Skocz do zawartości

sprzęt do odbioru naziemnej tv cyfrowej


Rekomendowane odpowiedzi

No ja sam mam zamiar kupić combo Interstar DSR 8700 CRCI lecz czekam do połowy lutego bo ma wyjść nowy tuner Interstar Xpeed S870 CRCI i może sobie go kupię. Zaletą combo jest to, że jest przekaz naziemny i satelitarny.

Co do anteny to w Krośnie antena pokojowa wystarczy.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ponieważ moderator był łaskaw wywalić mojego posta podpinam się tutaj. Chcę odbierać DVB-T ze skrzycznego w Gliwicach, konkretnie w Ostropie.

 

Mój tuner to Pinnacle Hybrid Pro Stick 330E (tuner pod USB). Tunera w PC World Komputer wypadł bardzo dobrze, więc sądzę, że nie będzie wymagał jakieś specjalnej anteny...

Na zwykłej antenie nie widzi nic na kanale 38, ale antena ta jest na wschód (ustawiona pod analog) i nie bardzo mogę zmienić jej położenie... Dlatego potrzebuję drugiej anteny. Wiem, że prawdopodobnie będę musiał mieć antenę kierunkową, tylko jaką (i ile taka kosztuje)? Polecacie jakiś konkretny model? Wymagania - ŻEBY BYŁA TANIA Wink mój status to bezrobotny student, więc wiadomo, że oszczędność przede wszystkim...

Antena będzie zamontowana na wysokości ok. 5m (1 piętro), bez większych przeszkód w kierunku południowym... Odległość w linii prostej do nadajnika to ok. 74km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalił posta ponieważ należy kontynuować już istniejące tematy.

 

Co do odbioru - odległość ponad 70 km. i "oszałamiająca" moc nadajnika 0.5 kW, będzie ciężko. Antena oczywiście kierunkowa, Yagi, o dużym wzmocnieniu. Przykładowo: ATV 19/36-40, ATV 21/21-45. Do tego najprawdopodobniej będzie potrzebny przedwzmacniacz. Najpierw jednak proponuję sprawdzić na samym symetryzatorze, jeśli będzie potrzebne wzmocnienie to np. PAP-526 lub PAP-630.

Cenowo to może w 100 PLN-ach się zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T z Wisły nadaje z wystarczającą mocą aby odbierać go ponad 100 KM od nadajnika i wcale nie jest to jak to napisałeś 0,5kW tylko 1,0kW. Co do wzmacniaczy to na śląsku przy ponad 15,20 db robi się totalna sieczka uniemożliwiając poprawny odbiór czegokolwiek, sam się ostatnio o tym przekonałem kupując 25db, przy 15 db odbiór był idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o sprzęt do odbioru DVB-T w Krośnie ,kup jakiś dobry tuner

najlepiej z satelitarną typu Combo z gniazdami przelotowymi CI ,taki sprzęt

Kupisz w Krośnie w sklepie naprzeciw dawnej restauracji "Trzy Przadki"

niepamietam nazwy ulicy ale jest to tam w kierunku Sanoka idac od rynku

po prawej stronie,tam tez Kupisz antenę najlepiej Yagi na V pasmo UKF.

Zwykle tunery cyfrowe mają zaprogramowane już kanały w pamieci tylko w

menu Wyszukasz programowanie i Wpiszesz nr kanału K42 /642Mhz/i

pozostałe parametry :modulację 64QAM,tryb 8k ,sprawność kodu 2/3

przedział ochronny 1/32.I dalej Przejdziesz w wyszukiwanie i tuner obecnie

znajdzie TVP1,TVP2,TVP3 i tylko tyle narazie,niema Radia Rzeszów.Antena

aby u Ciebie niemiała zbyt wielu elementów bo będa przestery ,nadajnik

Sucha Góra ma obecnie największą moc ERP w cyfrze w polsce .Życzę Ci

powodzenia wszystko to jest nawet dla amatora proste. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-T z Wisły nadaje z wystarczającą mocą aby odbierać go ponad 100 KM od nadajnika

Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, ale to są góry i różnie się tam sygnał zachowuje, teoria swoje, a praktyka swoje. Kto wie, może odbiór będzie możliwy.

 

Warto jeszcze sprawdzić, czy nie będzie coś zakłócać od naszych południowych sąsiadów (czy to nadajnik analogowy czy cyfrowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć na jakiej antenie (lub podać linka :P:P) ??

 

Wziąłem zwykłą antenę pokojową (która zresztą jest kierunkowa :P) i wystawiłem za okno.. Znalazł programy, ale tylko je wypisał. Jak chciałem przestawić antenę (żeby lepiej 'namierzyc' cel) pokazał się i obraz ;) Okazało się że jestem najlepszą anteną - gdy trzymałem antenę jakość sygnału była ok. 97% a siła (czy jak te parametry się tam zwą :P) 92%. Obraz idealny :)

 

Więc chyba wystarczy mi antena w okolicach 10-15db, ale jeszcze zapytam dokładnie w sklepie ;) No i czekam na info jakiej Ty anteny używasz :)

 

Edycja Burli: Wyrzucone zbędne cytowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam ponad 10 letniej anteny szerokopasmowej (logarytmiczno - periodyczna LOG 2-65) ale nie polecam jej do DVB-T (słaby zysk i szerokopasmowa). Planuję w tym miesiącu zmienić ją na ATX-91. Jak mówisz że pokojowa wystarcza to kup ATX-55 (kosztuje max. 40 zł.). Szukaj ich w sklepach internetowych lub zwykłych :)

 

PS. Napisz skąd jesteś i jakiego używasz odbiornika dvb-t :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem napisać, że ta antena pokojowa ma wzmacniacz. Więc chyba do tej kierunkowej też by się przydał?

Jutro będę w dosyć dobrym sklepie (którego serwis zajmuje się zresztą instalacją anten & tunerów DVB-T - oczywiście za ODPOWIEDNIĄ opłatą..), więc sądzę, że tam mi coś doradzą.. W każdym razie dzięki za podpowiedź co do anteny :) Będę szukał czegoś podobnego (a nawet tego modelu), tylko jeszcze nie wiem jak z tym wzmacniaczem..

 

Czy taki wzmacniacz będzie się nadawał ? Czy coś z (dużo) wyższej półki ?

http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop ... 7f98&sort=

 

 

Co do tego skąd jestem i czego używam pisalem w pierwszym poście :)

Ale jeszcze raz: Gliwice - Ostropa, 74km od Skrzycznego

Odbiornik: Pinnacle Hybrid Pro Stick 330E (usb)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej anteny musisz dokupić taką płytkę do puszki antenowej, jeśli nie chcesz korzystać ze wzmacniacza to kupujesz symetryzator za około 3 zł., umieszczasz go w tej puszce antenowej i podłączasz kabel do niego, jeśli chcesz mieć wzmacniacz czyli przedwzmacniacz (z zasilaczem) to też musisz kupić taką płytkę która jest wzmacniaczem, tylko tu masz duży wybór wzmocnień i cen. Mieszkając na śląsku nie kupuj wzmacniacza powyżej 15 db bo nie odbierzesz nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki wzmacniacz będzie się nadawał ? Czy coś z (dużo) wyższej półki ?

http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop ... 7f98&sort=

Lepiej coś z wyższej półki, ten co podałeś nie należy do zbyt dobrych. Główna wada to szerokopasmowość, wzmacnia wszystko co popadnie, ulega wzbudzeniom, itd. ;)

Zainteresuj się produktami Telmor (we wcześniejszym poście podałem link) lub Badmor oraz Dipol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem charakterystykę tej mojej 'pokojówki'..

 

Na 99% ta moja to model DEXTA SILVER POKOJOWA

 

http://www.sowar.com.pl/PRO/PRO_pliki/1-ANT.htm

 

Dzisiaj udało mi się uzyskać obraz (bardzo skaczący) bez trzymania anteny, na max podkręconym wzmacniaczu (ma regulowane wzmocnienie). Wystarczyło dobrze wycelować w Skrzyczne ;)

Może ktoś objaśnić charakterystykę częstotliwościową tej anteny??

DEX-F.gif

Domyślam się że nie ma ona nic wspólnego z charakterystykami podawanymi np tutaj:

 

http://dipol.com.pl/sklep/a3695.php

 

a3695+++.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 30dB to za mało (miałem na niej bardzo szarpany sygnał) ??

 

Jakoś nie jestem przekonany co do tak dużego wzmocnienia..

Chyba że wzmacniacz poprostu generuje dodatkowo tak duże zakłócenia że było kostkowanie i przerwy w obrazie..

Dzisiaj kupuję antenę.. Będzie to coś w okolicach poleconej tutaj - ok. 15dB. Jeśli będzie za słaba dokupię wzmacniacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk tej pokojowej to max. 3 db, a nie 30 db... Jak kupisz już antenę to najpierw wsadź do niej symetryzator, jak nie umożliwi to poprawnego odbioru to kup wzmacniacz o max. wzmocnieniu 15 db, jak kupisz powyżej 15dB to nie odbierzesz poprostu nic (testowane u siebie :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki mam zamiar... Wzmacniacz kupie dopiero jeśli bez niego nie pójdzie, a te 3 zł więcej za symetryzator (jeśli będzie potrzebny jednak wzmacniacz) jakoś przeboleję ;)

 

Poszedłem dzisiaj do sklepu z antenami, który miałem po drodze i przeżyłem szok ;)

Na allegro (obecnie nie ma, ale wcześniej była) antena ATX-55 kosztowała 25zł. W sklepach internetowych które oglądałem 32-37 zł. Do każdej doliczam powiedzmy 15zł przesyłki, czyli między 40 a 55zł.

W sklepie w którym oglądałem..... 65 zł ;) Póki co zrezygnowałem, w sobotę pobiegam po mieście i poszukam, a jak nie to przez net...

 

Tak więc póki co mój wybór padł na ATX-55 + symetryzator, ewentualnie jakiś wzmacniacz, najlepiej regulowany. Mimo wszystko nie będę wybierał wzmacniacza wyłącznie na k.38, ponieważ chcę równolegle odbierać Polsat analogowy ze skrzycznego, a może i TVN z Bielska-Białej..

 

A skoro temat wątku to "TV Naziemna" mam pytanie - czy jest możliwość jakimś cudem odbierania TV Puls i TV 4 z Chorągwicy w Gliwicach ?

 

http://www.dipol.com.pl/bib07.htm

 

a dokładniej:

TV 4

 

kanał 35

moc średnia, 10kW

zasięg 50km/

polaryzacja H

Kierunkowa (nie wiem niestety w jakim kierunku ustawiona)

Chorągwica

 

oraz

 

TV Puls

 

kanał 25

moc 10kW

polaryzacja H

Dookólna

Chorągwica

 

TV Puls nadaje też podobno w Bielsku, ale ma słaby zasięg..

 

Póki co mam (starą) antenę siatkową ustawioną w stronę nadajnika Kosztowy (chyba, przynajmniej kierunek mniejwięcej taki)..

 

Być może będę robił 'sieć' anten - tak żeby mieć dobry odbiór każdego programu. Wtedy znowu Was będę męczył co i jak ;) Ale jedno pytanie już teraz - jak się łączy kilka anten (w takim sensie, że potem pojedynczy przewód podłączam do TV)? To będę chciał zrobić już teraz - jedna na Kosztowy a druga na Skrzyczne..

Czy można będzie podłączyć do tego więcej odbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem dzisiaj do sklepu z antenami, który miałem po drodze i przeżyłem szok ;)

Tak to już jest ;) W większości przypadków kupując antenę czy tuner najtaniej wychodzi przez internet :) Ja, na szczęście, mam w mieście sklep, w którym nie narzucają tak dużej marży.

Ale jedno pytanie już teraz - jak się łączy kilka anten (w takim sensie, że potem pojedynczy przewód podłączam do TV)? To będę chciał zrobić już teraz - jedna na Kosztowy a druga na Skrzyczne..

Czy można będzie podłączyć do tego więcej odbiorników?

Anteny łączymy przy pomocy zwrotnicy, tutaj masz kilka modeli. Musisz wybrać taką, która będzie miała odpowiednie wejścia dla Twoich anten (dla wybranych pasm). Jeśli podasz jakie anteny chcesz połączyć i jakie kanały z nich odbierać, dobiorę coś odpowiedniego.

Jeśli chcesz później rozdzielić ten sygnał na kilka odbiorników, możesz użyć coś takiego. Osobiście korzystam z RI-3, bardzo dobry z możliwością przesyłania zasilania do przedwzmacniaczy.

Chyba że wzmacniacz poprostu generuje dodatkowo tak duże zakłócenia

Wzmacniacz wzmacnia nie tylko użyteczny sygnał ale też wszystkie zakłócenia. Sam też wprowadza dodatkowe szumy, ale są one niewielkie i nie należy w to za bardzo wnikać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena kupiona :) 36zł w innym sklepie :)

 

Po szybkim teście okazało się, że bez problemów odbiera cyfrówkę :)

Jutro robie cały test - wszystkie analogowe i cyfrowe (łącznie z Ostravą). Mam obecnie samą antenę z symetryzatorem. Wzmacniacz raczej jest zbędny, chyba że nie uda mi się złapać Polsatu i TVN'u. Jutro też sprawdzę jak antena sprawować się będzie zamiast obecnej anteny siatkowej (kierunek Kosztowy). Jeśli równie dobrze jak przy DVB ze Skrzycznego - kupuję jeszcze jedną :):)

Tak więc wszystkim dziękuję za odpowiedzi, a co do zwrotnicy - jeszcze będę się Was pytał, jak będę robił całą instalację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...