Skocz do zawartości
Poland

Stan polskiego DVB-T po zabraniu pasma 700 MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro ciągle wisi groźba zabrania pasma 700 MHz na potrzeby internetu to warto zastanowić się jakby wyglądało po nim polskie DVB-T. Ciekawą odpowiedź w tej kwestii zaproponowała KRRiT prezentując niniejszy plan: http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_public/Portals/0/konferencje/2014_pme/mozliwosci-przyszlego-wykorzystania-pasma-radiodyfuzyjnego-dla-potrzeb-naziemnych-emisji-cyfrowych-dariusz-wiecek-instytut-lacznosci-panstwowy-instytut-badawczy.pptx

Szczerze mówiąc dobrze kombinują ale w moim odczuciu plan można jeszcze bardziej zmodyfikować łącząc sieci MUX1 i MUX2 w wojewódzkie dzięki czemu zwolniłoby się miejsce na MUX5. A jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze, po co kolejny multipleks na który trzeba będzie czekać kilka lat, a jego zasięg i tak nie będzie porównywalny z MUX 1 - MUX 3.

 

Po drugie po co w naziemnej tyle kanałów na cały kraj, wystarczy uruchamiać lokalne multipleksy, które będą lepszym wyjściem niż krajowy MUX 5.

 

A tak od siebie dodam, jeszcze parę lat temu była możliwość odbioru od 2 do maksymalnie 8 kanałów. Teraz w niektórych miejscach jest nawet 30 stacji ( nie liczę zagranicznych) i jeszcze wam mało.

  • Popieram 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze slajdu 11 wynika, że MUX-5 nie koliduje z 700Mhz bardziej niż inne Muxy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Emitel uruchomił nadawanie.

Jak widać Mux 1 i  2 nadają już w paśmie 700 Mhz, a w obszarze przygranicznym brak kanałów rezerwowych (slajd 12). Do czasu wygaśnięcia obecnych rezerwacji, zgodnie z WRC-15, radiodyfuzja jest chroniona, więc i tak żadnego LTE tam na razie nie będzie.

 

Trzeba rozpocząć procedurę tworzenia MUX-5, bo inaczej byłoby to kompletne marnotrawstwo, bo kanały leżałyby wolne.

I jednocześnie zacząć rozmawiać z państwami ościennymi, żeby po 2022 sytuacja wyglądała jak na slajdzie 16.

Edytowane przez Maker3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba szykuje się koniec multipleksów lokalnych:

UKE planuje przeznaczyć pasmo 700 MHz na internet szerokopasmowy

 

Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wdrożyć drugą dywidendę, czyli przeznaczyć pasmo 700 Mhz obecnie wykorzystywane przez telewizję cyfrową, na internet szerokopasmowy – dowiedział się serwis www.naziemna.info. Oznacza to, że w chwili obecnej UKE nie widzi możliwości tworzenia nowych multipleksów lokalnych.

 

W związku z planami wdrożenia drugiej dywidendy, czyli przeznaczenia pasma 700MHz obecnie wykorzystywanego przez telewizję cyfrową, na internet szerokopasmowy, Prezes UKE w chwili obecnej nie widzi możliwości tworzenia nowych multipleksów lokalnych – czytamy w odpowiedzi UKE na pytanie o nowe lokalne multipleksy, które serwisowi www.naziemna.info przekazał Zdzisław Wójcik z UKE.

 

Nie powstaną też piąty (MUX-L5), szósty (MUX-L6) i ósmy (MUX-L8) multipleks lokalny Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Postępowania wobec wniosków o rezerwację częstotliwości złożonych przez Michał Winnicki Entertainment dla obszarów wykorzystywania częstotliwości Gorzów Wielkopolski 2 i Zielona Góra 1 oraz spółki TVL dla obszaru Jelenia Góra 1 (multipleksów lokalnych utworzonych, aby zapewnić możliwość przejścia z emisji analogowej na cyfrową Telewizji Odra) zakończyły się wydaniem decyzji odmownych.

http://www.naziemna.info/uke-planuje-przeznaczyc-pasmo-700-mhz-na-internet-szerokopasmowy/ Edytowane przez Mr.Chiquita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nurtuje jedno? Dlaczego zaraz nie wystartowali w DVB-T2? Było by lużniej w MUXach, ale to by było za fajnie, LTE trochę zamiesza w miastach bo anteny te siatkowe pociągną wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy u nas procedowano ustawę o cyfryzacji tv, DVB-T2 praktycznie nie istniał. W tamtym czasie, zastanawiano się nad wyborem pomiędzy kodekami MPEG-2 a MPEG-4. Dużo osób chciało ten starszy ze względu na niskie ceny odbiorników. Dopiero gdy uruchomiono pierwsze nadajniki NTC, była znana specyfikacja DVB-T2 i pierwsze dekodery trafiły do sprzedaży. Nie było sensu zaczynać wszystkich procedur od nowa. I tak mieliśmy spore opóźnienie. Restart mógł spowodować, że do dziś mielibyśmy analogowe nadajniki naziemne.

  • Popieram 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie chodzi o dużą kasę, jakiej nie dostanie się nawet z koncesji dla kanałów DVB-T. Internet daje jej więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia tylko jedno a mianowicie jak w DVB-T2 może być utrzymanych sześć multipleksów skoro w DVB-T byłoby ich nie więcej niż pięć. Byłbym wdzięczny za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może doliczają że po 2020 zostanie uruchomiony MUX5, więc wtedy będzie jak wspomniałeś 6 mutipleksów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wtedy byłoby pięć krajowych pokryć lub nawet cztery bo MUX4 na bank nie będzie dalej chciało poszerzać się do zasięgu krajowego. Szóstym multipleksem jest MUX6 który to patrząc na mapki od KRRiT zdecydowanie da się uruchomić mimo zabrania pasma 700 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MUX 4 choć ma małe pokrycie, cały czas traktowany jest i będzie jako multipleks ogólnopolski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu to określenie jest raczej na wyrost bo obecnie "czwórka" jest raczej ponadregionalna (jak TVN w analogu) niż ogólnopolska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też nikt tego jeszcze nie wkleił:

Rada UE: pasmo 700 MHz dla mobilnego Internetu

 

26 maja 2016 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła ogólne podejście w sprawie projektu decyzji, mającej na celu rozwój usług szerokopasmowych. Według Rady, pasmo 700 MHz (tzw. druga dywidenda cyfrowa, częstotliwości z zakresu 694-790 MHz) powinno być w Europie udostępniane na potrzeby bezprzewodowej łączności szerokopasmowej najpóźniej w 2020 roku. Tradycyjne telewizyjne usługi nadawcze w paśmie poniżej 700 MHz byłyby chronione do co najmniej 2030 roku.

 

Wraz z otwarciem pasma 700 MHz na potrzeby mobilnego Internetu podjęty został ważny krok w kierunku udostępniania Internetu dla wszystkich w Unii Europejskiej. Szybki Internet jest ważny nie tylko dla rozwoju gospodarczego w UE, ale także dla codziennego życia obywateli. Wraz z innymi środkami pasmo 700 MHz zapewni szybki dostęp do Internetu w UE jeszcze przed 2020 rokiem - powiedział Henk Kamp, minister holenderski gospodarki.

Polska musiałaby do połowy 2018 roku przyjąć harmonogram uwolnienia pasma 700 MHz

Zgodnie ze stanowiskiem Rady, państwa członkowie UE musiałyby przypisać pasmo 700 MHz do usług szerokopasmowych, w ramach zharmonizowanych warunków technicznych, do 30 czerwca 2020 roku. Jeśli nie byłyby w stanie tego zrobić, musiałyby podjąć decyzję o opóźnieniu dostępności pasma o okres do dwóch lat. Przyczyny opóźnienia musiałyby mieć odpowiednie uzasadnienie, na przykład kwestie zakłóceń trudnych do uniknięcia lub kwestie koordynacji transgranicznej. Rada Unii Europejskiej chce, by państwa członkowskie do 30 czerwca 2018 roku przyjęły krajowe harmonogramy, określające, w jaki sposób wdrażałyby tę decyzję. Te plany działań miałyby być jawne.

Pasmo poniżej 700 MHz chronione na potrzeby telewizji cyfrowej do co najmniej 2030 roku

Stanowisko Rady przewiduje, że państwa członkowskie musiałyby zapewnić dostępność pasma poniżej 700 MHz (470-694 MHz) dla telewizji cyfrowej i mikrofonów bezprzewodowych przynajmniej do 2030 roku, w oparciu o potrzeby krajowe. Dałoby to sektorowi audiowizualnemu długoterminową przewidywalność regulacyjną w odniesieniu do dostępności wystarczających zasobów widma, dzięki czemu mógłby nadal dostarczać i rozwijać usługi, i zabezpieczyć niezbędne inwestycje. Państwa członkowskie mogłyby korzystać z pasma poniżej 700 MHz także na inne cele, w tym na mobilne usługi internetowe, ale pod pewnymi warunkami.

Pasmo 470-790 MHz jest obecnie powszechnie stosowane na potrzeby cyfrowego nadawania programów telewizyjnych i na potrzeby mikrofonów bezprzewodowych, na przykład w teatrach, na koncertach i imprezach sportowych.

700 MHz miałoby pozwolić na wdrożenie usług 5G

Rada podkreśliła, że pasmo 700 MHz ze względu na swój zasięg i charakterystykę, idealnie nadaje się na potrzeby mobilnych usług internetowych. Według Rady, skoordynowane wykorzystanie częstotliwości powinno promować popyt na 4G i przyczynić się do zapewnienia wysokiej jakości usług szerokopasmowych dla wszystkich Europejczyków. Ponadto uważa, że powinno ułatwić wdrożenie 5G tak szybko, jak tylko pasmo 700 MHz będzie dostępne. Pozwoliłoby to na efektywne wykorzystanie innowacyjnych usług, takich jak podłączone do Internetu samochody, inteligentne miasta i zdalna opieka zdrowotna, uważa Rada.

Wymagane jednolite stanowisko Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej

Przedstawione powyżej założenia określają stanowisko Rady w negocjacjach z Parlamentem Europejskim. Parlament nie zajął jeszcze pozycji w tej sprawie, ale obie instytucje muszą być w tej sprawie zgodne, zanim na szczeblu unijnym wprowadzone zostaną odpowiednie przepisy.

źródło: satkurier.pl

To oznacza tylko jedno: Skoro częstotliwości NTC kurczą się, trzeba będzie szybciej pomyśleć na zmianą systemu na DVB-T2. Czyżby, TVP poznała już jakiś skrawek planów na przyszłość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw ja to wyjdzie wszystko w praktyce gdy rzeczywiście taki plan trzeba będzie ustalać i wprowadzać w życie.

Przy analogu było nadawanie podwójne (analog i nadawanie cyfrowe) teraz zapewnie już takiego czegoś z DVB-T1 i DVB-T2 nie będzie co oznaczać będzie zamieszanie w NTC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2030r. zaleca się ochronę częstotliwości pasma 700 Mhz dla TV (zgodnie z EBU), więc do tego czasu DVB-T2 będzie standardem. Wtedy telewizja może juz zupełnie inaczej wyglądać i korzystać z zupełnie innych środków emisji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... zapewnie już takiego czegoś z DVB-T1 i DVB-T2 nie będzie co oznaczać będzie zamieszanie w NTC.

Nie ma czegoś takiego jak DVB-T1 , jest po prostu DVB-T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale pod pojęciem DVB-T1 miałem na myśli pierwszą generacje cyfrowej telewizji naziemnej.

Poza tym rotalplus może się okazać że ten gwarantowany dla DVB-T czas zajmowania pasma 700 MHz zakładany przez EBU do 2030 roku wcale nie będzie taki pewny i zgodnie z tym co chce Rada Europejska może zostać on skrócony do 2020 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego czasu poprawi się wydajność kodeków na tyle, że wszyscy nadawcy się zmieszczą na mniejszej liczbie multipleksów. I to, przy poprawie jakości kanałów na HD. Także, nie masz co się martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jeszcze wziąć czynnik pt. Polska. A tu nieraz mentalność dziwna, bałaganiarstwo, brak przestrzegania, prawa, zwyczajów, norm. Więc zamieszanie może być duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 2030r. zaleca się ochronę częstotliwości pasma 700 Mhz dla TV (zgodnie z EBU)

 

Do 2030 roku będzie chronione pasmo poniżej 700 MHz, pasmo 694-790 MHz będzie dla DVB-T do 2022 roku.

Tak przeczytałem w artykule na stronie satkurier.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie z odkrajaniem kolejnych kawałków "tortu" z pasma UHF pod LTE to nie tylko telewizja naziemna będzie miała problem ale i sieci tv kablowej. Nie licząc tv analogowej, która jest na wymarciu kablówki potrzebują dziś do 24 kanałów na internet i 30-40 na telewizję cyfrową więc jak tak dalej pójdzie nie będzie gdzie tego upchać nie używając kanałów kolizyjnych z LTE.

Edytowane przez adrian1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już są problemy, u klientów którzy mają nieszczelne kable koncentryczne w mieszkaniach a mieszkają w sasięgu LTE, muxy tv kablowej np na 802 MHz są nie do odbioru.

Edytowane przez kfm877

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś mieszka blisko stacji bazowej LTE to na ogół w kablówce jest problem z odbiorem kanałów K61-K64 (downlink) jak ktoś ma sąsiada używającego LTE w pasmie 800 MHz to mogą dochodzić jeszcze problemy na K66-K69 (uplink) i to na potrójnie ekranowanym kablu bo zakłócenia wnikają często bezpośrednio w elektronikę telewizora/STB. W DVB-T natomiast za jakiś czas znów trzeba będzie powymieniać filtry 800 MHz na 700 MHz a w eterze będzie bardzo ciasno, do tego przejście na DVB-T2 HEVC to koszty przede wszystkim po stronie odbiorczej - wymiana STB/TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie z odkrajaniem kolejnych kawałków "tortu" z pasma UHF pod LTE to nie tylko telewizja naziemna będzie miała problem ale i sieci tv kablowej. Nie licząc tv analogowej, która jest na wymarciu kablówki potrzebują dziś do 24 kanałów na internet i 30-40 na telewizję cyfrową więc jak tak dalej pójdzie nie będzie gdzie tego upchać nie używając kanałów kolizyjnych z LTE.

 

I tak będzie, w 2022 roku kanały 49 - 60 będą na LTE, a w 2030 roku cały UHF będzie na LTE i do DVB-T zostanie tylko VHF (kanały 5 - 12).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×