Jump to content

Recommended Posts

Godzinę temu, Tim napisał:

To ciekawe, bo mój odbiornik pokazuje na Kino Polska Muzyka bitrate audio 224 Mbps, a nie 192 kbps. Nagrać mam próbkę, abyś uwierzył? :-P

224 Mbps nagrać to może być trudno. Ale już pomijając literowke to bardziej ufam Digitalbitrate niż Twojemu Technisatowi :).

Cytat

Po to, że gdyby wrzucali kanały HD z satelity 1:1, istniałoby ryzyko wysypania się MUX-a kablowego. Na MUX-ach umieszczone są przecież kanały z różnych transponderów satelitarnych. Przewidzisz, w którym momencie te nadawane w VBR osiągną swoje peaki?

No ale co tu miałoby się wysypać, skoro sam napisałeś, że TNT HD ma CBR 3 Mbps, a UPC nadaje go ze średnią dwa razy wyższą? Vectra całymi latami nadawała większość oferty biorąc kanały z satelity 1:1 bez rekompresji. To nie jest żadna specjalna filozofia w kablu. Kanałów na satelicie, które mają peak większy niż 10 Mbps jest może kilkanaście.

Cytat

A jak widzisz UPC nie wrzuca na MUX-y góra po 3 kanały HD (po to, aby zachować margines bezpieczeństwa), tylko po 5-6. Nie stać ich na marnotrawienie pasma.

Aha, to dlatego pewnie większość muxów (chociażby TSID 10, 16, 19, 22, 24, 29 itd) ma po 10-20 Mbps wolnego pasma, do tego dochodzą np. testy TV Puls z CBR 15 Mbps... :). A gdyby chcieli nadawać zgodnie ze standardami CP to by im się połowa częstotliwości zwolniła.

Cytat

I skąd w ogóle takie błędne założenie, że kanały brane z satelity mają mieć podobny bitrate w kablu?

To nie jest błędne założenie, tylko fakt. Sygnału nie rekompresuje się bez wyraźnej potrzeby kolejny raz, bo po pierwsze pogarsza to jakość, po drugie wprowadza dodatkowe opóźnienia. No i właśnie nie spotkałem się z tym, żeby jakiś kanał w UPC miał 2-3 sekundy opóźnienia względem satelity, a tyle by było, gdyby to w ten sposób się działo... Jeśli nie starczy Ci przykład Filmbox Action i Family to popatrz chociażby na kanały MTV Rocks, Club, Dance, które są nadal w UPC w MPEG2 i mają identyczne bitrate jak paczka MTV Networks z Thora. NIkt tutaj nic nie rekompresuje.

Cytat

Bitrate po rekompresji ma się nijak do tego, jaki był przed rekompresją. Jest dokładnie tyle, ile ustali enkoder operatora. A że technicy UPC poszli na łatwiznę i poustawiali górne marginesy dla wszystkich kanałów HD na podobnym poziomie (15 Mbps), to i dochodzi do takich absurdów (że z 3 Mbps robi się magiczne 13 Mbps :lol2:). I źródło sygnału nie ma tu kompletnie nic do rzeczy.

I bardzo dobrze, że ustawili takie marginesy (bo czasami się taki bitrate przyda), ale co to ma do rzeczy? Liczy się średnia. Średnia dla większości kanałów sportowych w UPC (Eleven, C+ Sport, TVP Sport, Polsat Sport, Sportklub etc) to 10-12 Mbps, a już dla serialowych typu Fox, Comedy, AXN itp. to np. 6-7 Mbps, kanały z bajkami (TeleToon, Top Kids, Boomerang, Cartoon itd), gdzie jest mało szczegołów i wymagania co do bitrate nie są wysokie mają z kolei już średnio tylko 5 Mbps. Czyli dokładnie tak jak powinno być.

I wyraźnie widać, że jeśli "źródło" lepiej nie może to bitrate jest niski (przykładowo Filmbox Family, Action, 4funy czy TV Republika które mają 2 Mbps lub mniej mimo, że większość kanałów SD ma średnio 2x więcej). Po co więc mieliby sztucznie "pompować" jakieś inne kanały?

Cytat

A, to że TNT HD jest brany z satelity, to możesz wierzyć lub nie. Ja mam to sprawdzone. :-P

To, że parę razy coś nagrałeś to jednak trochę inna sytuacja od próbkowania każdego kanału po kilka razy dziennie.

Edited by bugmenot
  • Confused 2

Oto dowód ile rzeczywiście wynosi bitrate audio na kanale Kino Polska Muzyka:

kino-polska-muzyka.png

I jeszcze próbka nagrania, abyś nie zarzucił mi jakiejś manipulacji. Możesz sobie samodzielnie przeanalizować nagranie w dowolnym innym programie.

https://we.tl/t-6BBH6RnXi4

18 godzin temu, bugmenot napisał:

bardziej ufam Digitalbitrate niż Twojemu Technisatowi :).

Takich błędów jest znacznie więcej - niektóre ścieżki audio przy przekazach są chyba z kapelusza wzięte. W innych (np. TVP Info, Polonia 1) podany jest bitrate audio VBR, co jest totalną bzdurą.

Ufaj i wierz sobie w co chcesz. :smile: A taki "dump" to ja sobie także mogę zrobić, bo również posiadam komputerowy tuner DVB-C. :-P

No ale co tu miałoby się wysypać, skoro sam napisałeś, że TNT HD ma CBR 3 Mbps

Ale jak dobrze wiesz nie zawsze ten kanał nadawany był na satelicie w CBR z tak niską jakością. Na MUX-ie kablowym masz wrzuconych jeszcze więcej kanałów HD, a nikt z z UPC nie będzie pilnował, czy za dzień operator sat np. nie podniesie ich bitrate video.

Vectra całymi latami nadawała większość oferty biorąc kanały z satelity 1:1 bez rekompresji.

Zapewne kanały SD.

To nie jest żadna specjalna filozofia w kablu.

Zatrudnij się zatem w headendzie UPC i dokonaj zmiany konfiguracji enkoderów, skoro to takie proste i oczywiste. :-P

Aha, to dlatego pewnie większość muxów (chociażby TSID 10, 16, 19, 22, 24, 29 itd) ma po 10-20 Mbps wolnego pasma

Większość? :lol2: TSID 10 obłożony był kanałami SD, a kanały HD na nim nadawane (MTV Polska HD i Polsat Comedy Central Extra) niejako same przeskoczyły z SD (jak zmiana dokonała się na satelicie). Na TSID 16 umieszczone są w chwili obecnej 4 kanały HD (wolne miejsce zostało po przeniesieniu z niego TVP Info), ale to się pewnie za jakiś czas zmieni. Podobnie na TSID 29 - wolne miejsce pozostało po przeniesieniu z niego TVN 7 HD. TSID 22 to MUX, na którym umieszczony jest raptem jeden kanał SD (4fun.tv) i jakieś promosy. TSID 24 to już w ogóle przykład z czapy wzięty (niecałe 5 Mbps w null packets), a kanały na nim umieszczone pochodzą z dystrybucji światłowodowej, nie satelitarnej.

do tego dochodzą np. testy TV Puls z CBR 15 Mbps... :)

2 kanały na MUX-ie (TSID 38), to sobie mogą nadawać nawet z 20 Mbps CBR. Pojemność MUX-a kablowego przy modulacji 256 QAM ma nieco ponad 50 Mbps.

No i właśnie nie spotkałem się z tym, żeby jakiś kanał w UPC miał 2-3 sekundy opóźnienia względem satelity, a tyle by było, gdyby to w ten sposób się działo...

Trzeba było porównać choćby Disney Channel HD jak był nadawany równolegle na TSID 21 (MUX, na którym kanały nadawane są bez rekompresji) i na TSID 31 (MUX, na którym kanały nadawane są po rekompresji). Zwróciłbyś uwagę, że przekaz na TSID 31 ma właśnie te kilkusekundowe opóźnienie wynikające z rekompresji. :-P

Jeśli nie starczy Ci przykład Filmbox Action i Family to popatrz chociażby na kanały MTV Rocks, Club, Dance, które są nadal w UPC w MPEG2 i mają identyczne bitrate jak paczka MTV Networks z Thora. NIkt tutaj nic nie rekompresuje.

Ja Ci mogę podać jeszcze więcej przykładów kanałów SD nadawanych 1:1. Tylko po co, skoro mowa o kanałach HD i ich rekompresji?

I bardzo dobrze, że ustawili takie marginesy (bo czasami się taki bitrate przyda)

Dobrze, że ustawili 15 Mbps dla kanału, który osiąga max. 3 Mbps (TNT HD czy BBC Brit)? :shock: To jest lenistwo i marnotrawstwo pasma.

Kiedyś rzeczywiście ustawiali realne widełki (patrząc ile dany kanał realnie wykorzystuje pasma w dosyle źródłowym), teraz poszli na łatwiznę.

I wyraźnie widać, że jeśli "źródło" lepiej nie może to bitrate jest niski (przykładowo Filmbox Family, Action, 4funy czy TV Republika które mają 2 Mbps lub mniej mimo, że większość kanałów SD ma średnio 2x więcej).

Nic nie widać i niczego nie dowiodłeś. Podane przykłady to kanały SD/MPEG-4, które jak wspomniałem wcześniej, UPC w większości przypadków nadaje bez rekompresji. :-P

Ja Ci podałem przykłady kanałów HD z sztucznie napompowanym bitrate.

To, że parę razy coś nagrałeś to jednak trochę inna sytuacja od próbkowania każdego kanału po kilka razy dziennie.

I tu się kolego mylisz. Przeprowadzałem analizy m.in. z @Mr. Orbitą. :-P

Edited by Tim
  • Confused 1
  • Upvote 1
4 godziny temu, Tim napisał:

Ja nie widzę w tym żadnego problemu. Oto dowód:

kino-polska-muzyka.png

I jeszcze próbka nagrania, abyś nie zarzucił mi jakiejś manipulacji. Możesz sobie także samodzielnie przeanalizować nagranie w dowolnym innym programie.

https://we.tl/t-6BBH6RnXi4

Tak jak napisałem, nie interesuje mnie Twoje nagranie nie wiadomo z kiedy i skąd ;).

Cytat

To nie jest żadna literówka.

Aha, czyli twierdzisz, że dzwięk ma 224 Mbps, spoko.

Cytat

To nie jest żadna literówka. A takich błędów jest znacznie więcej - niektóre podane ścieżki audio przy przekazach są z d*** wzięte. W innych (np. TVP Info HD, Polonia 1) podany jest bitrate audio VBR, co jest totalną bzdurą.

Nie jest bzdurą, tylko najwidoczniej o jakieś porze np. ścieżki dzwiekowej np. nie było ("konswerwacje" w TVP wystepują co kilka tygodni) i wtedy bitrate spadł, albo tak jak w przypadku Polonii 1 były przełączane źródła i stąd jest podany wynik średni - czego Ty nagrywając minutę przekazu nie jesteś w stanie zauważyć...

Cytat

Ale jak dobrze wiesz nie zawsze ten kanał nadawany był na satelicie w CBR z tak niską jakością. Na MUX-ie kablowym masz wrzuconych jeszcze więcej kanałów HD, a nikt z z UPC nie będzie pilnował, czy za dzień operator sat np. nie podniesie ich bitrate video.

Oczywiście, że by pilnował i tak latami się robiło.

Edited by Anita Kaźmierska
Usunięte zaczepki.
  • Confused 1
  • Sad 1
5 godzin temu, bugmenot napisał:

nie interesuje mnie Twoje nagranie nie wiadomo z kiedy i skąd ;).

Nagranie pochodzi z dzisiejszego poranka, a to, że źródłem jest UPC można poznać po PID-ach. :smile:

5 godzin temu, bugmenot napisał:

najwidoczniej o jakieś porze np. ścieżki dzwiekowej np. nie było ("konswerwacje" w TVP wystepują co kilka tygodni) i wtedy bitrate spadł, albo tak jak w przypadku Polonii 1 były przełączane źródła i stąd jest podany wynik maksymalny i minimalny...

Tak czy siak jest to wprowadzanie w błąd. Sam przecież pisałeś, że wykaz jest na bieżąco aktualizowany. Źródła Polonii 1 (HD-SD) były przełączane blisko 2 miesiące temu! Coś słabo z tą aktualizacją. :smile:

Edited by Tim
  • Thanks 1
  • Confused 1
Teraz, Tim napisał:

Tak czy siak jest to wprowadzanie w błąd. Sam przecież pisałeś, że wykaz jest na bieżąco aktualizowany. Źródła Polonii 1 (HD-SD) były przełączane blisko 2 miesiące temu! Coś słabo z tą aktualizacją. :smile:

Ostatnia aktualizacja darmowej wersji Digitalbitrate była dziś o 7:30 rano.

Wyniki na niej z kolei są magazynowane do 40 dni wstecz i to na ich podstawie wyliczana jest średnia. To chyba logiczne.

Teraz, Tim napisał:

Z dzisiejszego poranka. :razz: Jakoś nie dziwię się, że Cię nie interesuje nagranie, bo do Ciebie nie przemawiają żadne argumenty i dowody. Wszystko wiesz najlepiej, choć nie masz sprzętu i nic nie sprawdziłeś samodzielnie. Swoją "wiedzę" opierasz jedynie na jakichś anonimowych wykazach i to jest dla Ciebie wyrocznia.

Może jak kiedyś wpadnie tu @Mr. Orbita to uświadomi Cię jak bardzo się mylisz i mało wiesz. :smile:

Może się najpierw dowiedz, kto te dane do digitalbitrate.com udostępnił... ;).

Teraz, Tim napisał:

A kto tu wypisuje [beep]oły, to ocenią czytelnicy. Już 2 kolegów zwróciło Ci uwagę, abyś nie ekscytował się tak tymi cyferkami, bo sztucznie nadmuchany bitrate video z realną jakością i tak ma niewiele wspólnego. :-P

Napisałem "bitrate w tej sieci jest w większości przypadków wzorcowe", a nie o tym, że jakość jest wzorcowa. Z całym szacunkiem do kolegów do tego typu opinii podchodziłbym z rezerwą bo często chcą sobie udowodnić, że wykonali dobry krok zmieniając jedną usługę na drugą. Teraz mamy na forum powoli falę twierdzących, że moduły CI to jednak fajne nie są, tylko Ultrabox.

Ja na ten moment mogę przełączyć się między czterama źródłami sygnału (UPC, satelita, DVB-T i Evobox OTT). I nie mając porównania, siedząc 5 metrów od telewizora też mógłbym stwierdzić, że np. via CP OTT to jest świetny obraz na meczach - bo wszystko jest takie mięciutkie i miłe dla oka, superenkodery robiące magię na ustawionym na sztywno 4,7 Mbps. A fakty są takie, że jak przełączysz się na Polsat Sport z UPC to nagle jest efekt jakby włączyli 4K ;).

• Like 1
  • Confused 2

Pytałem o te kanały FTA, z uwagi na to, że po poprzednim mieszkańcu w mieszkaniu

został  kabel UPC z niekodowanym pakietem Start HD

Edited by tomekjot

@MAVERIC Biznes 24 HD został dołożony do MUX-a obejmującego kanały: Nat Geo People HD, Eska TV Extra HD, WP HD, BBC Lifestyle HD. Z jakiego miasta jesteś?

W dniu 28.07.2020 o 11:08, Tim napisał:

Na TSID 16 umieszczone są w chwili obecnej 4 kanały HD (wolne miejsce zostało po przeniesieniu z niego TVP Info), ale to się pewnie za jakiś czas zmieni.

Dokładnie tak, jak pisałem. :smile:

Potwierdzenie, że niedługo wchodzi 4K można znaleźć w polityce prywatności: https://www.upc.pl/dokumenty/polityka-prywatnosci/

"W celach rozliczeniowych przetwarzamy informacje o zamówionych przez Ciebie treściach VOD, a jeśli zdecydujesz się na aktywowanie funkcji „Polecane”, w celu dopasowania propozycji treści do Twoich potrzeb, także pozostałe Dane telewizyjne pozyskane w związku z korzystaniem przez Ciebie z dekoderów Horizon, UPC TV 4K BOX oraz aplikacji Horizon GO"

2 godziny temu, lukimann napisał:

Pojawiają się nieoficjalne informacje jakoby wkrótce  C+4K przestał już być na wyłączność w PC+. 

Czy on w ogóle kiedykolwiek był na wyłączność, czy po prostu do tej pory jest za drogi dla sieci kablowych?

Żeby korzystać z C+ 4K (za dodatkową opłatą) trzeba wcześniej posiadać wykupiony pakiet Canal+. Biorąc pod uwagę wysokie ceny pakietów C+ w kablu, to im się nie opłaca  utrzymywać kanał 4K dla garstki zainteresowanych. Inaczej z Eleven Sports 4K, który można "upchać" w pakietach (np. masz wykupiony Eleven to z automatu masz 4K) :)

Edited by muza_tv
3 minuty temu, muza_tv napisał:

Inaczej z Eleven Sports 4K, który można "upchać" w pakietach (np. masz wykupiony Eleven to z automatu masz 4K) :)

Tak jest w Vectrze. :D

UPC zaczyna świadczyć usługę dostępu do internetu na światłowodach Inei i Nexery POPC:

http://media.upc.pl/104989-upc-polska-z-najszybszym-internetem-w-polsce-i-uslugami-mobilnymi-w-nowych-lokalizacjach

Taryfy 300, 600, 1000 Mbps będą symetryczne.

To taka informacja dla wszystkich, którzy myślą, że UPC na DOCSISie daje tak marny upload ze sknerstwa.

Nie, po prostu nie da się inaczej, jeśli ma być stabilnie :)

A na światełku można.

14 godzin temu, mattem napisał:

Zapewne IPTV, inaczej tego po BSA nie zrobią :)

Chyba że z PC+ się dogadają i jak Orange wirtualny operator satelitarny.

16 godzin temu, bugmenot napisał:

Jest tutaj info: https://www.upc.pl/pakiety/juz-u-ciebie/

"A już wkrótce prawie 200 kanałów TV i rewolucyjny dekoder 4K."

:)

No cóż prawie 200 kanałów to już jest w UPC, na oficjalnym wykazie z dodatkowymi pakietami wychodzi 199 kanałów. Więc może oferta 4K będzie głównie w usłudze VOD.

Pisałem, dostaniecie coś z tych kanałów :

• Eleven Sports 1 4K
  • Ultra TV 4K

• FunBox Ultra HD

No i jeszcze pewnie jakieś VOD 4K , moim skromnym zdaniem to będzie Nat Geo 4K.

Tyle ityle ;)

Pamiętaj, że ludzie często już nie chcą zakładać satelity i stają się leniwi. Wolą wziąć kablówkę lub IPTV i mieć TV bez zakładania anten itp. CANAL+ jest zmuszone w końcu udostępnić też innym. @kingofsouth