Jump to content

Panorama dawniej


Recommended Posts

W nawiązaniu do istniejących już tematów o "Dzienniku Telewizyjnym" czy "Wiadomościach dawniej" ten będzie poświęcony dawnym latom dwójkowej Panoramy.

Na początek pewna ciekawostka otóż w 1997 roku "Panorama" posługiwała się aż dwoma czołówkami (jedna była główna a druga jako przerywnik) które to widoczne są na poniższych wydaniach:

- Wrzesień 1997 z ówczesną czołówką główną Panoramy: https://youtu.be/6ncA6TyufWc

- Listopad 1997 z ówczesną czołówką przerywnikową Panoramy : https://youtu.be/yDz3QX_9neE

Dodatkowo tutaj mniej więcej od 03:57 jest ówczesne zakończenie serwisu: https://youtu.be/wkL_--W6NXg

Oprawa ta obowiązywała tylko przez rok bo w 1996 była jeszcze czołówka z kulą ziemską na tle nieba a w 1998 roku była już ta: https://youtu.be/BmCqNmKDJA0 która to wytrzymała tylko rok by zostać poprawiona na tą: https://youtu.be/DGlVhaSzqv0

Chyba w latach dziewięćdziesiątych pomiędzy 1996 a 1999 rokiem "Panorama" miała chyba jeden z najaktywniejszych okresów w swojej historii.

Edited by Poland
Link to post
Share on other sites

W zasadzie to już w okresie obowiązywania pierwszej czołówki (1991-1997) przerywniki były od niej odmienne. Ujednolicenie przerywników i czołówki nastąpiło w 1998 roku, przy czym podczas zmieniania wersji na bardziej niebieską zmieniono typy przerywników. W pierwszej wersji ten sam przerywnik był końcówką forszpanu oraz początkiem śródszpanu, natomiast sygnał przy końcu śródszpanu był od 1999 roku także po forszpanie. Trzeci przerywnik, mniej więcej w 20 minucie programu, był przez ten okres taki sam. Przy czym tutaj chodzi tylko o oprawę muzyczną, graficznie wszystkie były takie same.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Tutaj fragment głównego wydania z 1993, gdzie na początku jest przerywnik:

 

 

Z tego samego roku, wydanie nocne (przerywnik między innymi w 1:03):

 

https://www.youtube.com/watch?v=ybhRLkzn9yw

 

Natomiast już w 1995 zrezygnowano z graficznych przerywników i wrócono do sygnału który był używany w latach 1987-91:

 

https://www.youtube.com/watch?v=l4MLvaxVjvY (2:58)

 

A przerywniki po 1998 można zobaczyć na tych nagraniach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=p42SBwUeiHI

 

https://www.youtube.com/watch?v=DGlVhaSzqv0

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Co do dawnej Panoramy, po kolei.

Wiemy, że pierwsze wydanie nadano 2 września 1991. Jak to było z przerywnikami? Kiedyś, bodaj pięć lat temu, jakiś user na YT wrzucił kilka przerywników z tego okresu 91-94. No ale szybko usunięto. Dodam, że przerywniki usunęli jesienią '94 - wtedy Panoramę nadawano już z blue-boxa, a nie z newsroomu. I tak było do końca stycznia '97. Oprawa ta w pierwszym poście obowiązywała krótko - tak do grudnia. Potem weszła wersja srebrna zmieniona na niebieską tak w połowie 1998.

 

Twarze Panoramy? Krystyna Czubówna, Bożena Targosz. Najbardziej charakterystyczne dla dawnej "Panoramy".

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

A jak sobie to wyobrażasz, że Panorama, to nie wcześniejsza Panorama Dnia? A może Teleexpress Reszczyńskiego to inny Teleexpress niż ten Orłosia? A Liga Mistrzów nie jest spadkobiercą Pucharu Europy? To Real wygrał 10 razy czy tylko 4?

Edited by widz666
Link to post
Share on other sites

Akurat ten przykład z Teleexpressem nie pasuje bo tam nie zmieniano nazwy. W sumie można nawet przyjąć że liczymy okres od 1987. Choć sama redakcja Panoramy miała z tym pewien dylemat. W 2011 obchodzono tam 20 rocznicę pierwszego wydania "Panoramy", natomiast rok później obchodzono 25-lecie programu.

Link to post
Share on other sites

Jedyną cezurą może być rok 1989. Właśnie o to chodziło mi z Reszczyńskim, że pierwszy Teleexpress był za czasów komuny, ale nie można tego oddzielić, bo akurat Reszczyński był antykomunistą.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Najprawdopodobniej jest to pierwsza czołówka ''Panoramy''. Program prowadził Henryk Szrubarz - obecnie Program I Polskiego Radia (jest m.in. wydawcą ''Sygnałów Dnia''), Polskie Radio 24 i prowadzący piątkowe wydanie programu ''Porozmawiajmy o...'' w TVP3 Warszawa.

 

Premierą na YT jest także program ''Rano'', który prowadzili Agata Młynarska i Antoni Mielniczuk. Przegląd Prasy prezentował ówczesny prezenter ''Teleexpressu'' Zbigniew Krajewski (obecnie Program I Polskiego Radia), a gościem programu był młody prof. Jerzy Bralczyk.

Edited by Frontowiec
Link to post
Share on other sites

To musi być pierwsza czołówka "Panoramy" po przekształceniu z "Panoramy Dnia" we wrześniu 1991, przy czym według tego, co pisze Pasjonat Nostalgik w komentarzu pod tym filmem, mogły być nawet 3 wersje tej czołówki, w zależności od wydania. Możemy też uznać, że napis "Panorama", pojawiający się w rogu ekranu podczas materiałów filmowych, był pierwszym logiem tego programu, czyli ten słynny żółty napis pisany bodajże Bauhausem nie był pierwszy :)

 

Ta czołówka musiała być najpóźniej do maja '92.

Link to post
Share on other sites

@Kirk: A czy ten żółty napis nie był pisany też bodajże Century, a potem Bauhausem? Co do tej czołówki, unikat. Chociaż tutaj nie ma napisu Panorama, to i premiera też się liczy. Pozostałe unikaty z Nostalgika wrzucę je w odpowiednim temacie.


PS: A jednak już ktoś wrzucił linki :D

Link to post
Share on other sites

A, mówisz o tej wczesnej wersji. Faktycznie, było to pisane szeryfem, ale nie mam pewności czy to Century był.

 

Tak w ogóle to w komentarzu pod tym filmem pojawiła się wzmianka o "Dzienniku Dwójki", miał to być przejściowy program.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...