Jump to content

KODI i Enigma 2


Guest activa42

Recommended Posts

Guest activa42

Enigma 2 jest świetnym frontendem tunera DVB z opcją PVR. Jednak bardzo słabo wypada jako rozbudowany Media Player (nie ratują sytuacji pluginy). W tej drugiej kategorii w czołówce jest KODI (poprzednia nazwa XBMC). Istniała efemeryczna próba połączenia obydwu interfejsów, przez krótki okres nawet były w sprzedaży tunery jednak sama implementacja (zamknięta) została zarzucona przez autora zaś sprzęt nie zawojował rynku.

 

Jak pogodzić te obydwa światy, Enigmy i KODI?

 

Rozwiązaniem jest plugin klienta PVR dla KODI pod nazwą VU+/Enigma2 Client. Najpierw kilka słów jak on działa. Otóż nie wymaga on niczego do zainstalowania, konfigurowania po stronie tunera z Enigmą 2. Jest to bowiem skrypt, który udając przeg;ądarkę www łączy się z WebInterface Enigmy. Zapewnia pobranie listy kanałów, danych EPG, pozwala nawigować po kanałach, uwzględnia grupowanie kanałów w listy ulubionych, pobiera dane teletekstu jak są dostępne. Oczywiście uruchamia strumień danych a obrazem, dźwiękiem i napisami (subtitles), przy czym umożliwia wybór ścieżki audio oraz napisów. Dodatkowo wspiera opcje PVR tunera tj, sterowanie timer'em, oraz odtwarzanie zapisanych na dysku tunera nagrań. Reasumują wspiera pełną funkcjonalność normalnego korzystania z tunera lecz za wyjątkiem funkcji konfiguracji, wyszukiwania kanałów oraz wykorzystywania dodatkowych pluginów Enigmy 2. Opisywany klient jest kompatybilny zarówno ze standardowym WebInterface Enigmy 2 oraz OpenWebInterface wspieranym przez OpenPLi. WebInterface Enigmy 2 w takiej konfiguracji staje się serwerem proxy dla klienta PVR pracującego w środowisku KODI. Powyższe fakty oznaczają, że pozwala ten plugin wykorzystać DOWOLNY tuner z Enigma 2 jako rozszerzenie KODI i nie jest wbrew swojej nazwie związany tylko z tunerami VU+.

Opisywany plugin jest dostępny dla standardowej wersji KODI jak i dla specjalizowanej dystrybucji linuxa OpenELEC. Wystarczy go pobrać i zainstalować. Następnym krokiem jest (prosta) konfiguracja. Najważniejsze to podanie adresu IP tunera z Enigmą 2 (dla zaawansowanych: port HTTP to 80, zaś port dla streamów to 8001, takie są standardowe domyślne porty WebInterface Enigmy 2), opcjonalnie podanie hasła dostępu do WebInterface jeśli takowe zostało ustawione (po stronie tunera).

 

Przedyskutowania wymaga jedna z opcji - Zap Before Channel Switch  (OIDP pamiętam jej dokładną nazwę). Otóż aktywowanie tej opcji oznaczą iż przed zmianą kanału po stronie KODI wykonuje najpierw polecenie przełączenia tunera na żądany kanał. Po co ta opcja? Otóż WebInterface pracuje jako klient PVR Enigmy 2 (czyli jest wykonywanym nagrywaniem na dysk tunera tyle że dane zamiast fizycznie trafiać na dysk są kierowane jako strumień do WebInterface a ścisłej jego okna podglądu kanału lub podpiętego klienta video otwierającego zasób z WebInterface). Inaczej pisząc, za pomocą WebInterface możemy oglądać inny kanał niż ten który jest wyświetlany na ekranie TV podłączonego do tunera. Ta opcja jest przydatna w dwóch przypadkach. Po pierwsze, dla tunerów jednogłowicowych bowiem wtedy nie jesteśmy ograniczeni tylko do kanałów z transpondera z którego jest odbierany aktualnie kanał na tunerze DVB. Drugi przypadek dotyczy tunerów wielogłowicowych ale gdy rezygnujemy z podłączenia telewizora do tunera DVB co eliminuje zbędne blokowanie głowic  przez kanał uruchomiony na tunerze a nie oglądany na telewizorze.

Kolejną ważna dla konfiguracji kwestią jest to że  WebInterface nie jest w stanie rozgłaszać zmian na liście kanałów (skutek faktu iż jest serwer www), nazw kanałów itp. modyfikacji. To klient PVR podpięty do WebInterface ma sam się o tym dowiedzieć Stąd wymagane jest okresowe odpytanie WebInterface. Jedną opcji konfiguracji jest podanie interwału czasowego pomiędzy odświeżaniem lisy kanałów, EPG, listy nagrań, timerów. Powiązaną opcją jest możliwość ograniczenia pobierania listy kanałów tylko do jednego z bukietów (uwaga pełna zgodność nazwy jest wymagana - rozróżniana jest wielkość liter). Im mniej kanałów na liście tym krócej trwa aktualizacja danych o liście kanałów, EPG.

 

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu klienta PVR pojawi się w głównym menu KODI kategoria TV.

 

UWAGA: Nie wszystkie skórki (skiny) KODI są kompatybilne z klientami PRV (dowolnymi nie tylko z opisywanym) !!!. Standardowa skórka Confluence jest zgodna z PVR. Otóż autorzy skórek pomijają w definicji skórki, cześć interfejsu wymaganą dla aktywnego klienta PVR w środowisku KODI. To nie jest wada KODI a jedynie niestety niedopatrzenie (niechlujstwo?) autorów skórek.

 

Zalety:

Jedno środowisko. Wszechstronny odtwarzacz multimedialny (przewyższający Enigmę 2 i jej pluginy). Rezygnacja z pilotocentrycznego sterowania bowiem można wykorzystać bezprzewodowa klawiaturę współpracującą z KODI.

 

Wady:

Dłuższe przełączanie kanałów, brak dostępu do opcji konfiguracyjnych tunera, brak skanowania kanałów, edycji list kanałów itp. Ograniczenie pobierania listy kanałów  możliwe tylko tylko do jednego z bukietów.

 

 

Środowisko testowe:

> Raspberry Pi 2B (model z czterordzeniowym procesorem ARM7 - "tradycyjne" RPi mają jednordzeniowy procesor ARM11)

> OpenELEC 6.0

> Dreambox DM800SE (klon)

> OpenPLi 4.0

> bezpośrednie połączenie kablem Ethernet (interfejsy sieciowe mają autonegocjację MDI/MDIX eliminującą koniecnzość krosowania dla połączeń host-host)

> stałe adresy IP (brak serwera DHCP - można go doinstalować np. na tunerze z linuksem)

 

​Wynik:

Płynne odtwarzanie odbieranych kanałów. Żadnych przycięć Zarówno tuner jak i RaspberryPi 2B mają wystarczająca wydajność dla strumieniowania telewizji HD.

 

 

Powyższa konfiguracja testowa ma jedna wadę brak serwera NTP. Raspberry Pi nie ma zegara RTC. Zaisntalowanie serwera ntp po stronei tunera DVB i skonfigurowanie klienta ntp w systemie operacyjnym OpenELEC rozwiązuje ten problem gdy sieć nie ma połączenia  z interentem. Tuner DVB sam sobie pobierze aktualny czas, który zostanie przekazany do OpenELEC.

 

Rezygnacja z podłączania tunera do telewizora wymaga zweryfikowania założeń dotyczących częstotliwości odświeżania danych przez plugin PVR. Ponieważ nikt "inny" poza KODI nie korzysta z tunera to można znacznie wydłużyć interwał czasowy odświeżania danych. Ograniczenie pobierania danych do jednego bukietów znacząco skraca czas aktualizacji.

 

Brak dostępu do np. skanowanie kanałów edycji list jest  w pełni rekompensowany poprzez dostęp do wszystkich funkcji interfejsu Enigmy 2  z poziomu przeglądarki www i opcji REMOTE dostępnej w WebInterface. Wykorzystujemy zdalne sterowanie do uruchomienia skanowania kanałów zaś edycję list kanałów wykonujemy edytorem dla Enigmy 2 np. DreamboxEdit albo DreamSet (co jest wygodniejsze od posługiwania się pilotem).

 

Mając zainstalowany serwer SMB w tunerze DVB, możemy potraktować dysk tunera DVB jako jeden z dysków sieciowych w KODI.

 

Moje środowisko multimedialne:

RaspberryPi B +  HifiBerry + Volumio 1.55 + wzmacniacz lampowy + zestawy głośnikowe

RaspberryPi 2B + OpenELEC 6.0 + MPD Client + VU+ / Enigma 2 PVR Add-On

Dreambox DM800SE + OpenPLi 4.0 + NC+

Monitor + głośniki używane dla oglądania TV

 

Przenośne:

Fiio X1 + Koss Porta Pro​


P.S.

Wersja 1.10.7 opsywanego pluginu dla OpenELEC ma bug'a - opcja ograniczania pobierania listy kanałów i EPG do jedneg bukientu nie działa - tj plugin nie pobiera kanałów z tunera. 

ERRATA:  Problem jest po stronie nowej wersji KODI 15.2. Nowa wersja jest przyczyną braku kilku opcji odpowiedzialnych za przechowywanie listy kanałów po stronie KODI aby za każdym update nie była pobierana całość informacji z tunera. .

Edited by activa42
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Świetna wyczerpująca instrukcja. Dzięki!

 

Dodatkowo chciałbym zadać Tobie pytanie, czy jest możliwość sterowania urządzeniem nie opartym na enigma2?

Zamierzam kupić "coś" co obsługuje DVB-T oraz DVB-S w celu obsługi obu pasm. Najatrakcyjniejszy cenowo jest chyba Ferguson Ariva 153, lecz z listy jego funkcji nie potrafię jednoznacznie wyczytać czy jest taka możliwość.

 

Gdybyś pomógł w kilku słowach, to byłbym wdzięczny.

Lub ew. istnieje jakiś konkurencyjny tuner z obsługą obu telewizji którym na pewno można się wpiąć w KodI?

 

z góry dzięki,

Adrian

Link to post
Share on other sites

Odpowiadasz na post, dodatkowo zadajesz pytania i oczekujesz na odpowiedź w wątku założonym przez usuniętego z forum Użytkownika.

 

Zamykam wątek.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...