Skocz do zawartości

MUX 6 (TVP)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, proton360 napisał(a):

TVP ABC może być najwcześniej nadawane na MUX-6 dopiero miesiąc przed końcem rezerwacji na MUX-1, bo nie mogą dublować dłużej niż miesiąc. Na MUX-3 możliwe będą przenosiny TVP ABC, ale dopiero po przełączeniu do DVB-T2 MUX-3, który i tak jest już mocno zapchany nadając 6 programów.

Myślę że TVP może pójść na rękę odbiorcom i od razu przy okazji przenosin TVP ABC włączyć DVB-T2 na MUX3. Przy okazji zastosowaliby taki podział:

MUX3:

1. TVP1

2. TVP2

3. TVP3

4. TVP Info

5. TVP Sport

6. TVP ABC (+ hybrydowa antena druga)

7. TVP Kultura (+ hybrydowa antena druga)

8. TVP Sport (+ hybrydowa antena druga)

 

MUX6:

1. TVP Dokument

2. TVP Nauka

3. TVP Polonia

4. TVP Rozrywka

5. TVP World

6. ??

7. ??

8. ??

Miejsca wolne wskazywałyby na TVP Seriale, TVP HD i... Alfa TVP :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie trochę żałuje, że pomysł TVP Muzyka raczej upadł. W NTC, nie licząc lokalnych nadajników brakuje trochę takiego kanału z muzyką, na Esce raczej to co się obecnie słucha, Polo wiadomo. Trochę starszych hitów, sporo polskiej muzyki to z pewnością lepszy pomysł niz TVP Polonia czy World. 
No i TVP Film, nie rozumiem dlaczego oni zrobili tyle kanałów a jeszcze nie mają typowo filmowego kanalu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mrozio11 napisał(a):

No i TVP Film, nie rozumiem dlaczego oni zrobili tyle kanałów a jeszcze nie mają typowo filmowego kanalu.

Kupno filmów kosztuje, a puszczają już na kilku kanałach. Oczywiście fajniej byłoby połączyć Seriale i HD np. w kanał Film, ale takie TVP Seriale mają znakomitą oglądalność i przynoszą dochody, więc nie zarżną tego. Zgodzę się natomiast, że Polonia i World docelowo powinny zostać wyłączone z naziemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, proton360 napisał(a):

Poprzedni prezes chciał więcej programów plus Seriale i HD na muxie, obecny raczej milczy. 

W Karcie Powinności TVP poprawionej przez prezesa Mateusza Matyszkowicza z dnia 30.09.2022 r. w punkcie 1.5.2 jest napisane

Cytat

TVP dąży także do rozszerzenia, w miarę dostępnych zasobów, oferty programów rozpowszechnianych w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny o programy TVP Seriale, TVP HD, TVP Dokument, TVP Rozrywka, a także TVP 4K, TVP Nauka i TVP Muzyka po ich utworzeniu.

Słowa klucze to "rozszerzenia", "naziemny" oraz "po ich utworzeniu". Kanał TVP 4K już był przez ponad miesiąc w trakcie MŚ w Katarze. Jednak nie ma tutaj mowy np. o kanałach TVP World czy TVP Polonia, chociaż sądzę, że zostają. Kanał TVP Muzyka został specjalnie wykreślony w oficjalnym piśmie, ponieważ nie powstanie. Na pierwszej stronie możemy przeczytać w punkcie 3

Cytat

skreślenie postanowień dotyczących programu TVP Muzyka w związku z odstąpieniem od zamiaru jego tworzenia i rozpowszechniania

Jeszcze dodam coś nt. kanału Alfa TVP ex. TVP Teen/Teen TV - punkt 1.4.14

Cytat

Program pełni funkcje w zakresie edukacji i rozrywki dla nastolatków - realizowane także w ramach powiązanego z programem serwisu online.

Czy "serwis online" może być kanałem tradycyjnym dostępnym satelitarnie, kablowo lub naziemnie? TVP 4K być może powróci, ponieważ w punkcie 1.4.9 

Cytat

jest kanałem sportowo-filmowo-rozrywkowym

Także może wyłączą TVP World lub TVP Polonia, ponieważ TVP 4K potrzebuje dwóch miejsc, więc będzie akurat 8 kanałów w jednym MUX i 8 kanałów w drugim :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michael112 napisał(a):

@PolandCałkowicie pominąłeś TVP Kobieta, poza tym w MUX-3 dałeś dwa razy Sport zamiast Historii.

No to w takim razie się poprawiam. Miałem w razie czego na myśli niniejszy podział: 

MUX3:

1. TVP1

2. TVP2

3. TVP3

4. TVP Info

5. TVP Sport

6. TVP ABC (+ hybrydowa antena druga)

7. TVP Kultura (+ hybrydowa antena druga)

8. TVP Historia (+ hybrydowa antena druga)

plus:

9. Alfa TVP (jako kanał hybrydowy) 

MUX6:

1. TVP Dokument

2. TVP Nauka

3. TVP Kobieta

4. TVP Polonia

5. TVP Rozrywka

6. TVP World

7. ?? (TVP HD)

8. ?? (TVP Seriale)

Nie wiem jak z kanałami hybrydowymi na MUX6 ale myślę że do tego multipleksu można by wrzucić też Biełsat i TVP Wilno. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Poland napisał(a):

Nie wiem jak z kanałami hybrydowymi na MUX6 ale myślę że do tego multipleksu można by wrzucić też Biełsat i TVP Wilno. 

Tak na logikę, skoro usunęli TVP Go i przenieśli do MUX3, a w decyzji rezerwacyjnej nie ma nic o kanałach hybrydowych dla MUX6, to na 99% żadnego wirtunego w MUX6 nie będzie

 

29 minut temu, lukjan napisał(a):

 ja bym wyrzuciłbym, polonia i world, bo, po co w polsce w ntc, i byłoby miejsce dla tvp 4k.

Powtórzę się, już to pisałem post wyżej aby nadawać kanał TVP 4K, trzeba by usunąć minimum 4 kanały HD. 

 

Moim zdaniem na kanał 4K ani w MUX3 gdy przejdzie na HEVC, ani w MUX6 nie ma miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Poland napisał(a):

A nie czasem dwóch? Cztery kanały do kasacji to przesada. 

Przecież kanał 4K potrzebuje ok 20Mb/s. Tak nadawał teraz na mundial. 

Jeśli w MUX6 ma być 8xHD, to średnio na 1 kanał przypada 4Mb/s. 

4x4Mb=16Mb/s co daje już gorszą jakość niż gdy nadawał na mundial. Aby miał taką samą trzeba by usunąć 5 kanałów HD. 

 

Przy usunięciu dwóch HD otrzymujesz raptem 8Mb/s. Dla kanału 4K to za mało. 

 

Na mundial TVP ratowała się ścinając przepływność pozostawionym kanałom do ok 2.5Mb/s.

Od lutego nie będą mogli tego robić. Ma być 8xHD po ok 4Mb/s.  Zatem musieliby usunąć minimum 4xHD aby wstawić kanał 4K.

 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być żadnego 4K w naziemnej bo to strata częstotliwości. Ile można co miesiąc zmieniać stacje, przesuwać pomiędzy multipleksami. Niech się już zlitują... Sam mam "przyjemność" mieszkać tam gdzie mam odbiór MUX L4 i BCAST. Tam to dopiero panuje wolna amerykanka. Jakość parszywa i ciągłe zmiany stacji, wieczne awarie, częściowo brak EPG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz? 2 Mb/s dla 1 kanału 1080p.? Kodek HEVC nie jest cudotwórcą i choć po 50% pozwala ograniczyć wykorzystanie przepływności przy zachowaniu tej samej jakości względem kodeka MPEG-4 to jednak nie zrobi Ci cudów przy przepływności 2 Mb/s. Dobry HD 1080p to min. 3-3,5 Mb/s. To tyle w temacie. Widzę że macie gdzieś jakość kanałów w MUX-ach NTC i byście upychali ich ile się da z jakością sieciową. Na szczęście UKE poszło po rozum do głowy i zablokowało taki proceder w decyzji rezerwacyjnej czyli MAX 8 kanałów HD 1080p.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miejsce na multipleksie jest przygotowane dla TVP ABC ponieważ za 8 miesięcy ustąpi miejsca na multipleksie 1 a więc to 8 miejsce zajmie właśnie ten kanał. A Mux 3 będzie miał nie oficjalnie dwa dodatkowe miejsca na kanały HD z karty powinności ( możliwe że to będą TVP Seriale I TVP HD o ile dogadają się z operatorami płatnych platform). Więc wszystko na to wskazuje że TVP dała ciała z Mux 8 bo tam miała 3 sloty więc gdy tylko chciała to na tym Muxie dałaby Kanał 4K  a tak będzie musiał być dostępny albo przez Hbbtv TVP GO lub na platformach cyfrowych. Więc tak jak koledzy zauważyli TVP 4K potrzebował minimum 3 slotów na Muxie 6 aby tam zaistnieć. Więc gdyby się zdecydowali na 2 sloty HD to by jakość niebyłaby zadowalająca dla kanału 4K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukjan napisał(a):

Mi się wydaje, że powinno być 2mb/s na 1 kanał 1080p, to by wystarczyło.

 

Oj ostatnio w trakcie Mundialu przez to, że kanał 4K wykorzystywał około 20 Mb/s miejsca, to inne kanały w tym Multipleksie nadawały z przepływnością na poziomie około 2,5 Mb/s. To jak wtedy wyglądał obraz to był dramat. Przy logotypach kanałów Telewizji Polskiej, było widać małe, rozjeżdżające się kwadraty. Programy dokumentalne, przyrodnicze wyglądały tragicznie. Przy przepływności kanału na poziomie około 4 / 3,5 Mb/s z kodekiem HEVC jakość obrazu jest bardzo dobra. Skoro jakość obrazu była słaba przy bitrate 2,5 Mb/s, to wolałbym nie widzieć przepływności 2,0 Mb/s w ogólnopolskim multipleksie. Z takim bitratem mogą nadawać w MUXach lokalnych, testowych, a nie ogólnopolskich!

 

49 minut temu, pablo21 napisał(a):

Widzę że macie gdzieś jakość kanałów w MUX-ach NTC i byście upychali ich ile się da z jakością sieciową. 

 

Niestety tak jest. Kiedy startował kanał TVP 4K, to znaleźli się tacy co mówili, że jest to kanał beż sensu i mówili, że ten kanał powinien nadawać w MUX 8 w jakości SD. Kanał 4K nadawany w SD. 😂

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

Przecież kanał 4K potrzebuje ok 20Mb/s. Tak nadawał teraz na mundial. 

Jeśli w MUX6 ma być 8xHD, to średnio na 1 kanał przypada 4Mb/s.

No właśnie i te 18-20Mb/s przełożyło się na 3/8 licząc 8 slotów. My wiemy jak wyglądało te pozostałe 5 kanałów.

Jak wiesz niektórych może zadowoliłoby 10 Mb/s przy 4K ;)

 

Taka jakość jak obecnie (z tym zwolnionym ok 8Mb/s) jest dla mnie dobra, ale to co było w trakcie Mistrzostw było już bardzo przeciętne a momentami słabe.

 

Ja naprawdę też jestem przeciwnikiem klonowania nie wiadomo ile kanałów TV. To co jest teraz jeśli chodzi o treści np. przyrodniczo-dokumentalne nie mam kiedy obejrzeć. Mogę sobie to nawet ponagrywać ale i tak nie mam kiedy :D

 

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od 1 lutego wraz z rozpoczęciem normalnej i stałej emisji MUX6, nadajniki dotychczasowe z których można odbierać ten na razie eksperymentalny multipleks - ich moc zostanie wzmocniona, w jakiejś mierze jak pokrycie sygnału podstawowego MUXa TVP numero 3 czy siła pozostanie taka jak teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SUPER MEDIALNY napisał(a):

To miejsce na multipleksie jest przygotowane dla TVP ABC ponieważ za 8 miesięcy ustąpi miejsca na multipleksie 1 a więc to 8 miejsce zajmie właśnie ten kanał. A Mux 3 będzie miał nie oficjalnie dwa dodatkowe miejsca na kanały HD z karty powinności ( możliwe że to będą TVP Seriale I TVP HD o ile dogadają się z operatorami płatnych platform). Więc wszystko na to wskazuje że TVP dała ciała z Mux 8 bo tam miała 3 sloty więc gdy tylko chciała to na tym Muxie dałaby Kanał 4K  a tak będzie musiał być dostępny albo przez Hbbtv TVP GO lub na platformach cyfrowych. Więc tak jak koledzy zauważyli TVP 4K potrzebował minimum 3 slotów na Muxie 6 aby tam zaistnieć. Więc gdyby się zdecydowali na 2 sloty HD to by jakość niebyłaby zadowalająca dla kanału 4K. 

Ileż można to powtarzać. TVP nie dała ciała z MUX8 DVB-T tylko zeszła z tego MUX-a bo musiała. Takie były naciski UKE i KRRiTV! Mieli zejść z MUX1 i MUX8 i w zamian dostali cały dodatkowy MUX6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie widziałbym takie naciski na Polsat (na zasadzie że dajemy wam cały MUX4 ale w zamian opuszczacie MUX1, MUX2 i MUX8) oraz TVN ze względu na ich obecność w MUX1 i MUX8. Wtedy już można by rozwiązać kwestie stacji z multipleksu ósmego robiąc przesunięcia:

1. W przypadku kanałów Polsatu: 

— Polsat, Super Polsat, TV4 i TV6 - z MUX2 na MUX4

— Nowa TV z MUX8 na MUX4

— Eska TV, Polo TV i Fokus TV - z MUX1 na MUX4

2. W przypadku kanałów TVNu: 

— TTV - z MUX1 na MUX2

— Metro - z MUX8 na MUX2

3. W przypadku reszty kanałów z ósmego multipleksu: 

— WP i Zoom TV - z MUX8 na MUX1

Tym samym KRRiT zostałoby tylko zorganizować konkursy na 3 miejsca w MUX1, dwa miejsca w MUX2 (albo dać je Pulsowi) oraz na cały MUX5. MUX8 zostałby zaś zorany na rzecz DAB+. 

 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2023 o 00:19, pietrek1 napisał(a):

TVP bardzo łatwo może mieć ofertę nie do przebicia, mają teraz takie dotacje jakich świat nie widział.

No tu akurat się mylisz - w Europie jest wiele państw, które wydają więcej na media publiczne niż w Polsce uid_79c5a6da5cb5ce7f7a7349fb358c58811581

A ja tylko piszę o Europie - a gdzie reszta świata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...