Skocz do zawartości

Czy można wykorzystać obecną instalację TV do SAT i LAN?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam w mieszkaniu rozprowadzoną podtynkowo instalację TV, chyba coś takiego:

 

gpa-ak_00_1.jpg

Takie gniazdko znajduję się w miejscu gdzie będzie wisiał TV. Nie mam jednak zamiaru podłączać DVB-T. Czy można tę instalację wykorzystać pod telewizję satelitarną oraz internet (kabel LAN od routera)?

Edytowane przez elkanguro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmienisz gniazdka na SAT to wtedy normalnie możesz korzystać z tej instalacji. Trzeba będzie jednak doprowadzić do nich sygnał SAT. Jeśli chodzi o internet to musiałbyś tym samym peszlem (o ile jest) doprowadzić kabel internetowy (skrętka) i założyć jakieś gniazdko.

 

Są urządzenia które przewodem koncentrycznym dostarczają internet, ale to na pewno byłyby spore koszta.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dodatkowego kabla to już nie mam jak przeciągnąć. Rozumiem że w przypadku zmiany TV na SAT wystarczy zmienić końcówkę, kabel zostaje ten sam, tak? A czy w przypadku LAN nie ma jakichś adapterów/przejściówek z TV aby móc wykorzystać ten sam kabel czy to zupełnie inna bajka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zmiany TV na SAT trzeba zmienić całe gniazdko w ścianie. W zależności od budowy nowego gniazdka albo będzie potrzebny wtyk F albo po prostu wkładasz kabel w gniazdo i zakręcasz śrubkę. Kabel zostaje ten sam.

Widziałem kiedyś multiswitche, które przewodem koncentrycznym mogą przesłać internet ale wiązałoby się to z zakupem multiswitcha za jakieś 1000-1500 zł oraz zmianą gniazdek. Gdy o tym czytałem była to nowość i stosowało się to w blokach gdzie były popuszczane tylko przewody koncentryczne.

Nie lepiej pomyśleć o zrobieniu sieci WiFi w domu, np. na dwóch routerach aby zwiększyć zasięg WiFi w domu. Dekodery NC+ mają obecnie wbudowane moduły WiFi i dałoby się zrobić multiroom bezprzewodowo. Telewizory także mają wbudowane moduły Wifi aby móc korzystać z internetu.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zmiany TV na SAT trzeba zmienić całe gniazdko w ścianie. W zależności od budowy nowego gniazdka albo będzie potrzebny wtyk F albo po prostu wkładasz kabel w gniazdo i zakręcasz śrubkę. Kabel zostaje ten sam.

 

A ktoś mówił, że jest tam jakikolwiek multiswitch.

 

Jeśli do gniazda dochodzi niezależny kabel, to wystarczy założyć odpowiednią końcówkę na kabel, a gniazda nie trzeba wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a takie gniazdko przepuści napięcie? Nie będzie miało filtra częstotliwości? Jeśli tak to masz rację. Można je wykorzystać.

Od początku piszę "na nie", bo znajomy sobie kiedyś puścił koncentryk z dachu przez takie właśnie gniazdo i lipa, satelitarna nie działała.

Edytowane przez jeremiw1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...