Jump to content
Frontowiec

Radio Maryja

Recommended Posts

Radio Maryja jest to znana i przede wszystkim kontrowersyjna katolicka rozgłośnia radiowa, która powstała 8 grudnia 1991 roku w Toruniu i została założona przez Redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka. Radio jest znane z popierania partii politycznej ''Prawo i Sprawiedliwość'' oraz przed laty było znane z antysemityzmu, który był głoszony na antenie rozgłośni.

Audycje prowadzą najczęściej Ojcowie Redemptoryści i osoby świeckie (głównie kobiety i studenci WSKSiM). Wśród komentatorów można usłyszeć m.in. Stanisława Michalkiewicza, Antoniego Macierewicza, Wojciecha Reszczyńskiego, Krystynę Pawłowicz czy Barbarę Bubule. W radiu można usłyszeć piosenki religijne, patriotyczne (szczególnie w wykonaniu Macieja Wróblewskiego), polskie z lat 60, 70 i 80 oraz czasami zagraniczne (głównie w ''Audycji dla młodzieży'').

Najbardziej znanymi audycjami są m.in. ''Audycja nocna'', ''Katecheza'', ''Mogę Chcę Pomóc'', ''Porady Kulinarne'', ''Aktualności dnia'', ''Rozmowy Niedokończone'', ''Myśląc Ojczyzna'' czy ''Czas Wzrastania''.

Jest to chyba jedyna stacja telewizyjna czy radiowa w Polsce, w której występuje na wizji lub do nie dzwoni sam jej prezes czy właściciel.

Edited by Mr. Orbita
Można się użytkownika zapytać na PW - wycięty offtopic.

Kilka lat temu na antenie Trwam i RM były emitowane utwory związane z nurtem DP. M.in. takich zespołów jak: Masters czy Ivana Komarenki.

Edited by Mr. Music

Nadwornym ich zespołem była Kapela znad Baryczy, ze swoim kultowym hitem: Ojciec Tadeusz jak Prometeusz.

Legendarny redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zarzutami prokuratorskimi:
http://www.wirtualnemedia.pl/m/artykul/adam-michnik-za-slowa-o-radiu-maryja-i-o-tadeuszu-rydzyku-z-doniesieniem-w-prokuraturze-ktore-zlozy-ryszard-nowak

Edited by Mr. Orbita
Regulamin - proszę bez dyskusji światopoglądowych. Samą informację zostawiam, ale jeśli pojawi się dyskusja naruszająca regulamin, to będziemy zmuszeni zareagować.

Dzisiaj jest chyba jakaś awaria nadajnika lub niezapowiedziana konserwacja na kominach HTS w Krakowie. Radio Maryja, które mam zazwyczaj w "zabitym maksie"  (10/10, 70 dB maks.) leci całkiem znośnie w stereo z leciutkim szumkiem na tunerze SONY ST-SE500 z zewnętrzną anteną na dachu. Brak RDS a sygnał to tylko 6 kresek na 10 maks - faluje ` 53-55 dB. Na telefonie lekki szum w stereo. W linii prostej do nadajnika mam jakieś 5 km. Pozostałe stacje na tunerze jak zawsze tak samo.

EDIT: 12:05: Na chwilę obecną nadajnik został wyłączony.

EDIT: 12:34: Włączono. Poziom sygnału ten sam, nadal bez RDS.

EDIT: 13:25: Już wszystko jest OK. Full moc + RDS.

Edited by daniel103108