Skocz do zawartości

Kodowanie Polsatu


INTRO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wspominacie czasu gdzie prawie wszystkie filmy oraz dobre programy na analogowym Polsacie były kodowane. Pojawiała się zawsze taka plansza: film bedzie niedostępny drogą satelitarną prosimy o odbiór drogą naziemną lub przez cyfrowy dekoder Polsatu. Nie mogłem odbierać wtedy Polsatu naziemne, więc wszystkie najlepsze filmy( bo te kodowali), praktycznie codziennie( chyba tylko we wtorek był jakiś film niekodowany) przepadały. Początkowo kodowali cały film z reklamami, nawet lotto początkowo było kodowane( dobrze ze fonia nie była zakodowana), pózniej na looto już odkodowywali( dobrze pamiętam bo gram w lotto), a pózniej nawet reklamy odkodowywali. Niektóre seriale np Jezioro Marzeń, czy filmy animowane Godzilla, też były kodowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

A Ja Znalazłem dość ciekawy wątek odnośnie kodowania Polsatu, wątek z przed 11 lat, faktycznie pamiętam, że na telegazecie Polsat była informacja o możliwości zakupiu dekodera do dekodowania sygnału zakodowanego SVC31, dla widzów z Polski, którzy nie mieli odbioru Polsatu z nadajników naziemnych. W jakiś rok po zakodaowaniu niektórych filmów Polsatu, kupiłęm sobie antenę siatkową, i pamiętam, że z przekazu naziemnego gdy Polsat był kodowany analogowo były na ekranie prawie niewidoczne poziome linie, pozostałe po zakodowanym sygnale z satelity, później, gdzieś około 2001 roku, obraz pobierali z Cyfrowego Polsatu i podczas kodowania na analogu, naziemnie obraz był czysty, bez tych przezroczystych pasów. Moji znajmoi mieli w tym czasie jak zaczeli kodować Polsat Wizję i na Wizji tak samo były widoczne te przezroczyste pasy na Polsacie. Swoją drogą jestem ciekaw jak wyglądał taki dekoder SVC 31. I czy trzeba było za niego płacić abonament, ale chyba nie bo na tym forum piszą, że koszt dekodera, był w granicach 130 zł. Link do dyskusji na forum o kodowaniu Polsatu z 1998 roku- http://www.grupy.otopr.pl/polsat-kodowa ... 09467.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 13 lat później...

Nie pamiętam czy miałem wtedy kodowany Polsat czy nie, ale były to czasy gdy moi rodzice mieli antenę siatkową i dość dobrze pamiętam wtedy całą tę erę Polsatomanii. Nawet nie wyobrażam sobie jak ludzie musieli wtedy być sfrustrowani i wkurzeni gdy ich ulubiony serial/film/mecz okazywał się być kodowany. :/

I teraz nie mam pewności, ale czy przypadkiem nie dało się tego kodowania pominąć odbierając sygnał przez magnetowid? Czy może mnie się coś pomyliło?

Edytowane przez Lannan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pamiętam bardzo dobrze "Informacje" Polsatu w których była wzmianka o kodowaniu ich kanału i słowa prowadzącej "Stało się! Polsat będzie kodowany!..." potem już oczywiście nie pamiętam jak było dalej ale zapewne przechwalanie się że Polsat stał się tak dobrą telewizją że zmuszeni zostali do zakodowania sygnału a przecież tu chodziło tylko i wyłącznie o prawa filmowe których nie chcieli wykupować na całą Europę 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja trochę pamiętam czasy kodowania Polsatu w SVC-31. Satelity przed 2000 rokiem nie miałem, ale miałem Polsat naziemny i pamiętam, jak przed niektórymi filmami pojawiała się plansza "Film/serial będzie niedostępny drogą satelitarną...". Potem były widoczne poziome paski kodujące i po sekundzie obraz był odkodowywany, ale ślady po paskach pozostawały lekko widoczne przez cały czas trwania filmu. A w zapowiedziach filmów i seriali często lektor na koniec dodawał: "Odbiór tylko z nadajników naziemnych" (co pewnie wprowadało w błąd, bo odbiór w kablówkach raczej też był możliwy?). Taki system kodowania stosowano na pewno jeszcze na początku 2000 roku. 

 

Kiedy u mnie w domu pojawił się analogowy zestaw TV SAT (około lipca-sierpnia 2000 roku), Polsat w analogowym przekazie satelitarnym już nie kodował wybranych pozycji w SVC-31, tylko zastępował je niebieską planszą, na której pisało "Informujemy, że program będzie niedostępny drogą satelitarną. Prosimy o odbiór przez dekoder Polsatu". Nadajniki naziemne retransmitowały już wtedy Polsat z przekazu cyfrowego i był już czyściutki obraz, bez śladów od pasków kodujących.

 

Pamiętam, że TV4 za czasów analogowego nadawania z Hot Birda również kodował wybrane pozycje i chyba też stosowało system SVC-31? W każdym razie wizualnie kodowanie w TV4 wyglądało tak samo, jak do 2000 roku w Polsacie. Jednak nie przypominam sobie, żeby TV4 kiedykolwiek zakodowało jakiś film lub serial. Kodowanie dotyczyło tylko transmisji sportowych. Na pewno kodowano mecze koszykówki, mecze piłkarskie (Liga Mistrzów), a w 2004 roku wyścigi Formuły-1. Naziemnego TV4 niestety wtedy nie miałem, więc nie wiem, jak to tam było: czy retransmitowano TV4 z satelitarnego analogu (z widocznymi śladami po paskach kodujących), czy może już z transpondera Cyfrowego Polsatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...