Skocz do zawartości
  • 0

Jaka antena do odbioru analogowego TVN-u???


michcio
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Czy dobra jest jakość tego TVNu? Podobno niektóre analogowe programy zapewniają lepszy obraz niż kanał cyfrowy (straszna kompresja, brak przejść tonalnych między kolorami).

Sygnał TVNu ma być wpuszczony przez modulator tunera do instalacji antenowej w domu (oczywiście po odpowiednim wzmocnieniu, aby nie było strat na jej elementach). Czy przez takie coś mogę porównywać TVN do odbioru naziemnego innych kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do odbioru TVN-u może być nawet antena 60 cm. ale większa nie zaszkodzi :)

Jakość jest dobra. Wpuszczając ten sygnał do domowej instalacji nie musisz go wzmacniać, powinno wystarczyć to co zaoferuje modulator.

Jedna uwaga - jeśli masz jakiś wzmacniacz w antenach naziemnych (kiepski wzmacniacz) i zsumujesz sygnał anteny naziemnej i tunera to wspomniany wzmacniacz może spowodować zakłócenia na sygnale z tunera. Wyjściem z tej sytuacji jest zmiana kanału w modulatorze lub (bardziej drastyczne) wymiana wzmacniacza lub sumowanie za pomocą zwrotnicy.

Jednak nie ma co zawczasu się przejmować, instaluj i podłączaj, a jak coś nie będzie dawało rady... wtedy pokombinujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taaa, miał zniknąć już 2 lata temu jak zakodowali sygnał cyfrowy pisali żeby nie kupować sprzętu analogowego bo wkrótce wyłączą sygnał (chyba ciągle to jest na stronie tvnu) i jakoś nie wyłączyli do dziś...

Jak ktoś nie ma tvn naziemnie i nie chce opłacać abonamentu platformie cyfrowej to analog jest sensownym wyjściem tym bardziej że tunery można za kilka zł kupić na giełdach (szukać wśród staroci :) )

 

Edycja pitter: usunięte zbędne cytowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instalacja stłumi sygnał o około 10-13 db, ale odkładam ją do wiosny. Użyję w niej anten kierunkowych, w dodatku ustawionych w jednym kierunku (VHF i UHF). Na pewno wolny jest kanał 45, choć mogę ustawić modulator w zakresie 21-69.

Czy ktoś się orientuje, jaki poziom ma sygnał z modulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zainstalowałem właśnie czaszę 90 cm i konwerter 0,2 db GI-102 Platinum X (zamówiłem 0,3 a dostałem 0,2!!!). Odbiór jest bardzo dobry.

 

PS: Czy ma jakieś znaczenie skręcenie konwertera? Kręciłem nim trochę, ale nie widziałem różnicy, więc pozostawiłem go (patrząc od przodu anteny) lekko skręconym w lewo. Na niektórych obiektach (właściwie tylko na trójkąciku z przedziałem wiekowym) widać znikome, czarne dropy, choć z daleka ich nie widać. Czy jest to normalne zjawisko przy takiej antenie?

Na jaki % sygnału i jakości mogę liczyć na tej antenie przy użyciu tunera cyfrowego? 90 czy może 99%?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem to jaki % pokazuje dany dekoder jest kwestia indywidualna dla danego modelu i nie mozna stwierdzic bo dla jednego modelu moze byc to 90% a dla innego to samo ustawienie moze dawac 80%. A te jakies dropy to nie wiem dawno nie ogladalem analogowego TVN-u

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Czy ma jakieś znaczenie skręcenie konwertera? Kręciłem nim trochę, ale nie widziałem różnicy,

Przy mocnym, analogowym sygnale to możesz tego nie zauważyć, w tunerze cyfrowym pewnie zmienił się nieco poziom sygnału (na mierniku). I niech pozostanie lekko skręcony w lewo ;)

widać znikome, czarne dropy,

Zmień nieco częstotliwość, o kilka Mhz w górę, powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam antenę 90 cm + stary analogowy tuner grający od lat 90 minionego wieku i pamiętający "złote czasy" analogu.Odbiór TVN-u jest u mnie dobry.Co do "dropów".Tym właśnie różni się przekaz analogowy od cyfrowego,że w analogu satelitarnym czasami nie da się wyeliminować podobnych niedogodności :wink: .Jeśli chodzi o sam temat pozostania TVN-u w analogu na Hot Birdzie,to niech gra nam jak najdłużej dlatego,że jest to dla wielu jedyna możliwość odbioru tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

michcio: czarne dropy oznaczają ustawioną zbyt nisko częstotliwość, natomiast białe - zbyt wysoką. Ustaw częstotliwość optymalną i wtedy należy poprawić ustawienie anteny. Jednak z tego co widze na obrazku, to obraz jest dobry, nic nie rób, tak już musi być :wink: hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Taaa, miał zniknąć już 2 lata temu jak zakodowali sygnał cyfrowy pisali żeby nie kupować sprzętu analogowego bo wkrótce wyłączą sygnał (chyba ciągle to jest na stronie tvnu) i jakoś nie wyłączyli do dziś...

Jak ktoś nie ma tvn naziemnie i nie chce opłacać abonamentu platformie cyfrowej to analog jest sensownym wyjściem tym bardziej że tunery można za kilka zł kupić na giełdach (szukać wśród staroci :) )

 

Edycja pitter: usunięte zbędne cytowanie.

 

A nie lepiej dołożyć kilka złotych i kupić Cyfrowy tunerek?

Kilka programów za darmoche. A cyfrowy dekoder też można kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wpisz następującą częstotliwość: 1760MHz, polaryzacja V.

Domyślam się że nie masz ustawionej anteny na 13.0E a więc po wpisaniu odpowiednich parametrów należałoby zająć się ustawieniem satki. Pamiętaj - musisz delikatnie przesunąć antenę na zachód. Myślę że powinieneś złapać ten kanał :wink:

 

Gdzieś miałem rozpiskę przeliczania częstotliwości z GHz na MHz, jakoś nie mogę znaleźć teraz. :?

 

OK, DO DZIEŁA :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...