Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problemy z odbiorem sygnalu (sun outage)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 PawelU1981

PawelU1981

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3725 postów
  • Od: 29 paź 2006
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 luty 2007 - 15:47

Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem przeszkód w odbiorze telewizji satelitarnej. Przełom lutego i marca, to jak wiadomo wiosenne sun outage, czyli czas w którym słonce przechodzi przez orbitę geostacjonarną, na której umieszczone są satelity telekomunikacyjne. Zjawisko to, wiąże się z mocnymi zakłóceniami a nawet chwilowym zanikiem odbioru z wszystkich satelitów w wybranych godzinach. Epicentrum interferencji przypada na dni 28.02-1.03, jednak na slabszych satelitach zjawisko zanikania sygnału, można zauważyć już od dziś.

Praktycznie od 26 lutego aż do 5 marca mozna spodziewac sie chwilowych problemów z odbiorem.
Dla najbardziej popularnych satelitów w Polsce będą to godziny :
Astra -19,2*E od 11:49 do 12:01
Hot Bird- 13.0*E od 12:20 do 12:30.
Najgorzej będzie 1 marca, gdy czas zaszumienia może trwać ponad 12 minut

Długość czasu i moment wystąpienia zakłóceń dla poszczególnych satelitów można wyliczyć za pomocą specjalnego programu: Sun Outage Calculator
Przypominamy iż mimo problemów z odbiorem,zjawisko to ma swoje dobre strony. W tych dniach bardzo łatwo sprawdzić gdzie można zamontować antenę i jakie przeszkody znajdują się na drodze sygnału z satelity. Cienie, balkonów, drzew, talerzy sąsiadów, budynków, mówią, gdzie nie należy umieszczać naszego talerza i czy wogóle możemy odbierać programy z tego satelity.

SkySunSat

#2 james_b

james_b

Przyjaciel forum SAT Kurier

• Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6660 postów
  • Od: 01 sty 2007
  • LokalizacjaRzgów/Łódź

Napisano 25 luty 2007 - 15:58

ciekawe czy w tym roku znowu coś stanie się z jakąś satelitką, tak jak w zeszłym z którymś coś było nie tak, chyba jakiś satelita miał problemy z floty Eutelsatu.
Jeszcze wrócę, jak nie w tej postaci to w innej :D Nic w przyrodzie nie ginie ;)

#3 JamesBond007

JamesBond007

Połowa mocy ;)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1187 postów
  • Od: 14 sie 2006
  • LokalizacjaKrosno

Napisano 25 luty 2007 - 17:02

1. Tym satelitą był EuroBird 10, czyli Hot Bird 3.
2. Skąd wiecie o terminach "Sun outage" :?:

#4 PawelU1981

PawelU1981

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • 3725 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 luty 2007 - 18:36

Skąd wiecie o terminach "Sun outage" :?:

SkySunSat podalo taka informacje :wink:

#5 mh_misiek

mh_misiek

Przesiaduję 24/7

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1920 postów

Napisano 25 luty 2007 - 20:38

Czy to zjawisko ma jakiś wpływ na konwentery poza zanikiem sygnału? Podobno może to zjawisko wypalić konwenter (gdzieś to wyczytałem). Pytam o to ponieważ zainwestowałem w nową antenę i konwentery.

#6 michcio

michcio

Rozpisany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Od: 03 lut 2007
  • LokalizacjaJanów Lub./Kol. Zamek/

Napisano 25 luty 2007 - 22:11

Gdyby czasza była odblaskowa jak lustro, to mogła by skupić promienie słoneczne na konwerterze (tak, jak robi to z sygnałem) i mogło by to uszkodzić konwerter.

Poza tym słońce będzie operowało na konwerterze jak w każdy inny dzień.

#7 Don_Mag

Don_Mag

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • PipPipPipPipPip
  • 1224 postów
  • Od: 19 wrz 2006
  • Lokalizacjaz monitora

Napisano 25 luty 2007 - 23:20

Znaczy sie po za tym ze slonce swieci wysyla od siebie wpierony wszystkiego by powiedzial jakies np. promieniowanie elektromagnetyczne ktore taki talerz tez pewnie skupia. Ale jak by mialo to wplyw (niszczacy bo brak odbioru wlasnie dlatego wystepuje a nie dlatego ze po prostu swieci) na konwerter to na pewno by bylo z tym duzo problemow a raczej nic takiego nie mialo miejsca na jesien wiec raczej sadze ze producenci przemysleli sprawe :D

A co do uszkodzenia satelity to jakos ciezko znalesc zwiazek wkoncu i tak na satelite swieci slonce i tak a to ze akurat bedzie swiecilo tam gdzie "swieci" satelita to w sumie nie ma zwiazku bo milony anten nie odbija tego spowrotem w urzadzenia nadawcze satelity tylko rozprosza....

Krzychu

#8 JamesBond007

JamesBond007

Połowa mocy ;)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1187 postów
  • LokalizacjaKrosno

Napisano 26 luty 2007 - 00:20

Nie chodzi mi o źródło informacji, tylko o to, jak ludzie się dowiadują o tym (kiedy będzie następny sun outage).

#9 PawelU1981

PawelU1981

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • 3725 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 luty 2007 - 00:53

A tego to ja tez nie wiem. W sumie to ciekawa rzecz.

#10 mateo.poznan

mateo.poznan

Połowa mocy ;)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1473 postów
  • Od: 15 lis 2006
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 26 luty 2007 - 10:43

Nie chodzi mi o źródło informacji, tylko o to, jak ludzie się dowiadują o tym (kiedy będzie następny sun outage).

http://www.satellite...alc/SUNcalc.htm

http://mateopoznan.pl/hub

TV SET: Sony Bravia KDL-40EX720 + Xiaomi Mi Box 4K + Tuner: nBox BSLA Enigma2, WIFI PremiumBOX+, Bluray: Sony Bravia BDP-S490 + PC dla TV: Intel  Core2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz, DDR2 8GB RAM PC2-6400 (400 MHz), NVIDIA GeForce GTX 275 + PC do pracy (laptop): Intel Core i7-3840QM @ 2,80GHz, DDR3 16GB PC3-12800 (800 MHz), NVIDIA Quadro K2000M DVB-S/S2: 13°E, 19.2°E, 28.5°E DVB-T: Śrem PayTV: nc+ (MULTI+CINEMAX,HBO,PREMIUMSPORT&FILM,EXTRA+HB ITI) SVOD: Netflix + HBOGO + SHOWMAX + ncplusgo.pl, Audio Streaming: Tidal Premium, Mixcloud Najczęściej oglądane: Netflix, HBO GO, paczka HBO, paczka C+, Ale Kino+, Planete+, paczka Cinemax, Arte.pl, Fox Comedy, Comedy Central, Kino Polska, AMC, FOX, TVN24, TVN24 Biś, Polsat News, Polsat News 2

#11 Don_Mag

Don_Mag

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • PipPipPipPipPip
  • 1224 postów
  • Od: 19 wrz 2006
  • Lokalizacjaz monitora

Napisano 26 luty 2007 - 12:01

To cykliczne jest wiec jak ktos jest w temacie to wie o czyms takim :D

Krzychu

#12 mh_misiek

mh_misiek

Przesiaduję 24/7

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1920 postów

Napisano 26 luty 2007 - 12:26

O ile się nie mylę to jedno jest na wiosnę a drugie na jesieni (wrzesień - październik) w okresie przesilenia.

Edit:
Zgadza się to jesienne było 12 października 2006 więcej

#13 Coremeil

Coremeil

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 298 postów
  • Od: 10 kwi 2007

Napisano 12 styczeń 2008 - 12:18

Gdyby pogoda dopisała mógłbym posprawdzać jakie satelity są w moim zasięgu. :D
Offset 60cm 60E - 5W

#14 wojtek_b

wojtek_b

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 16 postów
  • Od: 16 lut 2008

Napisano 17 luty 2008 - 02:06

hej ludziska!!! takie rzeczy(rzekome uszkodzenia konwerterów, czasz) nie mogą sie na Ziemi zdarzyć. takie wypadki nie zadarzają sie na ziemi gdyż mamy pole ochronne i do ziemi dochodzi mało szkodliwego promieniowania słonecznego. problem mogą mieć jedynie ci, co odbierają satelitę na księżycu albo z obrbity naszej ukochanej planety

#15 mcguru

mcguru

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 28 postów
  • Od: 01 mar 2008

Napisano 22 marzec 2008 - 19:36

Problemy z Sun Outage polegają głównie na skupieniu na konwerterze promieniowania podczerwonego emitowanego przez Słońce. Powoduje to wzrost temperatury konwertera i niekiedy jego uszkodzenie. Problem jest znany wszystkim instalatorom sat. oraz dostawcom konwerterów, którzy 2x do roku odnotowują zwiększony popyt na nowe konwertery ;-)

Oprócz tego występują kilkuminutowe zakłócenia w odbiorze satelitarnym spowodowane faktem, że w tym momencie antena "widzi" satelitę na tle tarczy słonecznej i oprócz sygnału z satelity odbiera wszystko, co dociera ze Słońca pomimo ochronnej funkcji atmosfery Ziemi i ziemskiego pola magnetycznego.

mcg

#16 jarek999

jarek999

Zżyty z forum

• Użytkownicy
  • 4562 postów
  • Od: 06 lis 2007
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2008 - 20:04

Jak radzą sobie z tym np. naziemne stacje telewizyjne, których dosył jest prowadzony przez satelitę? Co dzieje się np. z transmisjami sportowymi, które do telewizji przesyłane są przez satelitę?

Sportowe podsumowanie dnia w programie "Kultura fizyczna".

Radio 7, niedziela godz. 8:05.

sluchaj.radio7.pl

#17 pitter

pitter

Moderator

• Moderacja
  • 6403 postów
  • Od: 15 sie 2006
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 01 sierpień 2008 - 23:02

Zjawisko jest dokuczliwe jedynie przez kilkanaście minut.
Dosył z centrum nadawczego na satelitę jest realizowany za pomocą bardzo dużych anten, na takim sprzęcie to zjawisko jest niezauważalne.
Może wystąpić zerwanie sygnału na drodze wóz transmisyjny -> satelita. Jednak technicy na 100% wiedzą o tym zjawisku i potrafią wszystko zgrać w czasie (czas transmisji i satelita który zostanie oślepiony).
Najczęstsze kłamstwo w Internecie?
- Szukałem, ale nie znalazłem.

#18 jarek999

jarek999

Zżyty z forum

• Użytkownicy
  • 4562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 sierpień 2008 - 14:27

Rozumiem, że to zjawisko powoduje zmniejszenie siły sygnały o tyle, że normalne domowe anteny nic nie odbiorą a na wielkich spowoduje to tylko spadek sygnału a odbiór będzie nieprzerwany.

Dziękuję za odpowiedź.

sluchaj.radio7.pl

#19 pitter

pitter

Moderator

• Moderacja
  • 6403 postów
  • Od: 15 sie 2006
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 02 sierpień 2008 - 20:38

Trochę to złożone jest. Przykładowo, kiedy odbierasz Hot Birda na antenie 90 cm. to zjawiska nie zauważysz. Spora antena oraz mocna wiązka satelity zapewnią ciągły odbiór.
Inaczej może być w przypadku odbioru "słabego" satelity, który ma słabe wiązki na terenie na którym to odbierasz, np. czegoś z 26E czy 7W. Przy antenie, która wystarcza do poprawnego odbioru HB, na tych "słabszych" satelitach może zerwać sygnał.
Najczęstsze kłamstwo w Internecie?
- Szukałem, ale nie znalazłem.

#20 jarek999

jarek999

Zżyty z forum

• Użytkownicy
  • 4562 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 sierpień 2008 - 18:37

Jakoś do tej pory nigdy nie polowałem na to zjawisko. Kiedyś ze dwa razy widziałem, jeszcze na tunerze analogowym, jak znikają kanały z Astry a mam antenę 115 cm ale nie pamiętam już jaka to była pora roku więc nie wiem czy było to związane z sun outage.

Dziękuję za wyjaśnienia.

sluchaj.radio7.pl