Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie szkoda marnować kanały na płatny MUX - zajmowany będzie kanał w eterze z którego korzystać będą nieliczni. Nawet jeśli oferta byłaby połączona z obecnym MUX Polsatu (w co wątpię) i tak będzie ona niewielkim procentem tego co można mieć z kablówki/satelity czy za pośrednictwem innego operatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX-4 nie jest typowym płatnym mux'em. Specjalnie nie był reklamowany, dlatego nie należy sugerować się osiągami "TV Mobilnej". Pełnowymiarowy płatna oferta, sprzedawana na kartę za doładowania, mogłaby cieszyć się zainteresowaniem podobnym do Telewizji Na Kartę. Oczywiście koniecznie z kanałami w wysokiej rozdzielczości. Na dwóch muxach z HEVC, jak najbardziej miałoby to sens. Nie wszyscy potrzebują ponad 100 kanałów z kablówki.

 

Kompletnie poronionym pomysłem byłby natomiast, kolejny multipleks DVB-T w SD. Po pierwsze, zanim KRRiT pokaże plany, minie z 7 miesięcy. Kolejne 3,5 roku zajmie realny start. Opłacalność inwestycji pewnie zostanie zaplanowana na min. 15 lat. I przez prawie 20 lat zkazani bylibyśmy na przestarzałą technologię. Po drugie, kolejni nadawcy i bezpłatność, spowodują kolejne rozwodnienie zawartości programowej NTC. Nasz rynek nie utrzyma tylu kanałów dochodami z reklam.

 

Duble HD obecnych kanałów z innych multipleksów, też nie mają większego sensu. Za parę lat i tak skończy się ich żywotność. Będzie można wszystko płynnie przełączyć na nowszy system. I też będzie wysoka rozdzielczość.

 

DVB-T2 i HD, to absolutne minimum. Ufam ostatnim słowom nowego przewodniczącego. Oby się tej koncepcji trzymał. Może wyjdą jakieś sensowniejsze plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie MUX-4 nie był specjalnie reklamowany bo nie ma się czym chwalić, lepiej niech ludzie biorą tradycyjne zestawy CP ;) Nie sądzę, żeby CP dostał monopol na płatną cyfrową telewizję naziemną. Z drugiej strony drugi gracz też nie ma szans bo nawet jakby wcisnął 10 programów "pseudo" HD w jeden MUX DVB-T2 z HEVC to oferta będzie raczej za mała żeby nią zainteresować ludzi. Poza tym ile musiałby wynosić abonament żeby to miało sens (żeby zwróciły się nakłady na koncesję, opłata za nadajniki, koszty STB) no i najważniejsze czy byłyby tam typowe programy premium czy raczej jakieś drugorzędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że fajny byłby kolejny MUX z bezpłatnymi kanałami. Tylko pytanie, kto by tam nadawał? MUX 8 w miarę fajnie wyszedł, ale wprowadzenie MUX 5 zaostrzyło by walkę o widzów, a słabsze kanały mogłyby zacząć odpadać, chyba że więcej osób przerzuci się na DVB-T, to wtedy rynek reklamowy będzie większy tam. MUX 5 to dopiero perspektywa kilku lat, co pokazało już wprowadzanie MUX8, który myślałem że będzie wprowadzony o wiele szybciej. Myślę że dobrym pomysłem, byłby MUX mieszany kilka bezpłatnych i reszta kodowanych, oczywiście już w standardzie DVB-T2. Co do HEVC bym się zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie uruchomienie MUX 5 można by pewnie zrobić prawie z dnia na dzień, biurokracji przeskoczyć się nie da... Zobaczcie jak to jest z MUXami lokalnymi czy testowymi, te multipleksy rządzą się zupełnie innymi prawami. Operatorzy takiego MUXu praktycznie z dnia na dzień zmieniają zawartość, jedne programy się pojawiają, inne znikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpędzałbym się z tym DVB-T 2. Tylko jeden multipleks w tym standardzie to byłaby sztuka dla sztuki.

Jeśli kodowany zaś to nie tak jak ta cała pseudo TV Mobilna (twór ciekawy ale nawet nie wiadomo do czego to zakwalifikować), że koniecznie potrzebny jest dodatkowy tuner czy inne śmieszne pudełko, które trzeba zakupić u danego operatora.

Kolejny mux darmowy to już w ogóle lipna sprawa. Na zupełnie nowe kanały to już chyba nie ten czas i miejsce, chyba że na jakieś już nadające na rynku a w NTC nieobecne (tylko kto by na to poszedł?).

Zaś same HD to już w ogóle nie wiadomo co tam miałoby wystartować. Ci co w MUX 2 nie, jacyś nowi nie, to kto? Nadawcy lokalni? Za dużo spekulacji.

Czekajmy lepiej aż TVP wreszcie zdecyduje co umieści w MUX 8. To mimo wszystko bliższa perspektywa niż jeszcze będący gdzieś w marzeniach MUX 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

KRRiT w najnowszych konsultacjach porusza temat rozwoju NTC, w szczególności MUX-5:

MUX 5 – pierwszy MUX wyłącznie w HD
Aby zachęcić odbiorców do odpowiedniego wyposażenia gospodarstw domowych, KRRiT zamierza wykorzystać MUX 5 do promocji nowego standardu DVB-T2 (HEVC) umieszczając w nim programy w HD. Mogłyby tam znaleźć się najbardziej popularne programy spośród już obecnych w NTC lub programy nowe.

I wszystko fajnie, DVB-T2 i HEVC. Ale chwilę wcześniej napisali:

KRRiT nie planuje znacznego rozszerzenia NTC o nowe programy, [...]

To w końcu będą w planach nowe programy, czy nie? Widać profesjonalizm nowego składu, skoro sami sobie zaprzeczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź nie zaczynaj. Nikt wtedy nawet nie słyszał o odbiornikach T2, gdy były poprzednie konsultacje. Większość chciała nawet kodeka MPEG2, żeby było taniej. Gdyby nawet zdecydowano się później na zmianę, to cały proces cyfryzacji musiałby się zacząć na nowo. Co oznaczałoby kolejne opóźnienia. I bylibyśmy jednym z ostatnich krajów przechodzących proces cyfryzacji naziemnej TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sytuacja może się powtórzyć. Konsultacje są teraz, a za 5-6 gdy faktycznie dojdzie do zmian, może pojawić się wydajniejszy standard. Nie ma sensu gdybanie co by było, gdyby... Teraz ważniejsze zastanowienie się, nad tym co ma być. Każdy może przesyłać swoją opinię do KRRiT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezsensowne pytanie, ponieważ nie określono jeszcze minimalnych wymagań dla urządzeń w tym standardzie, przeznaczonych do sprzedaży w naszym kraju. Konsultacje przytoczone w linku, mają m.in. to ustalić. Na tę chwilę możemy zakładać, że żaden obecny sprzęt się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek79 Warto sprawdzić czy montowane podzespoły pozwalają na odbiór w standardzie DVB-T2. Niestety producenci często o tym nie informują sprzedając produkt jako odbiornik DVB-T. Być może jest w tym jakaś metoda, sprzedać telewizor DVB-T2 jako DVB-T i wydać aktualizację oprogramowania kiedy zostaną oficjalnie ogłoszone wymagania dla DVB-T2 w Polsce.

 

Zdarzało się w przeszłości, że widzowie mieszkający nieopodal granicy z ukrainą, lub odbierający ukraińskie multipleksy podczas tropo raportowali odbiór multipleksów DVB-T2 na telewizorach sprzedawanych jako "DVB-T MPEG4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

I to w czeskim DVB-T2 w SD w głównych multipleksach nadaje też... Nova - czyli odpowiednik naszego Polsatu! Być może nadawcom komercyjnym nie opłaca się dawać głównych kanałów komercyjnych (jak Polsat, TVN, TV 4 itd) w HD do ogólnopolskiego DVB-T? Wracając do tematu - oferta testowa multipleksu mogąca spowodować reakcję "co?" - z irytacji. Sam jestem w szoku, że dano takie kanały (dwa kanały - dubel z MUX 8). TVP się nie postarało, jestem lekko zażenowany ofertą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym MUX jest dużo miejsca jeszcze na kolejne kanały. Miał ruszyć w czercu wraz ze startem imprez sportowych i zapowiadano tam kanał 4k. Przypuszczam że wolne miejsce czeka na ten kanał, który pojawi się zapewne w połowie przyszłego roku, gdy przesunięte imprezy sportowe się rozpoczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoim nowym multipleksem możnaby było uruchomić brakujące kanały w naziemnej czy duble istniejących w HD, ale TVP jest jak zwykle nielogiczne w swoich działaniach i wolą uruchomić duble Kultury i Rozrywki przy których nikt nie zauważy poprawy jakości. Może jeszcze szybko to zmienią, tak jak ze zdublowaną rozrywką zamienioną na TVP HD, oby









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...