Skocz do zawartości

Złotopolscy


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

''Złotopolscy'' był to niezapomniany serial telewizyjny który był emitowany na antenie TVP2 w latach 1997-2010. Początkowo pierwsze trzy odcinki serialu były emitowane w czerwcu 1997 roku na antenie TVP1, w ramach konkursu na codzienną jesienną telenowelę (''Złotopolscy'' oraz inny serial - ''Zaklęta'' przegrali z ''Klanem''), a regularna emisja rozpoczęła się 26 grudnia 1997 roku na antenie TVP2.

 

Akcja serialu działa się w dwóch miejscach - w fikcyjnej wsi Złotopolice i w Warszawie. Bohaterami ''Złotopolskich'' było skłócone rodzeństwo bliźniaków - Dionizy Złotopolscy i Eleonora Gabriel (z domu Złotopolska) oraz ich rodziny. Serial pokazywał także losy mieszkańców Złotopolic, wśród których pojawili się m.in. ksiądz proboszcz, listonosz Józef Galiński, sklepowa Kleczkowska i jej mąż kucharz Grześ, Marcysia i jej ojciec czy policjanci z Warszawskiego Dworca Centralnego (wśród których pojawili się m.in. Marylka Baka (grana przez nieodżałowaną Anię Przybylską), Kalina czy Rudy).

 

Serial ''Złotopolscy'' został zdjęty z emisji ze względu na słabą oglądalność, która m.in. była spowodowana śmiercią Henryka Machalicy (odtwórcy roli Dionizego Złotopolskiego) w 2003 roku i Jerzego Turka (odtwórcy roli listonosza Józefa Galińskiego) w 2010 roku oraz wypaleniem się scenariusza z powodu śmierci obu Panów. Wyemitowano 1121 odcinków, a ostatni odcinek serialu wyemitowano 25 grudnia 2010 roku.

 

''Złotopolskich'' oglądałem głównie u dziadków w niedzielne popołudnia, ponieważ byli wielkimi wielbicielami tego serialu. Najbardziej z ''Złotopolskich'' pamiętam takie wątki jak np. pierwsza żona Waldka, która rzekomo zginęła 11 września 2001 roku w zamachu na WTC, kuzyn Złotopolskich z Kazachstanu (w tej roli Andrzej Grabowski), kloszard z Dworca Centralnego (grany przez ś.p. Jana Kociniaka) czy śmierć Waldka, który zginął w wypadku samochodowym na Ukrainie.

 

A jak wy pamiętacie ''Złotopolskich''?.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie - napisałem o tym w wątku TVP2, w ramach wspomnień i już temat o serialu. ;)

 

Ale do rzeczy - to nie był serial codzienny. Początkowo był emitowany w piątki i w soboty, a póżniej przesunięto emisję na soboty i niedziele. Jesienią 2009 krótko emisja w poniedziałki i wtorki o 18:35, zachowano emisję weekendową. Od wiosny 2010 emisja już tylko w niedziele.

 

Sam serial wspominam bardzo dobrze. Dużo lepszy niż obecne "Barwy szczęścia". Naprawdę, mógłbym wymieniać. Kultowe postaci listonosza i Henryka Machalicy.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82otopolscy- tutaj o serialu, jego postaciach.

 

http://www.tvp.pl/seriale/obyczajowe/zlotopolscy- strona serialu, można oglądać na niej odcinki od bodaj 900.

 

Powtórzę się, ale zmierzch "Złotopolskich" zaczął się po śmierci głównych bohaterów, a byłem pewny po tym, jak przesunęli emisję premierowych odcinków na poniedziałki i wtorki. Końcowe odcinki w niczym nie przypominały tych najlepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten serial był trochę inny, miał kilku scenarzystów. Reżyser dawał im dużą swobodę. Ba, nawet co czasami było widać, aktorzy podchodzili dość swobodnie do swoich ról. Serial miał pecha, bo w trakcie jego emisji zmarł również Eugeniusz Priwiezeńcew - Pereszczako. Co w połączeniu z odejściem w.w aktorów stanowiło znaczną stratę.

Edytowane przez tomekjot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam dobrze ten serial. Swego czasu w każdy weekend go oglądałem. :)

Pan Dionizy, pan listonosz, pan Antoni (grabarz), no i Marylka to są role odgrywane przez aktorów, którzy dziś już nie żyją... :(

Najbardziej wstrząsająca tutaj to jest chyba śmierć Ani Przybylskiej. To stanowczo za młody wiek, aby umierać! :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Pamiętam dobrze ten serial. Swego czasu w każdy weekend go oglądałem. :)

Pan Dionizy, pan listonosz, pan Antoni (grabarz), no i Marylka to są role odgrywane przez aktorów, którzy dziś już nie żyją... :(

Najbardziej wstrząsająca tutaj to jest chyba śmierć Ani Przybylskiej. To stanowczo za młody wiek, aby umierać! :/

Pan Niemczyk też nie żyje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że w latach świetności serialu oglądałem go namiętnie w każdą sobotę i niedzielę. Myślę, że swoją dużą popularność zawdzięcza naturalności -zwykli ludzie, zwykłe problemy. Idealnie odwzorowywał tamte czasy. Dzisiejsze seriale to tylko gwiazdeczki, kolorowe życie i super fury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie trochę fakt, że w Internecie nie ma linków do odcinków Złotopolskich z lat 2001-2004. Kiedyś się trafiło w sieci pierwsze bodajże 170 odcinków (powtarzane niegdyś przez Puls), potem przerwa i znowu bodajże dwadzieścia parę odcinków (to, co się stało po śmierci Barbary Złotopolskiej), dalej wielka dziura i następne epizody dopiero z lat 2005-2006. Ostatnie 220 odcinków można było kiedyś spokojnie znaleźć na stronie TVP, nie wiem jak jest teraz.

Co do piosenek w tejże telenoweli, to głównym motywem, nie zawsze pojawiającym się w trakcie napisów końcowych, był utwór Pogodniej - złoty środek Piaska, nieco inaczej zaaranżowany niż choćby na pierwszym jego solowym albumie wydanym na początku 1998 roku. Do tego przeboje plejady gwiazd, które na przełomie tysiącleci współpracowały z wytwórnią płytową Zic-Zac (kiedyś należało do BMG, obecnie jest to Sony Music Poland). Któż by nie pamiętał puszczanych w pubie Kowalskiego, takich hitów  jak Kolorowe sny, Niebo dla ciebie, Imię deszczu, Żyj tylko chwilą, Ona jest ze snu, Ten sen czy Najmniejsze państwo świata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...