Skocz do zawartości

Instalacja antenowa - pytania i sugestie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wiosnę mam zamiar zmodernizować instalację antenową i już obmyśliłem schemat:

 

http://images28.fotosik.pl/142/732deccd1fe7e654.jpg

 

Do tej pory odbiór na antenie siatkowej z przedwzmacniaczem był idealny. Schemat zbudowałem tak, aby w przyszłości była możliwa rozbudowa instalacji o multiswich. Do kanału zwrotnego był by okazjonalnie podłączany tuner SAT z modulatorem lub magnetowid.

 

Anteny:

VHF http://dipol.com.pl/sklep/a0710.php?sid=45e90aa777b85ac

UHF http://dipol.com.pl/sklep/a1910r.php?si ... aa777b85ac

UKF http://dipol.com.pl/sklep/a0221.php?sid=45e90aa777b85ac

 

Osprzęt:

Wzmacniacz http://dipol.com.pl/sklep/r903717.php?s ... aa777b85ac

Rozgałęźnik http://dipol.com.pl/sklep/r60103.php?si ... aa777b85ac

Kabel http://dipol.com.pl/sklep/e1015.php?sid=45e90aa777b85ac

Gniazda http://dipol.com.pl/sklep/r694100.php?s ... aa777b85ac

Gniazdo z kanałem zwrotnym http://dipol.com.pl/sklep/r694140.php?s ... aa777b85ac

 

Czy taka instalacja ma szansę działać poprawnie? Czy wszystko jest dobrze zrobione? Kanał zwrotny będzie dobrze działać?

 

Proszę o odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystko wygląda dobrze :) Ale oczywiście muszę się do czegoś przyczepić :P

Wzmocnienie do anteny VHF raczej nie będzie potrzebne, więc może skręć wzmocnienie na minimum. I ustaw tą antenę pionowo.

Tak samo antena radiowa - wzmocnienie na minimum (nadmiar wzmocnienia może spowodować przestery). Może pomyśl nad silniejszą i kierunkową (np. 3 lub 5-cio elementowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, TVP 1 jest w polaryzacji pionowej, a jej mocowanie umożliwia pracę tylko w poziomej. Ale nic, pokombinuję z uchwytem :D Z wzmocnieniem raczej spróbuję przy montażu, bo choć VHF nie wymaga takiego wzmocnienia, to jakoś trzeba zrekompensować straty w instalacji.

 

Co do anteny radiowej to w mojej okolicy wszystkie "przodowe" stacje FM odbierają świetnie na kawałku druta, zależy mi na odbiorze większej ilości stacji, dlatego wybrałem antenę dookólną.

 

Zabezpieczenia:

Czy dobrze by było zastosować jakieś filtry przeciwprzepięciowe pomiędzy antenami a wzmacniaczem? Trochę ta instalacja będzie mnie kosztować :D

Maszt będzie oczywiście uziemiony, ale podobno dobrze jest zamontować na jego szczycie 20-30 cm pionowy drut, ponieważ ewentualny piorun uderzy w niego, a nie w antenę i wykorzysta maszt aby dostać się do uziomu.

 

Na separator galwaniczny ta instalacja chyba będzie za mała, żeby powstawały w niej duże różnice potencjałów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, TVP 1 jest w polaryzacji pionowej, a jej mocowanie umożliwia pracę tylko w poziomej. Ale nic, pokombinuję z uchwytem :D

Bierz wiertarkę i wywierć dwie dodatkowe dziurki, to załatwi sprawę :)

to jakoś trzeba zrekompensować straty w instalacji.

Straty będą raczej niewielkie, więc bez przesady ze wzmacnianiem.

Czy dobrze by było zastosować jakieś filtry przeciwprzepięciowe pomiędzy antenami a wzmacniaczem?

Możesz coś tam wstawić, ja mam wstawione to coś przed zwrotnicą zasilania i spliterem. Nie wiem na ile to jest skuteczne ;)

Dodatkowo mam podłączone uziemienie do zwrotnicy zasilania (do masy).

ale podobno dobrze jest zamontować na jego szczycie 20-30 cm pionowy drut, ponieważ ewentualny piorun uderzy w niego, a nie w antenę i wykorzysta maszt aby dostać się do uziomu.

Jak piorun strzeli dokładnie w ten maszt to nie będzie co zbierać ;) To ogromna energia, która i tak zapewne przejdzie na anteny i instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy są pioruny i PIORUNY!! I z tego co rozmawiam z ludźmi co znają to z autopsji to raczej też często nieprzewidywalne w tym co popala lub co zniszczą. Bezpieczniki fajna sprawa ale mogą się okazać nieskuteczne... A Taki maszt to najlepiej umieści poniżej linii dachu jeśli się da i na dachu odgromnik tak ja myślę.

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety maszt będzie sterczał 1,5 metra nad komin i będzie do niego zamontowany. Tam jest perfekcyjny odbiór, zresztą przy zjechaniu za blachę dachu (bo jest niestety z blachy) pojawiają się błyskawicznie odbicia itp.

 

PS: Rezygnuję z siatki, ponieważ sąsiad to zapaleniec CB i ma przy domu co najmniej 10 anten, a jak wiadomo takie bazarowe badziewie łapie wszystko z całego świata :D Przecież kłócić się nie będę, to w końcu mój wujek :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zakłócenia od CB to wina leży po stronie przedwzmacniacza szerokopasmowego. Po zastosowaniu jakiegoś dobrego, pasmowego (lub kanałowego) przedwzmacniacza (np. firmy Telmor) problem byłby rozwiązany. Jednak i tak trzeba by było dołożyć jakąś antenę na VHF... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to i ja podłączam się pod temat.. chcę zrobić u siebie instalację antenową, składającą się z dwóch anten - siatkowa ze wzmacniaczem na kanał 32 oraz kierunkowa ATX-55 z symetryzatorem (w przyszłości chyba jednak też ze wzmacniaczem) na pozostałe kanały. Sygnał z tych anten chcę rozdzielić na cztery telewizory.. Domyślam się, że potrzebuję zwrotnicy na dwie anteny oraz rozdzielacza.. Czy potrzebuję jeszcze czegoś? Może jakieś sugestie co do sprzętu ?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna będzie zwrotnica, nawet jest dostępny model ZA-7 z wejściem na antenę, na 32 kanał. Proponuję użyć zwrotnicy ZA-1 lub ZA-5 - mają więcej wejść, pozwoli to rozbudować instalację w przyszłości. W ZA-1 anteny łączysz do wejść 21-69, a w ZA-5 ATX do wejścia 21-69 i siatkową do 21-38. Przy wejściach są wystające druciki, kiedy je złączysz do przedwzmacniacza zostanie podane napięcie. Jeśli w antenie jest symetryzator - druciki mają być rozłączone.

 

Sygnał możesz rozdzielić przy pomocy takiego prostego rozgałęźnika. Pomiędzy zwrotnicę a rozgałęźnik musisz wstawić separator zasilania i doprowadzić do niego zasilanie 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To znowu ja (autor tematu) :D

Odświeżę trochę temat.

TVN odbiera właśnie u mnie kiepsko, to znaczy na siatce odbiór jest na 3+.

 

Dzisiaj wygrzebałem na strychu starą YAGĘ, jest to tak kiedyś zwana antena "kielecka". Ustawiano ją 20 lat temu na Święty Krzyż. W sumie 15 elementów. Z tym, że nie miała dipola, więc dorobiłem z kawałka kabla do instalacji elektrycznej, tak na oko. Do tego puszka od siatki i wzmacniacz od siatki.

 

Tak więc: nieznana antena, dorobiony własnoręcznie na oko dipol, szerokopasmowy wzmacniacz od siatki, a kabel ma około 25 m, ekranowanie ma zrealizowane za pomocą samego oplotu bez folii, jest sztukowany z 3 kawałków, które połączyłem na skręta i zaizolowałem taśmą. Stary separator napięcia i jedziemy.

 

2 metrowa, drewniana tyczka i przez właz :D

 

Odbiór jest taki:

 

38cc4fcfd36a3112med.jpg

 

ae5ea76777b0be81med.jpg

 

I moje pytanie brzmi: Czy da się w mojej lokalizacji uzyskać tzw. lusterko? Przeszkoda to sygnał ze świętego krzyża (każdy wie, jaka to kobyła), nadajnik jest 40 stopni obok.

Jakaś inna antena?

 

Podeślę jutro fotkę mojej antenki :D

 

Edit: Oto fotki:

 

2140f8d84844c87bmed.jpg

 

83174bf997b61e68med.jpg

 

Przedwzmacniacz TURBO SWA-14 (według znalezionych przeze mnie informacji ma wzmocnienie 28-32 db, kanały 1-68 i szumy 2,6 db (!).

Kiedy zredukuję napięcie zasilania wzmacniacza z 12 do 6 V nie widać różnicy w odbiorze. Właściwie to nawet przy 4,5 V,choć widać lekkie zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zakupiłem wczoraj cały osprzęt i anteny. Muszę jeszcze zrobić maszt.

 

Testowałem wszystkie anteny, ale z samym symetryzatorem. Z Piask wszystkie kanały odbierają idealnie, TVN ze SWoli bez wzmacniacza... łapie kolor, a nawet trochę lepiej.

 

Myślę jednak, że jakiś filtr p[omiędzy anteną a wzmacniaczem będzie konieczny, bo przy większym wzmocnieniu zaczyna wszędzie odbierać TVP2 ze ŚK.

 

Bez wzmacniacza odbiera tak:

ae3c49e76b223a19med.jpg

4e0ad0f3f880a452med.jpg

 

EDIT:

A teraz ciekawostka!

Oto odbiór TVN z zastosowaniem wzmacniacza AM-417 (38 dB) razem z badziewnym Anprelem 30 db (puszkowy):

3b5847d682c018damed.jpg

 

A oto odbiór z samym przedwzmacniaczem puszkowym:

ab32215dca2e175amed.jpg

 

Dlaczego nie ma prawie żadnej różnicy? Wzmocnienie regulowałem do uzyskania jak najlepszego obrazu.

A może wzmacniacz musi być na maszcie koło anteny (był po 30 m kabla w pokoju)? Bo przecież w sumie wzmocnienie musiało by wynosić na mój gust 68 dB, a że do idealnego odbioru wystarczy 60 dB, to trochę dużo... :roll: Czyżby sygnał z anteny miał 1 dB???? :D:D

Co myślicie o dokupieniu przedwzmacniacza Telkom-Telmor PAK-820 na kanał 21? Czy da on radę już na wejściu do instalacji wyciąć przynajmniej częściowo sygnał z kanału 28, a nawet 23 i wzmocnić dodatkowo TVN?

Czy z Kosztowego (Katowice)( (240 km, 450 kW) może aż do mnie dotrzeć sygnał?

Wypowiedzcie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Namieszałeś i już nie wiem o co chodzi :P

Zachowania wzmacniacza i przedwzmacniacza nie potrafię wytłumaczyć, może z innym przedwzmacniaczem zachowywało by się to inaczej.

 

Przedwzmacniacz kanałowy (czy pasmowy) pozostawi po sobie ślad na dwóch sąsiednich kanałach - pisze to orientacyjnie (strzelam). Na kanał 38 na pewnie nie będzie miał wpływu, ale na 23... Może lepszym rozwiązaniem by było zastosować jakieś filtry, nie mam pomysłu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że ze ŚKrzyża sygnał na kanale 28 jest tak silny, że przy większym wzmocnieniu wzmacniacz przesterowywuje się, a na TVN pojawiają się paski.

 

Chciałem wyciąć z wejścia wzmacniacza kanały 23, 28, 35, 38, 39. Choć najlepiej wszystko. Żeby nie było odbić na kanałach z drugiej anteny.

I jak działa ten PAK-820? Czy wzmacnia jeden kanał (21), i ewentualnie po jednym obok, a resztę pasma wycina? Czy może wzmacnia to co ma, a resztę pozostawia bez zmian (jak na symetryzatorze)??

 

Jak duże ma znaczenie montaż wzmacniacza blisko anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz kanałowy wzmacnia kanał na który jest ustawiony, a pozostałą część pasma przepuszcza (jak symetryzator). Oczywiście najbliższe kanały także są poddane wzmocnieniu ale mniejszemu niż "ten główny", ile tych kanałów może być - nie wiem, musisz sam sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wycina pozostałych. Wtedy byłoby idealnie. Nie byłoby odbić na innych kanałach i przesterowania. Można by zresztą zrobić jakiś filtr (np. Waldi), ale o ile się orientuję, to te filtry nie mają przejścia stałoprądowego dla wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yaga 21-elementowa na kanały 21-45 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8730.htm

Yaga 19-elementowa na Piaski i Boży Dar

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Yaga VHF 7-elementowa na Piaski

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm

Wzmacniacz AM-417 masztowy

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... 903717.htm

 

Odbiór na antenie 21-elementowej z samym symetryzatorem jest taki:

 

ae3c49e76b223a19med.jpg

4e0ad0f3f880a452med.jpg

 

Na tej samej antenie, z przedwzmacniaczem puszkowym Anprel 30 dB oraz AM-417 odbiór jest taki:

 

3b5847d682c018damed.jpg

 

Na tej samej antenie z samym wzmacniaczem puszkowym Anprel (30dB) odbiór jest taki:

 

ab32215dca2e175amed.jpg

 

Dziwi mnie, że nie ma prawie żadnej różnicy. Te 2 wzmacniacze szeregowo dawały ze 60 dB wzmocnienia, czyli BARDZO dużo, a odbiór i tak był niezadowalający.

Przy regulacji wzmacniacza do mniejszego wzmocnienia, obraz pogarszał się. Dodam, że wzmacniacz AM-417 był w pokoju, a nie blisko anteny, czyli jakieś 30 m kabla ood anteny (kabel nieco sztukowany, może kiepskiej jakości).

 

Dawniej, na przedwzmacniaczu puszkowym czasami bardzo silny sygnał z ŚKrzyża na kanale 28 sprawiał, że na TVN pojawiały się takie prążki, paski, czasem można było rozpoznać nawet logo TVP2. Nasilało się to również kiedy antenę przekręciłem bardziej na ŚK.

 

Dlatego chciałem pomiędzy antenę a wzmacniacz masztowy wstawić filtr.

Najpierw myślałem o filtrze środkowo-przepustowym na kanał 21. Wtedy wszystko inne było by wycięte, sygnał z ŚK nie dochodziłby do wzmacniacza, dlatego pozbyłbym się przesterowania.

Sprawiłoby to również, że inne kanały, które odbieram z Piask też zostałyby z tej anteny wyeliminowane, co zlikwidowałoby "duchy" (jak wiadomo druga antena i tak zbierałaby odbicia z Piask, mimo, że nie jest w ich kierunku ustawiona).

O filtr pytałem się w firmie Waldi. Jednak z charakterystyki filtru wynika, że kanał 23 (czyli TVP2 z Piask) jest tłumiony tylko o 17 db, co, moim zdaniem. nie wyeliminowałoby odbić na tym kanale (sygnał na 23 kanale z Piask jest bardzo silny).

 

Więc zainteresowałem się pułapką antenową. Taka pułapka może pracować nawet sąsiedniokanałowo (bardzo stroma charakterystyka). Dlatego zestrojona na kanały 23, 28, 35, 38, 39 wycinała by je o 40 dB.

Widzę jednak, że skoro wzmocnienie samego Alcada nie wystarcza do idealnego odbioru TVN, potrzebny byłby jakiś przedwzmacniacz puszkowy. Niestety pułapka nie przepuszcza zasilania do wzmacniaczy, czyli to eliminuje jej wykorzystanie (co zresztą jest konieczne).

 

I dlatego następny wybór padł na PAK-820 na kanał 21. Ale skoro nie wycina on sygnału z innych kanłów, których nie wzmacnia, tylko je przepuszcza w niezmienionej postaci....

 

Sam już nie wiem.

 

A może wykorzystanie tej pułapki jest dobrym pomysłem, bo wzmacniacz na Trisecie 113 i blisko anteny wystarczyłby?

 

Przepraszam, że namieszałem, teraz w tym poście postarałem się przedstawić wszystko jaśniej. Choć mało tego nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten ANPREL, to coś wzmacnia od kanału 1 do... ile fabryka dała :P On zapewne rozwala poprawne funkcjonowanie całej instalacji.

Zaryzykuj i wstaw wzmacniacz kanałowy (21), przynajmniej nie będzie szalał po całym możliwym paśmie i nie przesteruje innych kanałów (teoretycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze @pitter wymień ten przedwzmacniacz anprela który sieje na całym paśmie wszelkie zakłócenia na PAK-820/k.21 i wrzuć do yagi 21 elementowej ustawionej na Stalową Wolę. Jeśli TVN będzie bez zakłóceń podczas bezpośredniego podłączenia z PAK-820 do TV to wtedy drugą yagi z symetryzatorem skierowaną na Piaski i Boży Dar oraz yagi z symetryzatorem na VHF można razem połączyć za pomocą zwrotnicy kanałowej waldi na zamówienie. Kabel również bym wymienił na Triset-113.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba stało się, czego się obawiałem. Te paski chyba nie były os Świętego Krzyża, tylko od.... Kosztowego. Tam jest TVP2 z mocą 450kW na kanale 21. Mimo, że to aż 240 km, to sygnał chyba raczej trochę dolatuje. Skąd to wiem? Okazuje się, że paski te (w niewielkim stopniu) są widoczne nawet na samym symetryzatorze. Oczywiście po naprawdę lekkim przekręceniu anteny bardziej na ŚK, czyli bardziej na Katowice. I tu raczej nic nie mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dłuższa przerwa... Uff, jestem znowu w temacie.

Wszystko zainstalowane, wygląda to tak:

 

http://images29.fotosik.pl/142/139032e69c3184fe.jpg

 

No i:

-Odbiór z środkowej Yagi 19-el z Piask kanałów TVP2 (K23), Polsat (K35), no i TVP Info (K39) jest idealny, no... może z prawie niewidoczną "kaszką" na Polsacie.

-Odbiór TVP1 (K9) z dolnej Yagi 7-el też tak jak Polsat, prawie idealnie.

-Odbiór TVN (K21) z najwyższej Yagi 21-el jest bardzo dobry, w miarę możliwości.

 

Wszytko to na samym symetryzatorze.

 

Natomiast gdy podłączyłem wreszcie wzmacniacz masztowy (Alcad AM-417)...

 

http://www.dipol.com.pl/pict/r903717+.jpg

 

...to zaczęły się dziwne rzeczy, a mianowicie:

 

-Przy wzmocnieniu na VHF skręconym do minimum (do 4 dB) TVP1 odbiera gorzej (bardziej zaśnieżony) niż na samym symetryzatorze. Dopiero ustawienie na połowę, lub na maximum (26 dB) daje niezaszumiony odbiór (ale da się zauważyć prawie niewidoczne cienie).

 

-Na UHF z Piask tak samo.

 

-No i na TVN też.

 

Regulacja wzmocnienia tego wzmacniacza to: 4-26 dB dla VHF, 4-26 dB na FM, 22-38 dB dla UHF.

 

Co jest grane? Przecież na tych kanałach z Piask wystarczyło by 5 dB wzmocnienia, żeby uzyskać "kryształ"!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...