Skocz do zawartości

Wykorzystanie starych dekoderów analogowych..


CzarnyKruko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów!! Pewnie wielu z was posiada jeszcze stare ale jakże zabytkowe satelitarne dekodery analogowe Prawda?? Jak wiemy w 2012 roku satelita Astra 19,2 E zakończyła nadawanie analogowych kanałów jednocześnie co za tym idzie... zakończyła pewną historyczną epokę w Europie. Po 2012 roku dekodery analogowe stały się cegłami ponieważ nie mogły już odbierać kanałów i stały się bezużyteczne stąd moje pytanie.. Jak można jeszcze wykorzystać owe tunery aby mogły dalej funkcjonować ??

 

Czekam na wasze pomysły i ciekawe propozycję :D

Edytowane przez CzarnyKruko
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałem gdzieś że fani amatorskiej telewizji używają dekoderów analogowych do przesyłania obrazu na częstotliwości 1,2 ghz :) Mam jeszcze jeden tuner od Comsat-u ale po podłączeniu go występują dropy i nie wiem czemu jak odpalam menu nic się nie pokazuje ... (Taki tam szczegół :D ) . Fajnie było by coś stworzyć i móc odebrać na tym dekoderze jakiś sygnał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wielu z was posiada jeszcze stare ale jakże zabytkowe satelitarne dekodery analogowe Prawda??

 

Nieprawda! :P

Ja nigdy nie posiadałem tunera analogowego. Moi rodzice też już od wieeeelu lat (chyba od końca lat 90-tych) takowego tunera też już nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam, że miałem (tzn. moi rodzice wówczas mieli) jakiś "dziwny" tuner analogowy, Maxar MSR-120, czy jakoś tak. Był to tuner raczej "niskich lotów". Pamiętam, że posiadał jedynie 32 kanały pamięci i "wąską" głowicę 950-1750 MHz. Konwerter wówczas też mieliśmy na to samo, "wąskie" pasmo. Tak więc, gdy w tamtych czasach na orbitę wystrzelona została później Astra 1D to nie mieliśmy już możliwości jej odbioru, bo nadawała w zakresie częstotliwości od 10.700 MHz do 10.950 MHz. W tamtych czasach nie było jeszcze wtedy konwerterów typu full-band, czyli pełnozakresowych (częstotliwość od 10.700 MHz do 12.750 MHz), które wszyscy mamy dziś. ;)

Co się później stało z tym naszym tunerem analogowym to już nawet nie wiem... :?

Edytowane przez Barti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mylicie pojęcia.

 

dekodery analogowe

służyły do dekodowania kanału zakodowanego danym systemem kodowania. Przykład kodowanego kanału mamy tutaj czy tutaj.

W Europie najczęściej wykorzystywano systemy kodowania: Videocrypt (również Videocrypt II - polski pakiet Multichoice), Nagravision/Syster (Canal+, Premiere, Teleclub i stacje francuskie/hiszpańskie), Discreto12 (RAI), Luxcrypt (holenderski RTL4 i chyba RTL5). Były też mniej znane systemy typu SVC31 (wykorzystywany przez Polsat) czy Irdeto.

Dekoder podłączało się, za pomocą przewodu SCART, do złącza tunera opisanego jako DECODER. Owszem, były tunery z wbudowanym dekoderem.

Zatem w temacie chodzi o tuner analogowy, czyli satelitarny odbiornik analogowy.W związku z tym proszę o skorygowanie tematu, a niektórych uczestników dyskusji o douczenie się.

 

Tak na marginesie. Nasz Canal+ miał w ofercie dekodery podłączane pod gniazdo antenowe. To jedyny znany mi model z takim podłączeniem.

Edytowane przez Pytacz
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pytacz

Masz w sumie rację. Poprawnie powinno się mówić "analogowy tuner satelitarny", ewentualnie "analogowy odbiornik satelitarny". "Dekoder" w przypadku przekazu analogowego to właśnie tak, jak mówisz, czyli dodatkowe urządzenie zewnętrzne podłączane do tunera analogowego, służące do dekodowania kodowanych analogowych kanałów. Istniały też modele tunerów z wbudowanym dekoderem (chyba systemu VideoCrypt, no i też D2-MAC/EuroCrypt).

W przypadku przekazu cyfrowego, poprawną formą również powinno być "tuner", czyli np. "cyfrowy tuner satelitarny", ewentualnie (ze względu na brak już kanałów analogowych z satelity) samo "tuner satelitarny". Określanie tunera satelitarnego (cyfrowego) "dekoderem" wzięło się zapewne od platform cyfrowych i ich sprzętu dedykowanego. Dla uproszczenia, platformy nazywają swój sprzęt "dekoderem", choć są to tak na prawdę zwyczajne tunery satelitarne, tyle tylko, że ich funkcjonalność jest drastycznie okrojona i sprowadza się zazwyczaj głównie tylko do odbioru (w tym oczywiście dekodowania) kanałów danej platformy, która takiego tunera swojemu abonentowi użycza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było do zestawu Diory mam takie coś :)

http://unitraklub.pl/node/38

 

Tuner satelitarny TSA-502 z zestawu Diora 500. Możliwość podłączenia dwóch konwenterów do tego sterowania z pilota i parę innych bajerów. Jak na rok 1992 kiedy ten tuner wypuszczono na rynek to parametry miał całkiem całkiem.

 

W sumie Diora wypuściła kilka rodzai tunerów satelitarnych na rynek.

http://unitraklub.pl/node/5636

http://www.oldradio.pl/karta/1163/Inne_Diora_TSA_8081.html

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i też D2-MAC/EuroCrypt).

D2-MAC, D-MAC, B-MAC i C-MAC to zupełnie inna sprawa. To były systemy analogowo-cyfrowe. Obraz analogowy z cyfrową fonią. Był też HD-MAC, pozwalający na przekazanie obrazu HD, co było wykorzystywane w czasie igrzysk olimpijskich w Barcelonie.

System ten miał taką specyfikę, że do odbioru konieczny był tuner z obsługą rzeczonego standardu. Zazwyczaj miał wbudowany dekoder systemu Eurocrypt M lub S, ewentualnie te dwie mutacje. Dlatego te standardy czasami błędnie nazywa się systemami kodowania. Standardy z serii MAC wykorzystywane były przez kraje skandynawskie i Niemcy. przykład kanału: Filmnet Plus.

B-MAC wykorzystywany był przez AFRTS, czyli kanał armii USA, nadawany z Eutelsata II F2 na pozycji 10E.

Edytowane przez Pytacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak na marginesie. Nasz Canal+ miał w ofercie dekodery podłączane pod gniazdo antenowe. To jedyny znany mi model z takim podłączeniem.

 

Mowa oczywiście o Syster P1, z tego co pamiętam mało było ich w obiegu, i były zarezerwowane dla osób które nie miały eurozłącza w telewizorze.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość znajomych miała Systera P2 do naziemnego Canal+, Syster P1 dawany był po wcześniejszym podpisaniu umowy i dostarczeniu go przez Canal+ z magazynu do domu abonenta. Skąd wiem? Zadzwoniłem do znajomego co jako jedyny w domu miał P1 ze względu na telewizor Sharp z Cinchem oraz Unitrę Vela 203.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam zawsze na Canal+ bez aktywnego klucza było aktywne kodowanie syster polegające na mieszaniu linii Video oraz deformowania dźwięku... Może ktoś powiedzieć jak wyglądało oprogramowanie tego dekodera ? Czy to był taki sam typowy analog ;)

Edytowane przez CzarnyKruko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa oczywiście o Syster P1, z tego co pamiętam mało było ich w obiegu, i były zarezerwowane dla osób które nie miały eurozłącza w telewizorze.

Właśnie taką informację Canal+ zamieszczał w teletekście. A dekoder P2 należało podpiąć pod euro, wybrać Canal+ i przełączyć się na AV aby oglądać odkodowany sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam zawsze na Canal+ bez aktywnego klucza było aktywne kodowanie syster polegające na mieszaniu linii Video oraz deformowania dźwięku... Może ktoś powiedzieć jak wyglądało oprogramowanie tego tunera ? Czy to był taki sam typowy analog ;)

To nie był tuner, tylko dekoder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...