Jump to content
pawel1212

VU+ SOLO SE V2 szatkujacy obraz

Recommended Posts

Witam..tunerek jak w temacie, mam z nim pewne klopoty przy sile sygnalu 55 % i jakosc 75 %(podczas gorszej pogody) obraz szatkuje,lub w ogole nie ma obrazu podczas gdy tuner polsatu wyswietla obraz bez zadnych klopotow na tym samym kanale, z.tej samej anteny 100cm,kowerter ultra black. W tunerze jest modul CI. Co z tym robic ?

 

Rowniez mam z nim drugi klopot tego typu ze czasem nie zaleznie od pogody, obraz zaczyna zacinac chwilami nie daje sygnalu na tv lub obraz rózowieje..czy to moze byc.uszkodzony kabel.HDMI ? Czy tuner ? Myslalem o zimnym lucie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Głowice w tym sprzfcie wymagają porządnie ustawionej.anteny możliwe też że sygnał.jest zbyt silny wtedy tłumik.Przy antenie 100cm powinieneś mieć okolo17-19db co jest kłopotem dla głowic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam że gdyby sygnał był zbyt mocny to może i w tym polsatowskim szmelcu były kłopoty. Antena ustawiona od ręki sugerując się wskazaniam Vu+ znalazłem najlepszy sygnał zakręciłem i tyle. Delikatny deszcz chmury i obraz zaczyna ciąć , a jak w spominam na polsatowskim wszystko ok. Nie opłaca mi się kupować miernika ... chyba. A tez nie wiem czy w mojej okolicy znajde jakiegos fachowca który to lepiej ustawi ewentualnie oceni czy sygnał jest zbyt mocny. Jaki poziom sygnału byłby najbezpieczniejszy dla takiej głowicy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

około 15ddb ale z tego co tu widzę masz za słaby sygnał.Monter z miernikiem dvbs2 i wszystko będzie ok.Ogólnie czułe głowice są i jak sygnał słaby( na granicy odbioru to będzie szatkowanie.Dekodery CP mają ciut lepszą głowice;/i próg spadku sygnału jest inny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli ze od ręki porządznie nie ustawie. A moze jest jakis miernik w dobrej kasie zebym.mogl ustawic do niego.najmocniejszy sygna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest dokładnie tak jak mówi   Kaspian.    Zapodaj sobie image  lub w obecnym przestaw sobie siłe sygnału na dB bo na %   G  zrobisz.  Jeśli na Polsatowskim na nic nie narzekasz  kup tłumik regulowany   ja taki mam i mam spokój. Dodam iż  nie jesteś jedyny jest takich wielu. Vu+ ma czułe głowice i tylko  Vu+. Sygnał który przekracza 15.16db oznacza że mamy doczynienia z czułą głowica.  Była też seria Nbox z podobna sytuacja .

 

Antena od ręki  ustawiona   to tak jakbyś miał prowadzić samochód  i rozmawiać przez telefon i wszystko 1 ręką :D   poza siłą sygnału ważne jest czy nie masz błedów  BER  oraz skręt konwertera.

 

 

Jakiś tam podstawowy miernik  ale nie wiem czy tutaj dane będa wystarczające . Monterzy zawsze posiadają bardziej zaawansowane mierniki

 

http://allegro.pl/miernik-sygnalu-satelitarnego-satfinder-1286-i4916638519.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsze to monter z miernikiem dvbs2.Potem jak juz mamy sygnał ok to jesli będą dalej problemy tłumik jak kolega wyżej napisał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha dzieki kaspian. Swoja drogą spodziewalem sie po Vu + wyzsze jakosci, keszcze podmienie kabel HDMI ale znikajacy, przycinajacy sygnal z dekodera to albo wada albo blad w tunerze. A czulosc glowicy to katastrofa skoro troche slabszy sygnal i urywa obraz. Zamowie chyba.montera z.miernikiem zeby ustawil sygnal. Mialem opticumy, openboxy i na tych ssmych ustawieniach przy kiepskiej pogodzie obraz nie szatkowal tak szybko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety to jest coś za coś ogólnie VU+ ma wybredne głowice;) jest [beep]nie czułe jak ma na granicy iluś tam db i spada to zaraz szatkowanie.U mnie na antenie 90cm musiałem po ustawieniu przez montera zastosowac tłumik bo sygnał okazał się za silny dla VU+;)  Miraclebox działal mi na 16,9 db ok a na VU+ Solo 4k czy VU+ zero miałem problemy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko że sprawa taka że  Vu+ solo   duo  uno  solo 2  ma inne głowice          ma single a są także  dualne i zupełnie inne . Tutaj nie ma takiej czułości jak w starociach.  Nie wiem jakie głowice montowane są w SOLO SE V2 .Czy są dualne czy nie bo jak nie to bedą tak samo czułe jak starsze typy.  Przed miracle był  Vu+     ale to też kwestia konwerterów. Ktoś mógłby sam sprawdzić jak reaguje starszy typ głowicy na poszczególnych konwerterach   czyli Inverto   Best Germany  Televes  itd...  wtedy więcej byśmy się dowiedzieli.  Z Vu+ wcale nie jest ogólnie tak różowo    gdy kupowałem Duo2  to Mirosława nie było na rynku. A jak kupiłem duo2  to w zestawie były głowice dualne ale jeszcze wtedy ich nie znałem.Jednak wiem że są jednak słabsze od singla   tak samo jak głowice SOLO 4k. Ciekawe co zamontuje  Duo 4k.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest activa42

Modulacje PSK  to nie QAM więc nieliniowość i przesterowanie nie stanowią przeszkody w demoduylacji.

Wsczesne głowice w masówce opierają sie na zasadzie bezpośredniej przemiany częstotliwości (wartość pośredniej cześtotliwości rózna 0 Hz) z tym że mieszacz jest jednocześnie detektorem fazy, Wymaga to odpowiedniej jakości filtrów sygnału za mieszaczem.

 

Ch-ka tego filtru jest ściśle zależna od rodzaju modulacji jaka ma być odbierana, szerokości pasma. Zarzucono już dość dawno temu superheterodynową koncepcją odbiornika.  

Jakość filtru (nadal analogowy!) rzutuje znacząco na możiwolści odbiorru. Rozrzut parametrów elementów pogarsza jakość odbioru a nawet może utrudniac poprawną demodulację. Dobrej jakości filtr jest kosztowny w produkcji i wymaga selekcji podzespołów co oznacza że tanie produkty nie mają poprawnych parametrów co skutkuje oceną: "tępa głowica".

 

 

Jak ktoś wysokiej jakości odbiornik UKF FM można zbudować w oparciu o pętlę obejmującą o prosty diodowy detektor fazy pełniący też rolę mieszacza, heterodynę sterowaną napięciowo i filtr pętli zbudowany o wzmacniacz operacyjny. Wzmocnienie w otwartej peli oraz ch-ka filtru w tejże pętli decydują jednocześnie o czułości granicznej, liniowości detekcji oraz odporności na zakłócenia. Przeglądałem odpowiednie publikacje zawierające przykładowe konstrukcje jak cały aparat matematyczny [najlepszym jest to że można tę ideę dla odbioru FM zrealizować nawet na jednym tranzystorze - pozorne podobieństwo do odbiorników superreakcyjnych - jakość uzyskiwanego zdemodulowanego sygnału jest b. wysoka czułość niższa niż odbiorników superreakcyjnych ale nadal wysoką (rzędu 100 uV) jak na odbiornik zbudowany na jednym elemencie aktywnym  - w sumie taki odbiornik to jest de facto kiepskawym oscylatorem (musi generować sygnał o dużej zawartości drugiej harmonicznej) pracującym na połowie odbieranej częstotliwości, wszelkie wady realnego tranzystora zapewniają powstanie ukrytej pętli PLL oraz skutecznego ARCz].

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

zasadzie bezpośredniej przemiany częstotliwości ,mieszacz jest jednocześnie detektorem fazy ,  odpowiedniej jakości filtrów sygnału za mieszaczem. Superheterodynową koncepcją odbiornika , fazy pełniący też rolę mieszacza, heterodynę ,  filtr pętli zbudowany o wzmacniacz operacyjny  ,otwartej peli oraz ch-ka filtru w tejże pętli decydują jednocześnie o czułości granicznej  ,  odbiorników superreakcyjnych

Teraz to wyśle do Korei    ciekaw co mi powiedzą . JEdnak wcześniej wyśle do Polski :)           a jak mnie zapytają o źrodło to wiadomo co podam.  Widać ktoś dużo wącha :)

 

 

Który Vu+ jest najstabilniejszy?       Dużo osób chwaliło   zarówno Ultimo  jaki  SOLO2 . Ja pamiętam kiedyś znajomek w DE  miał duży problem na astrze z 1 transponderem . No ale ja wtedy nie znałem sytuacji z tłumikami.Najlepiej i najwiecej wiedzą ci co korzystają i praktykują a nie sieją ferment a nie mieli z tym kontaktu.  Zmiany imaga nie pomagały   ale wyszło na jego plus bo nastapiła zmiana transponderów i nic nie musiał robić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No Np Solo 4k wymaga dopieszczenia.Daję mu rok aż wszystko sie unormuje.To tak poza tematem.Ale ma identyczne problemy z głowicą jak solo v2 czy solo..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest activa42

Teraz to wyśle do Korei    ciekaw co mi powiedzą .

 

1. Nie zmieniaj treści w cytacie. Pominąłeś wiele zdań i podałeś FAŁSZYWE całkiem nowe zdanie, którego nie napisałem. Jak nie rozumiesz tego co cytujesz to nie rób tego. To co zrobiłeś podchodzi pod odpowiednie paragrafy nawet w KK.

 

2.: Nie musisz wysyłać nigdzie. Od dawna w przypadku odbiorników cyfrowych zarzucono ideę superheterodyny w tunerze i zwrócono do układów podobnych do homodynowych - albo inaczej układów gdzie mieszacz jest jednocześnie demodulatorem czyli wartość p.cz. jest równa 0 Hz. .

 

3. Nie wiesz tego bo KŁAMSTWO udające cytat tego dowodzi. Każdy mieszacz jest demodulatorem jak i demodulator mieszaczem. Są to układy wybitnie nieliniowe a w takich skutecznie zachodzie przemiana częstotliwości.  

 

4. Głowica w tunerze pracuje z wysokim sygnałem na wyjściu. Na wyjściu konwertera jest ZAWSZE wzmacniacz o dużym wzmocnieniu. Jeśli w głowicy dodatkowo użyto wzmacniacza w.cz. to duży poziom sygnału (niekoniecznie tego odbieranego!) może przesterować tenże wzmacniacz. Producenci mogą (słowo klucz MOGĄ) zrezygnować z selektywnego wzmacniacza w.cz. (zresztą w niewielkim stopniu poprawiłby ogólną selektywność tunera) a co znacząco obniża koszty produkcji głowicy  (brak zestrajania, regulacji).

 

5. Jako że nie ma selektywnego wzmacniacza p.cz. to elementy za mieszaczem lub w pętli PLL/FLL stanowiącej mieszacz i demodulator zarazem decydują o selektywności i granicznej czułości głowicy (filtr produktu mieszania lub filtr pętli). Dobór elementów o wąskiej tolerancji jest kosztowny. To tylko tyle.

 

6. Strojenie, selekcja, pomiary znacząco podnoszą koszt przy masowej produkcji, więc eliminuje się je z linii produkcyjnej. Z racji rozrzutu wartości elementów biernych dwa kolejne egzemplarze głowicy schodzące z linii produkcyjne mogą się diametralnie różnić od siebie osiągami.

 

7. Czułość graniczną zestawu odbiorczego ograniczoną poziomem szumów determinuje KONWERTER. Szczególnie użyte tranzystory poprzedzające mieszacz w konwerterze. Te wzmacniacze mają obniżyć szumy wejściowe konwertera oraz przede wszystkim zapewnić dopasowania impedancji co jest bardzo krytyczne w przypadku biernym mieszaczy.

No Np Solo 4k wymaga dopieszczenia.Daję mu rok aż wszystko sie unormuje.To tak poza tematem.Ale ma identyczne problemy z głowicą jak solo v2 czy solo..

 

Konwerter nie ma selektywności. Wzmacniacz na jego wyjściu jest szerokopasmowy (900 - 2200 MHz).  Do głowicy tuner dochodzą sygnały z wszystkich transponderów o tej samej polaryzacji, tego samego zakresu (oraz przeciwstawnej polaryzacji stłumione często tylko nieznacznie). Jeśli w głowicy zastosowano nawet selektywny wzmacniacz w.cz (w co wątpię) to jego selektywność i tak może być za niska aby uniemożliwić przedostawanie się niepożądanych sygnałów na wejście mieszacza/demodulatora. Te sygnały na wyjściu tego stopnia dadzą całe widmo niepożądanych składowych, które muszą być wyeliminowane.  To ostanie niestety jest kosztowe w produkcji głowicy. Chyba że doczekamy się tanich i na tyle szybkich DSP aby były w stanie przetwarzać matematycznie sample o częstotliwości próbkowania rzędu 4GHz.Wtedy głowicę tunera oraz demodulator QPSK dałoby radę zrealizować w całości jako software defined radio a wtedy odpadną koszty precyzyjnie wykonywanej części analogowej toru odbiorczego. 

 

Po prostu producent aby obniżyć cenę swojego wyrobu - głowicy nie dokonuje selekcji elementów biernych ani nie zamawia tychże o wąskich tolerancjach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brakuje jeszcze  drugiej  połowy  czekam Bo to tylko 7 pktów.

 

 

Producent  nie obniża ceny to klient nie kupuje produktu bo po co mam kupować coś co kosztuje 2 razy tyle co konkurencja która działa lepiej.

Lubie cytaty osób które nie mają kontaktu ze sprzętem ale się naprodukują bezproduktywnie :)

 

Co do tego roku to o rok za dużo. Mieliśmy nie jeden procek na rynku tylko Poor Multimedia trzymał się stale jednego.

 

Tyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

No te głowice w SOLO SE V2 to nie jest nic dobrego, bo dekoder polszatu na prawie identycznej jakości obraz co mój SOLO SE a nie urywa go przez byle chmurke . Jak sygnał będzie zbyt mocny to jak użyć tego tłumika w sensie on jest regulowany jakoś ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest activa42

Brakuje jeszcze  drugiej  połowy  czekam Bo to tylko 7 pktów.

 

 

Producent  nie obniża ceny to klient nie kupuje produktu bo po co mam kupować coś co kosztuje 2 razy tyle co konkurencja która działa lepiej.

Lubie cytaty osób które nie mają kontaktu ze sprzętem ale się naprodukują bezproduktywnie :)

 

Co do tego roku to o rok za dużo. Mieliśmy nie jeden procek na rynku tylko Poor Multimedia trzymał się stale jednego.

 

 

7 punktów wyczerpuje wszystko  dla przecietnego Kowalskiego. Owszem można dodać jeszcze tuning rejestrów chipów głowicy. Nie zawsze producent dokumentuje w pełni swój chip więc niestety reverse engineereing potrzebny. Droga wolna modyfikuj driver;y aby można było np. za pomocą napisanego programu jako polecenia z linii komend modyfikować "w locie" rejestry (lub inna droga ale wstawianie parametru do inicjowania modułu kernela z driveremn jest OK dla finalnej wersji zmodyfikowanego drivera). Obawiam się że nie obędzie się tez bez odpowiednie wyposażenia w sprzęt pomiarowy o i odpowiednie generatory aby to naprawę zrobić porządnie.

 

Drugie zdanie nie rozbawiło. Wiesz jest playerek MP3 za 150 PLN jaki player przenośny audio za króy musisz wyłożyć ponad 700 USD. Tak samo jest "fiacik cinkocienko" jak i Lamborghini. Więcej nie ma sensu pisać w odniesieniu do Twojego "argumentu". Pomijam budowę Twojego zdania bo naprawdę wyszło coś innego niż próbowałeś napisać. Ale spoko do matury masz szasnę "nadrobić zaległości z polskiego". Kwestia kosztów produkcji jest b. istotna. Cena tunera mimo wszystko niszowego musi pokryć koszty projektu, budowy prototypu itd. Im mniejsza skala produkcji tym sobie więcej (pod)wykonawca liczy za wyprodukowany egzemplarz. Przy dużej skali produkcji takie niż jak 0.1 centa daje istotną kwotę przy np. 10 milionach egzemplarzy.

 

Ostanie zdanie: a co ma procesor tunera do głowicy? Zastanowiłeś się choć trochę zanim to napisałeś?

Jak ktoś chce to może podpiąć zupełnie inna głowicę (oczywiście trzeba moduł głowicy wykonać), potem napisać sterowniki. Jest to możliwe, choć kosztowe bo nawet jak zrobisz alternatywną głowicę do tunera to co dalej -  czy masz szansę to sprzedać? Niektórym takie projekty się udają i osiągają jakiś sukces na jakiejś tam niszy rynkowej. Pamiętaj jeszcze ze formalnie reverse engineering jest naruszeniem praw autorskich - producent chipa może narobić Tobie koło 4 liter za wykorzystywanie ukrytych możliwości. Słowo klucz MOZE to nie synonim MUSI. Może dać "zielone światło" i poczekać jakie będą efekty bo może dadzą mu zarobek (poszukaj sobie informacji o Minitelu bo to klasyczny przykład), może to olać jako nieistotne ale też może pod naciskiem innych dużych firm starać się zablokować, utrącić....

 

No te głowice w SOLO SE V2 to nie jest nic dobrego, bo dekoder polszatu na prawie identycznej jakości obraz co mój SOLO SE a nie urywa go przez byle chmurke . Jak sygnał będzie zbyt mocny to jak użyć tego tłumika w sensie on jest regulowany jakoś ??

 

W pierwszej kolejności poszukaj konwertera o lepszym tłumieniu sygnałów o przeciwnej polaryzacji. To może rozwiązać Twój problem.Tłumik szerokopasmowy być może niewi​ele da i generalnie będzie mało przydatny. Musiałbyś mieć możliwość selektywnego tłumienia sygnałów. Niestety ale bez posiadania analizatora widma - albo prościej pisząc bez odpowiednich przyrządów pomiarowych niewiele zdziałasz (jak jesteś nie masz doświadczenia)..W niektórych przypadkach coś się uda - ale to będzie na zasadzie szczęścia i faktu iż jakaś niedoskonałość szerokopasmowego tłumika akurat podeszła.

 

Kiedyś w czasach dbox'a 1 stosowano celowe uszkodzenie kabla łączącego konwerter z tunerem aby umożliwić odbiór TVN'u, który nadawał jako przekaz SCPC niestety zakłócony innymi sygnałami z tego samego satelity. Niedopasowanie celowego "uszkodzenia" tworzył filtr zaporowy dla pewnego pasma częstotliwości zależnego od wymiarów pętli wstawki.

Prosta metoda była jednak poprzedzona odpowiednią analizą problemu i eksperymentami z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia w technice w.cz. zakresu 900 - 2000 MHz.

 

P.S.

Możesz mieć w okolicy nadajnik pracujący w zakresie 950 - 2200 MHz (np. stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej - BTS'y pasmo 1800 MHz, ponadto pasmo niechronione 886 MHz - druga harmoniczna z kiepskawego nadajnika lub z niedopasowaną antena wpada w podany zakres) .  W takim przypadku  koniecznym może się okazać wymiana kabla łączącego konwerter z tunerem na kabel mający wysokiej jakości ekran, ew. podwójny ekran. Warto wtedy też rozważyć  zaekranowanie konwerter za wyjątkiem samego wlotu feedera (gruba blacha z dobrego przewodnika aluminium miedź, mosiądz, niekoniecznie ferromagnetyk jak stal, ekran połączone elektrycznie z ekranem kabla). Można nasunąć koszulkę - oplot ekranujący (do kupienia np. w TME albo w dobrych hurtowniach z automatyką przemysłową. Pamiętać należy o kardynalnej zasadzie: wielokrotne ekrany łączymy ze sobą tyko po jednej stronie kabla. W przeciwnym razie powstanie pętla, która zawsze zwiększy przenikanie indukowanych w ekranie zakłóceń.

Edited by activa42

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...