Skocz do zawartości
  • 1

Problemy z odbiorem sygnalu (sun outage)


Gość PawelU1981
 Udostępnij

Pytanie

Gość PawelU1981

Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem przeszkód w odbiorze telewizji satelitarnej. Przełom lutego i marca, to jak wiadomo wiosenne sun outage, czyli czas w którym słonce przechodzi przez orbitę geostacjonarną, na której umieszczone są satelity telekomunikacyjne. Zjawisko to, wiąże się z mocnymi zakłóceniami a nawet chwilowym zanikiem odbioru z wszystkich satelitów w wybranych godzinach. Epicentrum interferencji przypada na dni 28.02-1.03, jednak na slabszych satelitach zjawisko zanikania sygnału, można zauważyć już od dziś.

 

 

Praktycznie od 26 lutego aż do 5 marca mozna spodziewac sie chwilowych problemów z odbiorem.

Dla najbardziej popularnych satelitów w Polsce będą to godziny :

Astra -19,2*E od 11:49 do 12:01

Hot Bird- 13.0*E od 12:20 do 12:30.

Najgorzej będzie 1 marca, gdy czas zaszumienia może trwać ponad 12 minut

 

Długość czasu i moment wystąpienia zakłóceń dla poszczególnych satelitów można wyliczyć za pomocą specjalnego programu: Sun Outage Calculator

Przypominamy iż mimo problemów z odbiorem,zjawisko to ma swoje dobre strony. W tych dniach bardzo łatwo sprawdzić gdzie można zamontować antenę i jakie przeszkody znajdują się na drodze sygnału z satelity. Cienie, balkonów, drzew, talerzy sąsiadów, budynków, mówią, gdzie nie należy umieszczać naszego talerza i czy wogóle możemy odbierać programy z tego satelity.

 

SkySunSat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Użyteczność tego zjawiska polega na tym, że można dokładnie zobaczyć w którym miejscu na niebie znajdują się poszczególne satelity. Parę raz już to robiłem, ale nie zawsze miałem szczęście do pogody. Tym razem prognozy są raczej optymistyczne, więc mam nadzieję, że uda mi się zaobserwować to, czego jeszcze nie sprawdziłem. Polecam takie obserwacje wszystkim choć trochę zainteresowanym TVsat — można się nieźle zdziwić pozycjami satelit (generalnie znajdują się one znacznie wyżej niż to by wynikało z ustawienia anteny).

Korzystając z tego kalkulatora wyliczyłem dokładne godziny pokrycia się Słońca z wybranymi satelitami w moim mieście.

 

WROCŁAW 2008

 

piątek, 10 października

godz. 07:25 — 90°E (Yamal 201)

godz. 08:06 — 80°E (Express AM2)

 

sobota, 11 października

godz. 08:27 — 75°E (ABS 1)

godz. 08:40 — 72°E (Intelsat 4)

godz. 08:55 — 68°E (Intelsat 7, 10)

godz. 09:13 — 64°E (Intelsat 906)

godz. 09:22 — 62°E (Intelsat 902)

godz. 10:01 — 53°E (Express AM22)

godz. 10:48 — 42°E (Turksat)

godz. 11:49 — 28°E (Astra 2)

godz. 11:59 — 26°E (Badr)

godz. 12:29 — 19°E (Astra 1)

godz. 12:56 — 13°E (Horbird)

godz. 13:32 — 5°E (Sirius)

godz. 13:58 — 1°W (Thor)

godz. 14:11 — 4°W (Amos)

godz. 14:24 — 7°W (Nilesat)

godz. 14:48 — 12°W (Atlantic Bird 1)

godz. 15:12 — 18°W (Intelsat 901)

godz. 15:40 — 24°W (Intelsat 905)

godz. 16:04 — 30°W (Hispasat)

godz. 16:23 — 34°W (Intelsat 903)

 

piątek, 10 października

godz. 16:59 — 43°W (Intelsat 11)

godz. 17:07 — 45°W (Intelsat 1R)

godz. 17:40 — 53°W (Intelsat 707)

godz. 17:50 — 55°W (Intelsat 805)

godz. 18:00 — 58°W (Intelsat 9)

 

Obserwacje można też prowadzić w inne dni — trzeba jednak pamietać, że wcześniej Słońce jest wyżej nad satelitami,

a później będzie niżej.

 

czyli 55 W to bedzie polnocny zachod? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
SkySunSat podalo taka informacje :wink:

Nie chodzi mi o źródło informacji, tylko o to, jak ludzie się dowiadują o tym (kiedy będzie następny sun outage).

 

Z lekcji geografii :) Sun outage oznacza przerwę słoneczną. Zjawisko pojawia się dwa razy w roku gdy słońce znajduje się w lini prostej z orbitą geostacjonarną satelitów telekomunikacyjnych i z punktem instalacji czaszy satelitarnej. Pierwsze wystąpienie ma miejsce końcem lutego lub początkiem marca przed 21 marca (gdy słonce jest nad równikiem) wtedy słońce "przemieszcza się" od zwrotnika koziorożca do zwrotnika raka. Drugim razem zjawisko występuje gdy słońce "wraca". Oczywiście co znaczą cudzysłowy w mojej wypowiedzi to chyba każdy wie. Oczywiście zjawisko jest zależne od tego na jakiej szerokości geograficznej się znajdujemy.

 

Co do uszkodzenia konwerterów to jest to mało prawdopodobne, w lecie promieniowanie podczerwone jest silniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zastanawia mnie czy moje problemy z sygnałem mają przyczynę w tym zjawisku.

Sytuacja wygląda tak: co jakiś czas w godzinach porannych i przedpołudniowych obserwuję ogólne osłabienie sygnału - pasek jakości dekodera HD 2000 spada do poziomu żółtego, czyli z 3/4 długości do 2/3. Na kanałach TVN HD i TVN7 HD sygnału nie ma w ogóle, natomiast jest na TVN i TVN7. Widzę, że te kanały nadawane są z innego transpondera, ale nie rozumiem dlaczego sygnał zanika całkowicie. W tym czasie większość innych kanałów odbiera poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zastanawia mnie czy moje problemy z sygnałem mają przyczynę w tym zjawisku.

Sytuacja wygląda tak: co jakiś czas w godzinach porannych i przedpołudniowych obserwuję ogólne osłabienie sygnału - pasek jakości dekodera HD 2000 spada do poziomu żółtego, czyli z 3/4 długości do 2/3. Na kanałach TVN HD i TVN7 HD sygnału nie ma w ogóle, natomiast jest na TVN i TVN7. Widzę, że te kanały nadawane są z innego transpondera, ale nie rozumiem dlaczego sygnał zanika całkowicie. W tym czasie większość innych kanałów odbiera poprawnie.

Dlatego że TVN HD jest na transponderze DVB-S2, a te transpondery są bardziej wrażliwe na zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zbliża się sun outage, miejmy nadzieję że pogoda dopisze.

Poradźcie proszę. Zamierzam w czwartek tj. 1.03., urządzić polowanie na Yamala 90*E. Za pomocą stron http://jp.pum.edu.pl/satel/az/czasaz.html oraz https://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php sprawdziłem o której godzinie słońce pokryje Yamala. Położenie: 52.67N, 18.32E. I właśnie tutaj występuje niezgodność, mianowicie pierwsza strona - polskojęzyczna - wskazuje mi godzinę 6:50 (wpisując 89.9 pokazuje godzinę 6:51 - amerykańska/angielska? strona ma zapisanego Yamala na pozycji 89.88*E), a druga - anglojęzyczna - 6:52 (Peak Interference). Która strona jest dokładniejsza? Czy to ja coś źle wpisałem? Niby tylko dwie minuty różnicy, ale przy tak niskim położeniu nad horyzontem mogą mieć kluczowe znaczenie czy satelita będzie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla mnie bardziej wiarygodna jest https://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php 1 marca zjawisko zaczyna się o 06:45:36 , kończy o 06:59:05, a jego kulminacja przypada na 06:52:20. Troszkę więcej czasu na "polowanie" miałbyś 3 marca kiedy zjawisko będzie trwało najdłużej - 14m 12s.

Oby Ci tylko słoneczko zaświeciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I po wiosennym tegorocznym sun outage, na szczęście cały weekend sprzyjała bardzo ładna słoneczna pogoda, przynajmniej u mnie.

Będę miał powód do zaopatrzenia się w obrotnicę i jakieś 110 cm aluminium - widoczność od Yamala 90*E (Match!TV) po Intelsata 907 27,5*W (BBC) i Hispasata 30*W, czyli założenia początkowe zostały osiągnięte. W innym miejscu dachu miałbym widoczność aż po zachodni horyzont czyli 55,5W a może i 58W jakiś milimetr nad horyzontem, ale tam montować zestawu nie zamierzam, bo byłby on całkowicie wystawiony na wiatr, a tak to będzie nieco schowany, zresztą dalej na zachód od 27,5W / 30W nic ciekawego do oglądania nie dostrzegam.

Rzeczywiście, Yamal na 90E że tak powiem niezbyt wysoko nad horyzontem, jakieś kilkanaście lub może 20 minut po wschodzie słońca, widoczność w moim miejscu: z wysokości kilkunastu metrów całość tarczy słonecznej widoczna niewiele ponad koronami drzew oddalonych o jakieś kilkaset metrów, no ale skoro ten ptaszek swoim wzrokiem sięga od Polski po Kamczatkę, to nie można się spodziewać wyższego zawieszenia nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...