaje się tylko do tunerów analogowych, ponieważ nim sterowanie powoduje brak możliwości odbioru programów nadawanych w górnym paśmie.

 

Sterowany sygnałem DiSEqC – chyba najbardziej podstawowy rodzaj przełącznika w obecnych czasach. Może być obsługiwany przez każdy tuner który ma wbudowany przynajmniej standard DiSEqC 1.0.

Sygnał DiSEqC dzieli się na kilka rodzajów standardów, wszystkie zostały przestawione i omówione w dalszej części tematu.

 

 

 

Rodzaje standardów DiSEqC Level (Poziomy DiSEqC):

 

diseqc10kw2.gifDiSEqC Level 1.0 posiada polecenia: polaryzacja, pasmo częstotliwości, pozycja satelitarna i odbiór analogowy i cyfrowy. Pracuje jednokierunkowo, tzn. polecenia zostają wysłane z odbiornika satelitarnego do podzespołów bez zwrotnego potwierdzenia. Przełącznik umożliwia przełączanie maksymalnie do 4 konwerterów.

 

diseqc11bm2.gifDiSEqC Level 1.1 posiada dodatkowe polecenia dla jednokablowych satelitarnych anten zbiorowych. Polecenia wysyłane są wielokrotnie, tak że w ten sposób otrzymują je wszystkie, szeregowo połączone podzespoły. Przełącznik umożliwia przełączanie maksymalnie do 16 konwerterów.

 

diseqc12de1.gifDiSEqC Level 1.2 w stosunku do Level 1.1 posiada dodatkowe polecenia dla sterowania pozycjonerem anteny satelitarnej, co jest bardzo przydatne dla odbiorców indywidualnych, umożliwia także przełączanie maksymalnie do 16 konwerterów.

 

diseqc20jh7.gifDiSEqC Level 2.0 w stosunku do Level 1.0 jest systemem pracującym dwukierunkowo. Polecenia wysyłane przez odbiornik satelitarny są po ich otrzymaniu przez podzespoły, potwierdzane. Ma to ogromne znaczenie przy budowie instalacji satelitarnych. Wszystkie błędy popełnione przy budowie sieci, a także uszkodzone podzespoły można bardzo szybko zlokalizować i usunąć. Dwukierunkowość może być wykorzystywana do odczytu częstotliwości w LNB. Przełącznik również umożliwia przełączanie maksymalnie do 16 konwerterów i obsługę obrotnicy.

 

diseqc21lt7.gifDiSEqC Level 2.1 jest integracją Level 1.1 z Level 2.0

 

diseqc30iz6.gifDiSEqC Level 3.0 jest systemem przyszłościowym. Istnieje możliwość zdefiniowania nowych poleceń i takie też są planowane. Przełącznik posiada wszystkie poprzednio wymienione cechy. Dodatkowo pozwala na zewnętrzną kontrolę urządzeń peryferyjnych z możliwością rozpoznawania stanu każdego z współpracujących urządzeń. W przyszłości pozwoli to na automatyczną instalację wyposażenia, do której to instalujący będzie wykorzystywał menu odbiornika poprzez wybór polecenia "auto - instal". Nastąpi wtedy komunikacja pomiędzy konwerterem i odbiornikiem, ustalenie kanałów z właściwym lokalnym oscylatorem (przełączanym pomiędzy wszystkimi częstotliwościami), pozycjonery zostaną ustawione na prawą pozycje itd... Ułatwi to instalacje systemów zbiorczych i indywidualnych anten sat. z możliwością kontroli przełączników, polaryzacji tym podobnych przez "DiSEqC Bus" - zapis ustawień kontroli (a nawet sygnału) kabli.

 

DiSEqC 1.3 - ogólna nazwa tego standardu to USALS. Zasada działania jest taka że tuner satelitarny znając pozycję satelity i pozycję geograficzą miejsca instalacji odbiornika, oblicza i przekazuje do urządzenia sterującego anteną satelitarną komendę powodującą jego ruch w strone pozycji gdzie znajduje się wskazany satelita.

 

 

Oznaczenia (jakie zostały podane wyżej) możemy znaleźć w postaci loga (zwykłego napisu) na obudowie naszego odbiornika satelitarnego a także w instrukcji obsługi w której są zamieszczone informacje na temat wbudowanych przełączników. Informacje takie są również umieszczane na samych urządzeniach.

 

 

 

 

 

Typowe przykłady montowanych przełączników DiSEqC:

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------prze322261cznikr281cznyhb5.jpg

Przełącznik ręczny. Nadaje się do wszystkich typów tunerów niezależnie jaki mają wbudowany standard DiSEqC. Jego wadą jest konieczność podchodzenia jeżeli chcemy przełączyć satelitę.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------scarteu4.jpg

Przełącznik SCART. Z punktu technicznego, przełączanie konwerterów odbywa się poziomem sygnału na 8 nóżce eurozłącza telewizyjnego w tunerze satelitarnym. Taką możliwość posiadają terminale oferowane przez Cyfrę+ i odbiorniki umożliwiające sterowanie 0/12V. Z punktu praktycznego, użytkownik przełącza satelity po naciśnięciu przycisku TV/SAT na pilocie tunera. Możliwe jest podłączenie dwóch konwerterów.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------diseqc10gp7.gif

Przełącznik DiSEqC 2/1. Umożliwia połączenie do 2 konwerterów do jednego odbiornika satelitarnego. Sterowany jest z poziomu tunera. Warto zwrócić uwagę na standard DiSEqC jaki powinien posiadać odbiornik satelitarny aby przełącznik mógł w pełni poprawnie z nim współpracować. W tym przypadku są to standardy: "Tone Burst", 1.0, 1.1, 2.0. Wszystkie rodzaje zostały omówione wyżej.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------diseqc41si1.jpg

Przełącznik DiSEqC 4/1. Umożliwia połączenie do 4 konwerterów do jednego odbiornika satelitarnego. Sterowany jest z poziomu tunera. W tym przypadku jest wymagany standard DiSEqC 2.0, także 1.0, 1.1, 1.2 i 1.3. Jeżeli odbiornik nie będzie posiadał wymaganego standardu, przełącznik nie będzie działał prawidłowo.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------diseqc81hollexij5.jpg

Przełącznik DiSEqC 8/1. Taka konstrukcja umożliwia podłączenie do ośmiu konwerterów typu "Single". Wymaganym stanadardem jest DiSEqC 1.2, a także 1.0 i 1.1.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------52cp2.jpg

Przełącznik DiSEqC 5/2. Dzięki takiej budowie możemy podłączyć do jednej anteny satelitarnej dwa tunery. Przełącznik ma też wbudowany sumator sygnału naziemnego. Możemy podłączyć maksymalnie do 4 konwerterów typu "Twin", pozostałe 2 wyjścia służą do podłączenia odbiorników satelitarnych. Ostatnie wejście daje możliwość włączenia w tor sygnału z anteny naziemnej (40-860MHz).

 

 

 

 

 

Co zrobić gdy zechcemy zainstalować przełącznik DiSEqC na zewnątrz?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------200609241235vf7.jpg

Jeżeli decydujemy się zainstalować przełącznik DiSEqC na zewnątrz (od strony podwórka przy antenie satelitarnej) należy takowy przełącznik wyposażyć w odpowiednią osłonkę chroniącą urządzenie przed czynnikami atmosferycznymi. Produkowane są osłonki o różnych wymiarach, dla różnych rodzajów przełączników, często sprzedawane razem z przełącznikiem przez producenta.

 

 

 

 

 

Schemat połączenia: dwa konwertery "Single"- tuner przez przełącznik DiSEqC 2/1.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------schematpo322261czenieprgy6.gif

Instalacja przełącznika DiSEqC jest zazwyczaj bardzo prosta i nie powinna powodować większych problemów, nawet dla niedoświadczonych monterów TV-SAT. Trudniejsza jest operacja ustawienia samego konwertera jako "zeza", także wprowadzenie odpowiednich ustawień przełączników w menu odbiornika satelitarnego.

 

 

Mam nadzieję, że zebrane tutaj podstawowe wiadomości na temat przełączników DiSEqC pozwolą Wam skutecznie dobrać odpowiedni rodzaj przełącznika do modelu odbiornika z którym miałby on współpracować.

 

Pozdrawiam :)

RafiX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...