Skocz do zawartości
  • 1

Problemy z odbiorem sygnalu (sun outage)


Gość PawelU1981
 Udostępnij

Pytanie

Gość PawelU1981

Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem przeszkód w odbiorze telewizji satelitarnej. Przełom lutego i marca, to jak wiadomo wiosenne sun outage, czyli czas w którym słonce przechodzi przez orbitę geostacjonarną, na której umieszczone są satelity telekomunikacyjne. Zjawisko to, wiąże się z mocnymi zakłóceniami a nawet chwilowym zanikiem odbioru z wszystkich satelitów w wybranych godzinach. Epicentrum interferencji przypada na dni 28.02-1.03, jednak na slabszych satelitach zjawisko zanikania sygnału, można zauważyć już od dziś.

 

 

Praktycznie od 26 lutego aż do 5 marca mozna spodziewac sie chwilowych problemów z odbiorem.

Dla najbardziej popularnych satelitów w Polsce będą to godziny :

Astra -19,2*E od 11:49 do 12:01

Hot Bird- 13.0*E od 12:20 do 12:30.

Najgorzej będzie 1 marca, gdy czas zaszumienia może trwać ponad 12 minut

 

Długość czasu i moment wystąpienia zakłóceń dla poszczególnych satelitów można wyliczyć za pomocą specjalnego programu: Sun Outage Calculator

Przypominamy iż mimo problemów z odbiorem,zjawisko to ma swoje dobre strony. W tych dniach bardzo łatwo sprawdzić gdzie można zamontować antenę i jakie przeszkody znajdują się na drodze sygnału z satelity. Cienie, balkonów, drzew, talerzy sąsiadów, budynków, mówią, gdzie nie należy umieszczać naszego talerza i czy wogóle możemy odbierać programy z tego satelity.

 

SkySunSat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Gdyby czasza była odblaskowa jak lustro, to mogła by skupić promienie słoneczne na konwerterze (tak, jak robi to z sygnałem) i mogło by to uszkodzić konwerter.

 

Poza tym słońce będzie operowało na konwerterze jak w każdy inny dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znaczy sie po za tym ze slonce swieci wysyla od siebie wpierony wszystkiego by powiedzial jakies np. promieniowanie elektromagnetyczne ktore taki talerz tez pewnie skupia. Ale jak by mialo to wplyw (niszczacy bo brak odbioru wlasnie dlatego wystepuje a nie dlatego ze po prostu swieci) na konwerter to na pewno by bylo z tym duzo problemow a raczej nic takiego nie mialo miejsca na jesien wiec raczej sadze ze producenci przemysleli sprawe :D

 

A co do uszkodzenia satelity to jakos ciezko znalesc zwiazek wkoncu i tak na satelite swieci slonce i tak a to ze akurat bedzie swiecilo tam gdzie "swieci" satelita to w sumie nie ma zwiazku bo milony anten nie odbija tego spowrotem w urzadzenia nadawcze satelity tylko rozprosza....

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hej ludziska!!! takie rzeczy(rzekome uszkodzenia konwerterów, czasz) nie mogą sie na Ziemi zdarzyć. takie wypadki nie zadarzają sie na ziemi gdyż mamy pole ochronne i do ziemi dochodzi mało szkodliwego promieniowania słonecznego. problem mogą mieć jedynie ci, co odbierają satelitę na księżycu albo z obrbity naszej ukochanej planety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problemy z Sun Outage polegają głównie na skupieniu na konwerterze promieniowania podczerwonego emitowanego przez Słońce. Powoduje to wzrost temperatury konwertera i niekiedy jego uszkodzenie. Problem jest znany wszystkim instalatorom sat. oraz dostawcom konwerterów, którzy 2x do roku odnotowują zwiększony popyt na nowe konwertery ;-)

 

Oprócz tego występują kilkuminutowe zakłócenia w odbiorze satelitarnym spowodowane faktem, że w tym momencie antena "widzi" satelitę na tle tarczy słonecznej i oprócz sygnału z satelity odbiera wszystko, co dociera ze Słońca pomimo ochronnej funkcji atmosfery Ziemi i ziemskiego pola magnetycznego.

 

mcg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zjawisko jest dokuczliwe jedynie przez kilkanaście minut.

Dosył z centrum nadawczego na satelitę jest realizowany za pomocą bardzo dużych anten, na takim sprzęcie to zjawisko jest niezauważalne.

Może wystąpić zerwanie sygnału na drodze wóz transmisyjny -> satelita. Jednak technicy na 100% wiedzą o tym zjawisku i potrafią wszystko zgrać w czasie (czas transmisji i satelita który zostanie oślepiony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trochę to złożone jest. Przykładowo, kiedy odbierasz Hot Birda na antenie 90 cm. to zjawiska nie zauważysz. Spora antena oraz mocna wiązka satelity zapewnią ciągły odbiór.

Inaczej może być w przypadku odbioru "słabego" satelity, który ma słabe wiązki na terenie na którym to odbierasz, np. czegoś z 26E czy 7W. Przy antenie, która wystarcza do poprawnego odbioru HB, na tych "słabszych" satelitach może zerwać sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakoś do tej pory nigdy nie polowałem na to zjawisko. Kiedyś ze dwa razy widziałem, jeszcze na tunerze analogowym, jak znikają kanały z Astry a mam antenę 115 cm ale nie pamiętam już jaka to była pora roku więc nie wiem czy było to związane z sun outage.

 

Dziękuję za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@jarek999 i inni zainteresowani.

Ponieważ za kilka dni wystąpi jesienna "wersja" tego zjawiska to warto mu poświęcić trochę czasu. Posiadających dobrą wyobraźnię zachęcam do przeczytania wyjaśnień w moim poście, w wątku "SAT Krak 2008 - przyjdą, zobaczą , uwierzą" (post z 5.sierpnia, 21:37). Tam można wyczytać, jak zjawisko słonecznego oślepienia anteny satelitarnej potrafi być użyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Użyteczność tego zjawiska polega na tym, że można dokładnie zobaczyć w którym miejscu na niebie znajdują się poszczególne satelity. Parę raz już to robiłem, ale nie zawsze miałem szczęście do pogody. Tym razem prognozy są raczej optymistyczne, więc mam nadzieję, że uda mi się zaobserwować to, czego jeszcze nie sprawdziłem. Polecam takie obserwacje wszystkim choć trochę zainteresowanym TVsat — można się nieźle zdziwić pozycjami satelit (generalnie znajdują się one znacznie wyżej niż to by wynikało z ustawienia anteny).

Korzystając z tego kalkulatora wyliczyłem dokładne godziny pokrycia się Słońca z wybranymi satelitami w moim mieście.

 

WROCŁAW 2008

 

piątek, 10 października

godz. 07:25 — 90°E (Yamal 201)

godz. 08:06 — 80°E (Express AM2)

 

sobota, 11 października

godz. 08:27 — 75°E (ABS 1)

godz. 08:40 — 72°E (Intelsat 4)

godz. 08:55 — 68°E (Intelsat 7, 10)

godz. 09:13 — 64°E (Intelsat 906)

godz. 09:22 — 62°E (Intelsat 902)

godz. 10:01 — 53°E (Express AM22)

godz. 10:48 — 42°E (Turksat)

godz. 11:49 — 28°E (Astra 2)

godz. 11:59 — 26°E (Badr)

godz. 12:29 — 19°E (Astra 1)

godz. 12:56 — 13°E (Horbird)

godz. 13:32 — 5°E (Sirius)

godz. 13:58 — 1°W (Thor)

godz. 14:11 — 4°W (Amos)

godz. 14:24 — 7°W (Nilesat)

godz. 14:48 — 12°W (Atlantic Bird 1)

godz. 15:12 — 18°W (Intelsat 901)

godz. 15:40 — 24°W (Intelsat 905)

godz. 16:04 — 30°W (Hispasat)

godz. 16:23 — 34°W (Intelsat 903)

 

piątek, 10 października

godz. 16:59 — 43°W (Intelsat 11)

godz. 17:07 — 45°W (Intelsat 1R)

godz. 17:40 — 53°W (Intelsat 707)

godz. 17:50 — 55°W (Intelsat 805)

godz. 18:00 — 58°W (Intelsat 9)

 

Obserwacje można też prowadzić w inne dni — trzeba jednak pamietać, że wcześniej Słońce jest wyżej nad satelitami,

a później będzie niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sun Outage w pełni :)

Dzisiaj pogoda nie najlepsza, zachmurzenie... ale na szczęście pojawiło się słoneczko, na kilka minut przed oślepieniem satelity Eurobird 1 @ 28,5 East :D

 

Oto zrzuty siły sygnału z transponderów po przejściu Sun Outage (czyli normalna siła sygnału)

11222N.jpg

11642N.jpg

 

... a to te same transpondery w trakcie Sun Outage (11222 H - całkowity brak odbioru)

11222SO.jpg

11642SO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Korzystając z tego kalkulatora wyliczyłem dokładne godziny pokrycia się Słońca z wybranymi satelitami w moim mieście.

Uff, toś się napracowal. :-)

Sprobuj tutaj: kalkulator slonca

Otrzymasz to samo.

 

Pzdr.J.P.

 

 

Sun Outage w pełni :)

Oto zrzuty siły sygnału z transponderów po przejściu Sun Outage

Fajne.

W zamian, tez z dnia dzisiejszego:

ast2sunout1.gif

ze strony: {SNR, BER, AGC w obrazkach}

 

Pzdr.J.P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Uff, toś się napracowal. :-)

Sprobuj tutaj: kalkulator slonca

Otrzymasz to samo.

 

Spoko, z matematyką jakoś sobie radzę, więc nie było tak źle. Poza tym na obu kalkulatorach i tak trzeba liczyć każdego satelitę oddzielnie.

Najważniejsze, że w końcu pogoda dopisała i można było wszystko sprawdzić. Ostatecznie okazało się, iż mam w zasięgu pozycje od 64°E do 45°W — to całkiem nieźle, jeśli wziąć pod uwagę gęstą zabudowę oraz lekkie zadrzewienie w najbliższej okolicy. Moja obrotnica ma zakres mniej więcej taki jak w podpisie, więc raczej nie będę jej zmieniał (chyba że zmienię miejsce zamieszkania). Póki co może kiedyś spróbuję ręcznie wyłapać coś ze skrajnie zachodnich pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
..więc nie było tak źle. .. Najważniejsze, że w końcu pogoda dopisała i można było wszystko sprawdzić.

Tez sie kiedys nameczylem.

 

Dla mnie tez te dwa okresy to swieto.

Mozna tez zobaczyc ile wisi atrap anten satelitarnych, na miescie .

 

Myslalem o napisaniu kalkulatora dla Polski, ale wlasciwie ten wszystko zalatwia.

Wystarczy wpisat hipotetyczna date i zerowac pole "Elewacja słońca względem satelity".

 

Pzdr.J.P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...