Skocz do zawartości

TV z DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

1. Nie ma problemu z emisją 7 programów SDTV w MPEG-2 a to są wszystkie nadawane obecnie na ziemi. Przy MPEG-4 mogłoby być ich 10. Pozostali zainteresowani będą musieli poczekać aż wyłączony zostanie analog.

 

2. Dwa obszary na STARCIE. Potem byloby wylaczenie wyspy wielkopolskiej, warszawskiej i uruchomienie nastepnych wysp, zreszta wszystko jest opisane w dokumentach rzadowych prosze sie zapoznac.

 

3. ROTFL. W Europie dopiero zaczyna sie w wielu krajach szeroka sprzedaz tunerow DVB-T z MPEG2 (cala Austria, Czechy, wielu jeszcze zostało chetnych w UK, Francji, Niemczech).

 

4. O HDTV myslano w 1990 i wtedy byly pierwsze testy. A o cenach minimalnych decyduje skomplikowanie ukladowe i wielkosc rynku. Przy DVB-T MPEG4 skomplikowanie jest duze (64bit, DDR 32Mb, procesor ST) a rynek malutki (Litwa, Estonia, moze Polska) wiec ceny beda wysokie. Zeby to pojac nie trzeba nawet wiele znac sie na biznesie. Poza tym kazdy nowy produkt ma wysokie marze bo musi sie zwrocic jego wdrozenie, marze przy MPEG2 schodza do zera, przy MPEG4 musza byc wysokie wiec nawet za 5 lat ceny beda znaczne, zwlaszcza w porownaniu do zarobkow najbiedniejszych polakow.

 

5. O pierwszym multipleksie zadecyduje Rzad a nie nadawcy.

 

6. A jaki to ma związek? Na satelicie i tak będzie więcej miejsca. A na ziemi nawet MPEG2 z 7 programami na multipleks wystarczy.

 

7. Przy MPEG2 mozna zmiescic 7 programow, w Europie tak sie nadaje wiec czemu nie w Polsce? A to sa wszyscy obecnie nadajacy na ziemi wiec nie ma problemu.

 

10. W MPEG-4 weszly Litwa i Estonia, moze wejdzie Polska. Pozostale kraje w Europie weszly w MPEG-2 a jak beda chciec HDTV wejda w DVB-T2.

 

11. Jedyne co robia nadawcy prywatni to dbaja o to bby nikt z konkurencji na ziemi sie nie pojawil wiec nie sadze zeby zrobili cos konstruktywnego. 2 lata temu mowili ze beda testowac DVB-T MPEG-4 dlaczego do dzisiaj tego nie zrobili ??

 

12. Nie wypuszcza modulu bo nie bedzie wspolpracowal z innymi odbiornikami. Zapytaj inzynierow z n-ki.

 

13. No i taka dyskusja. Standard DVB-T2 jeszcze nie jest opracowany a Ty twierdzisz autorytatywnie ze za 5 lat beda tanie odbiorniki do niego. Nie mamy o czym rozmawiac w tym wzgledzie. Wierzysz w zaklecia marketingowcow i wrozby sprzedawcow.

 

14. Jakość nie zależy od standardu kompresji. Nie widze problemu dla ktorego przy przejsciu na DVB-S2 jakosc mialaby byc lepsza - nadawcy licza kase i po prostu upchna 2x wiecej programow z taka sama jakoscia. Na ziemi nic nie poleci z jakoscia bo nie upycha sie dowolnej liczby programow ale ja sie kontroluje i powyzej 7 nie zejdzie a to oznacza ze min. statystycznie usredniona przeplywnosc nie spadnie ponizej 3Mb/s. Na satelicie masz 1Mb/s albo i nawet mniej i stad tragiczna jakosc, tego na ziemi nie bedzie bo musialoby byc 20 programow w multipleksie MPEG2 a na to nikt sie nie zgodzi.

Wejscie zas w DVB-T MPEG-4 na wiele lat zablokuje nam mozliwosc wejscia w nowszy standrad: DVB-T2 i emisje HDTV bo nikt nie bedzie wymienial odbiornikow co kilka lat. Nie bedzie wiec mozliwosci HDTV na ziemi co zapewne srodowisko satelitarne ucieszy bo nie bedzie konkurencji stad nie moga dziwic teksty w obronie takiej hybrydy. W uruhcomienie na starcie DVB-T2 nie wierze bo zanim pojawia sie nadajniki i odbiorniki my bedziemy musieli wylaczyc analog i nie bedzie czasu na oczekiwanie na nowy system. W ten sposob na wiele lat zamkniemy sobie drogę do DVB-T2. Zapewne branza satelitarna sie ucieszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli na np.: TVP Sport trzeba będzie do 2012 poczekać :shock: Super :>

 

2. Przypomnę po raz kolejny, że do tej pory MON nie zwolnił wszystkich zajmowanych częstotliwości, więc objęcie chociaż 80% terytorium kraju i tak zapewne do 2009 by nie nastąpiło.

 

3. W UK to już zdążyły platformy DVB-T pobankrutować i właśnie na Allegro później ściągane są złomy z magazynów w UK, bo tam już dawno rynek jest nasycony.

 

4. Testy, a wdrożenie to dwie różne sprawy. Kiedy HD 1 wystartowało? Ceny: rok temu za Humaxa trzeba było dać 2000 - minęło 12 m-cy i cena zbliża się do kwot trzycyfrowych, za rok/dwa ten sprzęt będzie tani jak barszcz.

 

5. O pierwszym multipleksie zadecyduje rząd, kierując się opinią specjalistów i nadawców, a nie swoim "widzi mi się".

 

6. Na satelicie miejsca jest coraz mniej - odsyłam na swój blog.

 

7. Ba, można i 20 (Network Teleport Italia), a jak to wygląda każdy wie.

 

10. Może wejdą w DVB-T2, a może nie.

 

11. Bo zapewne nie ma takiej potrzeby.

 

12. Inżynierów to najwyżej ADB i odpowiedzą co napisałem wyżej, nie ma żadnego ograniczenia technicznego, poza brakiem usług multimedialnych - dokładnie tak samo, jak w C+ i CP. N-ka stosuje normalny Conax CAS7, ale karta jest parowana z odbiornikiem i tyle.

 

13. Cyfrowa TV Sat w Europie ruszyła 10 lat temu (jakoś na początku 1996 roku było na tyle kanałów, że dało się z tego tabele zrobić na jedną stronę). Ile kosztowały pierwsze odbiorniki cyfrowe? Ile pierwsze Fergusony? Ile pierwsze DM 500S? Technika idzie do przodu, a teraz już szczególnie szybko (Humax 50% ceny w 12 miesięcy)

 

14. Zależy od ilości upchanych kanałów, a nadawców jest aż nadmiar. Mamy do 2012 zrezygnować z TVP Sport i innych tematycznych TVP, ograniczając się do TVP 1/2/3, Polsatu, TVN-u, TV4 i Pulsu? To nawet socjalny za 9,90 z CP jest lepszy.

 

Wejście w MPEG-2 także zablokuje na wiele lat możliwość wejścia w DVB-T2. A branża satelitarna nic do tego nie ma, w Hollexie mamy odbiorniki DVB-T, mamy anteny naziemne, więc co by nie było - i tak na tym zarobimy :twisted::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takie sa realia i pomysly polskich politykow. TVP Sport moglby byc wczesniej gdtyby TVP wylaczyla swoje kanaly analogowe np. TVP2 i w ich miejsce wlaczyla wlasny multipleks. To zalezy od TVP.

 

2. MON zwolnil te kanaly ktore pozwola na pokrycie 100% w pierwszym multipleksie. Gdyby wylaczac wyspowo mozliwe byloby uruchamianie 2 multipleksow i to co MON zwolnil wystarczy.

 

3. Platformy platne w UK nadawaly w tzw. 2k i do tego byly ich dekodery. Te dekodery, ktore mozna kupic w Polsce teraz to inne dekodery, pozwalaja na odbior 8k. Przed swietami w UK sprzedano mnostwo odbiornikow DVB-T MPEG-2, to samo jest we Francji, polska to za maly rynek zeby sie nim giganci przejmowali, oni sprzedaja w calej Europie.

 

4. Wszystko pieknie ale jesli za rok cena nie bedzie tania jak barszcz to Ty zwrocisz roznice? To co marketingowcy gledza to jedno a to co widac w sklepie to drugie. Jak DVB-S2 bedzie kosztowal 300zl to nikt nie bedzie produkowal tunerow DVB-S. Ale szanse na to sa mizerne w ciagu najblizszych 5 lat...

 

5. Moze uwzgledni te opinie. Choc po propozycji Planu uruchamiania DVB-T w Polsce widac ze z nikim sie nie konsultowal a propozycja Planu powstala.

 

6. Miejsca na satelicie jest pelno. Wystarczy przestac sie przywiazywac do 13E. Pozycji na niebie jest bez liku.

 

7. 20 to DVB-H a nie DVB-T nie myl systemow. W DVB-T nadaje sie 7 programow SDTV 576 linii w MPEG-2 to nie jest zaden problem. Wiecej sie nie da trzeba by obnizac jakosc.

 

10. Fakt, moga pozostac przy DVB-T MPEG-2. W kazdym razie wiekszosc krajow na swiecie nie wejdzie w takie dziwadlo jak DVB-T MPEG-4 jak beda chcieli zmienic standard to wejda w DVB-T2 choc oczywiscie nie musza zmieniac wcale, w MPEG-2 jest wystarczajaco miejsca, wystarczy popatrzec na Niemcow.

 

11. Nie zartuj. Byloby bardzo ciekawe jak znika obraz MPEG4, tam nie robi sie pikseloza tam po prostu robi sie czarny ekran jak zasieg sie konczy... Nadawcy prywatni po prostu nie sa zainteresowani DVB-T bo to otwiera drzwi dla konkurencji, po co im to?

 

12. Gdyby tak bylo n-ka juz wprowadzilaby moduly CI. Nie robi tego, dlaczego?

 

13. Ceny spadaja pod warunkiem ze standard jest znany, jest POWSZECHNY, masowy, gdzie uklady scalone produkuje welu producentow. DVB-S2 zostalo opracowane i zatwierdzone 2 lata temu a odbiorniki kosztuja minimum 1000zl, dlaczego ?? I czemu z DVB-T2 ma byc inaczej, a standard moze zatwierdza w 2009 wiec w 2011 beda odbiorniki za 1000...

 

14. Wejscie w DVB-T MPEG2 oznacza niskie koszty i mozliwosc wejscia w DVB-T2 bo ludzie nie zostana zrazeni wysokimi kosztami na poczatku. Wejscie w DVB-T MPEG-4 oznacza wysokie koszty i brak szans na pozniejsze wejscie w DVB-T2 bo ponowny zakup odbiornikow bylby calkowicie nie do przyjecia przez ludzi.

 

15. Co do Hollexu to powiedzcie ile zarabiacie na 1 odbiorniku DVB-T MPEG-2 a ile moglibyscie zarobic na 1 odbiorniku DVB-T MPEG-4 ? Jaka jest roznica w marzach MPEG2 a MPEG4? DVB-T MPEG2 nie oplaca sie wam sprzedawac bo marza jest niemal zerowa, duza kase moglibyscie zas zrobic na MPEG4 i to wiele wyjasnia w tej dyskusji na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Niestety

 

6. U nas w Polsce z uwagi na większość anten już ustawionych na 13E jest to ryzykowne i mało opłacalne...

 

7. No właśnie - zejście na jakości, co widać na satelicie w Network Teleport Italia - to było odniesienie do pikselozy :P

 

12. Już na to odpowiedziałem - nie mają możliwości pełnej kontroli odbiorników innych producentów (pomijając fakt braku dostępu do części usług, jak VOD, czego nigdy nie uda się przeskoczyć), nie mogą blokować FTA (co teraz jest możliwe i stosowane jeśli nie zapłaci się abonamentu)

 

13. Standard został zatwierdzony dawno, ale rynek rusza dopiero, gdy coś wchodzi do użycia - DVB-S2 weszło, pojawił się niekodowany BBC HD i mimo ogromnych trudności w odbiorze był zbyt i cena poleciała o połowę w dół w ciągu roku od startu pierwszych regularnych serwisów (choć nadal oferta jest skromniutka). Im szybciej coś wejdzie w obieg i będzie funkcjonować, tym szybciej pojawi się konkurencja między producentami i ceny będą topnieć. To nie jest jakiś tam marketingowy bełkot - wystarcza sprawdzić cenę Humaxa HDCI 2000 na początku, gdy dotarły pierwsze egzemplarze i dziś.

 

14. I tak nie będzie do przyjęcia - przykład z TV Sat - jakoś Fergusonów ludzie na odbiorniki choćby z dyskiem wymieniać nie chcą (a mieliśmy Neotiony za ok. 400 zł - po tyle kiedyś stały Fergusony). Wymiana odbiorników będzie ciągnąć się latami i DVB-T będzie zablokowane długo na poziomie MPEG-2.

 

15. Dużej różnicy między DVB-S, a DVB-S2 nie ma, zapewne podobnie byłoby w DVB-T - miałem na myśli, że nie ważne co wejdzie, czy MPEG-2, czy MPEG-4, czy jakiś japoński system, czy cokolwiek innego - i tak się tym zajmujemy, więc jest to mi zupełnie obojętne i patrzę przez pryzmat problemów, które pojawią się w dalszej perspektywie. Wszędzie szukasz spiskowej teorii dziejów - nadawcy prywatni nie chcą, bo mają kokosy z... analogu :shock: , sklepy nie chcą, bo mają kokosy z platform (zaraz, a my - Hollex - przecież nie zajmujemy się ich dystrybucją nawet)

 

DVB-T/MPEG-2 można wprowadzić nawet i dziś, ale wcześniej czy później okaże się, że miejsca braknie, a ludzi do przesiadki już łatwo zachęcić nie będzie, więc chociaż już teraz częściowo wejść w nowszą technologię, co zapewni spokój na dłużej.

 

PS: Czy ja już wspominałem, że Cyfra+ w nowych Philipsach ma wbudowany DVB-T/MPEG-2 i MPEG-4, a jedynie software'owo wyłączony? Cyfra już wyczuła szansę - tanie odbiorniki i jednocześnie gotowe pod DVB-T - tak się kombinuje 8)

 

Powiem tak: żadne z rozwiązań nie jest czarne, ani białe - w MPEG-2 są tanie odbiorniki, ale i przestarzały format, który ograniczy w przyszłości rozbudowę DVB-T, MPEG-4 to droższe rozwiązanie, ale pozwoli zawrzeć więcej kanałów w multipleksach i będzie mógł być dłużej stosowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Przeciez Satkurier ma wplyw na branze satelitarna, trzeba przekonywac nadawcow na zmiane satelity jesli 3 polskie platformy wspolnie zejda z 13E zadnego problemu nie bedzie. Polska ma wlasna pozycje satelitarna, byc moze warto by wystrzelic wlasnego satelite. Do odbioru tylko polskich programow Hotbird jest zbedny.

 

7. W SDTV 7 programow w MPEG2 mozna nadawac bez pogorszenia jakosci, na ziemi nigdy nie zejdzie sie ponizej 2Mb/s w MPEG2 srednio co na satelicie (i to w platnych platformach polskich sic(!)) jest powszechne.

 

13. Zrozum mi nie chodzi o spadek cen mi chodzi o cene minimalna. Ona zalezy od zlozonosci odbiornika i jej sie nie przeskoczy. Tunery DVB-T MPEG4 tez na poczatku kosztowaly 1000Euro a teraz 150Euro ale dalej w dol sie za bardzo zejsc nie da, tak samo jest z tunerami DVB-S2, ja czekam na tuner za 300zl i na pewno w ciagu 5 lat sie nie doczekam... A DVB-T2 bedzie jeszcze bardziej skomplikowany i jeszcze drozszy.

 

14. Bariera jest cena. Jesli bedzie odbiornik DVB-S2 za 300zl ja chetnie go kupie. I bedzie. Ale za 6-7 lat najwczesniej. Do tego czasu nikt FTA na satelicie w DVB-S2 nie bedzie emitowal. Podobnie z DVB-T2 - jak pojawia sie odbiorniki za 300zl albo jeszcze lepiej zintegrowane z telewizorem HD to nie bedzie problemu uruchomic taka emisje. W telewizji nie chodzi o to zeby nadawac ale o to zeby odbierac. Nie ma odbiorcow, nie ma nadawania, chyba ze jakas telewizja typu BBC chce sie popisac i ma na to specjalny budzet. Poki nie bedzie tanich odbiornikow DVB-T2 czy nawet DVB-T MPEG4 nie ma sensu tak nadawac bo nikt drogich nie bedzie kupowal. Zwlaszcza w sytuacji gdy wrocil ze sklepu z nowiutkim odbiornikiem LCD wyposazonym w tuner DVB-T MPEG2 a kaze mu sie dokupowac kolejny odbiornik tym razem z MPEG4...

 

15. DVB-T2 w stosunku do DVB-T bedzie sie bardzo roznic - cala czescia radiowa. W DVB-S wystarczylo dodac modulacje 8PSK by zwiekszyc przepustowosc. W DVB-T mozna juz stosowac wiele roznych modylacji i 16QAM i 64QAM wiec zmniany bede musialy byc bardziej radykalne, nie da sie dodac 128QAM bo tego nikt nie odbierze a zaklada sie ze zasiegi beda lepsze a nie gorsze. To oznacza ze odbiornik bedzie musial byc calkowicie przerobiony co jeszcze bardziej go podrozy. W DVB-S2 dodano nowa modulacje i MPEG4 i cena skoczyla o ponad 100%. W DVB-T2 skok bedzie jeszcze wiekszy bo skomplkowanie bedzie duzo wieksze. Zreszta tak jak pisalem - poczekamy najpierw dlugo zeby odbiornik DVB-S2 kosztowal 300zl, zeby tyle kosztowal DVB-T2 poczekamy znacznie dluzej...

 

16. Nie rozumiem o co chodzi z tym brakiem miejsca w DVB-T MPEG2? 8 multipleksow po 7 programow to 56 programow oglolnopolskich. Do tego jakies lokalne emisje 2-3 multipleksow razem na jednym terenie ok. 80 programow. Po co komu wiecej? Kto bedzie tam nadawal? I kto bedzie to wszystko ogladal? To nie ma zadnego sensu... Tym bardziej w MPEG4 gdzie wyszloby grubo ponad 100 programow... No chyba ze zakladamy ze polskie platformuy satelitarne stana sie zbedne i znikna na orbicie a wejda na ziemie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viperex1

Ad. 6. Może na HB mają taniej, dlaczego mają zmieniać na coś droższego? Dopłacisz im różnicę? Dodatkowo wiążą ich wieloletnie umowy na dzierżawę transponderów - zerwanie umowy to duże kary.

Własny satelita? Czemu nie! Tylko kto go zbuduje? Kto wyłoży pieniądze?

Pieniądze - bez tego ani rusz.

 

Ad. 16. 8 multipleksów? Chyba tylko w teorii, znając życie nie znajdą tyle miejsca. A to koordynacje międzynarodowe, a to wzajemne zakłócanie się nadajników, i tak dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitter - no tak jak nadawca ma wylozyc pieniadze zeby nadawac wiecej programow to jest problem a jak ludzie maja wylozyc pieniadze zeby kupic tuner pozwalajacy na ogladanie wiecej programow to nie ma problemu? Zawsze cos wiecej, lepiej to dodatkowe koszty. Ale jak placic ma odbiorca to dobrze a nadawca to zle?

8 Multipleksow to realia a nie teoria, po wylaczeniu analogu uruchamianie kolejnych multipleksow to bedzie pestka. Niemcy maja juz dzisiaj lokalnie kilkanascie multipleksow wystarczy zobaczyc sytuacje w Berlinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całych Niemczech tylko okręg Berlin-Brandenburg ma 8 multipleksów (nie kilkanaście), reszta nie ma więcej niż 6 (a 8 okręgów ma żadnego :shock: - w planach, np.: Nordostbayern na bliżej nieokreślony czas w 2008). Tak więc 8 multipleksów u nas + jeszcze jakieś regionalne jest tak prawdopodobne, jak to, że zostanę baletnicą :lol:

 

13. Jak startowała TV Cyfrowa via DVB-S to nikt nie wierzył, że dBox 1 zejdzie z ceną poniżej kwoty czterocyfrowej :P A zeszedł szybciej niż w 5 lat. Znacznie :P A wtedy przecież podzespoły były znacznie droższe, bo ta technika dopiero raczkowała (dosłownie, bo kto miał dBoxa 1 i pamięta jaki miał toporny soft i ile z nim problemów zawsze było, nawet z głupimi kanałami Nederland 1/2/3, choć były FTA, to aby je dodać trzeba było mieć nie lata zdolności :lol: )

 

14. Jak stanieją odbiorniki DVB-S2 to Ci przypomnę ten fragment :P Co tych co już zakupili - było się nie śpieszyć po prostu - to samo jak z HD Ready/Full HD :P HD Ready też tanieją, a bańki (CRT) to już nawet nie wspomnę ;) Ceny minimalne na te produkty kiedyś, a ceny minimalne teraz to często spadek powyżej 50%

 

15. W DVB-S2 dodano też kilka modulacji, nowe stopnie korekcji błędów - skomplikowanie jest zbliżone, problem podobny.

 

16. O 8 multipleksach już na początku napisałem. Jak u nas ruszą ze trzy ogólnopolskie to już będzie się można cieszyć, bo nawet przez 4 lata w Niemczech ta sztuka się nie udała. Dlatego będzie ścisk i pakując się w MPEG-2 będziemy na to skazani przez dłuższy okres (a znając tempo wprowadzania czegokolwiek w Polsce to potrwa to baaaaaaaaaaardzo dłuuuuuuuuuuuuugo) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Gwoli przypomnienia, bo widzę, że emocje Was poniosły:

 

1. Standardu DVB-T2 jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie. W odróżnieniu od DVB-S2, w którym nadaje np. "N".

 

2. DVB-T/MPEG-4 przyjęły już następujące kraje:

- Litwa

- Estonia

- Norwegia

- Słowenia

- Francja (częściowo)

- Chorwacja rozważa (prowadzą testy w MPEG-4)

- i najciekawcze na koniec ... Wielka Brytania również niedługo będzie miała DVB-T/MPEG-4

 

3. 7 programów nie da się upchac w pierwszym polskim muxie używając MPEG-2, bo bedzie miał on przepływność 16Mbps ( a nie 24Mbps).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To ze nie ma wiecej nie znaczy ze nie moze byc wiecej. Na Konferencji w Genewie w 2006 roku Niemcy zarezerwowali dla Berlina kilkanascie kanalow. Maja problem bo musza chronic polskie stacje analogowe, jak Polacy wylacza analog oni bez problemu uruchomia kilkanascie multipleksow. Poki co nie maja zreszta co nadawac ale mozliwosci sa. Sa takie takze w Polsce, ale trzeba wylaczyc analog.

 

13. Zszedl z cena bo rynek na DVB-S jest ogromny: dziesiatki milionow uzytkownikow. Na DVB-S2 jest malutki a na DVB-T MPEG-4 jeszcze mniejszy. Do duzego spadku cen potrzebny jest efekt skali a sama Polska takiego efektu nie wywola.

 

14. Prawda nie ma sie co spieszyc trzeba poczekac az ceny spadna i wtedy wchodzic w dany system. Poki co ceny na DVB-T MPEG4 nie spadly wiec nie ma sensu w to wchodzic, bo szans na masowy rynek i masowa produkcje a wiec szybki spadek cen nie widac.

 

15. Skala problemu jest duzo mniejsza w DVB-S2- nie zalozono ze bedzie LEPSZY sygnal niz w DVB-S (pozwalajacy np. na mniejsze anteny, odwrotnie zalozono latwiejszy wariant ze sygnal moze byc gorszy), w DVB-T2 zalozono ze bedzie LEPIEJ a wiec system bedzie musial byc duzo bardziej skomplikowany.

 

16. Ja nie mowie o STARCIE. Na starcie bedzie 1 gora 2 multipleksy. Ale jak sie wylaczy TVP2 bedzie nastepny multipleks, jak sie wylaczy TVP3 kolejny, TVP1 kolejny, Polsat kolejny, 6 multipleksow to zaden problem, 7 raczej tez, z 8 moze byc roznie. Ale to multipleksy ogolnopolskie. Lokalnie moga byc dodatkowe multipleksy ! "Pakujac sie" w MPEG2 po roku bedzie mozna wylaczyc caly analog bo wszyscy sobie kupia tanie odbiorniki. Ale pakujac sie w DVB-T MPEG4 nie wylaczymy analogu do 2015 roku bo ludzie nie kupia drogich odbiornikow dla 7 czy 10 programow TV! I to dopiero bedzie kanal - przez wiele lat bedziemy sie molestowac z analogiem i nie bedzie porzadnej oferty cyfrowej. Ale nadawcy beda sie cieszyc bo nie bedzie miejsca dla konkurencji, platformy satelitarne tez beda sie cieszyc bo nie bedzie konkurencji z ziemi, wy tez bedziecie sie cieszyc bo dzieki wysokim marzom na odbiorniki z MPEG4 w Hollexie bedziecie zgarniac kase od maluczkich. BTW jak to jest z tymi marzami ile jest przy MPEG4 a ile przy MPEG2 bo sie nie dowiedzialem ? Wszyscy wiec beda zadowoleni tylko spoleczenstwo nie bedzie mialo ciekawej oferty programowej (co to za atrakcyjna oferta nawet 10 programow w MPEG4 w jednym multipleksie ??) a bedzie musialo kupowac drogie odbiorniki... Takiego dlugiego i bolesnego a w dodatku nieciekawego (jesli chodzi o liczbe programow) dla widza rozwoju sytuacji doczekamy sie jak bedzie MPEG4. Bo nie chodzi o to by szybko wylaczyc analog i miec miejsce dla wielu multipleksow, nieprawdaz?

 

kopytko

DVB-T2 ma byc za 2 lata, juz zdecydowano co sie w nim znajdzie.

Norwegia jeszcze nie zdecydowala sie o standardzie. Francja jest w MPEG2 (mowimy caly czas o programach FTA, platformy platne to inna sprawa), Chorwacja sobie testuje i nie wiadomo co wybierze. Co do UK: jestem pewny ze UK nie uruchomi DVB-T MPEG4 dlatego ze oni sa najbardziej zainteresowani DVB-T2: szef grupy opracowujacej standard DVB-T2 jest z UK, zaangazowanych w DVB-T2 jest wiele brytyjskich firm w tym nadawcy (BBC) wiec nie beda sie wyglupiac w jakis przejsciowy i niestandardowy DVB-T MPEG4.

7 programow da sie upchnac w multipleksie DVB-T MPEG2 22Mb/s. Nie widze powodow dlaczego w Polsce stosowac multipleks 16Mb/s a nie 22Mb/s ?

 

Edycja Mr. Orbita: Posty połączone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13. Malutki, bo jest duży odbiorników przestarzałych i w ten sposób zamyka się koło macieja - nie można łatwo przejść do nowego standardu emisji i to samo będzie naziemnie.

 

Ceny odbiorników spadną, jak będzie więcej chętnych

Więcej chętnych będzie, jak będzie więcej treści w DVB-S2

Więcej treści w DVB-S2 będzie jak nadawcy będą mieli pewność, że nie zawęży się krąg odbiorców.

Nie zawęży się krąg odbiorców jak spadną ceny na sprzęt.

 

Nikt nie chce zrobić pierwszego kroku i kalka tej sytuacji nastąpi w ramach DVB-T.

 

16. TVP 3 nie ma pełnego pokrycia kraju, właściwie najbliżej 100% będą chyba TVP 1, TVP 2 i Polsat, reszta częstotliwości zwalnianych z analogu będzie mogła przejść co najwyżej na multipleksy regionalne. Start więcej niż 5 multipleksów (po wyłączeniu wszystkiego z analogu) uważam za mało realny.

Oferta cyfrowa byłaby porządna, bo zmieści się więcej kanałów :P

 

Specjalny akapit o marżach: bardziej opłaca się nam sprzedać dużo odbiorników MPEG-2 o mniejszych (nieznacznie) marżach, niż mało drogich MPEG-4. Teoretycznie więc powinienem być raczej za MPEG-2 i masowym wciskaniem złomu, póki nie wybrano jeszcze ostatecznie MPEG-4. A jednak nie jestem. Dziwne, co nie? Właściwie to powinno mi nawet zależeć na ukryciu faktu, że być może będzie MPEG-4, bo uda się zepchnąć z magazynu wszystko z MPEG-2, a tak kto wie jak będzie - stracę na tym - nieprawdaż? Teraz teoria spiskowa dziejów jest obalona?

 

Mieć miejsce dla wielu multipleksów, a je włączyć to są dwie różne sprawy i nawet w MPEG-2, jeśli w Niemczech radzą sobie z bólami to u nas będzie to się działo tym bardziej (abstrach-ując już od wyboru standardu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kopytko

DVB-T2 ma byc za 2 lata, juz zdecydowano co sie w nim znajdzie.

Norwegia jeszcze nie zdecydowala sie o standardzie. Francja jest w MPEG2 (mowimy caly czas o programach FTA, platformy platne to inna sprawa), Chorwacja sobie testuje i nie wiadomo co wybierze. Co do UK: jestem pewny ze UK nie uruchomi DVB-T MPEG4 dlatego ze oni sa najbardziej zainteresowani DVB-T2: szef grupy opracowujacej standard DVB-T2 jest z UK, zaangazowanych w DVB-T2 jest wiele brytyjskich firm w tym nadawcy (BBC) wiec nie beda sie wyglupiac w jakis przejsciowy i niestandardowy DVB-T MPEG4.

7 programow da sie upchnac w multipleksie DVB-T MPEG2 22Mb/s. Nie widze powodow dlaczego w Polsce stosowac multipleks 16Mb/s a nie 22Mb/s ?

 

viper... i własnie dyskusja schodzi na demagogię internetową... tego nie lubie i dlatego rzadko się udzielam... ale dopsz...

 

1. Daj linka do stanu prac grupy roboczej DVB-T2. Wg mojej wiedzy to na razie teoria bez szans na implementację... ale może się mylę. Pokaż mi cokolwiek twardego.

 

2. Co do UK, to popatrz tu... http://www.digital-tv.pl/modules.php?op ... 95&topic=3 a jeśli nie wierzysz temu serwisowi to można znaleźć źrodła na stronie OFCOMU.

 

3. DVB-T/MPEG-4 to nie jest jak mówisz "jakiś niestandardowy i przejściowy" tylko oficjalny zaakceptowany przez ETSI standard.

 

4. O Norwegii po prostu kłamiesz. Po prostu.

 

5. A dlaczego przejsciowy mux bedzie miał przepływność 16Mbps? Wlasnie dlatego, że jest pierwszy i musi mieć jak największe pokrycie kosztem przepływności. Nie ja to wymysliłem, tylko planiści z UKE. Po prostu z tymi częstotliwościami, które są niekolizyjne z analogiem nie da się uzuskac pełnego pokrycia kraju z przepływnością 22Mbps.

 

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norwegia: http://www.dvb.org/about_dvb/dvb_worldwide/norway - tekst pierwszy od góry ;)

 

DTT Network build continues

Telenor is progressing its DTT network rollout with a continuing series of equipment purchases.

From the start the DTT system will use MPEG-4 AVC compression technology to maximise its efficient use of available channel capacity and maximise the number of programmes available within its multiplexes. Trials of both SDTV and HDTV digital television will start in January 2007 and the commercial rollout of SDTV services will begin in September 2007.

 

Norwegia jest nawet mocno do przodu, bo chcą uruchomić HDTV naziemnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita.

13. Tak. Sytuacja bedzie podobna na rynku DVB-T MPEG-4 bedzie bledne kolo i drogie odbiorniki ze wzgledu na brak masy krytycznej i kola zamahowego wymuszajacego obnizki. Takie kolo dziala na rynku MPEG2 stad te odbiorniki sa tanie, MPEG4 ma za maly rynek odbiorcow zeby kolo sie sprawnie krecilo.

 

16. TVP3 nie ma pelnego pokrycia ale TVP2 ma go z nadmiarem i z tych 2 programow mozna zrobic 2 pelne multipleksy. W Planie Genewskim jest 8 multipleksow i poza 1 zajmowanym przez wojsko pozostale moga byc uruchomione bez problemu, no chyba ze uwazasz ze Konferencja w Genewie uchwalila zly Plan?

 

17. Co do marz: to najbardziej wam oplaca sie sprzedawac duzo odbiornikow o wysokich marzach a to stanie sie po wprowadzeniu MPEG-4. Przy MPEG-2 nie macie szans sprzedania wielu odbiornikow bo w sieci jest wiele miejsc gdzie mozna taniej kupic odbiorniki MPEG2, bez problemu moga pojawic sie na bazarach. Zreszta: juz polowa nowych telewizorow ma tuner DVB-T MPEG2, za 2 lata taki tuner beda mialy wszystkie nowe telewizory. Wowczas nie sprzedalibyscie ZADNEGO tunera. To wiele wyjasnia. Co do teorii spiskowej zadam tez retoryczne pytanie: z kim jestescie bardziej zwiazani z przemyslem satlitarnym czy z naziemnym i czy rozwoj DVB-T jest popierany przez braznze satelitarna czy widziany jako zagrozenie?

 

18. U nas bole beda ogromne jesli poltycy dopna swego i zmusza narod do kupowania drogich odbiornikow DVB-T MPEG4. Ale to bedzie "zgnile jajo" podrzucone nastepnej ekipie wiec niech nastepni sie martwia..

 

Co do Norwegii to wiem ze oni sklaniaja sie do MPEG4, jak bedzie to sie jeszcze okaze, to ze tak pisza na forum DVB to jeszcze nie koniec. Jak napisali TESTUJA rozne warianty i SDTV i HDTV a co wdroza wyjdzie z testow.

 

kopytko

1. Nie dam linka do stanu prac DVB-T2 bo hasla dostepowe nie sa publicznie jawne, ja mam dostep do roznych dokumentow i znam wymagania na standard DVB-T2 zatwierdzone przez konsorcjum DVB miesiac temu. Roboczy standard ma pojawic sie za rok, jego przyjecie przez ETSI potrwa pewnie kolejny rok. W 2009-2010 pojawia sie emisje testowe.

2. Zrozum ze ja caly czas mowie o konwersji analogowo-cyfrowej, ktora oznacza emisje FTA (bezplatna). To czy ktos sobie uruchomi jakas platforme platna jak to robia Francuzi czy UK to zupelnie inny problem. Jesli w Polsce jakas platforma platna mialaby sie pojawic na ziemi to tez uwazam ze obowiazkowo powinna uzywac MPEG4 nawet w wersji DVB-T, bo platformy platne stac na zakup odbiornikow dla swoich uzytkownikow. OFCOM prowadzi wiele roznych konsultacji i zastanawia sie nawet nad zabraniem kanalow telewizyjnych dla innych systemow wiec z konsultacji jeszcze niewiele wynika. Prowadza tez konsultacje odnosnie HDTV naziemnie i jest sporo osob to popierajacych, ale jesli wejdzie HDTV bezplatne to bedzie to zrobione w standardzie DVB-T2, po to konsorcjum DVB z ogromnym zaangazowaniem brytyjczykow popiera szybkie przyjecie tego standardu.

3. Mylisz sie. Standard DVB-T czyli norma ETSI EN 300744 nie ma MPEG-4 ale MPEG2, polecam strone www etsi mozna sobie sciagnac standard i przeczytac. Standardowa jest emisja w MPEG-2 i jesli np. teraz Sony czy Philips pisze na swoich telewizorach logo "DVB-T" to znaczy ze standard ETSI jest obslugiwany (w MPEG-2) a rozwiazanie niestandardowe jakim jest MPEG-4 nie musi byc obslugiwane.

4. Z Norwegia moze byc jeszcze roznie, wstepnie przyjeli MPEG4, Polska tez przyjela wstepnie a nie wiadomo co u nas bedzie.

5. Da sie uzyskac pokrycie 22Mb/s calego kraju. UKE nie projektuje sieci tylko podaje kanaly do wykorzystania. Jak kto wykorzysta te kanaly, jakimi nadajnikami, to jego sprawa, jak postawi wiele nadajnikow w sieci SFN bez problemu pokryje 100% kraju przy 22Mb/s. Nie ma problemu emisji 7 programow w DVB-T MPEG-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13. I w związku z tym mamy wpadkować się w przestarzałą technologię? Przy starcie DVB-S nie było jeszcze MPEG-4 w użyciu, więc nie było wyboru - teraz przy DVB-T wybór jest.

 

16. Ile kanałów naziemnych ma zasięg ogólnopolski? Osiem? Osiem to my mamy wszystkich :lol:

 

17. Tańsze, albo bez gwarancji, albo 6 miesięcy, u nas droższe, ale pewne, 12 miesięcy gwarancji i są one faktycznie nowe, a nie "nowe". Zresztą sprzedaż idzie świetnie, ściągnęliśmy właśnie nowy model Fergusona dla DVB-T/MPEG-2 CF-2000AT (polecam - bardzo czuła głowica). Gdyby nam nie sprzedawały się, nie ściągalibyśmy tego więcej.

A związani nie jesteśmy z nikim, bo dystrybucji platform cyfrowych nie prowadzimy w ogóle, co najwyżej pre-paid za rok z góry.

 

Norwegia - nie będzie różnie, MPEG-4 to ostateczna decyzja, a podany link to nie jakieś forum, a strona organizacji DVB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13. Wiecznie te argumenty o "przestarzalej technologii", dzieki ktorym dalej funkcjonuje zapewne "nie przestarzala" technologia analogowa. Technologia MPEG2 jest DOJRZALA, jest wiele firm produkujacych tanie i dopracowane uklady scalone, sa multipleksery statystyczne, sa dopracowane uklady miksujace i produkcyjne. Technologia MPEG4 dopiero raczkuje i jeszcze wielu sie natnie na jej wdrazaniu, w Polsce n-ka juz swoje odrobila i moga powiedziec co nieco na temat tej technologii. Jesli chce sie uruchamiac usluge powszechna jaka jest telewizja naziemna to ceny i dostepnosc sa podstawowym atutem a nie nowoczesnosc. Zreszta w momencie jej wdrazania w Polsce DVB-T MPEG4 juz bedzie sama stawac sie "przestarzala" bo pojawi sie DVB-T2, w ten sposob najlepiej nic nie robic i czekac na kolejna technologie i cieszyc sie "nie przestarzala" TV analogowa. Jesli za "nowoczesna" technologie ma zaplacic sporo spoleczenstwo a spowoduje ona rozciagniecie cyfryzacji na wiele lat to ja dziekuje za taka "nowoczesnosc". Zreszta dla mnie np. "nowoczesnosc" to obslugiwanie wszystko jednym pilotem, kupujac np. telewizor Sony moge obslugiwac wbudowany tuner DVB-T MPEG2 tym samym pilotem, nienowoczesne jest dokladanie do tego telewizora dodatkowej przystawki z kolejnym pilotem...

 

16. Nie rozumiem pytania. W Planie Genwskim jest 8 pelnych multipleksow.

 

Norwegia to malutki rynek, 2mln odbiornikow naziemnych, do tego beda tam platformy platne, bez wzgledu co wybiorą nie będzie to miało dużego wpływu na spadek cen i dostepnosc odbiornikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Mylisz sie. Standard DVB-T czyli norma ETSI EN 300744 nie ma MPEG-4 ale MPEG2, polecam strone www etsi mozna sobie sciagnac standard i przeczytac. Standardowa jest emisja w MPEG-2 i jesli np. teraz Sony czy Philips pisze na swoich telewizorach logo "DVB-T" to znaczy ze standard ETSI jest obslugiwany (w MPEG-2) a rozwiazanie niestandardowe jakim jest MPEG-4 nie musi byc obslugiwane.

 

Tak to jest jak ktoś wie, że dzwonią, ale nie wie gdzie...

Norma EN 300744 nie opisuje kompresji video MPEG-2, tylko MPEG-2 TS (Transport Stream). Kompresję video opisuje ETSI TS 101154, która versją 1.6.1, opublikowaną w stczniu 2005 wprowadziła H.264 AVC (zwany popularnie MPEG-4) jako jeden z możliwych standardów w DVB (nie DVB-S, DVB-T, tylko ogólnie w DVB).

 

Tak więc - mówiąc precyzyjnie - DVB-T/MPEG-4 oznacza transmisję naziemną używającą w warstwie transportowej MPEG-2 TS (zgodnie z normą EN 300744), zaś w warstwie kodowania obrazu używającą algorytmu H.264 AVC, zgodnie z TS 101154v1.6.1

 

Precyzyjnie rzecz ujmując, jeśli producent używa oznaczenia DVB-T, to nie daje konsumentowi pełnej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopytko z tym dzwonieniem to chyba o sobie..?

 

Norma (EN czyli Europejski Standard) to EN300744 i tylko ta.

TS to Techniczna Specyfikacja czyli to "jak mozna cos zrobic" a nie "norma". TS10154 to "techniczny przewodnik" "jak przesłać MPEG4 w DVB-T" a nie norma.

Normą pozostaje tylko EN300744, w której nie ma ani słowa o MPEG-4.

Jest natomiast:

str. 9: "The system is directly compatible with MPEG-2 coded TV signals ISO/IEC 13818 [1]." Czyli z MPEG2 video.

Skoro system jest wg normy kompatybilny z MPEG2 kazdy odbiornik DVB-T musi odbierac wideo w MPEG2, logo "DVB-T" na telewizorze oznacza, ze odbior w MPEG2 jest zapewniony zgodnie z normą mowiacą o kompatybilnosci z MPEG-2 wideo. MPEG-4 jest czyms calkowicie dodatkowym, w ogole nie wspominanym w normie DVB-T, możliwym do wykonania ale niestandardowym.

 

Podsumuje jeszcze co wg mnie bylo najwazniejsze w tej dyskusji. Najwazniejsze jest to ze dzieki MPEG-2 mozna scyfryzowac Polske SZYBKO: a to oznacza ze po 1-2 latach od wlaczenia mozna wylaczyc analog calkowicie i miec np. 5 multipleksow (5x7=35 programow) bo odbiorniki nie sa problemem. Po 2 latach, gdyby zaczac w 2008 to w 2010 mogloby wiec byc 35 kanalow naziemnych w kazdym miejscu w Polsce. Przy MPEG-4 zanim wiekszosc ludzi kupi odbiorniki uplynie wiele lat i wylaczenie analogu nastapi ok. 2014 roku a wiec do tego czasu bedzie funkcjonowal 1 multipleks z max. 10 programami. Czyli istnieje perspektywa ze w 2010-2012 bedzie 35 programow MPEG2 i brak analogu albo 10 programow MPEG4 i wszystkie satacje analogowe. I w takiej perspektywnie nalezy patrzec na cyfryzacje a nie tylko przez pryzmat "nowoczesnosci". Pozdrawiam wszystkich oponentow.

 

Edycja Mr. Orbita: Posty połączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wracam po kilku dniach przerwy. Temat zamykam, bo wymieniamy się od dłuższego okresu tymi samymi argumentami, co nie ma sensu. Niech dyskusję oceni postronny czytelnik.

 

Podsumowanie z mojej strony:

 

W MPEG-2 można scyfryzować Polskę szybko i byle jak, za kilka lat pojawi się konieczność ponownej wymiany odbiorników, a znając przykład z DVB-S/MPEG-2 (i z przejścia z analogu do cyfry), choćby odbiorniki były za 50 zł, to i tak ciężko będzie zmusić kogokolwiek do wymiany. Zablokujemy się na wiele lat w przestarzałym MPEG-2.

 

Przy MPEG-4 takiej wizji nie ma. Przy wejściu w DVB-T/MPEG-4 nie byłoby konieczności szybkiego przeskakiwania do DVB-T2, bo stosowanie MPEG-4 w DVB-T już zwiększa możliwości (BTW: A co to za różnica w ogóle, czy to norma, czy nie norma - ważne, że działa i pozwala na więcej niż DVB-T/MPEG-2, a o to chodzi właśnie).

Odbiorniki są (przecież nawet Philipsy HD od Cyfry+ mają wbydowany DVB-T z MPEG-4, który jest jedynie software'owo wyłączony - Cyfra może w dowolnym momencie wkroczyć do akcji dosyłając stosowny soft, który jest de facto gotowy dla Francji)

 

Pomijam fakt bajecznej liczby 7 kanałów w multipleksie i 5 ogólnopolskich multipleksów zaraz po wyłączeniu analogu - w Niemczech na 33 okręgi tylko 9 przebiło magiczną liczbę 5 (gdzie tu do 8...), a są okręgi bez DVB-T w ogóle. Nie zdziwię się wcale, gdy podobnie będzie u nas.

 

Ale ja już o tym pisałem - nie ma sensu się powtarzać. :locked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...