Skocz do zawartości
  • 0

Brak sygnału z niektórych transponderów na jednym z dekoderów


22d5e21a
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

niedawno otrzymałem zestaw satelitarny Cyfrowego Polsatu z konwerterem Unicable. Dokupione także zostały dwa dodatkowe dekodery Multiroom. Problem polega na tym, że najczęściej, gdy jeden z dodatkowych dekoderów jest włączony, to na drugim z tychże dekoderów można oglądać kanały jedynie z kilku transponderów - na reszcie brak sygnału, natomiast dekoder włączony jako pierwszy nie ma z tym problemów. Wg ich wskazań siła sygnału ~90%, jakość ~60%. Dodam, że na wcześniejszej instalacji z konwerterem TWIN ten problem również występował. Na EVOBOXie jakość sygnału też nie powala (~40%), jednak wszystko chodzi stabilnie. 60 cm antena nie została wymieniona na nową z zestawu, ma obecnie ok. 9 lat. Oczywiście dekodery dodatkowe są połączone do osobnych wejść Legacy w konwerterze.

 

Zastanawiam się, gdzie szukać usterki? Czy chodzi o połączenia między anteną a dekoderami, czy też może z konwerterem, bądź jego ustawieniem? Bardzo proszę o wszelkie sugestie i z góry za nie dziękuję.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez 22d5e21a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam,

 

niedawno otrzymałem zestaw satelitarny Cyfrowego Polsatu z konwerterem Unicable. Dokupione także zostały dwa dodatkowe dekodery Multiroom. Problem polega na tym, że najczęściej, gdy jeden z dodatkowych dekoderów jest włączony, to na drugim z tychże dekoderów można oglądać kanały jedynie z kilku transponderów - na reszcie brak sygnału, natomiast dekoder włączony jako pierwszy nie ma z tym problemów. Wg ich wskazań siła sygnału ~90%, jakość ~60%. Dodam, że na wcześniejszej instalacji z konwerterem TWIN ten problem również występował. Na EVOBOXie jakość sygnału też nie powala (~40%), jednak wszystko chodzi stabilnie. 60 cm antena nie została wymieniona na nową z zestawu, ma obecnie ok. 9 lat. Oczywiście dekodery dodatkowe są połączone do osobnych wejść Legacy w konwerterze.

 

Zastanawiam się, gdzie szukać usterki? Czy chodzi o połączenia między anteną a dekoderami, czy też może z konwerterem, bądź jego ustawieniem? Bardzo proszę o wszelkie sugestie i z góry za nie dziękuję.

 

Pozdrawiam!

 

Możesz przedstawić schemat połączeń z wszystkimi elementami od anteny do dekodera? Bo z opisu wynika, że masz dekodery Multiroomu połączone szeregowo do konwertera, a nie równolegle. Jeśli masz faktycznie 60cm antenę, to przynajmniej ją wymień na 70-kę z zestawu i bardzo dobrze ustaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, kable czasami są tylko łączone.

 

Dla próby włączyłem jeden (oczywiście dowolny, zależy to zwykle tylko od tego, który zostanie włączony jako pierwszy - mam na myśli to, że nie ma reguły, na którym będą działały wszystkie kanały, a na którym nie) z dekoderów na kanale TVP 1 HD.

Kanały, które nie działały na drugim dekoderze (spośród kanałów 1-50 na liście CP):

Polsat HD, TVP 2 HD, Polsat Sport News, Eurosport 1 (SD), Polsat Sport HD, Disco Polo Music, Cinemax 2 HD, AXN HD, AXN White, AXN Black, FOX Comedy HD, Polsat Romans, TNT, TV6, ID, FOX HD.

Naturalnie, po przełączeniu kanału na w pełni działającym dekoderze na np. Polsat HD, ten sam kanał zaczął działać na drugim dekoderze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak napisałem, są to kanały, które NIE działały z pozycji 1-50 standardowej listy CP  :curious: TVN HD działał. Reszty kanałów obecnie nie mam możliwości sprawdzić, gdyż w tym momencie pełna oferta działa na obu dekoderach jednocześnie (jak mówiłem, nie zawsze jest tak, że ten problem występuje).

Edytowane przez 22d5e21a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te same dekodery miałeś podłączone do anteny z Twinem? Ustawienia fabryczne robiłeś?

 

PS. Skoro TVN HD działa i inne programy, których nie wymieniłeś to jest to jakiś inny problem, z którym się pierwszy raz spotykam. Wychodzi na to, że nie działają Ci tylko niektóre kanały z transpondera.

Edytowane przez swojadroga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem występował na jeszcze innej konfiguracji, tj. dekodery ADB i TechniSat z TNK podłączone do LNB Twin. CP został uruchomiony już na LNB Unicable+2 Legacy i zaobserwowałem podobny problem.

 

Edit

Nakreślę sytuację w dokładniejszy sposób:

 

Przed CP:

Pokój 1: TechniSat [TNK] - częste problemy z odbiorem

Pokój 2: ADB [TNK HD] - nie zaobserwowałem problemu, to ten dekoder zwykle wymuszał oglądany program

Pokój 3: DVB-T

 

CP:

Pokój 1: MINI HD 2000 - częste problemy na tym, bądź dekoderze z Pokoju 3

Pokój 2: EVOBOX PVR - słaba jakość sygnału, lecz brak problemów, nie oddziałuje na inne

Pokój 3: MINI HD 2000 - jak w Pokoju 1

 

I teraz w sumie nie ma reguły, czasem to dekoder z Pokoju 1 wymusza oglądane programy na drugim z P. 3, a czasem vice versa. Nie mam bladego pojęcia, dlaczego się tak dzieje, choć przed CP problem ten zanikł na ok. 1 rok, a zaraz przed podpisaniem umowy z CP (więc jeszcze na starej konfiguracji) znowu się ujawnił.

 

Wielkie dzięki za zainteresowanie sprawą!

Edytowane przez 22d5e21a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja już kiedyś tak miałem, jak do dekoderów docierał słabszy sygnał z anteny (zły skręt konwertera). I na dekoderze głównym były wszystkie kanały, natomiast na dodatkowym - w zależności od tego, co było oglądane na pierwszym. Zdarzało się, że zaczął mi szatkować np. Stars TV (10910/V) czy kanały z 12284/H (jak był jeszcze w MPEG-2). Zmiana kanału na inny (już nie pamiętam jaki) powodowała, że problem ustępował. Sytuację rozwiązałem, korygując skręt konwertera (poprawił się sygnał i to bardzo) a także anteny. I teraz nie mam takiego problemu. Po prostu sygnał był na granicy dobrego odbioru. Podobny problem był u mojej babci - tylko tutaj sygnał był od początku dobry, a np. włączałem Polsat HD na 1 dekoderze a TVN HD na drugim nagle przestawał działać (brak sygnału). Wtedy konwerter został wymieniony i do teraz problemu nie ma.
Jeżeli możesz, popraw skręt konwertera, a także sprawdź połączenia i wszystkie wtyki F, czy są dobrze zarobione. Łączenia kabli mogą również tłumić sygnał. Sam za tydzień muszę zastosować zwrotnicę i gniazdko końcowe (muszę puścić 1 kablem sygnał z satelity i anteny FM) i strata może wynieść około 5dB. I teraz pytanie do znawców. Czy to jest dużo? Mocno to wpłynie na sygnał satelitarny? Gdy np. teraz na TVN HD mam po 85% siły i jakości, a na BBC Brit - odpowiednio 70/60, ale sygnał jest stabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy od tego ile dB masz teraz na wyjściu konwertera. Jeśli masz ok 75-80dB to straty dużej nie będzie. Ważne żeby zwrotnica i gniazdo znacząco nie wpłynęły na snr, mer, BER. Juz różne rzeczy widziałem, unikaj najtańszej chińszczyzny.

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziś wymieniłem antenę na tę z zestawu z CP i wygląda na to, że problem dotyczył (i oby już nie powrócił ;)) połączenia dekoderów z anteną. Będę musiał wkrótce wymienić wszystkie kable coax w domu - ich stan nie jest zadowalający, jestem niemalże pewien, że to one są za wszystko odpowiedzialne.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam podobny problem, więc się podepnę żeby nie zaśmiecać. Mam monoblock twin, do jednego dekodera (Nbox 5800s E2) idzie sygnał bezpośrednio. Do drugiego zaś przechodzi przez somator i idzie razem z antena naziemna do gniezdka, gdzie jest podłączenie do TV i do dekodera Orange WHD-80. Problem jest taki gdy jest włączony dekoder Orange to na na nboxie mam pikseloze, głownie na kanałach TVN, Polsat, czesto jest całkowity zanik sygnału. Spora cześć kanałow działa bez problemu. Antena jaka mam to podajże 90.

Problem znika gdy się wyłączy dekoder Orange.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To i ja dołączę się do tego tematu. Oczywiście problem identyczny. Evobox plus dwa HD2000 w multiroomie, antena 70, wszystko podpięte na osobnych kablach. Do wczoraj wszystko działało bez problemów. A teraz problem dotyczy multiroomow i tak w zależności który dekoder pierwszy uruchomiony to są na nim wszystkie programy a na drugim kilku brakuje m.in. TVP 2 HD, Polsat Sport HD, Disco Polo Music. Jeśli na pierwszym włączę któryś z wymienionych kanałów to na drugim dekoderze odbierają już wszystkie brakujące. Instalacja cała pociągnięta nowa, po dwa łączenia na kablach, siła sygnału na evoboxie ~90%, jakość ~80%. Na multiroomach siła sygnału  ~80% jakość ~70%. 

Sprawdzę wszystkie kable. Ruszać konwerter? Jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam identyczny problem jak KSC tylko na multiroomie mam HD3000 oraz HD5000... Problem mam na TVP2 HD oraz Polsat Sport HD i pokrewne (11508 MHz).
Jak już na multiroomie włączy się np. TVP2 HD to siła oraz jakoś sygnału w przedziale 80-90%. Kanały te również zacinają się oraz przerywają (jak już się włączą).

Z innymi kanałami nie ma problemu z brakiem sygnału, zawsze się włączą, ale też czasami zacinają bądź przerywają.

Problemy występują na dwóch multiroomach.

Przed aktualizacją oprogramowania w dekoderach HD nie miałem problemów z resztą kanałów a TVP2 HD czasami zacinał.

Na Evobox 0 problemów z odbiorem.

Jakieś sugestie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam wszystkich. Na niektórych tp. mam info "serwis niedostępny". Eleveny, niektóre C+ (tuner Manta HD 9000, czasza 90 cm) - sygnał jest dobry, czasem wskoczą kanały po dłuższej chwili. Tp. 11,449 w ogóle nie działa, tu z kolei "brak sygnału". Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...