Skocz do zawartości

Gniazda i wtyczki


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

SCART - chyba najpopularniejsze złącze stosowane w telewizorach i tunerach satelitarnych. Wtyk zawiera 21 pinów (w pełnej wersji). Przekaż obejmuje obraz oraz dźwięk. Przesyłany sygnał jest sygnałem analogowym idącym po niskiej częstotliwości. Złącze to popularnie znane jest jako Euro.

Opis wyprowadzeń w gnieździe Scart (numer pinu - wyprowadzenie):

scart.gif

1. Wyjście Audio (kanał prawy)

2. Wejście Audio (kanał prawy)

3. Wyjście Audio (kanał lewy) + Mono

4. Masa - Audio

5. RGB - blue - masa

6. Wejście Audio (kanał lewy) + Mono

7. RGB - blue

8. przełącznik trybów TV/AV (+12V)

9. RGB - green - masa

10. Clock Out

11. RGB - green

12. CLK OUT - Dane - sygnał sterujący

13. RGB - red - masa

14. Dane - masa

15. RGB - red / chrominacja SVHS

16. BLNK - Sygnał wygaszania

17. Video Out - masa

18. Video In - masa

19. Video Out

20. Video In / luminacja SVHS

21. Ekran / Masa

 

RCA - złącze podobne pod względem właściwości do SCART. Sygnały także przesyłane są po niskiej częstotliwości, ale osobne gniazda są dla obrazu i dźwięku. Gniazdo RCA jest okrągłe z otworem na środku. Ten typ złącza często nazywa się chinch.

 

S-Video - zwane często S-VHS. Jest to złącze okrągłe. Wtyk posiada cztery piny. Przesył odbywa się po niskiej częstotliwości. Jednak pozwala tylko na przekaz wyłącznie obrazu. Jakość uzyskanego sygnału video jest lepsza niż w przypadku dwóch wyżej wymienionych złącz.

Opis wyprowadzeń w gnieździe S-VHS:

s-vhs.gif

1. Luminacja - masa

2. Chrominacja - masa

3. Luminacja

4. Chrominacja

 

Component - jest to nowoczesny rodzaj przesyłu sygnałów video. Przesyłany obraz składa się z trzech składowych. Dla każdej składowej jest osobne gniazdo RCA, choć niektóre tunery udostępniają sygnał component po SCART. Sygnał przesyłany jest po niskiej częstotliwości i charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. Poprzez component jest możliwy przesył obrazu wysokiej rozdzielczości.

 

HDMI - cyfrowe złącze umożliwiające przesył obrazu i dźwięku. Dane przesyłane nie są skompresowane. Sam wtyk ma 19 pinów. Poprzez HDMI można przesłać obraz wysokiej rozdzielczości i dźwięk 7.1. Przepustowość łącza wynosi 5 Gbps. Często tunery satelitarne wymagają po stronie telewizora zabezpieczenia HDCP, które chroni transmisję przed podsłuchem.

 

Złącze typu F - zna je każdy, kto choć raz widział rozgałęźnik lub tył odbiornika satelitarnego. Gniazdo ma postać gwintowaną z otworem w środku. Wtyk ma postać nakrętki, którą nasadza się na kabel koncentryczny. Tak przygotowany wtyk nakręca się na gwintowane gniazdo.

Instrukcja przygotowania kabla do założenia wtyczki F:

wtyczkaFzarobiona.jpg

 

Beczka - jest to łączenie z obu stron gwintowane. Przypomina obustronne gniazdo typu F. Z obu stron nakręca się wtyczkę typu F z osadzonym kablem koncentrycznym.

beczka.jpg

 

CI (Common Interface) - gniazdo występujące w niektórych tunerach satelitarnych. Pozwala na podłączenie modułu dostępu warunkowego (czyli dekodera) danego systemu. Slot CI przypomina gniazdo PCMCIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...