Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów za granicą


Pepek94
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Salarieri, możesz zapytać jakiegoś użytkownika np. @studiolitek, który odbiera czeskie kanały.

Drogi @Salarieri, tak jak napisałem w poprzednich postach począwszy od Nowej Zelandii [w którym oceniłem, że jest to bardzo dobry system ochrony małoletnich w przypadku kanałów TVNZ, gdyż pojawia się tylko na początku programu i po przerwie reklamowej], poprzez Holandię [w którym oceniłem, że w przeciwieństwie do naszego systemu, aby dbać o komfort widzów pojawia się tylko na początku programu oraz po każdej przerwie reklamowej, pojawia się także w EPG na kanałach takie jak NPO1 (dawniej Nederland 1), NPO2 (dawniej Nederland 2), NPO3 (dawniej Nederland 3), RTL4, SBS6 itd.], Hiszpanię [w którym oceniłem, że niestety od 5 lat psuje komfort widzów], Turcję [w którym oceniłem, że na całe szczęście od 5:00 do 21:30 czasu tureckiego nie jest zaśmiecany przez cały czas trwania programu], Norwegii [w którym zaczerpnąłem z anglojęzycznej Wikipedii] kończąc na Chorwacji [w którym oceniłem, że jest to zły system, ale nie gorzej niż u nas, gdyż ok. 30% całego dnia na kanałach HRT1, HRT2, Nova TV, Doma TV, RTL i RTL2, gdy w naszym systemie oznakowań zaśmiecanych jest już 3 razy więcej niż w Chorwacji na kanałach TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls].

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W wątku "Telewizja na Ukrainie": https://forum.satkurier.pl/topic/5683-telewizja-na-ukrainie/?p=1223775

Ukraina już dołączyła do grona tych państw, które niestety muszą zaśmiecać znaczkami na ekranie przez cały czas trwania programu. Poprzedni system był całkiem przyzwoity, wprowadzono 15 września 2003 roku kopiując od polskiego systemu stosowanego w latach 2000-2005. Załączył użytkownik @Peterownys z dowodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno od niedawna są te oznaczenia?  :> Nie wiem, jak sprawa ma się z 1+1 Media, ale ja widzę tutaj jedynie to, że oznaczenie stosowane jest jedynie w trakcie filmów (na innych pozycjach programowych - już nie), i to tylko na 2+2 i 1+1. Zresztą, co kanał, to inne oznaczenie wiekowe - wrzucam screen z TET (zrobiony dzisiaj, ok. 1:10):

ao4eG7.jpg

 

Zresztą, zacytuję też inne posty, bo jednak oznaczenia na ukraińskich kanałach to nie nowość:

 

Z tego co ogarniam, to na ukraińskich kanałach oznaczenie +16 występuje cały czas przy emisji filmu lub programu. Przynajmniej to na TET zauważyłem.

 

Nie orientuję się za bardzo, jak sprawa wygląda na wszystkich ukraińskich kanałach, ale któregoś razu na Interze w trakcie jakiegoś filmu/serialu emitowano przez cały czas żółty trójkąt w prawym dolnym rogu (prawdopodobnie oznaczenie w stylu "dozwolone od lat 12"), z kolei w sobotę na UA:Perszyj eksperymentowano z oznaczeniem wiekowym +12 w żółtym kółeczku, też w prawym dolnym rogu

Edytowane przez Camilieu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraina głupi pomysł stworzenia systemu oznaczeń wiekowych zaśmiecających ekran wzięła z Polski. Ich pierwszy system oznakowania zaczął obowiązywać 15 września 2003 roku i był wzorowany na naszym polskim Przyjazne media. Obowiązywały trzy znaki: zielone koło – dla wszystkich, żółty trójkąt – za zgodą rodziców, czerwony kwadrat – dla dorosłych. Różnica polegała na tym, że u nas figury były wycięciami w kolorowych kołach, a na Ukrainie były same kolorowe figury. Po za tym jak kiedyś w okolicach 2010 roku włączyłem z satelity Sirius 4,8°E (obecnie pod nazwą Astra 4A) jakiś ukraiński kanał, to niestety znak był wyświetlany przez cały czas audycji, a nie jak u nas w pierwszym systemie 3 minuty na początku i po reklamach, zaś w przypadku stacji nieprzerywającej programu reklamami co 20 minut. Obserwowałem kanał przez kilkadziesiąt minut i znak nie chciał zniknąć. Nie wiem czy na Ukrainie takie restrykcyjne zasady dotyczące czasu wyświetlania obowiązywały od początku. Jeśli chodzi o wygląd znaku to na tej stacji co w tym okresie oglądałem wyglądało to fatalnie – jaskrawy znak całkowicie nieprzezroczysty. Wyglądało to jakby ktoś to w Paintcie narysował i walnął na ekran i prawdopodobnie na serio tak to zostało zrobione. Później przestawiłem konwerter z 4,8°E na 19,2°E, więc nie śledziłem ukraińskich kanałów i nie wiem czy zostało to w przyszłości poprawione. Niedawno 6 maja 2016 zmieniono na Ukrainie system oznaczeń ze wcześniejszego ogólnego na dokładnie precyzujący wiek widza: 12+, 16+ i 18+. Audycje bez i z niewielką ilością treści negatywnych nie są znakowane, co za tym idzie nie ma takiej przesady jak u nas ze spamowaniem wszystkich audycji jak leci, więc pod tym względem jest trochę lepiej. Audycje z ostatniej kategorii 18+ mogą być emitowane tylko od 22:00 do 6:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak w Finlandii wygląda system ochrony małoletnich w telewizji:

S (fiński) / T (szwedzki) - dla wszystkich

7 - od lat 7

12 - od lat 12

16 - od lat 16, od 21:00 do 05:00

18 - od lat 18, od 23:00 do 05:00

Dodatkowe zawartości: przemoc, seks, strach, narkotyki.

Moim zdaniem, rozwiązanie w Finlandii jest bardzo dobre tak jak w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Rosji, Niemczech, Holandii, Portugalii, Nowej Zelandii, Brazylii itd. Powód jest prosty, na początku programu wyświetla się przez 5 sekund, a po przerwie reklamowej (w przypadku stacji komercyjnych takimi jak MTV3, Nelonen) jedynie przez 3 sekundy. Zatem bierzemy przykład z Finlandii.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik na YouTube, z portugalskiego RTP1 znalazłem coś takiego.

W Portugalii mimo, że system ochrony małoletnich jest dobry to na dodatek czerwone koło przypominające kółko do gry w ringo, czyli od lat 18 musi zaśmiecać przez cały czas trwania programu, a reszta oznakowań są tylko na początku programu wraz z pozostałymi zawartościami typu napisy dla niesłyszących, ale niestety przynajmniej w RTP obok logotypu ekranowego przez cały czas trwania audycji musi zostać zaśmiecone stroną do napisów w teletekście, ale pozostałe typu AP, PAT, AD, P [lokowanie produktu].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oto jak się prezentuje ranking państw z zaśmieconymi oznaczeniami wiekowymi przez cały czas trwania z emisji z dnia 1 marca 2017 r. (od 6:00 do 06:00 dnia następnego; w przypadku Rumunii o godzinę do przodu z powodu różnicy czasowej):

1. POLSKA - 89,24% (TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TVN7)

2. Hiszpania - 80,35% (La 1, La 2, Antena 3, Cuatro, Telecinco, La Sexta)

3. Węgry - 67,22% (Duna, Duna World, TV2, RTL Klub, M3, M5)

4. Słowacja - 56,25% (Jednotka, Dvojka, Markiza, Doma, JOJ, Plus)

5. Rumunia - 50,76% (TVR1, TVR2, Pro TV, Antena 1, Prima TV, Acasa)

6. Serbia - 31,67% (RTS1, RTS2, Prva, Happy, B92, Pink) [uWAGA! RTS1, RTS2, B92 - z oficjalnej strony; pozostałe 3 - nieoficjalnie, bo nie mogłem znaleźć ramówek z tymi oznaczeniami dla kanałów Prva, Happy oraz Pink]

7. Chorwacja - 26,18% (HRT1, HRT2, Nova TV, Doma TV, RTL, RTL2)

8. Walonia/Belgia - 8,89% (La Une, La Deux, La Trois, RTL-TVI, Club RTL, Plug RTL)

9. Słowenia - 8,06% (TV SLO1, TV SLO2, POP TV, Kanal A, TV3 Medias, Planet TV) [uWAGA! Jedynie Planet TV oraz TV3 Medias - nieoficjalnie z powodu nieznalezienia przeze mnie ramówek dla tych stacji; pozostałe stacje oczywiście ze strony 4d.rtvslo.si oraz spored.24ur.com jako oficjalny)

10. Francja - 4,58% (TF1, France 2, France 3, France 5, M6, C8)

 

Podsumowując, Polska posiada najgorszy system ochrony małoletnich na świecie, za nimi Hiszpania, a podium zamyka Węgry.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, że jeden z najgorszych jaki może istnieć. Polska ma jeden z najbardziej nieprofesjonalnych systemów oznaczeń wiekowych na świecie. Bezmyślnie zaśmieca się cały czas ekran wszystkich audycji, również pozbawionych negatywnych treści. Części widzom przeszkadza to w oglądaniu. Rozprasza to uwagę, rażąco pogarszając komfort oglądania. Również estetyka obrazu jest poważnie naruszona, wygląda to na prawdę bardzo brzydko i niechlujnie. Najgorsze jest to, że nie można tego w żaden sposób wyłączyć, np. przyciskiem na pilocie. Śledząc dyskusję, również na naszym forum, wynika że wielu osobom taki system się bardzo nie podoba. W erze telewizji cyfrowej sposób informowania o przeznaczeniu wiekowym audycji powinien być inny, nie ingerujący przez cały czas w obraz nadawanego materiału. Pozytywnymi przykładami krajów, z których warto pod tym względem brać przykład są np.: Australia, Brazylia, Kanada, Rosja, Stany Zjednoczone. Informacja o oznaczeniu pojawia się na ekranie na początku audycji i po reklamach przez maksymalnie kilkanaście sekund, po czym znika oczyszczając ekran, zaś widzowie przyłączający się do oglądania w innym momencie widzą oznaczenie w EPG – wyświetlane automatycznie po przełączeniu na dany kanał lub po naciśnięciu jednego przycisku na pilocie. Skoro taki nowoczesny system funkcjonuje z powodzeniem w największych krajach na świecie, to nie widzę powodu, dla którego u nas miałby się nie sprawdzić. Przy zmianie prawa należałoby wpisać obowiązek emisji oznaczeń w EPG do ustawy, nieemitowanie tego systemu byłoby zagrożene sankcją finansową, przez co nadawcy i operatorzy przykładaliby dużą dozę uwagi, aby wszystko prawidłowo funkcjonowało. Przykładowo w Australii, gdzie system oznaczeń wiekowych bazuje właśnie na EPG, jego emisja jest rzeczą tak oczywistą jak nadawanie w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach przypomnień drogi @Salarieri - zapomniałeś o Nowej Zelandii, gdzie w niekodowanej telewizji obowiązuje bardzo dobry system ochrony małoletnich [widziałem na kanałach TVNZ1 (do początku października jako TV One), TVNZ2 (do tamtego czasu jako TV2) oraz Three (do niedawna jako TV3)], o czym napisałem w poście #16, a także o Finlandii z dobrym systemem ochrony małoletnich, o czym napisałem w poście #34 (dla przypomnienia na początku programu tylko przez 5 sekund [dla kanałów publicznej telewizji Yle, komercyjne stacje typu MTV3 czy Nelonen], a po przerwie reklamowej przez 3 sekundy [dotyczy jedynie stacji komercyjnych, które przerywają programy reklamami]). Z państw, które rozwiązania są średnie to są m.in. Grecja, Turcja, Republika Południowej Afryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledząc dyskusję, również na naszym forum, wynika że wielu osobom taki system się bardzo nie podoba.

Problem w tym, że sugerujesz się zapewne tylko pierwszymi stronami tegoż wątku - są to posty sprzed 6-7 lat, gdzie kiedyś oznaczenia wiekowe były o wiele bardziej irytujące niż dzisiaj :D

Edytowane przez manieq01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć do wpisu @Salarieri. Jestem tego samego zdania co on. Niestety, Polska to dziwny kraj i jestem przekonany, że nasz ustawodawca (czyt. zacofane partyjne dziadki z nadania politycznego, nie mający jakiejkolwiek wiedzy o nowoczesnym świecie mediów) nie zmieni archaicznego systemu oznaczeń wiekowych na obowiązujący w krajach typu: Australia, Nowa Zelandia, USA czy Kanada. Naszemu ustawodawcy nie przeszkadza śmietnik na ekranie i to, że każdy nadawca inaczej go interpretuje. Stąd oznaczenia różnej wielkości - od bardzo małych i zgrabnych do monstrualnych kolosów, dziwnych i zniekształconych koszmarków, przezroczystych i nieprzezroczystych, walących kolorem po oczach itp. Jednym to nie przeszkadza, a drugich to denerwuje. Zupełnie jak w życiu - jedni lubią czyste chodniki, zadbane trawniki, czyste elewacje budynków, brak śmieci na ulicy a drudzy wręcz przeciwnie - zaplute i poplamione chodniki, rozjechane i zadeptane chodniki, zamazane sprayem elewacje budynków, zaśmiecone ulice. Z jednym i z drugim można żyć, ale ta jakość życia jest różna. Taka mała prywata. Wczoraj wieczorem oglądałem film na zagranicznym kanale, gdzie nie było nawet loga kanału. Jakość i komfort oglądania do pozazdroszczenia. My o tym możemy tylko pomarzyć. Nasz ustawodawca wie lepiej a najgorsze, że ma poklask u wielu widzów o czym świadczą wpisy części forumowiczów.

Edytowane przez bastekal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo dążenie do poprawy wygladu i jakości oznaczeń wiekowych to ja popieram, ale ja nie uważam, że należy całkowicie je likwidować z ekranu. To dla większości ludzi nie ma znaczenia od ilu lat jest przeznaczony program, ale dla tych mających młodsze dzieci ma to znaczenie. Gdy rodzic widzi film od lat 16 to raczej nie posadzi przed nim małego dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty dalej nie rozumiesz na jakiej zasadzie działa to w krajach, o których powyżej. Jest to bardzo ładnie i przejrzyście opisane. Jeżeli funkcjonowałoby to w Polsce na identycznych zasadach i polski rodzic mający młodsze dzieci by tego nie skumał, świadczyłoby to tylko o tym, że jest idiotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...