Skocz do zawartości

Sygnał DVB-T w instalacji antenowej w bloku spółdzielczym


wigru
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Chodzi o odbiór sygnału DVB-T w instalacji zbiorczej w bloku spółdzielczym. Nie aż tak dawno temu powchodziły ustawy i rozporządzenia o tym, że każdy nowo wybudowany lokal w budynku wielorodzinnym ma mieć instalację teletechniczną doprowadzającą sygnał do każdego z mieszkań.

 

Na stronie nc+ pisze tak:

"Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012, każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym,który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku musi zostać wyposażone w łącza teletechniczne, które zapewnią mieszkańcom dostęp do internetu i telewizji bez względu na technologię stosowaną przez dostawcę tych usług. Nowością wynikającą z wdrożenia przepisów jest obowiązek doprowadzenia do każdego lokalu instalacji umożliwiającej odbiór telewizji satelitarnej. W związku z nowym prawem, deweloper powinien doprowadzić do każdego mieszkania sygnał satelitarny z satelity HOT BIRD 13˚E, z którego nadawane są kanały telewizyjne dostępne w ofercie nc+."

 

Czy ta ustawa odnosi się też do sygnału DVB-T? Czy jest jakiś okres przejściowy, w którym spółdzielnia ma czas na udostępnienie takiego sygnału?

 

Sprawa występuje w pewnej bytomskiej spółdzielni mieszkaniowej w której jest doprowadzony sygnał z pewnej rudzkiej kablówki. I tak sygnału DVB-T (darmowego, ogólnodostępnego z anteny zbiorczej) w gniazdku nie ma, a przez wiele lat ludzie płacili 6zł za pakiet "podstawowy" na dodatek z sygnałem analogowym co już jest zabytkiem jak na dzisiejsze czasy a teraz każą sobie płacić 19,99zł za takowy.

 

Czy to jest zgodne z prawem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej zgodne, gdyż  obowiązkiem developera od 2013 roku jest doprowadzenie do każdego nowo wybudowanego mieszkania doprowadzić sygnał z trzech pozycji satelitarnych oraz sygnału naziemnego DVB-T i FM. Wcześniej według ustawy ( chyba od 2002 roku) obowiązek nakładał tylko sygnał naziemny.

 

Teraz krótko o budynkach starszych, wybudowanych w XX wieku, więc AZART powstał, żeby budynki nie były szpecone i każdy nie musiał montować swojej indywidualnej anteny do odbioru kanałów TVP 1 i TVP 2 oraz gdzie nie gdzie do kanału regionalnego. Lecz w latach 90 ubiegłego wieku, gdy powstały najpierw telewizje prywatne, mieszkańcy bloków nie mieli do nich dostępu przez nie dostosowanie  anten, wzmacniaczy oraz filtrów. Systemy często zaczęły się sypać, a utrzymanie starej techniki było nie opłacalne, więc spółdzielnie podpisywały umowy z telewizjami kablowymi na dostarczanie sygnału kanałów dostępnych naziemnie przez sieć. Dawniej każdy płacił w czynszu opłatę z utrzymanie takiej sieci, ale gdy spółdzielnie wybierały oferty operatów kablowych, często opłata była była wykreślana z czynszu i opłacało się opłatę za sygnał operatowi.

 

Wspominasz o sieci Elsat pewnie, więc podsumuje Ci oferty w paru największych spółdzielniach mieszkaniowych na śląsku, jak to wygląda cena za dostęp do pakietów minimalnych :

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota" w Będzinie  - UPC dostarcza sygnał za 29 złotych ( klienci co podpisali umowę przed 2013 rokiem płacą 8 złotych), natomiast Sat Mont Service oferuje dostęp za 19 złotych.

 

Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa - opłata w UPC za 6 złotych miesięcznie dla mieszkańców co podpisali umowę przed 2013 rokiem, a normalna opłata to 29 złotych. 

 

Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa - Vectra pobiera 7 złotych

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik w Sosnowcu - Sat Mont Service nie pobiera opłat, płacisz składkę do czynsu około 5 złotych.

 

A na koniec zostawiłem najlepszą ofertę, największa spółdzielnia mieszkaniowa w województwie śląskim, Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma podpisaną umowę z UPC, w której jest zapisane że każde mieszkanie ma mieć doprowadzony sygnał UPC na pakiet minimalny, i opłata do czynszu opłacanego do KSM wynosi 2 złote. Jeśli lokator podpiszę umowę na jakąś paczkę usług, to UPC wysyła pismo do KSM i mieszkaniec jest zwolniony z opłaty w czynszu. Jeśli natomiast lokator chce korzystać z internetu od UPC, dostaje również dostęp do minimalnego pakietu UPC za  2 złote, lecz wtedy płaci tą opłatę do KSM, a internet do UPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

 

Zgadza się to wszystko, ale czasami jest tak że jak powstaje prawo to nowych obowiązuje "od razu" a starzy mają jakiś okres czasu na dostosowanie się, załóżmy 5 lat.

 

Bo teraz jest tak, że się płaci 20zł za coś, co jest dostępne "za darmo" z nadajników naziemnych. Nikt się nie będzie przeprowadzał z tego powodu, ale miło by było gdyby spółdzielnia zadbała o "darmowy" sygnał DVB-T nie mówiąc już o dostosowaniu do odbioru telewizji satelitarnej. Zresztą bloki były niedawno ocieplane i wszystkie anteny na zewnątrz zostały wycięte w pień.

 

I w takim przypadku moja mama, która jest zwolniona z opłacaniu abonamentu ze względu na wiek i tak musi płacić za podstawowy sygnał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale teraz sobie wyobraź ile mamy w Polsce budynków wybudowanych w XX wieku, i ile trzeba było wydać pieniędzy żeby dostosować budynki do obecnego prawa, a i tak to by się nie zwróciło gdyż jest to mały % skali kraju że osoby korzystają z minimalnych opcji telewizji kablowych.

 

Więc rozumiem o co Ci chodzi, gdyż ja mam antenę za oknem do DVB-T, ale satelity mieć nie mogę gdyż Hot Birda zasłania mi obok balkon, a zgody na montaż na dachu nie uzyskałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem tworzenie nowego prawa, inwestowanie i dostosowywanie budynków do obecnych przepisów prawnych.

 

Dlatego nie robię afery, tylko się pytam czy jest jakiś okres przejściowy, w którym powinno się takie istniejące instalacje dostosować.

 

Zresztą wydaje mi się, że tamtejsza kablówka powstała na bazie już istniejącej sieci a przynajmniej "ostatniej mili" bo wszystkie kable były już położone. Aż taki stary blok to nie jest. Ileż to jest roboty aby zsumować sygnały telewizji naziemnej i kablowej aby były dostępne w jednym gniazdku? Gdyby spółdzielnia o to zadbała w porozumieniu z kablówką na pewno lokatorom żyło by się lepiej. Bo teraz jakby nie ma wyboru - płacisz i oglądasz albo nie płacisz i nie masz (antena DVB-T pokojowa odpada, kiepski odbiór - parter). A dodanie sygnału satelitarnego to już szczyt marzeń.

 

Gdyby ktoś szukał ustawy wklejam link: http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=5560F53E4DDA4707E29576C128F25B2E?id=WDU20120001289&type=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla starszych budynków, wybudowanych w XX wieku nie ma czegoś takiego jak okres przejściowy.

 

U znajomych w bloku, prawie 230 mieszkań, podczas remontu elewacji na dachu zamontowali systemy antenowe, żeby każdy mieszkaniec miał dostęp do DVB-T, ale to jest wspólnota, więc się dogadali i mają, a jeśli chcesz mieć w tym bloku TVSAT, to też nie problem, gdyż pod czas remontu do balkonów zostały zamontowane metalowe poręcze do których bez problemu przy montujesz antenę.

 

Więc dla chcącego nic trudnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w starszych budynkach zarządca nadal nie ma obowiązku dostarczania sygnału tv, tam niestety często lokatorzy we własnym zakresie muszą zawrzeć umowę z kablówką bądź zainstalować we własną antenę. Niektórzy zarządcy poszli "po rozum do głowy" i przed/w czasie termomodernizacji założyli na budynkach nowe instalacje zbiorcze (DVB-T + SAT), które ukryto pod dociepleniem. Zgadzam się, że opłata za pakiet Biały+ w Elsacie jest z kosmosu, poza tym ten pakiet nie zawiera wszystkich programów dostępnych bezpłatnie w DVB-T. Dawne instalacje Azart powstałe za czasów PRL były oparte na gniazdach przelotowych (jeden kabel przez wszystkie mieszkania w pionie) i te instalacje nie nadawały się do przepięcia pod tvk - brak możliwości świadczenia różnych pakietów tv dla różnych mieszkań. Poza tym jakość tego okablowania była beznadziejna także kablówki musiały wybudować nową sieć i tak na 99% było także w tym przypadku. Sumować sygnałów tv naziemnej i kablowej nie wolno - te same kanały są zajęte przeważnie przez różne usługi, przez takie sumowanie można sygnałem z kabla siać w eter jeśli separacja między wejściami sumatora jest kiepska a na programach z kablówki łapać zakłócenia "z powietrza".

 

A tak w ogóle nie masz możliwości założenia jakiejś małej anteny kierunkowej i przymocowania jej np. do balustrady balkonowej?

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymywanie instalacji antenowej jest obowiązkiem zarządców budynków, to nie jest jakieś widzimisię. Nowe przepisy dotyczyły wszystkich dostępnych obecnie technologii. W starszych budynkach jest obowiązek zapewnienia DVB-T.

Właśnie o to mi chodzi. Czy jest jakaś ustawa, rozporządzenie, które tego wymaga od właściciela / spółdzielni?

 

U mamy nie ma balkonu, mała kawalerka na parterze pomiędzy blokami. Warunki do odbioru co najmniej złe. Próbowałem kiedyś podpiąć taką małą pokojową antenę Funke DSC-550 i zewnętrzną Funke DSC-310 ale też przy oknie i nic nie złapałem. Telewizor jest nowy, model z zeszłego roku więc nie tu problem. Zasięg w telefonie ma 1 kreskę. Ogólnie tragedia. Na starych zdjęciach w Google widziałem, że jest tam możliwość powieszenia satelity, bo sąsiad miał ale po ociepleniu wszystko zostało wycięte. Zresztą mamie nie potrzeba tyle programów a tym bardziej satelity. Ma być TVP1, TVP2, TVN i Polsat. I to kiedyś było za 6 zł. Teraz jest za 19,90 zł. Mógłbym mamie kupić najwyższy pakiet nawet na rok ale po co skoro potrzebne są tylko te z darmowego DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując

należy wskazać, iż w ocenie MTBiGM i MAC, instalacji AIZ mogą nie posiadać jedynie budynki projektowane, rozbudowywane, przebudowywane i nadbudowywane w okresie od 1 kwietnia 1995 r. do 8 lipca 2009 r., gdyż ówczesne przepisy wykonawcze do ustawy Prawo budowlane takiego obowiązku nie przewidywały. Natomiast budynki projektowane, rozbudowywane przebudowywane i nadbudowywane poza ww. ramami czasowymi czyli w okresie do 1 kwietnia 1995 r. oraz od 8 lipca 2009 r. powinny posiadać utrzymywaną w odpowiednim stanie technicznym AIZ.

 

Więcej pod linkiem:

 

 

https://mac.gov.pl/projekty/naziemna-telewizja-cyfrowa/anteny-stanowisko-w-sprawie-aiz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Bo teraz jest tak, że się płaci 20zł za coś, co jest dostępne "za darmo" z nadajników naziemnych. Nikt się nie będzie przeprowadzał z tego powodu, ale miło by było gdyby spółdzielnia zadbała o "darmowy" sygnał DVB-T nie mówiąc już o dostosowaniu do odbioru telewizji satelitarnej. Zresztą bloki były niedawno ocieplane i wszystkie anteny na zewnątrz zostały wycięte w pień.

 

I w takim przypadku moja mama, która jest zwolniona z opłacaniu abonamentu ze względu na wiek i tak musi płacić za podstawowy sygnał...

U mnie w spółdzielni kiedyś tak było że nie wolno montować anten satelitarnych ani DVB-T, a jak ktoś chce telewizję to musi podpisać umowę z siecią kablową, teraz na szczęście mieszkam w domku jednorodzinnym i korzystam z DVB-T i pakietu Darmowego HD w CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...