Skocz do zawartości

Sieci (dawniej wSieci)


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy temat o "Do Rzeczy", warto też stworzyć miejsce do dyskusji o innym tytule z tej samej "półki". "wSieci" to tygodnik wydawany od 26 listopada 2012, był to pierwszy magazyn powstały po fali zwolnień z "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze", do których doszło na początku listopada 2012. Pierwsze trzy numery wydano jako dwutygodnik, od nr.4 jest to tygodnik. Redaktorem naczelnym jest Jacek Karnowski, a w zespole redakcyjnym znajdują się m.in. Piotr Zaremba, Michał Karnowski, Piotr Skwieciński, Łukasz Warzecha, Marek Pyza, Dorota Łosiewicz, Marek Król.

 

Tygodnik ma profil konserwatywny (nawet na okładce jest napisane "Największy konserwatywny tygodnik w Polsce"). Zwykle jego objętość to 100 stron, a cena to 5,90 zł. Zdarzają sie jednak numery z dodatkami specjalnymi, tak jak na przykład ostatni numer ze specjalnym dodatkiem nt. Żołnierzy Wyklętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk nie do końca. "W sieci" powstał jeszcze przed falą zwolnień.Pierwszy numer tego pisma ukazał się dwa dni przed zwolnieniem Pawła Lisickiego.  Wywołało to sporo kontrowersji. Wice naczelny pisma tworzący pod bokiem konkurencyjne pismo. Oczywiście Karnowscy się zarzekali,że to ma być pismo o zupełnie innym charakterze, niby zbierające najciekawsze rzeczy z internetu- stąd też taka nazwa. Jednakże Michał Karnowski zrezygnował z funkcji wice naczelnego.   Ile w tych zapewnieniach było prawdy tego już się nie dowiemy, bo z "Uważam Rze" stało się to co się stało. 

W pierwszym numerze tygodnika "Do Rzeczy" pojawiły się zarzuty wobec braci Karnowskich. Piórem Waldemara Łysiaka, choć zdaje się,że on napisał to co nie wypadało Pawłowi Lisickiemu 

 

Zaczęła krążyć wersja o spisku braci Karnowskich, finansowanych przez SKOK i sterowanych przez ludzi, którzy są medialnymi harcownikami PiS-u. Z głębi kulis dawnej redakcji "Uważam Rze" ( tej Lisickiego) padły słowa : "Karnowscy to judasze, wbili Lisickiemu w plecy nóż,szykując cichcem konkurencyjną gazetę tygodniową by zagarnąć jego czytelników i wpływy". (..) perswadując logicznie,że przecież inicjatywa braci Karnowskich nie miała cienia szans, by się powieść, gdyby "Uważam Rze" Lisickiego funkcjonował; vulgo: jedyną szansą odniesienia sukcesu przez periodyk "wSieci" był krach periodyku Lisickiego. I oto proszę: cóż za szczęśliwy przypadek ! - "URz" redaktora Lisickiego ginie właśnie w momencie ukazania się na rynku pierwszego numeru pisma panów Karnowskich! Koincydencja wprost cudowna, takie łaskawe zrządzenie losu.. 

(..) ale dzisiaj na prawicy ludzie, o których starożytna łacińska mądrość mówi: "Sapienti sat"  nie mają wątpliwości,że "Uważam Rze" , bo PiS chciał mieć drugi, lepiej sprzedający się biuletyn partyjny.  

 Waldemar Łysiak skończył te rozważania z cytatem z własnej powieści "Nikt nie zdradza równie pięknie jak przyjaciel". 

 

Faktem była bardzo napięta sytuacja między obiema redakcjami, środowisko Braci Karnowskich głównie poprzez swój portal nie zostawało dłużne zwalczając konkurencyjne pismo pisząc głównie nieprzychylnie o PMPG- wchodzącej w skład spółki wydającej "Do Rzeczy" jak także triumfalnie ogłaszając,że Marcin Wolski dołączył do tygodnika "wSieci" http://wpolityce.pl/polityka/153373-z-radoscia-informujemy-iz-stalym-wspolpracownikiem-tygodnika-sieci-zostal-marcin-wolski-pisarz-publicysta-scenarzysta

Mam wrażenie,że i tak pierwotna wersja tego artykułu była inna mówiąca,że Marcin Wolski wybrał prawdziwe pismo konserwatywne. Szybko informacje o tym,że Marcin Wolski opuszcza "Do Rzeczy" zostały zdementowane przez samego zainteresowanego. Zresztą podobny "Czarny PR" to samo środowisko prowadziło gdy wystartowała Telewizja Republika. Widać Karnowscy tak mają, zwalczają wszelką inicjatywę, która nie jest ich.Przynajmniej początkowo.    

 

Obecnie stosunki między "wSieci",a "Do Rzeczy" uległy normalizacji. Syn tegoż cytowanego tu Waldemara Łysiaka publikuje "wSieci" . Oprócz Marcina Wolskiego warto zaznaczyć,że w obu pismach publikuje Igor Zalewski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@wislok - dzięki za uzupełnienie :) Tak jakoś mi się kojarzy ten tygodnik z wydarzeniami z listopada 2012, że nieco pozapominałem szczegółów. Na pewno Gmyza wyrzucono z Rzeczpospolitej na początku listopada (sprawdziłem). To, że początkowo to miał być wybór artykułów z portali internetowych, też pamiętam, w pierwszym numerze (posiadam w kolekcji) to zapowiadano, że jest to realizowane z myślą o starszych czytelnikach, którzy nie znają się na internecie. Potem była ta słynna sprawa o literkę "w" i nazwę, przez jakiś czas mówiono na to "Sieci".

 

Łysiak (ten starszy) miał rację w ostatnim akapicie cytowanego tekstu jego autorstwa. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy porówna się ten tygodnik do tygodnika "Do Rzeczy". Ten drugi tytuł wydaje mi się bardziej otwarty na poglądy i dyskusje, nie boi się odmiennego zdania. Wyjaśnię to na przykładzie. W poprzednim chyba numerze "Do Rzeczy" był wywiad z Robertem Górskim z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Jedno z pytań dotyczyło występu Macieja Stuhra na gali rozdania Orłów. Górski powiedział, że nic w tym żarcie nie było złego, i że dobrze iż takie coś zrobił. W "Do Rzeczy" bez problemu się to ukazało. Natomiast "wSieci" nie mogłoby już tego puścić, bo mają nieco inny profil. "wSieci" ma taką sztywną linię poglądową.

 

Trochę zaskakuje mnie też ich polityka wydawnicza. W tygodniu, w którym była rocznica Smoleńska, numer tygodnika był jako "wydanie specjalne", w którym dano lakierowaną okładkę i nie zszywano czasopisma, tylko je sklejono. Do tego zwiększono objętość do 132 stron. Cena tego numeru wynosiła 6,90. Natomiast tydzień później dano płytę o Katyniu do całego nakładu, a cena pozostała bez zmian (5,90).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kirk w uzupełnieniu dodam,że Cezary Gmyz dostał można powiedzieć oficjalną propozycję pracy w piśmie braci Karnowskich- padła w wywiadzie z nim, gdy wyrzucono go z "Rzeczpospolitej". 

Myślę,że jesteś troszkę za surowy dla "wSieci". Wszak publikuje tam chociażby Jan Rokita czy Łukasz Warzecha. Obaj nieraz potrafią mocno skrytykować PiS. Myślę,że jak taki wywiad z Robertem Górskim byłby w tygodniku "wSieci" to być może po wysondowaniu jego opinii wcześniej po prostu takie pytanie w wywiadzie by nie padło :P Jednak pismo jako całość jest bardziej radykalne, kładzie większy nacisk na "sensację", mocne okładki, Smoleńsk. W wydaniu poprzedzającym katastrofę mówisz wypasiony dodatek, w "Do Rzeczy" raptem krótki jeden artykuł Cezarego Gmyza(co prawda jak ktoś bardzo chciał to mógł kupić wydanie z jakimś filmem).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz to wisłok namiętnie i niestety mamy efekty. Dajesz wiarę, w różne historia tam opisywane. Potem widzisz świat czarno-bialy.

Jedno z najbardziej prymitywnych pism, kierowanych chyba tylko do ludzi oszalałych z nienawiści, lub do takich, u których ta nienawiść, szaleństwo ma właśnie się narodzić. Gdyby określić je tylko jednym słowem to tylko typu: szambo, kloaka, śmietnik, szmatławiec, gadzinówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem, że Warzecha publikuje, czasem czytam jego rubrykę. Przy czym on chyba rzadziej pisze jakieś dłuższe artykuły polityczne, głównie takimi zajmują się m.in. Stanisław Janecki i Piotr Zaremba. Krytyka PiSu się zdarza, owszem, ale dość rzadko. Ja tutaj nie mam co do tego żadnych pretensji, bo z drugiej strony tytuły takie jak "Polityka" czy "Newsweek" krytykują rząd w każdym numerze. W ogóle to ja tu muszę coś wyjaśnić. Jako kolekcjoner gazet (takie hobby moje) kupuję co jakiś czas praktycznie każdy z tygodników politycznych, i w każdym z nich znajdę takie rzeczy, które mi się podobają, i takie, które mi się nie podobają. To tak na marginesie, jakby się ktoś dziwił, że się wypowiadam o różnych tytułach :)

A poza tym na jednych zajęciach na politologii doktor nam powiedział "Trzeba czytać wiele czasopism i ogólnie brać informacje z wielu źródeł, by wypracować własne zdanie". Więc to w zasadzie mój obowiązek uczelniany, by kupić raz na jakiś czas zarówno "Newsweeka", jak i "wSieci". (swoją drogą to te słowa doktora polecam wszystkim)

 

Co do wywiadu z Górskim, to zapewne byłoby tak, że pytania skierowane do niego dotyczyłyby tylko sfery stricte artystycznej, i poszłoby to w rubryce kulturalnej. Tak często robią z artystami, że tak powiem, niezaangażowanymi politycznie. Swoją drogą to dział kulturalny mają nawet niezły, ciekawe rzeczy tam są napisane, szczególnie warta uwagi jest rubryka "Adamski poleca/Adamski odradza". Choć jak raz zjechał "Gwiazd naszych wina", to się mocno z tym nie zgadzałem ;)

 

Co do Smoleńska, to faktycznie, w tym piśmie jest to jeden z głównych tematów. Widocznie ludzie chcą o tym czytać. Choć z drugiej strony, to np. w "Do Rzeczy" na 167 dotychczas wydanych numerów, to pamiętam może 2, góra 3 okładki dotyczące katastrofy. A "wSieci" było tego więcej. Co do kwestii dodatku... ja nie wiem czy bym to "dodatkiem" nazwał, bo to wyglądało tak, że jakieś pierwsze 50 stron numeru to były artykuły dot. katastrofy smoleńskiej. Wiem, tu już się czepiam słówek, po prostu jako "dodatek" to mi się kojarzy coś, co mogę wyjąć z reszty gazety lub czasopisma jako osobną część. To takie czepialstwo już :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz to wisłok namiętnie i niestety mamy efekty. Dajesz wiarę, w różne historia tam opisywane. Potem widzisz świat czarno-bialy.

Jedno z najbardziej prymitywnych pism, kierowanych chyba tylko do ludzi oszalałych z nienawiści, lub do takich, u których ta nienawiść, szaleństwo ma właśnie się narodzić. Gdyby określić je tylko jednym słowem to tylko typu: szambo, kloaka, śmietnik, szmatławiec, gadzinówka.

Miło mi,że mam oddanych fanów na tym forum, którzy czytają i referują każdy mój post . Od czasu do czasu,kupuję tygodnik"wSieci" jak coś mnie bardzo zainteresuje jak np. wywiad z Jackiem Kurskim i dodatek na temat żołnierzy wyklętych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

W najnowszym numerze "wSieci" będzie wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim, przeprowadzony przez braci Karnowskich. Jest to temat okładkowy jutrzejszego numeru, tutaj można przeczytać fragment: http://wpolityce.pl/media/303641-tygodnik-wsieci-odslania-kulisy-gry-o-tvp-jacek-kurski-niech-kazdy-robi-to-co-do-niego-nalezy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pamiętacie może okres, w którym tygodnik "wSieci" ukazywał się bez "W" w nazwie? Sąd uznał, że Gremi Media nie może żądać wydania zakazu używania nazwy, gdyż nie ma ryzyka pomyłki. Okazuje się jednak, że Sąd Najwyższy wykrył wady w werdykcie i nakazał powtórzenie procesu: http://www.press.pl/tresc/46429,sad-ponownie-rozpatrzy_-czy-fratria-moze-uzywac-okreslenia-%E2%80%9Ewsieci%E2%80%9D

 

Ciekawe, czy znowu będzie okres bez "W" w nazwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz Warzecha odchodzi z "wSieci": http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lukasz-warzecha-po-4-latach-odchodzi-z-tygodnika-w-sieci

 

Warzecha publikował w piśmie od samego początku jego istnienia, jego teksty pojawiały się też na portalu wPolityce.pl. Od kwietnia 2014 pisze także teksty dla "Super Expressu", zamieszcza swoje felietony także w Wirtualnej Polsce. Jak zapewnia Michał Karnowski, jest to rozstanie w przyjaźni. Sam Warzecha jak na razie nie ujawnił swoich dalszych planów zawodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz Warzecha odchodzi z "wSieci": http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/lukasz-warzecha-po-4-latach-odchodzi-z-tygodnika-w-sieci

 

Warzecha publikował w piśmie od samego początku jego istnienia, jego teksty pojawiały się też na portalu wPolityce.pl. Od kwietnia 2014 pisze także teksty dla "Super Expressu", zamieszcza swoje felietony także w Wirtualnej Polsce. Jak zapewnia Michał Karnowski, jest to rozstanie w przyjaźni. Sam Warzecha jak na razie nie ujawnił swoich dalszych planów zawodowych.

 

Warzecha zaczyna mi się coraz bardziej podobać pod względem merytorycznym. Szkoda trochę tej ucieczki do "Do Rzeczy", ale lepsze to, niż dalsze identyfikowanie się z prawicowym Newsweekiem, co jest jakąś tragedią zupełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał dziś wyrok, w którym stwierdza, że nazwa "W Sieci" przysługuje tylko spółce Gremi Media SA. Z początkiem sierpnia tygodnik braci Karnowskich ma zaprzestać ukazywania się pod nazwą "W Sieci", niezależnie od formy zapisu: http://www.rp.pl/Media/170639888-W-Sieci-tylko-dla-Gremi-Media-SA.html#ap-1

 

Zarząd Fratrii, pozwanego wydawcy, zapowiada dalszą walkę o utrzymanie obecnej nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, ale też o tygodniku. Numer, który jest jeszcze sprzedaży, kosztuje nie 5,90 zł, tak jak dotychczas, ale 6,90 zł. Następny numer, którego okładka została już opublikowana w Internecie, również ma taką cenę. Możliwe jest, że ten wzrost wynika z faktu dodawania do pisma dodatków o sanktuariach (w tym numerze jest o sanktuariach w Polsce, w następnym o europejskich będzie), nie wiadomo, czy na stałe cena będzie wynosić 6,90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Według informacji portalu 300polityka.pl Piotr Zaremba ograniczy publikowanie tekstów w tygodniku "Sieci" do tematyki ideowej, kulturalnej i cywilizacyjnej, natomiast teksty o polityce mają pojawiać się gdzie indziej: http://300polityka.pl/news/2017/09/05/news-300-piotr-zaremba-bedzie-publikowal-m-in-w-dgp-w-sieci-tylko-o-kulturze/

 

W piątek ma ukazać się w "Dzienniku Gazecie Prawnej" duży tekst Zaremby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W wakacje z pisma zniknie rubryka "Z życia koalicji,z życia opozycji", prowadzona przez Roberta Mazurka i Igora Zalewskiego, nie wiadomo czy rubryka ta pojawi się w jakimś innym czasopiśmie: http://www.wirtualnemedia_pl/artykul/robert-mazurek-i-igor-zalewski-odchodza-z-sieci-koniec-rubryki-z-zycia-koalicji-z-zycia-opozycji

 

Duet Mazurek/Zalewski miał swój kącik w tym piśmie od samego początku istnienia (musiałbym sprawdzić w archiwum swoim, czy byli już w pierwszym numerze "wSieci" czy w drugim), natomiast ogólnie rubryka ma już prawie 20-letnią historię, sporą popularność zyskała w czasach ukazywania się w tygodniku "Wprost".

Od pewnego czasu "Sieci" mają podobną w koncepcji rubrykę pod nazwą "Nieoficjalny przegląd tygodnia", autor nie jest znany, podpisuje się jako Sygnalista, i ten punkt pisma jest zaraz po Mazurku i Zalewskim umieszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W numerze, który ukazał się dzisiaj, pojawiło się ostatnie wydanie rubryki "Z życia koalicji, z życia opozycji", zrobione bardziej w stylu wspominkowym. Okazuje się też, że do tygodnika nie będzie pisał Robert Mazurek, jego pożegnalny felieton oraz tekst z cyklu "Winnica Mazurka" również są w aktualnym numerze pisma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Pospieszalski zaczął od dzisiaj pisać dla ''Sieci'' (dotychczas pisał felietony muzyczne ''Kontra/Basem'' dla ''Do Rzeczy'').

 

Tak swoją drogą kiedy ostatni raz Marek Król (były wieloletni redaktor naczelny ''Wprostu'') pisał coś dla ''Sieci''? - pytam się, bo przed chwilą w TVP Info był przedstawiony jako dziennikarz tego tygodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dość długiego czasu nie zetknąłem się z tekstami Króla w piśmie, kiedyś miał własny felieton, obecnie jego nazwisko nie jest wymieniane nawet w stopce redakcyjnej. Chyba że on ma taki status jak np. Krzysztof Logan Tomaszewski, czyli współpracownika, który niezbyt często pisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...