Skocz do zawartości

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2016 w Rio de Janeiro


olek122
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Program na 8. dzień Igrzysk Paraolimpijskich w Rio z udziałem naszych:
14:00 Kajakarstwo - finał, kategoria KL1 [K] (z udziałem Kamili Kubas) - o medal
14:08 Kajakarstwo - finał, kategoria KL1 [M] (z udziałem Jakuba Tokarza) - o medal
14:37 Pływanie - 100 metrów stylem motylkowy, bieg 1, kategoria S9 [K] (z udziałem Pauliny Woźniak)
15:00 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, eliminacje [K] (Polska - Hongkong)
15:00 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, eliminacje [M] (Polska - Chiny)
15:00 Łucznictwo - łuk klasyczny, 1/16 finału, kategoria Open [K] (Pooja Pooja [indie] - Milena Olszewska)
15:00 Lekkoatletyka - 5000 metrów, finał, kategoria T12/13 [M] (z udziałem Łukasza Wieteckiego [T13]) - o medal
15:18 Pływanie - 400 metrów stylem dowolnym, bieg 1, kategoria S10 [K] (z udziałem Oliwii Jabłońskiej)
15:38 Lekkoatletyka - skok w dal, finał, kategoria T20 [K] (z udziałem Karoliny Kucharczyk) - o medal
15:47 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, bieg 1, kategoria S11 [M] (z udziałem Wojciecha Makowskiego)
16:06 Pływanie - 50 metrów stylem grzbietowym, bieg 1, kategoria S2 [M] (z udziałem Jacka Czecha)
16:30 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, eliminacje [K] (Polska - Brazylia)
16:30 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, eliminacje [M] (Polska - Włochy)
17:20 Kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego, kategoria H1/2/3/4 [K] (z udziałem Renaty Kałuży [H3]) - o medal
18:00 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, półfinał/runda o 5. miejsce [M] (ew. Polska, jego potencjalnymi rywalami są Grecja, Brazylia lub Francja)
18:05 Żeglarstwo - klasa SKUD18, wyścigi 7-8 (z udziałem Moniki Gibes i Piotra Cichockiego)
19:00 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, półfinał/runda o 5. miejsce [K] (ew. Polska, jej potencjalnymi rywalkami są Białoruś, Chiny lub Węgry)
19:15 Kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego, kategoria H4 [M] (z udziałem Arkadiusza Skrzypińskiego i Rafała Wilka) - o medal
20:00 Łucznictwo - łuk klasyczny, 1/8 finału, kategoria Open [K] (Wasana Kuthawisap [Tajlandia] / Fabiola Dergovics [brazylia] - ew. Milena Olszewska)
21:25 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, runda o [3. miejsce - 21:25 / 1. miejsce - 23:20] [M] (ew. Polska) - o medal
22:00 Łucznictwo - łuk klasyczny, ćwierćfinał, kategoria Open [K] (Lin Dandan [Chiny] / Thais Silva Carvalho [brazylia] / Lee Yun-Hsien [Chiński Tajpej] / Ieva Melle [Łotwa] - ew. Milena Olszewska)
22:25 Szermierka na wózkach - szpada drużynowa, runda o [3. miejsce - 22:25 / 1. miejsce - 00:15] [K] (ew. Polska) - o medal
22:30 Tenis stołowy - drużynowy, półfinał, klasa 6-10 [K] (Brazylia - Polska)
22:36 Pływanie - 100 metrów stylem motylkowy, finał, kategoria S9 [K] (z ew. udziałem Pauliny Woźniak) - o medal
22:40 Lekkoatletyka - rzut dyskiem, finał, kategoria F40/41 [K] (z udziałem Renaty Śliwińskiej [F40]) - o medal
23:00 Łucznictwo - łuk klasyczny, półfinał, kategoria Open [K] (Wu CHinyan [Chiny] / Patricia Layolle [brazylia] / Odżun-Erdene Bujandżargal [Mongolia] / Tania Nadarajah [Wielka Brytania] / Merve Nur Eroglu [Turcja] / Mohadeseh Kohansal [iran] / Zaman as-Saedi [irak] / Roksołana Dzoba-Balan [ukraina] - ew. Milena Olszewska)
23:07 Pływanie - 400 metrów stylem dowolnym, finał, kategoria S10 [K] (z ew. udziałem Oliwii Jabłońskiej) - o medal
23:30 Łucznictwo - łuk klasyczny, finał [o brąz - 23:30; o złoto - 23:45], kategoria Open [K] (ew. Milena Olszewska - Ye Jinyan [Chiny] / Ha Sam-suk [Korea Południowa] / Marketa Sidkova [Czechy] / Zehra Ozbey Torun [Turcja] / Jennifer Hess [Niemcy] / Veronica Floreno [Włochy] / Lenka Kuncova [Czechy] / Lee Hwa-sook [Korea Południowa] / Dorotea Pojmenidu [Grecja] / Brigitte Duboc [Francja] / Magali Comte [szwajcaria] / ElisaBetta Mijno [Włochy] / Iryna Wołynieć [ukraina] / Jo Jang-moon [Korea Południowa] / Ziniat Walijewa [Azerbejdżan] / Zahra Nemati [iran]) - o medal
23:33 Lekkoatletyka - 200 metrów, bieg 1, kategoria T45/46/47 [K] (z udziałem Alicji Fiodorow)
00:06 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, finał, kategoria S11 [M] (z ew. udziałem Wojciecha Makowskiego) - o medal
00:30 Tenis stołowy - drużynowy, półfinał, klasa 9-10 [M] (Hiszpania - Polska)
00:44 Pływanie - 50 metrów stylem grzbietowym, finał, kategoria S2 [M] (z ew. udziałem Jacka Czecha) - o medal
01:00 Lekkoatletyka - 200 metrów, bieg 2, kategoria T11 [K] (z udziałem Joanny Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim)

Pora na podsumowanie 7. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:

STARTY POLAKÓW

Zaczniemy od kolarstwa szosowego, w którym odbyły się jedynie czasówki, czyli jazdy indywidualne na czas, ale najpierw od kategorii C5 pań, w której startowała Anna Harkowska, no i dojechała do mety z 2. czasem 28:52,79, co dało srebro dla Ani, kolejny start to kategoria H4 panów, w którym startowali Rafał Wilk i Arkadiusz Skrzypiński, w przeciwieństwie do Igrzysk Olimpijskich, w której od Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer (ogólnie) oraz od Igrzysk Olimpijskich w Atlancie (letnie) panuje klątwa chorążego, a na Igrzyskach Paraolimpijskich klątwy chorążego nie ma, a więc Rafał Wilk wygrał czasówkę w tej kategorii z czasem 27:39,31 zdobywając tym samym złoty medal, a Arkadiusz Skrzypiński uzyskał 8. czas wynoszący 30,12,01, teraz przejdźmy do kategorii H1/2/3 pań, w której uczestniczyła Renata Kałuża, która dojechała do mety z 4. czasem wynoszący 34:33,96, no i zabrakło 13,58 sekundy, kolejne starty to oczywiście kategoria B, czyli tandemy, ale najpierw panowie, w którym rywalizowali Przemysław Wegner z pilotem Arturem Korcem i Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem, ale z tej dwójki lepiej pojechał Przemek Wegner z pilotem Arturem Korcem, którzy dojechali do mety z 5. czasem 36:18,39, ale gorzej wypadł Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem, którzy dojechali do mety z 11. czasem wynoszący 36:50,06, teraz przejdźmy do pań,  w którym rywalizowały Anna Duzikowska z pilotką Natalią Mortyko i Iwona Podkościelna z pilotką Aleksandrą Tecław, ale z tej dwójki lepiej wypadła Iwona Podkościelna z pilotką Olą Tecław dojeżdżając do mety z 5. czasem wynoszący 39:54,45, ale gorzej wypadła Ania Duzikowska z pilotką Natalią Mortyki, które dojechały do mety z 14. czasem wynoszący 43:28,31. Przyszedł już czas na szermierkę na wózkach, w którym rywalizowano floreciści i florecistki, ale najpierw od florecistek, jedyny start w tej płci to kategoria B, w której uczestniczyła Marta Makowska, w grupie B rozpoczęła rywalizację od pojedynku z Francuzką Cecile Demaude, w którym zakończyła się wygraną Makowskiej wynikiem 3:5, kolejną rywalką była reprezentantka Hongkongu Chan Yui Chong zakończona porażką 0:5, kolejną rywalką Marty była Chinka Zhou Jingjing zakończona porażką wynikiem 1:5, kolejną rywalką była Węgierka Gyongyi Dani zakończona zwycięstwem wynikiem 5:2, no i ostatnią rywalką w eliminacjach była Ukrainka Tetiana Pozniak zakończona porażką wynikiem 3:5, no i zajęła w grupie B 4. miejsce, co dało jej przepustkę do ćwierćfinału, w którym poległa Włoszce Beatrice Vio wynikiem 6:15, teraz przejdźmy do florecistów, ale najpierw kategoria A, w którym rywalizowali Dariusz Pender w grupie A i Michał Nalewajek w grupie B, ale najpierw od eliminacji i grupa A z Darkiem Penderem, którego pierwszym rywalem był Białorusin Martin Kawalienia zakończona zwycięstwem wynikiem 5:1, kolejnym rywalem był Włoch Emanuele Lambertini zakończony zwycięstwem Darka wynikiem 5:2, kolejnym rywalem był Francuz Damien Tokatlian zakończony wygraną wynikiem 5:3, kolejnym rywalem był Chińczyk Sung Gang zakończony porażką wynikiem 3:5, no i ostatnim rywalem w eliminacjach był reprezentant Hongkongu Chan Wing Kin zakończony zwycięstwem Polaka wynikiem 5:0, co dało w grupie A 2. miejsce pozwalając niemu na udział w rundzie pucharowej, teraz grupa B, w którym rywalizował Michał Nalewajek, zaczęło się od Brytyjczyka Piersa Gilliver'a, w którym pojedynek zakończył się zwycięstwem Michała z wynikiem 5:2, kolejnym rywalem był reprezentant Hongkongu Cheong Meng Chai zakończony zwycięstwem wynikiem 5:0, kolejnym był Włoch Matteo Betti zakończony zwycięstwem wynikiem 5:2, kolejnym rywalem był Węgier Richard Osvath zakończona porażką wynikiem 2:5, no i ostatnim rywalem Michała w eliminacjach był Chińczyk Ye Ruyi zakończony przegraną wynikiem 1:5, no i Michał zajął w grupie B 3. miejsce, co dało podobnie jak Pender udział w rundzie pucharowej, w ćwierćfinale rywalizowano pojedynki Michał Nalewajek - Richard Osvath oraz Dariusz Pender - Matteo Betti, ale najpierw ten pierwszy, w który Michał Nalewajek przegrał z Węgrem wynikiem 8:15, a w przypadku drugiego Pender wygrał z Włochem Bettim wynikiem 15:14, a więc w półfinale wystąpił jedynie Darek Pender, w którym rywalizował z Chińczykiem Ye Ruyim, no i niestety przegrał pojedynek wynikiem 2:15, co dało przepustkę do pojedynku o brązowy medal, w którym niestety poległ też z Chińczykiem, ale z Sung Gangiem wynikiem 11:15, teraz przejdźmy do kategorii B, w którym rywalizował w grupie A Jacek Gaworski, znany widzom "Wiadomości" TVP1, w którym poruszono jego historie, no i wygrał wszystkie pojedynki w eliminacjach, pokonując najpierw Brazylijczyka Vandersona Luisa Chavesa zakończony zwycięstwem wynikiem 5:2, potem Chińczyka Hu Daolianga wynikiem 5:4, jeszcze potem Brazylijczyka Jovane'a Guissone'a wynikiem 5:0, no i na koniec eliminacji Włocha Marco Cimę wynikiem 5:3, co zajął 1. miejsce w grupie A, a więc awansował do ćwierćfinału, w którym niestey poległ Francuzowi Maxime'owi Valet wynikiem 6:15, a więc marzenia Gaworskiego zostało spełnione. Pora na kajakarstwo, ale najpierw kategoria KL1 pań z udziałem Kamili Kubas, no i dopłynęła w 2. biegu eliminacyjnym do mety z 2. czasem 1:01,387, co dało jej bezpośredni awans do finału, kolej na tą samą kategorią tym razem panów z udziałem Jakuba Tokarza, w którym Kuba dopłynął w 2. biegu eliminacyjnym do mety z 3. czasem wynoszący 55,469 sekundy, w efekcie czego Kuba wziął udział w półfinale, w którym wygrał bieg półfinałowy z czasem 54,241 sekundy co dało niemu udział w finale, a w kategorii KL3, w którym wziął udział Mateusz Surwiło, w 1. biegu eliminacyjnym zajął ostatnie 5. miejsce z czasem 50,339 sekundy, a w biegu półfinałowym dopłynął do mety z 5. czasem wynoszący 45,189 sekundy, w efekcie czego zakończył już udział na przedostatnim, 9. miejsce. Nadeszła pora na pływanie, ale najpierw 100 metrów stylem klasycznym pań w klasie SB8, w której uczestniczyła Paulina Woźniak, dopłynęła w 1. biegu eliminacyjnym do mety z 2. czasem wynoszący 1:25,21, ogólnie zajęła w eliminacjach 3. miejsce, co dało jej awans do finału, w której zajęła 4. miejsce z czasem 1:25,04 i zabrakło 1,97 sekundy do medalu, kolejny start to 50 metrów stylem dowolnym panów w kategorii S13, w którym uczestniczył Kamil Rzetelski w 3. biegu eliminacyjnym z czasem 26,09 sekundy, a ogólnie zajął 14. miejsce, w którym nie dało niemu awansu do finału, kolejny start to ta sama konkurencja i ta sama kategoria tym razem pań, w której uczestniczyła Joanna Mendak, w 1. biegu eliminacyjnym dopłynęła do mety z czasem 28,64 sekundy, a ogólnie w eliminacjach zajęła 5. miejsce, co pozwoliło ją na udział w finale, w której zajęła 5. miejsce z czasem 28,35 sekundy. No i kolej na tenis stołowy, od razu drużynówka panów w klasach 4/5, w którym nasza reprezentacja rywalizowała z Nigerią zakończona porażką wynikiem 1:2, szczegółowo podaję - pierwszy mecz to Rafał Lis / Krzysztof Żyłka - Ahmed Koleosho / Emmanuel Chinedu Nick zakończony przegraną naszych deblistów wynikiem 0:3 (pierwszy set - do 5; drugi set - do 8; trzeci set - do 7), drugi mecz to Rafał Lis - Ahmed Koleosho zakończony zwycięstwem naszego Rafała Lisa wynikiem 3:2 (pierwszy set - do 6 [dla Lisa]; drugi set - do 8 [dla Koleosho]; trzeci set - do 10 [dla Lisa]; czwarty set - do 9 [dla Koleosho]; piąty set - do 4 [dla Koleosho] i trzeci mecz to Krzysztof Żyłka - Emmanuel Chinedu Nick zakończony przegraną Żyłki wynikiem 1:3 (pierwszy set - do 12 [dla Żyłki]; drugi set - do 8 [dla Nicka]; trzeci set - do 2 [dla Nicka]; czwarty set - do 7 [dla Nicka]), no i zakończyli już udział na 1. rundzie w tej klasie, kolejny mecz drużynowy to panowie w klasie 3, w którym nasi rywalizowali z reprezentacją Tajlandii, no i przegrali wynikiem 1:2, szczegółowo podaję - pierwszy mecz - Maciej Nalepka / Rafał Czuper - Yuttajak Glinbancheun / Anurak Laowong zakończony porażką wynikiem 1:3 (pierwszy set - do 6 [dla Tajlandii]; drugi set - do 7 [dla Tajlandii]; trzeci set - do 8 [dla Polski]; czwarty set - do 9 [dla Tajlandii]), drugi mecz to Maciej Nalepka - Yuttajak Glinbancheun zakończony zwycięstwem Maćka Nalepki wynikiem 3:2 (pierwszy set - do 9 [dla Glinbancheuna]; drugi set - do 11 [dla Glinbancheuna]; trzeci set - do 3 [dla Nalepki]; czwarty set - do 10 [dla Nalepki]; piąty set - do 10 [dla Nalepki]), trzeci mecz to Rafał Czuper - Anurak Laowong zakończony przegraną Rafała Czupera wynikiem 1:3 (pierwszy set - do 1 [dla Laowonga]; drugi set - do 6 [dla Laowonga]; trzeci set - do 9 [dla Czupera]; czwarty set - do 11 [dla Laowonga]), no i pożegnali się z marzeniami o półfinale kończąc na ćwierćfinale, w tym samym czasie rozegrano mecz drużynówki panów w klasach 9-10, czyli Holandia - Polska, w którym nasi wysłali holenderskich pingpongistów do domu wynikiem 2:1 dla Polski, szczegółowo podaję - pierwszy mecz to Patryk Chojnowski / Piotr Grudzień - Bas Hergelink / Gerben Last, w którym nasi pokonali Holendrów wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 6; drugi set - do 6; trzeci set - do 4), drugi mecz to Marcin Skrzynecki - Bas Hergelink zakończony przegraną Skrzyneckiego wynikiem 0:3 (pierwszy set - do 2; drugi set - do 8; trzeci set - do 6) i trzeci mecz to Patryk Chojnowski - Gerben Last zakończony zwycięstwem Chojnowskiego wynikiem 3:1 (pierwszy set - do 3 [dla Chojnowskiego]; drugi set - do 6 [dla Chojnowskiego]; trzeci set - do 10 [dla Lasta]; czwarty set - do 8 [dla Chojnowskiego]), no i awansowali do półfinału, w którym zmierzą się z Hiszpanami, ostatni mecz tego dnia to drużynówka pań w klasach 6-10 to Francja - Polska zakończona wygraną Polek wynikiem 2:1, szczegółowo podaję - pierwszy mecz to Thu Kamkasomphou / Anne Barneoud - Natalia Partyka - Karolina Pęk zakończona wygraną Polek wynikiem 3:0 dla Polek (pierwszy set - do 2; drugi set - do 6; trzeci set - do 7), drugi mecz to Thu Kamkasomphou - Katarzyna Marszal zakończona porażką Kasi wynikiem 0:3 (pierwszy set - do 7; drugi set - do 6; trzeci set - do 8 ) i trzeci mecz to Anne Barneoud - Natalia Partyka zakończona zwycięstwem Natalii wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 2; drugi set - do 1; trzeci set - do 4), tym samym zmierzą się w półfinale z Brazylijkami. Teraz łucznictwo, no i konkurencja łuku bloczkowego panów w kategorii Open, w którym Adam Dudka rywalizował z Finem Jerem Forsbergiem, no i niestety bardzo szybko przegrał z Finem wynikiem 136:141 i Adam pożegnał się z marzeniami o medalu paraolimpijskim. Czas na strzelectwo, w którym w konkurencji mieszanej z pistoletu 50 metrów w kategorii SH1 uczestniczyli Szymon Sowiński i Filip Rodzik, a więc Szymon Sowiński w eliminacjach zajął 10. miejsce z wynikiem 525 punktów, z czego 2 razy trafił w środek tarczy, ale Filip Rodzik okazał się być najgorszy w tej konkurencji zajmując ostatnie, 34. miejsce z wynikiem 458 punktów, z czego raz trafił w środek tarczy, a więc polska przygoda z paraolimpijskim strzelectwem dobiegła już końca. Kolej na podnoszenie ciężarów, w której uczestniczyła Marzena Zięba w kategorii powyżej 86 kilogramów, no i Polka wycisnęła na 134 kg zajmując 2. miejsce, w efekcie czego zdobyła srebro na pożegnanie z paraolimpijskim podnoszeniem ciężarów z udziałem naszych. Przejdźmy do żeglarstwa, w klasie SKUD18 uczestniczą Monika Gibes i Piotr Cichocki, w 4. wyścigu dopłynęli do mety na 4. miejscu z czasem 55:19 dokładając 4 punkty, w 5. wyścigu dopłynęli do mety na 3. miejscu z czasem 56:18 dokładając kolejne 3 punkty, a w 6. wyścigu zajęli 2. miejsce z czasem 52:08 dokładając 2 punkty, ale zostali zdyskwalifikowani za flagę U, w którym dodano 10 punktów, w klasyfikacji generalnej po 6 wyścigach zajmują 4. miejsce z łączną punktacją wynoszący 36 punktów, a w punktach net mają 24 punkty. No i lekkoatletyka, od razu od pchnięcia kulą pań w kategorii F34, w której uczestniczyła Lucyna Kornobus, no i pchała kulą na odległość równe 8 metrów zdobywając dla niej srebrny medal, kolejnym startem była ta sama konkurencja, tym razem panów w kategorii F38, w którym uczestniczył Tomasz Blatkiewicz, no i Tomek zajął ostatnie, 6. miejsce z wynikiem 12,61 metrów, a w konkurencji skoku w dal panów w kategoriach T45/46/47, w którym uczestniczył Michał Derus [kategoria niepełnosprawności - T47] z wynikiem 6,56 metrów po 3 próbach, w którym zajął 11. miejsce.


FINAŁY

Jeździectwo/paraujeżdżenie:
* indywidualny - stopień Ib: złoty medal zdobył Austriak Pepo Puch na koniu Fontainenoir z wynikiem 75,103 punktów, srebrny medal wywalczył Brytyjczyk Lee Pearson na koniu Zion z wynikiem 74,103 punktów, a brązowy medal zdobył Dunka Stinna Kaastrup na koniu Smarties z wynikiem 73,966 punktów
* indywidualny - stopień IV: złoty medal wywalczyła Brytyjka Sophie Wells na koniu Valerius z wynikiem 74,857 punktów, srebrny medal zdobyła Belgijka Michele George na koniu FBW Rainman z wynikiem 74,333 punktów, a brązowy medal wywalczył Holender Frank Hosmar na koniu Alphaville z wynikiem 72,452 punktów
Kolarstwo szosowe:
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria B: złoty medal wywalczyli Brytyjczycy Steve Bate z pilotem Adamem Dugglebym, którzy uzyskali czas 34:35,33, srebrny medal zdobyli Holendrzy Vincent Ter Schure z pilotem Timo Fransenem, którzy uzyskali czas 34:44,16 ze stratą do zwycięzców wynoszący 8,83 sekundy, a brązowy medal wywalczyli Australijczycy Kieran Modra z pilotem Davidem Edwardsem, którzy uzyskali czas 35:09,06 ze stratą 23,73 sekundy
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria C1: złoty medal zdobył Niemiec Michael Teuber z czasem 27:53,98, srebrny medal wywalczył Kanadyjczyk Ross Wilson z czasem 28:47,34 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 53,36 sekundy, a brązowy medal zdobył Włoch Giancarlo Masini z czasem 28:47,83 ze stratą 53,85 sekundy
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria C2: złoty medal wywalczył Kanadyjczyk Tristen Chrenove z czasem 27:43,16, srebrny medal zdobył Irlandczyk Colin Lynch z czasem 28:02,25 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 19,09 sekundy, a brązowy medal wywalczył Chińczyk Liang Guihua z czasem 28:17,77 ze stratą 34,61 sekundy
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria C3: złoty medal zdobył Irlandczyk Eoghan Clifford z czasem 38:21,79, srebrny medal wywalczył Japończyk Masaki Fujita z czasem 39:30,41 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1:08,62, a brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Michael Sametz z czasem 39:41,28 ze stratą 1:19,49
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria C4: złoty medal wywalczył Słowak Jozef Metelka z czasem 37;52,84, srebrny medal zdobył Australijczyk Kyle Bridgwood z czasem 38:23,21 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 30,37 sekundy, a brązowy medal wywalczył Słowak Patrik Kuril z czasem 39:07,55 ze stratą 1:14,71
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria C5: złoty medal zdobył Ukrainiiec Jehor Dementiew z czasem 36:53,23, srebrny medal wywalczył Australijczyk Alistair Donohoe z czasem 37:33,36 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 40,13 sekundy, a brązowy medal zdobył Brazylijczyk Lauro Cesar Chaman z czasem 37:37,43 ze stratą 44,20 sekundy
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria H2: złoty medal wywalczył Włoch Luca Mazzone z czasem 32:07,09, srebrny medal zdobył Amerykanin William Groulx z czasem 32:13,12 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 6,03 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ameyrkanin Brian Sheridan z czasem 33:39,74
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria H3: złoty medal zdobył Włoch Vittorio Podesta z czasem 28:19,45, srebrny medal wywalczył Austriak Walter Ablinger z czasem 29:26,01 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1:06,56, a brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Charles Moreau z czasem 29:26,91 ze stratą 1:07,46
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria H4: złoty medal wywalczył nasz Rafał Wilk z czasem 27:39,31, srebrny medal zdobył Austriak Thomas Fruhwirth z czasem 27;49,31 ze stratą do zwycięzcy wynoszący równe 10 sekund, a brązowy medal wywalczył Niemiec Vico Merklein z czasem 28:42,34 ze stratą 1:03,03
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria H5: złoty medal zdobył Włoch Alessandro Zanardi z czasem 28:36,81, srebrny medal wywalczył Australijczyk Stuart Tripp z czasem 28:39,55 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,74 sekundy, a brązowy medal zdobył Amerykanin Oscar Sanchez z czasem 28:51,73 ze stratą 14,92 sekundy
* jazda indywidualna na czas panów - kategoria T1/2: złoty medal wywalczył Niemiec Hans-Peter Durst z czasem 22:57,34, srebrny medal zdobył Amerykanin Ryan Boyle z czasem 24:21,35 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1:24,01, a brązowy medal wywalczył Brytyjczyk David Stone z czasem 24:42,25 ze stratą 1:44,91
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria B: złoty medal zdobyły Irlandki Katie George Dunlevy z pilotką Evelyn McCrystal, które uzyskały czas 38:59,22, srebrny medal wywalczyły Japonki Yurie Kanuma z pilotką Mai Tanaką, które uzyskały czas 39:32,92 ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 33,70 sekundy, a brązowy medal zdobyły Brytyjki Lara Turnham z pilotką Corrine Hall, które uzyskały czas 39:33,81 ze stratą 34,69 sekundy
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria C1/2/3: złoty medal wywalczyła Holenderka Alyda Norbruis z czasem 29:46,51, srebrny medal zdobyła Niemka Denise Schindler z czasem 30:18,99 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 32,48 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Chinka Zeng Sini z czasem 30:41,42 z czasem 54,89 sekundy
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria C4: złoty medal zdobyła Amerykanka Shawn Morelli z czasem 29:45,40, srebrny medal wywalczyła jej rodaczka Megan Fisher z czasem 30:15,72 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 30,32 sekundy, a brązowy medal zdobyła Australijka Susan Powell z czasem 30:19,29 ze stratą 33,89 sekundy
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria C5: złoty medal wywalczyła Sarah Storey z czasem 27;22,42, srebrny medal zdobyła nasza Anna Harkowska z czasem 28:52,79 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1:30,37, a brązowy medal wywalczyła Amerykanka Samantha Bosco z czasem 29:04,66 ze stratą 1:42,24
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria H1/2/3: złoty medal zdobyła Brytyjka Karen Darke z czasem 33:44,93, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Alicia Dana z czasem 33:57,48 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 12,55 sekundy, a brązowy medal zdobyła Włoszka Francesca Porcellato z czasem 34:20,48 ze stratą 35,55 sekundy
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria H4/5: złoty medal wywalczyła Niemka Dorothee Vieth z czasem 31:35,46, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Andrea Eskau z czasem 32:15,42 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 39,96 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Holenderka Laura de Vaan z czasem 33:02,92 ze stratą 1:27,46
* jazda indywidualna na czas pań - kategoria T1/2: złoty medal zdobyła Australijka Carol Cooke z czasem 26:11,40, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Jill Walsh z czasem 26:49,67 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 38,37 sekundy, a brązowy medal zdobyła Kanadyjka Shelley Gautier z czasem 26:50,87 ze stratą 39,57 sekundy
Lekkoatletyka:
* pchnięcie kulą panów - kategoria F53: złoty medal wywalczył Grek Che Jon Fernandes z wynikiem 8,44 metrów, srebrny medal zdobył Amerykanin Scot Severn z wynikiem 8,41 metrów, a brązowy medal wywalczył Irańczyk Asadollah Azimi z wynikiem 8,14 metrów
* pchnięcie kulą pań - kategoria F11/12: złoty medal zdobyła Włoszka Assunta Legnante z wynikiem 15,74 metrów, srebrny medal wywalczyła Uzbeczka Safija Burchanowa z wynikiem 15,05 metrów, a brązowy medal zdobyła Meksykanka Rebeco Valenzuela Alvarez z wynikiem 13,05 metrów
* 100 metrów pań - kategoria T35: złoty medal wywalczyła Chinka Zhou Xia z czasem 13,66 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła Australijka I. Holt [jej imię zostało skrócone do inicjału ze względu na skojarzenie z P.I.] z czasem 13,75 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,09 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Brytyjka Maria Lyle z czasem 14,41 sekundy ze stratą 0,75 sekundy
* rzut oszczepem panów - kategoria F12/13: złoty medal zdobył Uzbek Aleksandr Swiecznikow z wynikiem 65,59 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Irańczyk Sadżad Nikparast z wynikiem 62,74 metrów, a brązowy medal zdobył Serb Nemanja Dimitrijević z wynikiem 60,86 metrów
* skok w dal pań - kategoria T37: złoty medal wywalczyła Chinka Wen Xiaoyan z wynikiem 5,14 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Niemka Franziska Liebhardt z wynikiem 4,42 metrów, a brązowy medal wywalczyła Australijak Jodi Elkington-Jones z wynikiem 4,30 metrów
* 400 metrów pań - kategoria T38: złoty medal zdobyła Brytyjka Kadeena Cox z czasem 1:00,71 z rekordem świata, srebrny medal wywalczyła Chinka Chen Junfei z czasem 1:01,34 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,63 sekundy, a brązowy medal zdobyła Brazylijka Veronica Hipolito z czasem 1:03,14 ze stratą 2,43 sekundy
* pchnięcie kulą pań - kategoria F34: złoty medal wywalczyła Chinka Zou Lijuan z wynikiem 8,75 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobyła nasza Lucyna Kornobus z wynikiem równym 8,00 metrów, a brązowy medal wywalczyła Nowozelandka Jessica Hamill z wynikiem 7,54 metrów
* rzut dyskiem pań - kategoria F51/52: złoty medal wywalczyła Amerykanka Rachael Morrison [F51] z wynikiem 13,09 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Cassie Mitchell z wynikiem 12,87 metrów, a brązowy medal wywalczyła Ukrainka Zoja Owsij z wynikiem 12,17 metrów
* 400 metrów pań - kategoria T33/34: złoty medal zdobyła Brytyjka Hannah Cockroft z czasem 58,78 sekundy z rekordem świata, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Alexa Halko z czasem 1:00,79 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2,01 sekundy, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Kare Adenegan z czasem 1:01,67 ze stratą 2,89 sekundy
* pchnięcie kulą panów - kategoria F37: złoty medal wywalczył Litwin Mindaugas Bilius z wynikiem 16,80 metrów, srebrny medal zdobył Chińćzyk Xia Dong z wynikiem 16,06 metrów, a brązowy medal wywalczył Uzbek Chusniddin Norbiekow z wynikiem 15,17 metrów
* 800 metrów panów - kategoria T33/34: złoty medal wywalczył reprezentant ZEA Mohamed al-Hammadi z czasem 1:40,24 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Tunezyjczyk Walid Ktila z czasem 1:40,31 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,07 sekundy, a brązowy medal zdobył Australijczyk Rheed McCracken z czasem 1:41,25 ze stratą 1,01 sekundy, całe podium z kategorią T34
* skok w dal panów - kategoria T45/46/47: złoty medal zdobył Amerykanin Roderick Townsend-Roberts [T46] z wynikiem 7,41 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Chińczyk Wang Hao [T46] z wynikiem 7,30 metrów, a brązowy medal wywalczył Francuz Arnaud Assoumani [T47] z wynikiem 7,11 metrów
* 400 metrów pań - kategoria T45/46/47: złoty medal zdobyła Chinka Li Lu [T46] z czasem 58,09 sekundy, srebrny medal wywalczyła Południowoafrykanka Anrune Liebenberg [T47] z czasem 58,88 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,79 sekundy, a brązowy medal zdobyła Japonka Sae Tsuji [T47] z czasem 1:00,62 ze stratą 2,53 sekundy
* sztafeta 4 x 100 metrów pań - kategoria T11/12/13: złoty medal wywalczyły Chinki w składzie: Zhou Guohua [T11] z jej przewodnikiem Jią Dengpu, Shen Yaqin [T12] z jej przewodnikiem Li Wenem, Jia Juntingxian [T11] z jej przewodnikiem Shi Yangiem i Liu Cuiqing [T11] z jej przewodnikiem Xu Donglinem, które uzyskały czas 47,18 sekundy, co stanowi nowy rekord świata, srebrny medal zdobyły Brazylijki w składzie: Thalita Vitoria Simplicio da Silva [T11] z jej przewodnikiem Felipem Veloso, Alice de Oliveira Correa [T12] z jej przewodnikiem Diogo Cardoso da Silvą, Lorena Salvatini Spoladore [T11] z jej przewodnikiem Renato Ben Hur Oliveirą i Terazinha Gilhermina [T11] z jej przewodnikiem Rafaelem Lazarinim, które uzyskały czas 47,57 sekundy ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 0,39 sekundy, a brązowe medale wywalczyły Kolumbijki w składzie: Marcela Gonzalez [T12] z jej przewodnikiem Niverem Rangelem Palmerą, Sonia Sirley Luna Rodriguez [T11] z jej przewodnikiem Wilmarem Cabrerą Estremorem, Martiza Arango Buitrago [T11] z jej przewodnikiem Jonathanem Sanchezem Gonzalezem i Yesenia Maria Restrepo Munoz [T11] z jej przewodnikiem Juanem Cortesem Agudelo, które uzyskały czas 51,93 sekundy ze stratą 4,85 sekundy
Łucznictwo: łuk bloczkowy, indywidualny panów - kategoria Open: złoty medal wywalczył Amerykanin Andre Shelby pokonując Włocha Alberto Luigiego Simonellego wynikiem 144:143, a brązowy medal zdobył Australijczyk Jonathon Milne pokonując Chińczyka Ai Xinlianga wynikiem 145:142
Pływanie:
* 100 metrów stylem klasycznym panów - kategoria SB8: złoty medal wywalczył Hiszpan Oscar Salguero Galisteo z czasem 1:11,11, srebrny medal zdobył Włoch Federico Morlacchi z casem 1:12,68 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,57 sekundy, a brązowy medal wywalczył Austriak Andreas Onea z czasem 1:44,44 ze stratą 3,33 sekundy
* 100 metrów stylem klasycznym pań - kategoria SB8: złoty medal zdobyła Kanadyjka Katarina Roxon z czasem 1:19,44, srebrny medal wywalczyła Brytyjka Claire Cashmore z czasem 1:20,60 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,16 sekundy, a brązowy medal zdobyła Irlandka Ellen Keane z czasem 1:23,07 ze stratą 3,63 sekundy
* 400 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S7: złoty medal zdobył Brytyjczyk Michael Jones z czasem 4:45,78, srebrny medal wywalczył jego rodak Jonathan Fox z czasem 4:49,00 ze stratą do zwycięzczy wynoszący 3,22 sekundy, a brązowy medal zdobył Norweg Andreas Skaar Bjoernstaed z czasem 4:53,61 ze stratą 7,83 sekundy
* 400 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S7: złoty medal wywalczyła Amerykanka McKenzie Coan z czasem 5:05,77, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Cortney Jordan z czasem 5:18,20 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 12,43 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Brytyjka Susannah Rodgers z czasem 5:23,17 ze stratą 17,40 sekundy
* 100 metrów stylem klasycznym panów - kategoria SB14: złoty medal wywalczył Brytyjczyk Aaron Moores z czasem 1:06,67, srebrny medal zdobył jego rodak Scott Quin z czasem 1:06,70 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,03 sekundy, a brązowy medal wywalczył Holender Marc Evers z czasem 1:07,64 ze stratą 0,97 sekundy
* 100 metrów stylem klasycznym pań - kategoria SB14: złoty medal zdobyła Hiszpanka Michelle Alonso Morales z czasem 1:12,62 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Brytyjka Bethany Firth z czasem 1:12,89 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,27 sekundy, a brązowy medal zdobyła Holenderka Magda Toeters z czasem 1:17,35 ze stratą 4,73 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S12: złoty medal zdobył Ukrainiec Serhij Klippert z czasem 59,77 sekundy, srebrny medal wywalczył Azer Raman Salej z czasem 1:00,91 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,14 sekundy, a brązowy medal zdobył Amerykanin Tucker [beep]ree z czasem 1:01,04 ze stratą 1,27 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S12: złoty medal wywalczyła Brytyjka Hannah Russel z czasem 1:06,06 z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Ukrainka Jaryna Matło z czasem 1:11,97 ze stratą do zwycięzczyni wynoszący 5,91 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Hiszpanka Maria Delgado Nadal z czasem 1:12,73 ze stratą 6,67 sekundy
* 100 metrów stylem motylkowym panów - kategoria S11: złoty medal wywalczył Ukrainiec Israel Oliver z czasem 1:02,24, srebrny medal zdobył Japończyk Keiichi Kimura z czasem 1:02,43 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,19 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ukrainiec Oleksandr Maszczenko z czasem 1:03,38 ze stratą 1,14 sekundy
* 50 metrów stylem klasycznym panów - kategoria SB2: chińskie podium, złoty medal zdobył Huang Wenpan z czasem 50,65 sekundy z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Li Tingshen z czasem 51,78 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,13 sekundy, a brązowy medal zdobył Huang Chaowen z czasem 54,29 sekundy ze stratą 3,64 sekundy
* 50 metrów stylem klasycznym panów - kategoria SB3: złoty medal wywalczył Chińczyk Jin Zhipeng z czasem 47,54 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobył Hiszpan Miguel Luque z czasem 49,47 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,93 sekundy, a brązowy medal wywalczył Włoch Efrem Morelli z czasem 49,92 sekundy ze stratą 2,38 sekundy
* 50 metrów stylem klasycznym pań - kategoria SB3: złoty medal zdobyła Chinka Cheng Jiao z czasem 58,28 sekundy, srebnry medal wywalczyła Ukrainka Maria Łafina z czasem 1:01,92 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 3,64 sekundy, a brązowy medal zdobyła Meksykanka Patricia Valle z czasem 1:02,40 ze stratą 4,12 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S13: złoty medal zdobył Białorusin Ihar Boki z czasem 23,34 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Brazylijczyk Carlos Farrenberg z czasem 24,17 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,73 sekundy, a brązowy medal zdobył Uzbek Muzaffar Tursunchudżajew z czasem 24,21 sekundy ze stratą 0,77 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S13: złoty medal wywalczyła Ukrainka Anna Stecenko z czasem 27,34 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Uzbeczka Muslima Odiłowa z czasem 28,00 sekund ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,66 sekundy, a brązowy medal wywalczyła jej rodaczka Szochsanamchon Toszpułatowa z czasem 28,02 sekundy ze stratą 0,68 sekundy
* sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym panów - 34 punktów: złoty medal wywalczyli Ukraińcy w składzie: Oleksandr Komarow [s6], Maksym Krypak [s10], Bohdan Hrynenko [s8] i Denys Dubrow [s10], któzy uzyskali czas 3:48,11, co stanowi nowy rekord paraolimpijski, srebrny medal zdobyli Brazylijczycy w składzie: Daniel Dias [s5], Andre Brasil [s10], Ruiter Silva [s9] i Phelipe Rodrigues [s10], którzy uzyskali czas 3:48,98 ze stratą do zwycięzców wynoszący 0,87 sekundy, a brązowy medal wywalczyli Chińczycy w składzie: Song Maodong [s8], Xu Haijao [s8], Lin Furong [s10] i Wang Yinan [s8], którzy uzyskali czas 3:50,41 ze stratą 2,29 sekundy
Podnoszenie ciężarów:
* powyżej 86 kg pań: złoty medal wywalczyła Nigeryjka Josephine Orji z wynikiem 154 kg, a przy próbie pobicia rekordu świata udało się osiągnąć 160 kg, srebrny medal zdobyła nasza Marzena Zięba z wynikiem 134 kg, a brązowy medal wywalczyła Holenderka Melacia Tuinfort z wynikiem 130 kg
* do 107 kg panów: złoty medal zdobył Grek Pavlos Mamalos z wynikiem 238 kg z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Egipcjanin Mohamed Ahmed z wynikiem 233 kg, a brązowy medal zdobył Irańczyk Ali Sadeghzadehsalmani z wynikiem 226 kg
* powyżej 107 kg panów: złoty medal wywalczył Irańczyk Siamand Rahman z wynikiem 305 kg, a przy próbie pobicia rekordu świata osiągnął 310 kg, w efekcie czego szacun dla niego, srebrny medal zdobył Egipcjanin Amr Mosad z wynikiem 235 kg, a brązowy medal wywalczył Jordańczyk Dżamil Elszebli z wynikiem 234 kg
Strzelectwo:
* karabin 50 metrów leżąc mieszany [R6] - kategoria SH1: złoty medal wywalczyła Chinka Zhang Cuiping z wynikiem 206,8 punktów z rekordem paraolimpijskim po zmianie przepisów, srebrny medal zdobyła reprezentant ZEA Abdulla Sultan al-Arjani z wynikiem 206,5 punktów, a brązowy medal wywalczył Serb Laslo Suranji z wynikiem 185,2 punktów
* pistolet 50 metrów mieszany [P4] - kategoria SH1: złoty medal zdobyła Iranka Sareh Dżawanmardidodmani z wynikiem 189,5 punktów z rekordem paraolimpijskim po zmianie przepisów, srebrny medal wywalczyła Chińczyk Yang Chao z wynikiem 186,5 punktów, a brązowy medal zdobył Ukrainiec Oleksij Denysiuk z wynikiem 160,8 punktów
Szermierka na wózkach:
* floret indywidualny pań - kategoria A: złoty medal wywalczyła Chinka Rong Jing pokonując reprezentantkę Hongkongu Yu Chei Yee wynikiem 15:8, a brązowy medal zdobyła Węgierka Zsuzsanna Krajnyak pokonując Chinkę Zhang Chuncui wynikiem 15:12
* floret indywidualny pań - kategoria B: złoty medal zdobyła Włoszka Beatrice Vio pokonując Chinkę Zhou Jingjing wynikiem 15:7, a brązowy medal wywalczyła Chinka Yao Fang pokonując reprezentantkę Hongkongu Chan Yui Chong wynikiem 15:11
* floret indywidualny panów - kategoria A: złoty medal wywalczył Chińczyk Ye Ruyi pokonując Węgra Richarda Osvatha wynikiem 15:8, a brązowy medal zdobył Chińczyk Sung Gang pokonując naszego Darka Pendera wynikiem 15:11
* floret indywidualny panów - kategoria B: złoty medal zdobył Chińczyk Feng Yanke pokonując w bratobójczym pojedynku Hu Daolianga wynikiem 15:11, a brązowy medal wywalczył Francuz Maxime Valet pokonując Włocha Marco Cimę wynikiem 15:4
Tenis na wózkach: single mieszane na quadzie: złoty medal zdobył Australijczyk pokonując Brytyjczyka Andy'ego Lapthorne'a wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:3; drugi set - 6:4), a brązowy medal wywalczył Amerykanin David Wagner pokonując Południowoafrykańczyka Lucasa Sithole'a wynikiem 2:1 (pierwszy set - 1:6 [wygran Sithole'a]; drugi set - 6:2 [wygrana Wagner'a]; trzeci set - do 7:5 [wygrana Wagner'a])

===

 

Oto jak przedstawia się program na 9. dzień Igrzysk Paraolimpijskich w Rio z udziałem naszych:

14:44 Pływanie - 100 metrów stylem grzbietowym, bieg 1, kategoria S9 [M] (z udziałem Patryka Biskupa)
15:00 Szermierka na wózkach - floret drużynowy, eliminacje [M] (Polska - Włochy)
15:09 Lekkoatletyka - pchnięcie kulą, finał, kategoria F54/55 [M] (z udziałem Karola Kozunia [F55] i Lecha Stoltmana [F55]) - o medal
15:16 Lekkoatletyka - 400 metrów, finał, kategoria T36 [M] (z udziałem Krzysztofa Ciukszy) - o medal
15:27 Pływanie - 50 metrów stylem grzbietowym, bieg 2, kategoria S4 [K] (z udziałem Karoliny Hamer)
16:00 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, bieg 2, kategoria S13 [M] (z udziałem Kamila Rzetelskiego)
16:09 Lekkoatletyka - 1500 metrów, finał, kategoria T20 [K] (z udziałem Arlety Meloch, Barbary Niewiedział i Sabiny Stenki) - o medal
16:13 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, bieg 3, kategoria S13 [K] (z udziałem Joanny Mendak)
16:27 Lekkoatletyka - 200 metrów, finał, kategoria T45/46/47 [K] (z udziałem Alicji Fiodorow) - o medal
16:30 Szermierka na wózkach - floret drużynowy, eliminacje [M] (Polska - Hongkong)
18:00 Szermierka na wózkach - floret drużynowy, półfinał/runda o 5. miejsce [M] (ew. Polska, jego potencjalnymi rywalami są Chiny, Brazylia lub Francja)
18:05 Żeglarstwo - klasa SKUD18, wyścigi 9-10 (z udziałem Moniki Gibes i Piotra Cichockiego)
21:30 Szermierka na wózkach - floret drużynowa, runda o [3. miejsce - 21:30 / 1. miejsce - 23:20] [M] (ew. Polska) - o medal
22:43 Pływanie - 100 metrów stylem grzbietowym, finał, kategoria S9 [M] (z ew. udziałem Patryka Biskupa) - o medal
22:45 Lekkoatletyka - pchnięcie kulą, finał, kategoria F36 [M] (z udziałem Pawła Piotrowskiego) - o medal
23:30 Pływanie - 50 metrów stylem grzbietowym, finał, kategoria S4 [K] (z ew. udziałem Karoliny Hamer) - o medal
00:24 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, finał, kategoria S13 [M] (z ew. udziałem Kamila Rzetelskiego) - o medal
00:41 Pływanie - 100 metrów stylem dowolnym, finał, kategoria S13 [K] (z ew. udziałem Joanny Mendak) - o medal

 

Podsumowanie 8. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:

STARTY POLAKÓW

8. dzień Paraolimpiady z udziałem naszych zaczął się od kajakarstwa, w którym nasi kajakarze startowali jedynie w kategorii KL1, ale najpierw panie, w której uczestniczyła Kamila Kubas, no i zdobyła brązowy medal z czasem 1:00,232 zajmując 3. miejsce, a u panów, w którym Kuba Tokarz wygrał konkurencję z czasem 51,084 sekundy, co dało najlepszy czas paraolimpijski, no i podwójna radość. Czas na pływanie, ale najpierw 100 metrów stylem motylkowym pań w kategorii S9, w której uczestniczyła Paulina Woźniak, w 1. biegu eliminacyjnym dopłynęła na ostatnim 7. miejscu z czasem 1:17,27, a ogólnie zajęła 17. miejsce, w efekcie czego nie zdołała się zakwalifikować do finału, kolejny start to 400 metrów stylem dowolnym pań w kategorii S10 z udziałem Oliwii Jabłońskiej, w której dopłynęła do mety w 1. biegu eliminacyjnym z 2. czasem wynoszący 4:47,30, a ogólnie zajęła 6. miejsce, co dało ją przepustkę do finału, w której przegrała o 0,03 sekundy z Francuzką Elodie Lorandi zajmując 4. miejsce z czasem 4:35,52, w 100 metrach stylem dowolnym panów w kategorii S11, w którym uczestniczył Wojciech Makowski, no i Wojtek zajął w 1. biegu eliminacyjnym 2. miejsce z czasem 1:00,27, a ogólnie zajął 6. miejsce, co pozwoliło niemu na udziału w finale, w którym zajął 7. miejsce z czasem 1:01,74, no i kolejnym startem był 50 metrów stylem grzbietowym panów w kategorii S2, w którym uczestniczył Jacek Czech, no i dopłynął do mety z 2. czasem wynoszący 1:01,24 ogólnie zajmując 6. miejsce, co dało niemu udział w finale, w którym zajął 6. miejsce z czasem 1:01,91. Przyszła już pora na szermierką na wózkach, w której odbyły się konkurencje drużynowe w szpadzie, startowali zarówno panowie, jak i panie, skład panów były następująco: Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Kamil Rząsa; a skład pań wyglądały następująco: Marta Fidrych, Renata Burdon i Marta Makowska, jak startowali to najpierw od panów, w którym rywalizowali w grupie B z Chińczykami w składzie: Tian Jianquan, Sun Gang i Hu Daoliang, w którym nasi przegrali wynikiem 38:45, ale wygrali wynikiem 45:27 z Włochami w składzie: Matteo Betti, Marco Cima i Emanuele Lambertini, tym samym zajęli 2. miejsce, w którym walczyli w półfinale z Francuzami w składzie: Robert Citerne, Yannick Ifebe i Romain Noble, w którym niestety nasi przegrali wynikiem 28:45, a więc musieli walczyć o brąz z Grekami w składzie: Gerasimos Pylarinos Markantontos, Panajotis Triantafilu i Vasilejos Ntounis, w którym nasi wygrali wynikiem 45:29 i tym samym zdobyli brązowy medal, a u pań, w którym podobnie jak panowie rywalizowały w grupie B z reprezentantkami Hongkongu w składzie: Chan Yui Chong, Justine Charissa Ng i Yu Chi Yee, w którym nasze przegrały wynikiem 27:45, ale wygrały wynikiem 45:24 z Brazylijkami w składzie: Karina Maia, Monica Santos i Suelen Rodolpho, tym samym zajęły 2. miejsce, a więc powalczyły w półfinale z Chinkami w składzie: Zou Xufeng, Zhou Jingjing i Rong Jing, w którym niestety przegrały wynikiem 39:45, tym samym powalczyły o brąz z Węgierkami w składzie: Gyongyi Dani, Amarilla Veres i Zsuzsanna Krajnyak, no i niestety przegrały wynikiem 44:45 tym samym zakończyły udział na 4. miejscu. Kolej na łucznictwo, w której w konkurencji łuku klasycznego w kategorii Open uczestniczyła Milena Olszewska, pokonując w 1/16 finału Hinduskę Pudżę Pudżę wynikiem 6:4 (pierwszy set - 25:22 [wygrana Polki]; drugi set - 23:21 [wygrana Polki]; trzeci set - 24:25 [wygrana Hinduski]; czwarty set - do 23:22 [wygrana Polki]), no i przeszła do 1/8 finału, w której rywalką była Tajlandka Wasana Khuthawisap, w której pokonała rywalkę wynikiem 6:0 (pierwszy set - 26:15; drugi set - 27:14; trzeci set - 23:11), przebrnęła do ćwierćfinału, w której pokonała Łotyszkę Ievę Melle wynikiem 6:0 (pierwszy set - 24:23; drugi set - 23:21; trzeci set - 25:22), w efekcie czego droga do upragnionego medalu została otwarta, w którym w meczu półfinałowym rywalką była Chinka Wu Chunyan, w której uległa wynikiem 1:7 (pierwszy set - 23:26 [wygrana Chinku]; drugi set - 27:27 [remis]; trzeci set - 24:28 [wygrana Chinku]; czwarty set - 23:27 [wygrana Chinki]), no i musiała powalczyć o brązowy medal z Koreanką z południa Lee Hwa-sook, w której wygrała po dogrywce wynikiem 6:5 (pierwszy set - 27:21 [wygrana Polki]; drugi set - 21:18 [wygrana Polki]; trzeci set - 25:26 [wygrana Koreanki]; czwarty set - 23:27 [wygrana Koreanki]; piąty set - 26:26 [remis]; dogrywka - 1:0 [wygrana Polki]) i tym samym zdobyła brązowy medal. Nadszedł już czas na lekkoatletykę, w którym dzień zaczął się od 5000 metrów panów w kategorii T12/13 z udziałem Łukasza Wieteckiego [T13], w którym dobiegł do mety z 10. czasem 15:36,04, a więc okazał się najgorszy spośród sklasyfikowanych, kolejny start to skok w dal pań w kategorii T20, w której uczestniczyła Karolina Kucharczyk, skakała na 5,55 metrów dając 2. miejsce tym samym zdobywając srebrny medal, kolejny start to rzut dyskiem pań w kategorii F40/41, w której uczestniczyła Renata Śliwińska [F40], rzuciła dyskiem na 23,34 metrów ustanawiając tym samym rekord świata w rzucie dyskiem w kategorii F40, a gdyby była oddzielna konkurencja to zdobyłaby złoty medal, kolejny start to bieg 200 metrów pań w kategorii T45/46/47, w której uczestniczyła Alicja Fiodorow, no i w 1. biegu eliminacyjnym wygrała z czasem 25,85 sekundy, co dało Ali bezpośredni awans do finału, ale w biegu 400 metrów pań w kategorii T11 z udziałem Joanny Mazur z jej przewodnikiem Michałem Stawickim, dobiegli do mety w 2. biegu eliminacyjnym z 3. czasem 59,05 sekundy, a ogólnie Joasia zakończyła już udział na 7. miejscu. No i pora na kolarstwo szosowe, w którym odbyły się tego dnia wyścigi ze startu wspólnego, ale najpierw panie w kategoriach H1/2/3/4, w której rywalizowała Renata Kałuża, a więc Renia zajęła 5. miejsce z czasem 1:16:46, drugi start to panowie w kategorii H4, w którym rywalizowali Rafał Wilk i Arkadiusz Skrzypiński, a więc lepiej wypadł Rafał Wilk dojeżdżając do mety z 2. czasem wynoszący 1:28:51 tym samym zdobywając srebro, a Arek Skrzypiński no cóż zajął 10. miejsce z czasem 1:35:04. Czas na żeglarstwo, w którym jak zwykle SKUD18 z udziałem Moniki Gibes i Piotra Cichockiego, w 7. wyścigu dopłynęli do mety z 3. czasem wynoszący 58:21 zdobywając 3 punkty, w 8. wyścigu dopłynęli do mety z 2. czasem wynoszący 51:13, a po 8 wyścigach zajmują 4. miejsce z łączną punktacją wynoszący 41 punktów, a punkty net wynosi 29 punktów. No i tenis stołowy, w którym odbyły się dwa polskie mecze, ale najpierw drużynówka pań w klasach 6-10, w której rywalizowały z Brazylijkami, no i Polki wygrały wynikiem 2:0, a więc szczegółowo podaję - pierwszy mecz to Natalia Partyka / Karolina Pęk - Danielle Rauen / Bruna Costa Alexandre zakończony zwycięstwem Polek wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 9; drugi set - do 9; trzeci set do 8 ), drugi mecz to Natalia Partyka - Danielle Rauen zakończony zwycięstwem Natalii wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 4; drugi set - do 1; trzeci set - do 3) i trzeci mecz to Karolina Pęk - Bruna Costa Alexandre, ale nie rozegrano, a rezerwowymi były Jennyfer Marques Parinos z Brazylii i Katarzyna Marszal z Polski, drugim z tych meczy to mecz w drużynówce panów w klasach 9-10, w którym Polacy rywalizowali z Hiszpanami, w którym zakończył się przegraną Polaków wynikiem 1:2, a więc szczegółowo podaję - pierwszy mecz to Patryk Chojnowski / Piotr Grudzień - Jose Manuel Ruiz Reyes / Jorge Cardona Marquez zakończony przegraną Polaków wynikiem 2:3 (pierwszy set - do 4 [dla Hiszpanów]; drugi set - do 12 [dla Hiszpanów]; trzeci set - do 9 [dla Polaków]; czwarty set - do 4 [dla Polaków]; piąty set - do 6 [dla Hiszpanów]), drugi mecz to Patryk Chojnowski - Jose Manuel Ruiz Reyes zakończony wygraną Patryka wynikiem 3:1 (pierwszy set - do 7 [dla Chojnowskiego]; drugi set - do 4 [dla Chojnowskiego]; trzeci set - do 5 [dla Ruiza Reyesa]; czwarty set - do 13 [dla Chojnowskiego]) i trzeci mecz to Piotr Grudzień - Jorge Cardona Marquez, w którym Piotrek przegrał wynikiem 2:3 (pierwszy set - do 6 [dla Cardony Marqueza]; drugi set - do 7 [dla Grudnia]; trzeci set - do 8 [dla Grudnia]; czwarty set - do 7 [dla Cardony Marqueza]; piąty set - do 8 [dla Cardony Marqueza]), a rezerwowymi byli Juan Bautista Perez Gonzalaez z Hiszpanii i Marcin Skrzynecki z Polski. A więc w finale Polki z klas 6-10 powalczą o złoto z Chinkami, a Polacy z klas 9-10 powalczą o brąz z Francuzami.

FINAŁY

Jeździectwo/paraujeżdżenie:
* drużynowy: złoty medal wywalczyli Brytyjki w składzie: Sophtie Christiansen na koniu Athene Lindebjerg, Anne Dunham na koniu LJT Lucas Normark, Natasha Baker na koniu Cabral i Sophie Wells na koniu Valerius, które uzyskały wynik 453,306 punktów, srebrny medal zdobyli Niemcy w składzie Carolin Schnarre na koniu Del Rusch, Elke Philipp na koniu Regaliz, Alina Rosenberg na koniu Nea's Daboun i Steffen Zeibig na koniu Feel Good 4, którzy uzyskali wynik 433,321 punktów, a brązowy medal wywalczyli Holendrzy w składzie: Nicole den Dulk na koniu Wallace, Rixt van der Horst na koniu Caraat, Demi Vermeulen na koniu Burberry i Frank Hosmar na koniu Alphaville, którzy uzyskali wynik 430,353 punktów
* indywidualny - stopień Ia: złoty medal zdobyła Brytyjka Sophe Chirstiansen na koniu Athene Lindebjerg z wynikiem 78,217 punktów, srebrny medal wywalczyła jej rodaczka Anne Dunahm na koniu LJT Lucas Normark z wynikiem 74,348 punktów, a brązowy medal zdobył Brazylijczyk Sergio Oliva na koniu Coco Chanel z wynikiem 73,826 punktów
* indywidualny - stopień II: złoty medal wywalczyła Brytyjka Natasha Baker na koniu Cabral z wynikiem 73,400 punktów, srebrny medal zdobyła Holenderka Demi Vermeulen na koniu Burberry z wynikiem 71,600 punktów, a brązowy medal wywalczyła jej rodaczka Rixt van der Horst na koniu Caraat z wynikiem 70,743 punktów, ale najlepiej z panów wypadł Steffen Zeibig na koniu Feel Good 4 z wynikiem 70,057 punktów
Kajakarstwo:
* panowie - kategoria KL1: złoty medal wywalczył nasz Kuba Tokarz z czasem 51,084 sekundy, srebrny medal zdobył Węgier Robert Suba z czasem 51,129 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,045 sekundy, a brązowy medal wywalczył Brytyjczyk Ian Marsden z czasem 51,220 sekundy ze stratą 0,136 sekundy
* panowie - kategoria KL2: złoty medal zdobył Australijczyk Curtis McGrath z czasem 42,190 sekundy, srebrny medal wywalczył Austriak Markus Swoboda z czasem 43,726 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,536 sekundy, a brązowy medal zdobył Brytyjczyk Nick Beighton z czasem 44,936 sekundy ze stratą 2,746 sekundy
* panowie - kategoria KL3: złoty medal wywalczył Ukrainiec Serhij Jemelanow z czasem 39,810 sekundy, srebrny medal zdobył Niemiec Tom Kierey z czasem 39,909 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,099 sekundy, a brązowy medal wywalczył Brazylijczyk Caio Ribeiro de Carvalho z czasem 40,199 sekundy ze stratą 0,389 sekundy
* panie - kategoria KL1: złoty medal zdobyła Brytyjka Jeanetta Chippington z czasem 58,760 sekundy, srebrny medal wywalczyła Niemka Edina Mueller z czasem 58,874 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,114 sekudny, a brązowy medal zdobyła nasza Kamila Kubas z czasem 1:00,232 ze stratą 1,462 sekundy
* panie - kategoria KL2: złoty medal wywalczyła Brytyjka Emma Wiggs z czasem 53,288 sekundy, srebrny medal zdobyła Ukarinka Natalia Łagutenko z czasem 55,599 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2,311 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Australijka Susan Seipel z czasem 56,796 sekundy ze stratą 3,508 sekundy
* panie - kategoria KL3: złoty medal zdobyła Brytyjka Anne Dickins z czasem 51,348 sekundy, srebrny medal wywalczyła Australijka Amanda Reynolds z czasem 51,378 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,030 sekundy, a brązowy medal zdobyła Francuzka Cindy Moreau z czasem 52,103 sekundy ze stratą 0,755 sekundy
Kolarstwo szosowe:
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria H2: złoty medal wywalczył Amerykanin WIlliam Groulx z czasem 1:15:23, srebrny medal zdobył Włoch Luca Mazzone z tym samym czasem, a brązowy medal wywalczył Tobias Fankhauser z czasem 1:23:12 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 7:49
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria H3: złoty medal zdobył Włoch Paolo Cecchetto z czasem 1:33:17, srebrny medal wywalczył Niemiec Maximilian Weber z tym samym czasem, a brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Charles Moreau również z tym samym czasem
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria H4: złoty medal wywalczył Niemiec Vico Merklein z czasem 1:28:48, srebrny medal zdobył nasz Rafał Wilk z czasem 1:28:51 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 3 sekundy, a brązowy medal wywalczył Francuz Joel Jeannot z czasem 1:28:54 ze stratą 6 sekund
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria H5: złoty medal zdobył Południowoafrykańczyk Ernst van Dyk z czasem 1:37:47, srebrny medal wywalczył Włoch Alessandro Zanardo z tym samym czasem, a brązowy medal zdobył Holender Jetze Plat również z tym samym czasem
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria H1/2/3/4: złoty medal wywalczyła Niemka Chirstiane Reppe z czasem 1:15:56, srebrny medal zdobyła Koreanka z południa Lee Do-yeon z czasem 1:15:58 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Włoszka Francesca Porcellato z tym samym czasem co wspomniana Koreanka
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria H5: złoty medal zdobyła Niemka Andrea Eskau z czasem 1:37:07, srebrny medal wywalczyła Holenderka Laura de Vaan z czasem 1:37:09 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2 sekundy, a brązowy medal zdobyła jej rodaczka Jenette Jansen z tym samym czasem co wspomniana de Vaan
Lekkoatletyka:
* 5000 metrów panów - kategoria T12/13: złoty medal wywalczył Kenijczyk Henry Kirwa [T12] z czasem 14:17,32, srebrny medal zdobył Marokańczyk El Amin Chentouf [T12] z czasem 14:21,04 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 3,72 sekundy, a brązowy medal wywalczył Bilel Aloui [T13] z czasem 14:33,33 z rekordem świata dla kategorii T13, ale ze stratą 16,01 sekundy
* rzut dyskiem pań - kategoria F56/57: złoty medal zdobyła Algierka Nassima Saifi [F57] z wynikiem 33,33 metrów, srebrny medal wywalczyła Irlandka Orla Barry [F57] z wynikiem 30,06 metrów, a brązowy medal zdobyła Nigeryjka Eucharia Iyiazi [F57] z wynikiem 27,54 metrów
* 1500 metrów panów - kategoira T51/52: złoty medal wywalczył Amerykanin Raymond Martin [T52] z czasem 3:40,63 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Japończyk Tomoki Sato [T52] z czasem 3:41,70 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,07 sekundy, a brązowy medal wywalczył Tajlandczyk Pichaya Kurattanasiri [T52] z czasem 3:53,96 ze stratą 13,33 sekundy
* skok w dal pań - kategoria T20: złoty medal zdobyła Chorwatka Mikela Ristoski z wynikiem 5,79 metrów, srebrny medal wywalczyła nasza Karolina Kucharczyk z wynikiem 5,55 metrów, a brązowy medal zdobyła Malezyjka Siti Noor Radiah Ismail z wynikiem 5,20 metrów
* rzut oszczepem panów - kategoria F38: złoty medal wywalczył Południowoafrykańczyk Reinhardt Hamman z wynikiem 50,96 metrów, srebrny medal zdobył Kolumbijczyk Luis Fernando Lucumi Villegas z wynikiem 49,19 metrów, a brązowy medal wywalczył Irańczyk Dżawad Hardani z wynikiem 48,46 metrów
* 400 metrów panów - kategoria T43/44: złoty medal zdobył Nowozelandczyk Liam Mallione [T43] z czasem 46,20 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Niemiec David Behre z czasem 46,23 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,03 sekundy, a brązowy medal zdobył Amerykanin Hunter Woodhall z czasem 46,70 sekundy
* 800 metrów panów - kategoria T54: złoty medal wywalczył Szwajcar Marcel Hug z czasem 1:33,76, srebrny medal zdobył Tajlandczyk Saichon Konjen z czasem 1:34,74 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,98 sekundy, a brązowy medal wywalczył Koreańczyk z południa Kim Gyu-dae z czasem 1:34,98 ze stratą 1,22 sekundy
* 400 metrów panów - kategoria T13: złoty medal zdobył Marokańczyk Mohamed Amguoun z czasem 47,15 sekundy z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Namibijczyk Johannes Nambala z czasem 47,21 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,06 sekundy, a brązowy medal zdobył Algierczyk Mohamed Fouad Hamoumou z czasem 48,04 sekundy ze stratą 0,89 sekundy
* 5000 metrów pań - kategoria T53/54: amerykańskie podium, złoty medal wywalczyła Amerykanka Tatyana McFadden [T54] z czasem 11:54,07, srebrny medal zdobyła Chelsea McClammer z czasem 11:54,33 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,26 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Amanda McGrory [T53] z czasem 11:54,34 [T54] ze stratą 0,27 sekundy
* rzut oszczepem panów - kategoria F34: złoty medal zdobył Kolumbijczyk Mauricia Valencia z wynikiem 36,65 metrów, srebrny medal wywalczył Chińczyk Wang Yanzhang z wynikiem 34,15 metrów, a brązowy medal zdobył Irańczyk Mohsen Kaedi z wynikiem 33,42 metrów
* rzut dyskiem pań - kategoria F40/41: złoty medal wywalczyła Tunezyjka Raoua Tlili z wynikiem 33,38 metrów z rekordem świata dla kategorii F43, srebrny medal zdobyła Niamh McCarthy z wynikiem 26,67 metrów, a brązowy medal wywalczyła Tunezyjka Fathia Amaimia z wynikiem 26,16 metrów, a więc całe podium dla F41
* 200 metrów pań - kategoria T43/44: złoty medal zdobyła Holenderka Marlou van Rhun [T43] z czasem 26,16 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebreny medal wywalczyła Niemka Irmgard Bensusan [T44] z czasem 26,90 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,74 sekundy, a brązowy medal zdobyła Francuzka Marie-Amelie Le Fur [T44] z czasem 27,11 sekundy ze stratą 0,95 sekundy
* 200 metrów panów - kategoria T11: złoty medal wywalczył Namibijczyk Ananias Sgikongo z jego przewodnikiem Evenem Tjiviju z czasem 22,44 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Brazylijczyk Felipe Gomes z jego przewodnikiem Jonasem de Limą Silvą z czasem 22,52 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,08 sekundy, a brązowy medal wywalczył jego rodak Daniel Silva z jego przewodnikiem Heitorem de Oliveirą Salesem z czasem 23,04 sekundy ze stratą 0,60 sekundy
* pchnięcie kulą pań - kategoria F35: złoty medal zdobyła Chinka Wang Jun z wynikiem 13,91 metrów z rekordem świata, srebrny medal wywalczyła Ukrainka Maria Pomazan z wynikiem 13,59 metrów, a brązowy medal zdobyła Brazylijka Marivana Oliveira z wynikiem 9,28 metrów
* 100 metrów panów - kategoria T12: złoty medal wywalczył Kubańczyk Leinier Savon Pineda z czasem 10,97 sekundy, srebrny medal zdobył Południowoafrykańczyk Ndodomzi Jonathan Ntutu z czasem 11,09 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,12 sekundy, a brązowy medal wywalczył Niemiec Thomas Ulbricht z czasem 11,39 sekundy ze stratą 0,42 sekundy
* skok w dal panów - kategoria T38: złoty medal zdobył Chińczyk Hu Jianwen z wynikiem 6,64 metrów, srebrny medal wywalczył jego rodak Zhong Huanghao z wynikiem 6,59 metrów, a brązowy medal zdobył Południowoafrykańczyk Dyan Neille Buis 6,58 metrów
* 100 metrów panów - kategoria T42: złoty medal wywalczył Australijczyk Scott Reardon z czasem 12,26 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyli Duńczyk Daniel Wagner i Brytyjczyk Richard Whitehead z czasem 12,32 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,06 sekundy
* 800 metrów panów - kategoria T52/53: złoty medal zdobył Tajlandczyk Pongsakorn Paeyo z czasem 1:40,78, srebrny medal wywalczył Francuz Pierre Fairbank z czasem 1:40,97 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,19 sekundy, a brązowy medal zdobył Kanadyjczyk Brent lakatos z czasem 1:41,09 ze stratą 0,31 sekundy, a więc całe podium należało do kategorii niepełnosprawności T53
* sztafeta 4 x 400 metrów pań - kategoria T53/54: kuriozalna sytuacja, tylko dwa medale, złoty medal wywalczyły Chinki w składzie: Li Yingjie [T54], Liu Wenjun [T54], Zhou Hongzhuan [T53] i Zou Lihong [T54], które uzyskały czas 3:32,11 z rekordem świata, srebrny medal zdobyły Australijki w składzie: Angela Ballard [T53], Madison De Rozario [T53], Jemima Moore [T54] i Christie Dawes [T54], które uzyskały czas wynoszący 3:46,63 ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 14,52 sekundy, a więc Turczynki w składzie: Hamide Kurt [T53], Zeynep Acet [T53], Zubeyde Supurgevi [T54] i Nursah Usta [T53] oraz Amerykanki w składzie: Hannah McFadden [T54], Chelsea McClammer [T53], Cheri Madsen [T54] i Tatyana McFadden [T54] zostały zdyskwalifikowane odpowiednio punktami 23.6 oraz 18.2 odpowiednie dla paraolimpijskiej lekkoatletyki
* sztafeta 4 x 100 metrów pań - kategoria T35/36/37/38: złoty medal wywalczyły Chinki w składzie: Jiang Fenfen [T37], Chen Junfei [T38], Li Yingli [T37] i Wen Xiaoyan [T37], które uzyskały czas wynoszący 50,81 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobyły Brytyjki w składzie: Kadeena Cox [T38], Maria Lyle [T35], Georgina Hermitage [T37] i Sophie Hahn [T38], które uzyskały czas wynoszący 51,07 sekundy ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 0,26 sekundy, a brązowy medal wywalczyły Australijki w składzie: Ella Azura Pardy [T38], I. Holt [T35] (oczywiście podobnie jak w środowych finałach skróciłem imię do pierwszej litery), Jodi Elkington-Jones [T37] i Erin Cleaver [T38], które uzyskały czas wynoszący 55,09 sekundy ze stratą 4,28 sekundy
Łucznictwo: łuk klasyczny, indywidualny pań - kategoria Open: złoty medal zdobyła znana ze startów z pełnosprawnymi na Igrzyskach Olimpijskich w ubiegłym miesiącu Iranka Zahra Nemati, która pokonała Chinkę Wu Chunyan wynikiem 6:4 (pierwszy set - 24:27 [wygrana Wu]; drugi set - 28:27 [wygrana Nemati]; trzeci set - 22:26 [wygrana Wu]; czwarty set - 30:26 [wygrana Nemati]; piąty set - 28:26 [wygrana Nemati], a brązowy medal wywalczyła wspominana w "Startach Polaków" nasza Milena Olszewska pokonując Koreankę z południa Lee Hwa-sook wynikiem 6:5 (poszczególne sety macie podane w "Startach Polaków")
Pływanie:
* 100 metrów stylem motylkowym panów - kategoria S9: złoty medal wywalczył Grek Dimosthenis Michalencakis z czasem 59,27 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Włoch Federico Morlacchi z czasem 59,52 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,25 sekundy, a brązowy medal wwyalczył Węgier Tamas Sors z czasem 59,85 sekundy ze stratą 0,58 sekundy
* 100 metrów stylem motylkowym pań - kategoria S9: złoty medal wywalczyła Chinka Xu Jialing z czasem 1:07,90, srebrny medal zdobyła Hiszpanka Sarai Gascon z czasem 1:08,00 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,10 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Węgierka Zsofia Konkoly z czasem 1:09,21 ze stratą 1,31 sekundy
* 100 metrów stylem klasycznym panów - kategoria SB6: złoty medal zdobył Ukrainiec Jewhen Bohodajki z czasem 1:18,71 z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Kolumbijczyk Nelson Crispin Corzo z czasem 1:21,47 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2,76 sekundy, a brązowy medal zdobył Niemiec Torbem Schmidtke z czasem 1:23,47 ze stratą 5,76 sekundy
* 100 metrów stylem klasycznym pań - kategoria SB6: złoty medal zdobyła Australijka Tiffany Thomas Kane z czasem 1:35,39 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Sophia Elizabeth Herzog z czasem 1:36,95 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,56 sekundy, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Charlotte Henshaw z czasem 1:37,79 ze stratą 2,40 sekundy
* 400 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S10: złoty medal wywalczył Ukrainiec Maksym Krypak z czasem 3:57,11 z rekordem świata, srebrny medal zdobył jego rodak Denys Dubrow z czasem 4:00,11 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,40 sekundy, a brązowy medal wywalczył Kanadyjczyk Benoit Huot z czasem 4:04,63 ze stratą 6,92 sekundy
* 400 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S10: złoty medal wywalczyła Kanadyjka Aurelie Rivard z czasem 4:29,96 z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Australijka Monique Murphy z czasem 4:35,09 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 5,13 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Francuzka Elodie Lorandi z czasem 4:35,49 ze stratą 5,53 sekundy
* 200 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S3: złoty medal zdobył Chińczyk Huang Wenpan z czasem 3:09,04 z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Ukrainiec Dmytro Wynohradeć z czasem 3:09,77 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,73 sekundy, a brązowy medal zdobył Chińczyk Li Hanhua z czasem 3:23,10 ze stratą 14,06 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym pań - kategoria SM5: złoty medal zdobyła Norweżka Sarah Louise Rung z czasem 3:15,83, srebrny medal wywalczyła Hiszpanka Teresa Perales z czasem 3:36,14 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 20,31 sekundy, a brązowy medal zdobyła Izraelka Inbal Pezaro z czasem 3:38,20 ze stratą 22,37 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S11: złoty medal wywalczył Amerykanin Bradley Snyder z czasem 56,15 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobył Chińczyk Yang Bozun z czasem 59,51 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 3,36 sekundy, a brązowy medal wywalczył Japończyk Keiichi Kimura z czasem 59,63 sekundy ze stratą 3,48 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S11: złoty medal wywalczyła Chinka Xie Qing z czasem 1:08,03, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Li Guizhi z czasem 1:08,31 ze stratą do zwcyiężczyni wynoszący 0,28 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Holenderka Liesette Bruinsma z czasem 1:08,55 ze stratą 0,52 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S1: złoty medal zdobył Ukrainiec Hennadij Bojko z czasem 1:00,85, srebrny medal wywalczył Włoch Francesco Betella z czasem 1:12,49 ze stratą do zwcyięzcy wynoszący 11,64 sekundy, a brązowy medal zdobył Ukrainiec Anton Kol z czasem 1:15,42 ze stratą 14,57 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S2: złoty medal wywalczył Chińczyk Zou Liankang z czasem 47,17 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobył jego rodak Liu Benying z czasem 48,84 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,67 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ukrainiec Serhij Pałamarczuk z czasem 50,23 sekundy ze stratą 3,06 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S2: złoty medal wywalczyła Singapurka Yip Pin Xiu z czasem 1:00,33, srebrny medal zdobyła Chinka Feng Yazhu z czasem 1:02,66 ze stratą do zwcyiężczyni wynoszący 2,33 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Ukrainka Iryna Socka z czasem 1:17,22 ze stratą 16,89 sekundy
* sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym pań - 34 punktów: złoty medal zdobyły Australijki w składzie: Ellie Cole [s9], Lakeisha Patterson [s8], Maddison Elliott [s8] i Ashleigh McConnell [s9], które uzyskały czas 4:16,65 z rekordem świata, srebrny medal wywalczyły Amerykanki w składzie: McKenzie Coan [s7], Elizabeth Smith [s9], Jessica Long [s8] i Michelle Konkoly [s8], które uzyskały czas 4:20,10 ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 3,45 sekundy, a brązowe medale zdobyły Chinki w składzie: Song Lingling [s6], Chen Yi [s10], Lin Ping [s9] i Xu Jialing [s9], które uzyskały czas 4:24,22 ze stratą 7,57 sekundy
Szermierka na wózkach:
* szpada drużynowa pań: złoty medal zdobyły Chinki w składzie: Zou Xufeng, Zhou Jingjing i Rong Jing, które pokonały reprezentantki Hongkongu w składzie: Chan Yui Chong, Justine Charissa Ng i Yu Chui Yee wynikiem 45:35, a brązowe medale wywalczyły Węgierki w składzie wspominanym w "Startach Polaków", które pokonały nasze Polki w składzie wspomianym w tej sekcji wynikiem 45:44
* szpada drużynowa panów: złoty medal wywalczyli Francuzi w składzie: Robert Citerne, Yannick Ifebe i Romain Noble, którzy pokonali Chińczyków w składzie: Tian Jianquan, Sun Gang i Hu Daoliang wynikiem 41:41, czysty przypadek, nie sądzę, a brązowy medal wywalczyli Polacy w składzie wspomnianym w "Startach Polaków", którzy pokonali Greków w składzie też wspominanym w tej sekcji wynikiem 45:29
Tenis na wózkach:
* single pań: złoty medal zdobyła Holenderka Jiske Griffioen pokonując w siostrobójczym meczu Aniek van Koot wynikiem 2:1 (pierwszy set - 3:6 [wygrana van Koot]; drugi set - 6:1 [wygrana Griffioen]; trzeci set - 6:4 [wygrana Griffioen]), a brązowy medal wywalczyła w środę Japonki Yui Kamiji pokonując Holenderkę Diede de Groot wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:3; drugi set - 6:3)
* debel panów: złoty medal wywalczyli Francuzi Stephane Houdet i Nicolas Peifer pokonując Brytyjczyków Alfie'ego Hewetta i Gordona Reida wynikiem 2:1 (pierwszy set - 6:2 [wygrana Francuzów]; drugi set - 4:6 [wygrana Brytyjczyków]; trzeci set - 6:1 [wygrana Francuzów])

===

 

Oto, jak prezentuje się program na przedostatni, 10. dzień Igrzysk Paraolimpijskich w Rio z udziałem naszych:

14:30 Kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego, kategoria C4/5 [K] (z udziałem Anny Harkowskiej) - o medal
15:30 Lekkoatletyka - pchnięcie kulą, finał, kategoria F56/57 [M] (z udziałem Janusza Rokickiego) - o medal
15:32 Pływanie - 50 metrów stylem dowolnym, bieg 2, kategoria S4 [K] (z udziałem Karoliny Hamer)
17:00 Tenis stołowy - drużynowy, finał, klasa 6-10 [K] (Chiny - Polska) - o złoty/srebrny medal
18:00 Kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego, kategoria B [M] (z udziałem Przemysława Wegenera z pilotem Arturem Korcem i Marcina Polaka z pilotem Michałem Ładoszem) - o medal
18:05 Kolarstwo szosowe - wyścig ze startu wspólnego, kategoria B [K] (z udziałem Anny Duzikowskiej z pilotką Natalią Mortyko i Iwony Podkościelnej z pilotką Aleksandrą Tecław) - o medal
18:05 Żeglarstwo - klasa SKUD18, wyścig 11 [finałowy] (z udziałem Moniki Gibes i Piotra Cichockiego) - o medal
23:30 Tenis stołowy - drużynowy, finał, klasa 9-10 [M] (Francja - Polska) - o brązowy medal
23:30 Lekkoatletyka - skok w dal, finał, kategoria T43/44 [M] (z udziałem Macieja Lepiato) - o medal
23:35 Pływanie - 50 metrów stylem dowolnym, finał, kategoria S4 [K] (z ew. udziałem Karoliny Hamer) - o medal
00:23 Lekkoatletyka - 800 metrów, finał, kategoria T36 [M] (z udziałem Krzysztofa Ciukszy) - o medal

Podsumowanie 9. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:

STARTY POLAKÓW

Najpierw od pływania zaczniemy, ale najpierw od 100 metrów stylem grzbietowym panów w kategorii S9, w którym uczestniczył w 1. biegu eliminacyjnym Patryk Biskup, no i wygrał ten bieg z czasem 1:05,00, a ogólnie wygrał eliminacje ex-aequo z Brytyjczykiem Jamesem Crispem, co dało Patrykowi udział w finale, w którym nie udało się zdobył medalu, a więc zajął 5. miejsce z czasem 1:05,10, kolejny start to 50 metrów stylem grzbietowym pań w kategorii S4, w której uczestniczyła w 2. biegu eliminacyjnym Karolina Hamer, w której zajęła ostatnie, 5. miejsce z czasem 1:03,11, a ogólnie zajęła ostatnie, 9. miejsce i nie udało się zakwalifikować do finału, kolejny start to 100 metrów stylem dowolnym w kategorii S13 panów, w którym wystartował w 2. biegu eliminacyjnym Kamil Rzetelski, no i zajął ostatnie, 7. miejsce z czasem 58,20 sekundy, a ogólnie zajął 20. miejsce, w którym nie przebrnął eliminacji, kolejnym startem była ta sama konkurencja i ta sama kategoria, tym razem pań, w którym wystartowała w 3. biegu eliminacyjnym Joanna Mendak, no i dopłynęła do mety z 5. czasem 1:03,73, a ogólnie zajęła 11. miejsce nie pozwalając Asi na udział w finale. Teraz już pora na szermierkę na wózkach, w którym rywalizowali nasi floreciści w składzie: Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski, ich pierwszymi rywalami byli Włosi w składzie: Matteo Betti, Marco Cima i Emanuele Lambertini, w którym Polacy wygrali z Włochami wynikiem 45:42, kolejnymi rywalami naszych byli reprezentanci Hongkongu w składzie: Chan Wing Kin, Cheong Meng CHai i Tam Chik Sum, w którym Polacy znów wygrali wynikiem 45:35, tym samym wygrali grupę A, w którym zmierzyli się w półfinale z Francuzami w składzie: Ludovic Lemoine, Damien Tokatlian i Maxime Valet, no i znów wygrali wynikiem 45:37, co dało im przepustkę do pojedynku o złoty medal z Chińczykami w składzie: Ye Ruyi, Sun Gang i Hu Daoliang, w którym nie udało się pokonać ich wynikiem 27:45, a więc polscy floreciści zdobyli srebrny medal, a więc skończyła się na tych igrzyskach paraolimpijskich szermierka na wózkach. Czas na lekkoatletykę zaczynając od pchnięcia kulą panów w kategorii F54/55, w którym rywalizowali Lech Stoltman i Karol Kozuń [obaj z orzeczoną niepełnosprawności kategorii F55], ale lepiej wypadł Lech Stoltman pchając na odległość 11,39 metrów zajmując 3. miejsce i tym samym zdobył brązowy medal, ale Karol Kozuń pchał o 6 centymetrów gorzej niż Stoltman, ale i tak zajął 4. miejsce, w tym samym czasie odbył się bieg 400 metrów panów w kategorii T36, w którym uczestniczył Krzysztof Ciuksza, no i Krzychu zajął 4. miejsce z czasem 55,97 sekundy, więc zabrakło 0,28 sekundy do medalu, kolejnym startem był bieg 1500 metrów pań w kategorii T20, w którym uczestniczyły Arleta Meloch, Barbara Niewiedział i Sabina Stenka, no i Basia Niewiedział wygrała ten bieg z czasem 4:24,37 z rekordem paraolimpijskim zdobywając tym samym złoty medal, Arlecie Meloch zabrakło 4,41 sekundy do zdobycia medalu zajmując tym samym 4. miejsce z czasem 4:33,19, ale Sabina Stenka nie wystartowała, kolejny start to bieg 200 metrów pań w kategorii T45/46/47, w którym uczestniczyła Alicja Fiodorow [orzeczona niepełnosprawność to T47], no i Ala zajęła 2. miejsce z czasem 25,61 sekundy przegrywając jedynie z Amerykanką Deją Young o 0,15 sekundy zdobywając tym samym srebrny medal, no i kolej na pchnięcie kulą panów, w którym rywalizował Paweł Piotrowski, uzyskał wynik 13,34 metrów i tym samym zajął 5. miejsce. Kolej na żeglarstwo, w którym w klasie SKUD18 startują Monika Gibes i Piotr Cichocki, w którym dopłynęli do mety w 9. wyścigu z czasem 1:04:20 zdobywając 5 punktów, w 10. wyścigu dopłynęli do mety z czasem 2. czasem 55:50 zdobywając kolejne 2 punkty, a więc po 10 wyścigach zajmują 4. miejsce z łączną punktacją wynoszący 48 punktów, a punkty net wynosi 36 punktów, a więc dzisiaj mają szansę na medal, bo 11. wyścig jest wyścigiem medalowym, w którym zdobyte punkty będą chyba podwojone.


FINAŁY

Boccia:
* indywidualnie - kategoria BC1: złoty medal wywalczył Brytyjczyk David Smith, który pokonał Holendra Daniela Pereza wynikiem 5:0, a brązowy medal zdobył Koreańczyk z południa Yoo Won-jeong, który pokonał Portugalczyka Antonio Marquesa wynikiem 8:1
* indywidualnie - kategoria BC2: złoty medal wywalczył Tajlandczyk Watcharaphon Vongsa, który pokonał w bratobójczym meczu Worawuta Saengampę wynikiem 5:4, a brązowy medal zdobył Chińczyk Yan Zhiqiang, który pokonał Jeong So-yeong z Korei Południowej wynikiem 5:4
* indywidualnie - kategoria BC3: złoty medal zdobył Koreańczyk z połdunia Jeong Ho-won, który pokonał Greka Grigoriosa Polychronidisa wynikiem 8:1, a brązowy medal wywalczył Portugalczyk Jose Carlos Macedo, który pokonał Koreańczyka z południa Kim Han-soo wynikiem 5:5 po dogrywce
* indywidualnie - kategoria BC4: złoty medal zdobył reprezentant Hongkongu Leung Yuk Wing, który pokonał Słowaka Samuela Andrejcika wynikiem 4:3, a brązowy medal wywalczył Tajlandczyk Pornchok Larpyen, który pokonał Koreańczyka z południa Seo Hyeon-seoka wynikiem 8:1
Goalball:
* panie: złote medale zdobyły Turczynki w składzie: Nese Mercan, Seda Yildiz, Sevda Altunoluk, Gulsah Duzgun, Buket Atalay i Sumeyye Ozcan, które pokonały Chinki w składzie: Chen Fengqing, Ju Zhen, Zhang Wei, Zhao Kaimei, Zhang Huiwen i Sun Ie wynikiem 4:1, a brązowe medale wywalczyły Amerykanki w składzie: Jen Armbruster, Lisa Czechowski, Asya Miller, Amanda Dennis, Eliana Mason i Marybai Huking, które pokonały Brazylijki w składzie: Simone Rocha, Neusimar Santos, Ana Carolina Custodio, Claudia Oliveira, Gleyse Portioli i Victoria Amorim wynikiem 3:2
* panowie: złote medale zdobyli Litwini w składzie: Nerijus Montvydas, Justas Pazarauskas, Mantas Brazauskas, Mantas Panovas, Genrik Pavlikianec i Mindaugas Suchovejus, którzy pokonali Amerykanów w składzie: Andy Jenks, Tyler Merren, Daryl Walker, John Kusku, Joseph Hamilton i Matt Simpson wynikiem 14:8, a brązowe medale wywalczyli Brazylijczycy w składzie: Jose Roberto Oliveira, Alex de Melo, Alexsander Celente, Leomon Moreno, Josemarcio Sousa i Romario Marques, którzy pokonali Szwedów w składzie: Fatmir Seremeti, Stefan Gahne, Nils Posse, Jimmy Bjoerkstrand, Mikael Aakerberg i Peter Weichel wynikiem 6:5
Jeździectwo/paraujeżdżenie:
* indywidualny - stopień Ia: złoty medal wywalczyła Brytyjka Sophie Christiansen na koniu Athene Lindebjerg z wynikiem 79,700 punktów, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Anne Dunham na koniu LJT Lucas Normark z wynikiem 76,050 punktów, a brązowy medal wywalczył Brazylijczyk Sergio Oliva na koniu Coco Chanel z wynikiem 75,150 punktów
* indywidualny - stopień Ib: złoty medal zdobył Brytyjczyk Lee Pearson na koniu Zion z wynikiem 77,400 punktów, srebrny medal wywalczył Austriak Pepo Puch na koniu Fontainenoir z wynikiem 76,750 punktów, a brązowy medal zdobyła Dunka Stinna Aastrup na koniu Smarties z wynikiem 74,750 punktów
* indywidualny - stopień II: złoty medal wywalczyła Brytyjka Natasha Baker na koniu Cabral z wynikiem 77,850 punktów, srebrny medal zdobyła Holenderka Rixt van der Horst na koniu Caraat z wynikiem 76,250 punktów, a brązowy medal wywalczył rodzynek w tej kategorii Niemiec Steffen Zeibig na koniu Feel Good 4 z wynikiem 74,350 punktów
* indywidualny - stopień III: złoty medal zdobyła Holenderka Sanne Voets na koniu Demantur z wynikiem 73,850 punktów, srebrny medal wywalczyła Norweżka Ann Cathrin Lubbe na koniu Donatello z wynikiem 73,800 punktów, a brązowy medal zdobyła Szwedka Louise Etzner Jakobsson na koniu Zernard z wynikiem 73,650 punktów, a najlepiej z panów wypadł rodzynek w tej kategorii Francuz Jose Letarte na koniu Swing Royal z wynikiem 70,400 punktów
* indywidualny - stopień IV: złoty medal wywalczyła Belgijka Michele George na koniu FBW Rainman z wynikiem 76,300 punktów, srebrny medal zdobyła Brytyjka Sophie Wells na koniu Valerius z wynikiem 76,150 punktów, a brązowy medal wywalczył rodzynek w tej kategorii Holender Frank Hosmar na koniu Alphaville z wynikiem 74,800 punktów
Kolarstwo szosowe:
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria C1/2/3: złoty medal zdobył Niemiec Steffen Warias z czasem 1:49:11, srebrny medal wywalczył Belg Kris Bosmans z tym samym czasem, a brązowy medal zdobył Włoch Fabo Anobile również z tym samym czasem
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria T1/2: złoty medal wywalczył Niemiec Hans-Peter Durst z czasem 50:57, srebrny medal zdobył Brytyjczyk David Stone ze stratą do zwycięzcy wynoszący 3 sekundy, a brązowy medal wywalczył Kolumbijczyk Nestor Ayala Ayala z tą samą stratą co Stone
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria C1/2/3: złoty medal zdobyła Amerykanka Jamie Whitmore z czasem 1:30:14, srebrny medal wywalczyła Chinka Zeng Sini z tym samym czasem, a brązowy medal zdobyła Niemka Denise Schindler również z tym samym czasem
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria T1/2: złoty medal wywalczyła Australijka Carol Cooke z czasem 1:07:51, srebrny medal zdobyła Amerykanka Jill Walsh z czasem 1:08:08 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 17 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Niemka Jana Majunke z czasem 1:08:19 ze stratą 28 sekundy
* wyścig sztafetowy drużynowy mieszany - kategoria H2/3/4/5: złoty medal zdobyli Włosi Vittorio Podesta, Luca Mazzone i Alessandro Zanardi, którzy uzyskali czas 32:34, srebrny medal wywalczyli Amerykanie William Lachenauer, William Groulx i Oscar Sanchez, którzy uzyskali czas 33:21 ze stratą do zwycięzców wynoszący 47 sekundy, a brązowy medal zdobyli Belgowie Jean-Francois Deberg, Christophe Hindricq i Jonas van de Steene, którzy uzyskali czas 34:02 ze stratą 1:28
Koszykówka na wózkach: panie: złoty medal powędrował do Stanów Zjednoczonych (składu oczywiście dla tej dyscypliny nie podam ze względu na to, że uzupełnienie składu zajmie dużo czasu) pokonując Niemcy wynikiem 62:45, a brązowy medal trafił do Holandii pokonując Wielką Brytanię wynikiem 76:34
Lekkoatletyka:
* rzut maczugą panów - kategoria F51: złoty medal wywalczył Serb Żeljko Dimitrijević z wynikiem 29,96 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobył jego rodak Milos Mitić z wynikiem 26,84 metrów, a brązowy medal wywalczył Słowak Marian Kureja z wynikiem 26,82 metrów
* pchnięcie kulą panów - kategoria F54/55: złoty medal zdobył Bułgar Rużdi Rużdi [F55] z wynikiem 12,33 metrów z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Irańczyk Hamed Amiri [F54] z wynikiem 11,40 metrów z rekordem świata, a brązowy medal zdobył nasz Lech Stoltman [F55] z wynikiem 11,39 metrów
* 400 metrów panów - kategoria T36: złoty medal wywalczył Brytyjczyk Paul Blake z czasem 54,49 sekundy, srebrny medal zdobył Ukrainiec Roman Pawłyk z czasem 55,67 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,18 sekundy, a brązowy medal wywalczył Nowozelandczyk William Stedman z czasem 55,69 sekundy ze stratą 1,20 sekundy
* 400 metrów panów - kategoria T37: złoty medal zdobył Południowoafrykańczyk Charl du Toit z czasem 51,13 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Wenezuelczyk Omar Monterola z czasem 52,93 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,80 sekundy, a brązowy medal zdobył Algierczyk Sofiane Hamdi z czasem 53,01 sekundy ze stratą 1,88 sekundy
* pchnięcie kulą panów - kategoria F40: złoty medal wywalczył Irakijczyk Garrah Tnajasz z wynikiem 10,76 metrów, srebrny medal zdobył Chińczyk Chen Zhenyu z wynikiem 10,10 metrów, a brązowy medal wywalczył Tunezyjczyk Smaali Bouaabid z wynikiem 9,44 metrów
* skok w dal pań - kategoria T11: złoty medal zdobyła Brazylijka Silvania Costa de Oliveira z wynikiem 4,98 metrów, srebrny medal wywalczyła reprezentantka Wybrzeży Kości Słoniowej [iworyjka] Fatimata Brigitte Diasso z wynikiem 4,89 metrów, a brązowy medal zdobyła Brazylijka Lorena Salvatini Spoladore z wynikiem 4,71 metów
* 1500 metrów pań - kategoria T20: złoty medal wywalczyła nasza Basia Niewiedział z czasem 4:24,37 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła Węgierka Ilona Biacsi z czasem 4:27,88 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 3,51 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Ukrainka Ludmyła Danylina z czasem 4:28,78 ze stratą 4,41 sekundy
* 200 metrów pań - kategoria T45/46/47: złoty medal zdobyła Amerykanka Deja Young [T46] z czasem 25,46 sekundy, srebrny medal wywalczyła nasza Alicja Fiodorow [T47] z czasem 25,61 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,15 sekundy, a brązowy medal zdobyła Chinka Li Lu z czasem 26,26 sekundy ze stratą 0,80 sekundy
* 400 metrów pań - kategoria T11: złoty medal wywalczyła Chinka Liu Cuiqing z jej przewodnikiem Xu Donglinem z czasem 56,71 sekundy, srebrny medal zdobyła Wenezuelka Sol Rojas z jej przewodnikiem Edicsonem Mediną z czasem 57,64 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,93 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Brazylija Terezinha Guilermina z czasem 57,97 sekundy ze stratą 1,26 sekundy
* pchnięcie kulą pań - kategoria F33: złoty medal zdobyła Algierka Asmahan Budżadar z wynikiem 5,72 metrów, srebrny medal wywalczyła Katarka Sara Hamdi Masud z wynikiem 5,39 metrów, a brązowy medal zdobyła reprezentantka Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sara as-Senani z wynikiem 5,09 metrów
* pchnięcie kulą panów - kategoria F36: złoty medal wywalczył Niemiec Sebastian Dietz z wynikiem 14,84 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Ukrainiec Mykoła Dibrowa z wynikiem 14,26 metrów, a brązowy medla wywalczył Chińczyk Li Cuiqing z wynikiem 14,02 metrów
* rzut dyskiem panów - kategoria F43/44: złoty medal zdobył Amerykanin David Blair [F44] z wynikiem 64,11 metrów, srebrny medal wywalczył reprezentant Trynidadu i Tobago Akeem Stewart [F43] z wynikiem 61,72 metrów z rekordem paraolimpijskim, a brązowy medal zdobył Brytyjczyk Dan Greaves [F44] z wynikiem 59,57 metrów
* 800 metrów pań - kategoria T34: złoty medal wywalczyła Brytyjka Hannah Cockroft z czasem 2:00,62, srebrny medal zdobyła Amerykanka Alexa Halko z czasem 2:02,08 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,46 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Brytyjka Kare Adenegan z czasem 2:02,47 ze stratą 1,85 sekundy
* skok wzwyż panów - kategoria T45/46/47: złoty medal zdobył Amerykanin Roderick Townsend-Robert [T46] z wynikiem 2,09 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Chińczyk Chen Hongjie [T46] z wynikiem 1,99 metrów, a brązowy medal zdobył Australijczyk Aaron Chatman [T47] z wynikiem 1,99 metrów
* 1500 metrów panów - kategoria T45/46: złoty medal wywalczył Algierczyk Samir Nuiua z czasem 3:59,46, srebrny medal zdobył Ugandyjczyk David Emong z czasem 4:00,62 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,16 sekundy, a brązowy medal wywalczył Australijczyk Michale Roeger z czasem 4:01,34 ze stratą 1,88 sekundy, całe podium to T46
Łucznictwo:
* łuk bloczkowy, indywidualny pań - kategoria Open: złoty medal wywalczyła Chinka Zhou Jiamin, która pokonała w siostrobójczym meczu Lin Yueshan wynikiem 138:138, o medalu złotym zadecydowała większa ilość trafień w (10 i) środek tarczy, a brązowy medal zdobyła Koreanka z południa Kim Mi-soon, która pokonała Irankę Somajeh Abbaspur wynikiem 140:138
* indywidualny panów - kategoria W1: złoty medal wywalczył Brytyjczyk John Walker, który pokonał Czecha Davida Drahoninskiego wynikiem 141:139, a brązowy medal zdobył Słowak Peter Kinik pokonując Niemca Uwego Hertera wynikiem 133:125
Piłka nożna 7-osobowa: złoty medal trafił do Ukrainy (podobnie jak w koszykówce na wózkach składu nie podaję) pokonując Iran wynikiem 2:1, a brązowy medal powędrował do Brazylii pokonując Holandię wynikiem 3:1
Pływanie:
* 100 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S7: złoty medal wywalczył Chińczyk Pan Shiyan z czasem 1:00,82, srebrny medal zdobył Kolumbijczyk Carlos Serrano Zarate z czasem 1:01,84 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,02 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ukrainiec Jewhen Bohodajko z czasem 1:02,12 ze stratą 1,30 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S7: złoty medal wywalczyła Amerykanka McKenzie Coan z czasem 1:09,99, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Cortney Jordan z czasem 1:12,80 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2,81 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Chinka Huang Yajing z czasem 1:12,85 ze stratą 2,86 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S9: złoty medal zdobył Węgier Tamas Toth z czasem 1:04,30, srebrny medal wywalczył Chińczyk Liu Xiaobing z czasem 1:04,46 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,16 sekundy, a brązowy medal zdobył Australijczyk Brenden Hall z czasem 1:04,67 ze stratą 0,37 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S9: złoty medal zdobyła Australijka Ellie Cole z czasem 1:09,18 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Hiszpanka Nuria Marques Soto z czasem 1:09,57 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,39 sekundy, a brązowy medal zdobyła Amerykanka Hannah Aspden z czasem 1:10,67 ze stratą 1,49 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S8: złoty medal wywalczył Chińczyk Wang Yinan z czasem 26,24 sekundy, srebrny medal zdobył Ukrainiec Bohdan Hrynenko z czasem 26,67 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,43 sekundy, a brązowy medal wywalczył jego rodak Jurij Bożyński z czasem 26,75 sekundy ze stratą 0,51 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S8: złoty medal wywalczyła Australijka Maddison Elliott z czasem 29,74 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Lakeisha Patterson z czasem 30,13 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,40 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Chinka Jiang Shengnan z czasem 30,53 sekundy ze stratą 0,80 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S4: złoty medal zdobył Czech Arnost Petracek z czasem 43,12 sekundy, srebrny medal wywalczył Chińczyk Liu Yuntao z czasem 45,01 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,89 sekundy, a brązowy medal zdobył Meksykanin Jesus Hernandez z czasem 45,30 sekundy ze stratą 2,18 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S4: złoty medal zdobyła Chinka Cheng Jiao z czasem 48,11 sekundy, srebrny medal wywalczyła jej rodaczka Deng Yue z czasem 50,01 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,90 sekundy, a brązowy medal zdobyła Ukrainka Maryna Werbowa z czasem 52,28 sekundy ze stratą 4,17 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym panów - kategoria SM11: złoty medal wywalczył Hiszpan Israel Oliver z czasem 2:24,11, srebrny medal zdobył Ukrainiec Wiktor Smyrnow z czasem 2:26,57 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,46 sekundy, a brązowy medal wywalczył Chińczyk Yang Bozun z czasem 2:27,82 ze stratą 3,71 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym pań - kategoria SM11: złoty medal wywalczyła Holenderka Liesette Bruinsma z czasem 2:49,87, srebrny medal zdobyła Szwedka Majac Reichard z czasem 2:51,72 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,85 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Chinka Xie Qing z czasem 2:51,98 ze stratą 2,11 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S13: złoty medal zdobył Białorusin Ihar Boki z czasem 50,90 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Ukrainiec Jarosław Denysenko z czasem 52,40 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,50 sekundy, a brązowy medal zdobył jego rodak Maksym Weraksa z czasem 52,77 sekundy ze stratą 1,87 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S13: złoty medal zdobyła Ukrainka Anna Stecenko z czasem 59,19 sekundy, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Rebecca Meyers z czasem 59,77 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,58 sekundy, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Hannah Russell z czasem 1:00,07 ze stratą 0,88 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S5: złoty medal wywalczył Brazylijczyk Daniel Dias z czasem 35,40 sekundy, srebrny medal zdobył Brytyjczyk Andrew Mullen z czasem 37,94 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,54 sekundy, a brązowy medal wywalczył Węgier Zsolt Vereczkei z czasem 38,92 sekundy ze stratą 3,52 sekundy
* 50 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S5: złoty medal wywalczyła Hiszpanka Teresa Perales z czasem 43,03 sekundy, srebrny medal zdobyła Czeszka Bela Trebinova z czasem 44,51 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,48 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Norweżka Sarah Lousie Rung z czasem 45,40 sekundy ze stratą 2,37 sekundy
* 150 metrów stylem zmiennym panów - kategoria SM3: złoty medal zdobył Chińczyk Huang Wenpan z czasem 2:40,19 z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Ukrainiec Dmytro Wynohradeć z czasem 2:40,75 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,56 sekundy, a brązowy medal zdobył Chińczyk Du Jianping z czasem 2:52,32 ze stratą 12,13 sekundy
* sztafeta 4 x 100 metrów stylem zmiennym pań - 34 punktów: złoty medal zdobyły Brytyjki w składzie: Alice Tai [s10], Claire Cashmore [sB8], Stephanie Slater [s8] i Stephanie Millward [s8] z czasem 4:45,23 z rekordem świata, srebrny medal wywalczyły Australijki w składzie: Ellie Cole [s9], Madeleine Scott [sB9], Maddison Elliott [s8] i Lakeisha Patterson [s8] z czasem 4:45,85 ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 0,62 sekundy, a brązowy medal zdobyłu Amerykanki w składzie: Hannah Aspden [s9], Elizabeth Marks [sB7], Elizabeth Smith [s9] i Michelle Konkoly [s9] z czasem 4:50,34 ze stratą 5,11 sekundy
Szermierka na wózkach:
* floret drużynowy pań: złoty medal zdobyły Chinki w składzie: Zhou Jingjing, Rong Jing i Zhang Chuncui, które pokonały Węgierki w składzie: Eva Andrea Hajmasi, Gyongyi Dani i Zsuzsanna Krajnyak wynikiem 45:28, a brązowy medal wywalczyły Włoszki w składzie: Beatrice Vio, Andreea Mogos i Loredana Trigilia, które pokonały reprezentantki Hongkongu w składzie: Chan Yui Chong, Justine Charissa Ng i Yu Chui Yee wynikiem 45:44
* floret drużynowy panów: złoty medal zdobyli Chińczycy w składzie wspomnianym w "Startach Polaków", którzy pokonali Polaków w składzie wspomnianym w tej sekcji wynikiem 45:27, a brązowy medal wywalczyli Francuzi w składzie wspominanym w tej sekcji, którzy pokonali reprezentantów Hongkongu w składzie wspomnianym w tej sekcji wynikiem 45:43
Tenis stołowy:
* drużynowy pań - klasy 1-3: złoty medal wywalczyły Chinki Liu Jing, Li Qian (nie mylić się z naszą pingpongistką) i Xue Juan, które pokonały Chorwatki Andjelę Muzinić i Helenę Dretar Karić wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [Li Qian / Xue Juan - Andjela Muzinić / Helena Dretar Karić] - 3:0 (pierwszy set - do 6; drugi set - 2; trzeci set - do 4); drugi mecz [Li Qian - Andjela Muzinić] - 3:1 (pierwszy set - do 3 [dla Li]; drugi set - do 5 [dla Li]; trzeci set - do 11 [dla Muzinić]; czwarty set - do 5 [dla Li]); trzeci mecz [Xue Juan - Helena Dretar Karić] - nie rozegrano), a brązowy medal zdobyły Koreanki z południa Yoon Jiyu, Seo Su-yeon i Le Mi-gyu, które pokonały Włoszki Clarę Poddę, Giadę Rossi i Michelę Brunelli wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Yoon Ji-yu / Lee Mi-gyu - Giada Rossi / Michela Brunelli] - 2:3 (pierwszy set - do 9 [dla Włoszek]; drugi set - do 9 [dla Koreanek z południa]; trzeci set - do 6 [dla Koreanek z południa]; czwarty set - do 7 [dla Włoszek]; piąty set - do 6 [dla Włoszek]); drugi mecz [Yoon Jiyu - Giada Rossi] - 3:0 (pierwszy set - do 6; drugi set - do 9; trzeci set - do 1); trzeci mecz [seo Su-Yeon - Michela Brunelli] - 3:2 (pierwszy set - do 7 [dla Brunelli]; drugi set - do 6 [dla Brunelli]; trzeci set - do 9 [dla Seo]; czwarty set - do 8 [dla Seo]; piąty set - do 6 [dla Seo]))
* drużynowy panów - klasa 3: złoty medal zdobyli Chińczycy Feng Panfeng, Zhai Xiang i Zhao Ping, którzy pokonali Niemców Thomasa Schmidbergera i Thomasa Bruechle wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Feng Panfeng / Zhao Ping - Thomas Schmidberger / Thomas Bruechle] - 0:3 (pierwszy set - do 9; drugi set - do 8; trzeci set - 6); drugi mecz [Feng Panfeng - Thomas Schmidberger] - 3:0 (pierwszy set - do 5; drugi set - do 9; trzeci mecz - do 4); trzeci mecz [Zhai Xing - Thomas Bruechle] - 3:2 (pierwszy set - do 9 [dla Bruechlego]; drugi set - do 6 [dla Bruechlego]; trzeci set - do 6 [dla Zhai]; czwarty set - do 9 [dla Zhai]; piąty set - do 5 [dla Zhai]), a brązowy medal wywalczyli Tajlandczycy Yuttajak Glinbancjeun i Anurak Laowong, którzy pokonali Brazylijczyków Weldera Knafa i Davida Andrade de Freitasa wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [Yuttajak Glinbancheun / Anurak Laowong - Welder Knaf / David Andrade de Freitas] - 3:2 (pierwszy set - do 5 [dla Brazylijczyków]; drugi set - do 5 [dla Tajlandczyków]; trzeci set - do 3 [dla Tajlandczyków]; czwarty set - do 7 [dla Brazylijczyków]; piąty set - do 9 [dla Tajlandczyków]); drugi mecz [Yuttajak Glinbancheun - Welder Knaf] - 3:0 (pierwszy set - do 2; drugi set - do 2; trzeci set - do 7); trzeci mecz [Anurak Laowong - David Andrade de Freitas] - nie rozegrano)
* drużynowy panów - klasy 4-5: złoty medal wywalczyli Koreańczycy z południa Kim Jung-gil, Choi Ilsang i Kim Young-gun, którzy pokonali Tajpejczyków Cheng Ming-Chih i Lin Yen-Hunga wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Kim Jung-gil / Kim Young-gun - Cheng Ming-Chih / Lin Yen-Hung] - 3:1 (pierwszy set - do 7 [dla Koreańczyków]; drugi set - do 12 [dla Koreańczyków]; trzeci set - do 6 [dla Tajpejczyków]; czwarty set - do 7 [dla Koreańczyków]); drugi mecz [Kim Jung-gul - Cheng Ming-Chih] - 1:3 (pierwszy set - do 8 [dla Cheng]; drugi set - do 7 [dla Cheng]; trzeci set - do 9 [dla Kima]; czwarty set - do 5 [dla Chenga]); trzeci mecz [Choi Ilsang - Lin Yen-Hung] - 3:0 (pierwszy set - do 7; drugi set - do 7; trzeci set - do 3)), a brązowy medal zdobyli Turcy Nesim Turan, Ali i Abdullah Ozturkowie, którzy pokonali Chińczyków Zhang Yana, Guo Xingyuana i Cao Ningninga wynikiem 2:1 (pierwszy mecz [Ali Ozturk / Abdullah Ozturk - Guo Xingyuan / Cao Ningning] - 3:1 (pierwszy set - do 11 [dla Chińczyków]; drugi set - do 6 [dla Turków]; trzeci set - do 8 [dla Turków]; czwarty set - do 7 [dla Turków]); drugi mecz [Ali Ozturk - Guo Xingyuan] - 2:3 (pierwszy set - do 4 [dla Ozturka]; drugi set - do 9 [dla Guo]; trzeci set - do 7 [dla Guo]; czwarty set - do 7 [dla ozturka]; piąty set - do 7 [dla Guo]); trzeci mecz [Abdullah Ozturk - Cao Ningning] - 3:2 (pierwszy set - do 5 [dla Cao]; drugi set - do 3 [dla Ozturka]; trzeci set - do 10 [dla Ozturka]; czwarty set - do 6 [dla Cao]; piąty set - do 7 [dla Ozturka]))
* drużynowy panów - klasy 6-8: złoty medal zdobyli Ukraińcy Wiktor Diduch, Mykhajło Popow i Maksym Nikolenko, którzy pokonali Szwedów Linusa Karlssona i Emila Anderssona wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [Wiktor Diduch / Maksym Nikolenko - Linus Karlsson / Emil Andersson] - 3:2 (pierwszy set - do 5 [dla Szwedów]; drugi set - do 9 [dla Ukraińców]; trzeci set - do 6 [dla Ukraińców]; czwarty set - do 5 [dla Szwedów]; piąty set - do 7 [dla Ukraińców]); drugi mecz [Wiktor Diduch - Linus Karlsson] - 3:0 (pierwszy set - do 5; drugi set - do 12; trzeci set - do 9); trzeci mecz [Mychajło Popow - Emil Andersson] - nie rozegrano), a brązowy medal wywalczyli Brytyjczycy William John Bayley, Ross Wilson i Aaron McKibbin, którzy pokonali Chińczyków Zhao Shuaia, Sun Churena i Ye Chaoquna wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Ross Wilson / Aaron McKibbin - Zhao Shuai / Ye Chaoqun] - 3:2 (pierwszy set - do 7 [dla Brytyjczyków]; drugi set - do 9 [dla Brytyjczyków]; trzeci set - do 7 [dla Chińczyków]; czwarty set - do 3 [dla Chińczyków]; piąty set - do 9 [dla Brytyjczyków]); drugi mecz [Ross Wilson - Zhao Shuai] - 1:3 (pierwszy set - do 7 [dla Zhao]; drugi set - do 9 [dla Zhao]; trzeci set - do 6 [dla Wilsona]; czwarty set - do 6 [dla Zhao]); trzeci mecz [Aaron McKibbin - Sun Churn] - 3:2 (pierwszy set - do 6 [dla McKibbina]; drugi set - do 9 [dla Sun]; trzeci set - do 3 [dla McKibbina]; czwarty set - do 9 [dla Sun]; piąty set - do 10 [dla Sun]))
Tenis na wózkach:
* single panów: złoty medal zdobył Brytyjczyk Gordon Reid pokonując w bratobójczym meczu Alfie'ego Hewetta wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:2; drugi set - 6:1), a brązowy medal wywalczył Belg Joachim Gerard pokonując Francuza Stephane'a Houdet'a wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:4; drugi set - 6:2)
* debel pań: złoty medal wywalczyły Holenderki Jiske Griffioen i Aniek van Koot, które pokonały w siostrobójczym meczu parę Marjolein Buis i Diede de Groot wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:4; drugi set - 6:2), a brązowy medal wywalczyły we wtorek Brytyjki Lucy Shuker i Jordanne Whiley, które pokonały Japonki Yui Kamiji i Miho Nijo wynikiem 2:1 (pierwszy set - 6:3 [wygrana Brytyjek]; drugi set - 0:6 [wygrana Japonek]; trzeci set - 6:1 [wygrana Brytyjek])

===

 

Program na ostatni, 11. dzień Igrzysk Paraolimpijskich w Rio z udziałem naszych:
Nie przewiduje się startu żadnego z naszych reprezentantów.
 
A oto podsumowanie przedostatniego, 10. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:
STARTY POLAKÓW
Najpierw zacznę od kolarstwa szosowego, w którym odbywały się ostatni dzień 3-dniowego maratonu wyścigów ze startu wspólnego, ale najpierw kategoria C4/5, w której rywalizowała Anna Harkowska, która dojechała do mety z 2. czasem wynoszący 2:19:11 zdobywając tym samym srebrny medal, kolejne starty to tylko konkurencja tandemowa, czyli kategoria B, najpierw panie, w którym uczestniczyły Iwona Podkościelna z pilotką Olą Tecław i Ania Duzikowska z pilotką Natalią Mortyko, ale najlepiej wypadły Podkościelna z Tecław wygrywając tą konkurencję z czasem 1:58:02, gorzej wypadły Duzikowska z Mortyko, które dojechały do mety z 13. czasem wynoszący 2:12:14, a u panów, w którym uczestniczyli Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem i Przemysław Wegner z pilotem Arturem Korcem, rywalizację ukończyli jedynie Przemek Wegner z Arturem Korcem, którzy dojechali do mety z 7. czasem wynoszący 2:31:46, a Marcin Polak z Michałem Ładoszem nie ukończyli wyścigu. Czas na lekkoatletykę, w którym odbyły się trzy ostatnie starty z udziałem naszych w tej dyscyplinie, najpierw od pchnięcia kulą panów w kategorii F56/57, w którym uczestniczył Janusz Rokicki [F57], pchał kulą na 2. pozycję z wynikiem 14,26 metrów zdobywając tym samym srebrny medal, kolejnym startem był skok w dal panów w kategorii T43/44, w którym rywalizował Maciej Lepiato [T44], skakał na odległość 6,05 metrów zajmując tym samym 11. miejsce, ostatnim startem w tej konkurencji był 800 metrów panów w kategorii T36, w którym uczestniczył Krzysztof Ciuksza, no i dobiegł do mety jako ostatni z 6. czasem wynoszący 2:16,90, a więc rywalizacja naszych lekkoatletów dobiegła już końca. Pora na pływanie, jedyny polski start tego dnia w tej dyscyplinie to 50 metrów stylem dowolnym pań w kategorii S4 z udziałem Karoliny Hamer, która uczestniczyła w 2. biegu eliminacyjnym dopływając do mety z 7. czasem wynoszący 57,11 sekundy, a ogólnie zajęła 13. miejsce i tym samym nie zakwalifikowała się do finału, a więc polska przygoda z pływanie na tej Paraolimpiadzie dobiegła już końca. Kolej na tenis stołowy, w którym dwa polskie mecze, pierwszy to w drużynówce pań w klasach 6-10, drugi to drużynówka panów w klasach 9-10, a więc ten pierwszy, czyli mecz o złoty medal pomiędzy Polską w składzie: Katarzyna Marszal, Natalia Partyka i Karolina Pęk a Chinami w składzie: Xiong Guiyan, Yang Qian i Lei Lina, w którym Polki wygrały ten mecz z Chinkami wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Natalia Partyka / Karolina Pęk - Yang Qian / Lei Lina] - 1:3 (pierwszy set - do 4 [dla Chinek]; drugi set - do 8 [dla Polek]; trzeci set - do 10 [dla Chinek]; czwarty set - do 5 [dla Chinek]); drugi mecz [Natalia Patryka - Yang Qian] - 3:0 (pierwszy set - do 5; drugi set - do 10; trzeci set - do 7); trzeci mecz [Karolina Pęk - Lei Lina] - 3:1 (pierwszy set - do 6 [dla Pęk]; drugi set - do 8 [dla Pęk]; trzeci set - do 9 [dla Lei]; czwarty set - do 6 [dla Pęk])) zdobywając tym samym złoty medal, drugi mecz to mecz o brązowy medal pomiędzy Polską w składzie: Marcin Skrzynecki, Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień a Francją w składzie: Mateo Boheas i Cedrik Cabestany, w którym Polacy wygrali z Francuzami wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [Patryk Chojnowski / Piotr Grudzień - Mateo Boheas / Cedrik Cabestany] - 3:0 (pierwszy set - do 7; drugi set - do 12; trzeci set - do 8 ); drugi mecz [Patryk Chojnowski - Mateo Boheas] - 3:1 (pierwszy set - do 9 [dla Boheas]; drugi set - do 6 [dla Chojnowskiego]; trzeci set - do 9 [dla Chojnowskiego]; czwarty set - do 7 [dla Chojnowskiego]; trzeci mecz [Piotr Grudzień - Cedrik Cabestany] - nie rozegrano) i tym samym zdobyli brązowy medal. No i żeglarstwo, w którym w wyścigu medalowym w klasie SKUD18 startowali Monika Gibes i Piotr Cichocki wygrywając wyścig medalowy z czasem 43:25 zdobywając tym samym 2 punkty, no i zakończyli już udział na miejscu 4. z łączną punktacją wynoszący 49 punktów, a punkty net 37 punktów zabierając tym samym najgorszy wyścig, w efekcie czego zabrakło 1 punktu do medalu, no i rywalizacja żeglarska na tych igrzyskach paraolimpijskich dobiegła już końca. I tak proszę państwa to były ostatni dzień, w którym wystartowali nasi, a więc kończymy Paraolimpiadę z dorobkiem 39 medali, w tym 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych, a więc końcowa klasyfikacja jest niewiadomą (w szczególności miejsce), w której będzie podany dokładniej dopiero po rozegraniu ostatniej konkurencji na tych Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio.
Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? na mnie Ci ludzie zrobili ogromne wrażenie. Kurcze jakie to musi być niesamowicie  trudne  nauczyć się żyć z tragedią i osiągnąć  w tym szczyty. Może to będzie jakieś dyskryminujące itd ale mam wieskzy szacunek do tych ludzi niepełnosprawnych niż do tych co są w pełni sprawni i nie szanują swojego zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. część podsumowania przedostatniego, 10. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:

FINAŁY

Kolarstwo szosowe:
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria B: złoty medal wywalczyła nasza Iwona Podkościelna z pilotką Olą Tecław z czasem 1:58:02, srebrny medal zdobyła Irlandka Katie George Dunlevy z pilotką Evelyn McCrystal z czasem 1:59:01 ze stratą do zwyciężczyń wynoszący 59 sekund, a brązowy medal wywalczyła Nowozelandka Emma Foy z Laurą Thompson z czasem 1:59:33 ze stratą 1:31
* wyścig ze startu wspólnego pań - kategoria C4/5: złoty medal zdobyła Brytyjka Sarah Storey z czasem 2:15:42, srebrny medal wywalczyła Anna Harkowska z czasem 2:19:11 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 3:29, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Crystal Lane z czasem 2:21:58 ze stratą 7:16
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria B: złoty medal wywalczył Holender Vincent ter Schure z pilotem Timo Fransenem z czasem 2:26:33, srebrny medal zdobył Hiszpan Ignacio Avila Rodriguez z pilotem Joanem Fontem Bertolli z tym samym czasem, a brązowy medal wywalczył Brytyjczyk Steve Bate z pilotem Adamem Dugglebym z czasem 2:27:03 ze stratą do zwycięzców wynoszący 30 sekundy
* wyścig ze startu wspólnego panów - kategoria C4/5: złoty medal zdobył Holender Daniel Abraham Gebru z czasem 2:13:08, srebrny medla wywalczył Brazylijczyk Lauro Cesar Chaman z czasem 2:13:46 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 38 sekund, a brązowy medal zdobył Włoch Andrea Tarlao z czasem 2:13:46 z tą samą stratą
Koszykówka na wózkach: panowie: złoty medal powędrował do Stanów Zjednocznych (składu oczywiście nie podam bo zbyt dużo czasu zajmie) pokonując Hiszpanię wynikiem 68:52, a brązowy medal trafił do Wielkiej Brytanii pokonując Turcję wynikiem 82:76
Lekkoatletyka:
* pchnięcie kulą panów - kategoria F56/57: złoty medal zdobył Chińczyk Wu Guoshan z wynikiem 14,42 metrów, srebrny medal wywalczył nasz Janusz Rokicki z czasem 14,26 metrów, a brązowy medal zdobył Irańczyk Dżawid Ehsani Szakib z wynikiem 14,13 metrów, całe podium należał do kategorii niepełnosprawności F57
* rzut dyskiem pań - kategoria F54/55: złoty medal wywalczyła Chinka Dong Feixia z wynikiem 26,03 metrów, srebrny medal zdobyła Niemka Marianne Buggenhagen z wynikiem 24,56 metrów, a brązowy medal wywalczyła Łotyszka Diana Dadzite z wynikiem 22,66 metrów
* skok w dal panów - kategoria T42: złoty medal zdobył Niemiec Heinrich Popow z wynikiem 6,70 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Japończyk Atsushi Yamamoto z wynikiem 6,62 metrów, a brązowy medal zdobył Duńczyk Daniel Wagner z wynikeim 6,57 metrów
* 400 metrów pań - kategoria T13: złoty medal wywalczyła Francuzka Nantenin Keita z czasem 55,78 sekundy, srebrny medal zdobyła Południowoafrykanka Ilse Hayes z czasem 56,49 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,71 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Ukrainka Lejla Adżametowa z czasem 56,50 sekundy ze stratą 0,83 sekundy
* pchnięcie kulą pań - kategoria F36: złoty medal zdobyła Niemka Birgit Kober z wynikiem 11,41 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Chinka Wu Qing z wynikiem 10,33 metrów, a brązowy medal zdobyła Australijka Katherine Proudfoot z wynikiem 9,70 metrów
* 400 metrów panów - kategoria T51: złoty medal wywalczył Belg Peter Geynn z czasem 1:20,82 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Meksykanin Edgar Cesareo Navarro Sanchez z czasem 1:21,82 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,00 sekundę, a brązowy medal wywalczył Włoch Alvise de Vidi z czasem 1:22,38 ze stratą 1,56 sekundy
* 100 metrów pań - kategoria T51/52: złoty medal zdobyła Kanadyjka Michelle Stilwell z czasem 19,42 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Amerykanka Kerry Morgan z czasem 19,96 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,54 sekundy, a brązowy medal zdobyła Belgijka Marieke Vervoort z czasem 20,12 sekundy ze stratą 0,70 sekundy, całe podium należał do kategorii T52
* 200 metrów pań - kategoria T35: złoty medal wywalczyła Chinka Zhou Xia z czasem 28,22 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Australijka I. Holt (znów skróciłem jej imię, by nikt nie śmiali z jej imienia w nawiązaniu do współczesnej organizacji zbrodniczej) z czasem 28,79 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,57 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Maria Lyle z czasem 29,35 sekundy ze stratą 1,13 sekundy
* pchnięcie kulą pań - kategoria F32: złoty medal zdobyła Tunezyjka Marua Brahmi z wynikiem 5,76 metrów, srebrny medal wywalczyła reprezentantka ZEA Nura al-Ktebi z wynikiem 4,70 metrów, a brązowy medal zdobyła Australijka Louise Ellery z wynikiem 4,19 metrów
* rzut dyskiem pań - kategoria F37/38: złoty medal wywalczyła Chinka Mi Na [F37] z wynikiem 37,60 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Brazylijka Shirlene Coelho [F37] z wynikiem 33,91 metrów, a brązowy medal wywalczyła Noelle Lenihan [F38] z wynikiem 31,71 metrów z rekordem paraolimpijskim
* 1500 metrów pań - kategoria T11: złoty medal zdobyła Chinka Zheng Jin z jej przewodnikiem Jin Yubo z czasem 4:38,92 z rekordem świata, srebrny medal wywalczyła Kenijka Nancy Chelangat Koech z jej przewodnikiem Geoffreyem Kilangatem Rotichem z czasem 4:42,12 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 3,20 sekundy, a brązowy medal zdobyła Kolumbijka Maritza Arango Buitrago z jej przewodnikiem Jonathan Sanchezem Gonzalezem z czasem 4:45,33 ze stratą 7,41 sekundy
* 800 metrów pań - kategoria T52/53: złoty medal wywalczyła Chinka Zhou Hongzhuan z czasem 1:47,45 z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Australijka Madison de Rozario z czasem 1:47,64 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,19 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Shirley Reilly z czasem 1:47,77 ze stratą 0,32 sekundy, całe podium należało do kategorii niepełnosprawności T53
* 800 metrów pań - kategoria T54: złoty medal zdobyła Amerykanka Tatyana McFadden z czasem 1;44,73 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Chinka Liu Wenjun z czasem 1:45,02 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,29 sekundy, a brązowy medal zdobyła jej rodaczka Li Yingjie z czasem 1:45,23 ze stratą 0,50 sekundy
* 400 metrów panów - kategoria T38: złoty medal wywalczył Południowoafrykańczyk Dyan Neilie Buis z czasem 49,46 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Chińczyk Hu Jianwen z czasem 50,27 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,81 sekundy, a brązowy medal wywalczył Kolumbijczyk Weiner Javier Diaz Mosquera z czasem 51,44 sekundy ze stratą 1,98 sekundy
* 400 metrów panów - kategoria T45/46/47: złoty medal zdobył Kubańczyk Ernest Blanco [T46] z czasem 48,79 sekundy, srebrny medal wywalczył Brazylijczyk Petrucio Ferreira dos Santos [T47] z czasem 48,87 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,08 sekundy, a brązowy medal zdobył Austriak Guenther Matzinger [T47] z czasem 48,95 sekundy ze stratą 0,16 sekundy
* 400 metrów pań - kategoria T12: złoty medal wywalczyła Kubanka Omar Durand z jej przewodnikiem Yuniolem Kindelanem z czasem 51,77 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Ukrainka Oksana Boturczuk z jej przewodnikiem Wołodymirem Burakowem z czasem 53,14 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,37 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Mozambijka [reprezentantka Mozambiku] Edmilsa Governo z jej przewodnikiem Filipe Joao Chamitem z czasem 53,89 sekundy ze stratą 2,12 sekundy
* skok w dal panów - kategoria T43/44: złoty medal zdobył Niemiec Markus Rehm z wynikiem 8,21 metrów z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczył Holender Ronald Hertog z wynikiem 7,29 metrów, a brązowy medal zdobył Niemiec Felix Streng z wynikiem 7,13 metrów, więc całe podium należało do kategorii T44
* 400 metrów panów - kategoria T11: złoty medal wywalczył Hiszpan Gerard Descarrega Puigdevall z jego przewodnikiem Marcosem Blanquino Exposito z czasem 50,22 sekundy, srebrny medal zdobył Brazylijczyk Felipe Gomes z czasem 50,38 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,16 sekundy, a brązowy medal wywalczył Namibijczyk Ananias Shikongo z jego przewodnikiem Semem Shimandą z czasem 50,63 sekundy ze stratą 0,41 sekundy
* 200 metrów panów - kategoria T12: złoty medal zdobył Kubańczyk Leinier Savon Pineda z czasem 22,23 sekundy, srebrny medal wywalczył Południowoafrykańczyk Hilton Langenhoven z czasem 22,43 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,20 sekundy, a brązowy medal zdobył Marokańczyk Mahdi Afri z czasem 22,57 sekundy ze stratą 0,34 sekundy
* 800 metrów panów - kategoria T36: złoty medal wywalczył Australijczyk James Turner z czasem 2:02,39 z rekordem świata, srebrny medal zdobył Brytyjczyk Paul Blake z czasem 2:09,65 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 7,26 sekundy, a brązowy medal wywalczył Nowozelandczyk William Stedman z czasem 2:11,98 ze stratą 9,59 sekundy
* 100 metrów panów - kategoria T54: złoty medal zdobył Fin Leo Pekka Tahti z czasem 13,90 sekundy, srebrny medal wywalczył Chińczyk Liu Yang z czasem 14,10 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,20 sekundy, a brązowy medal zdobył Holender Kenny van Weeghel z czasem 14,23 sekundy ze stratą 0,33 sekundy
* rzut oszczepem pań - kategoria F12/13: złoty medal wywalczyła Uzbeczka Nozimachon Kajumowa [F13] z wynikiem 44,58 metrów z rekordem świata, srebrny medal zdobyła Azerka Irada Alijewa [F12] z wynikiem 42,58 metrów z rekordem paraolimpijskim, a brązowy medal wywalczyła Austriaczka Natalija Eder z wynikiem 40,49 metrów
* 100 metrów pań - kategoria T42: złoty medal zdobyła Włoszka Martina Caironi z czasem 14,97 sekudny, srebrny medal wywalczyła Niemka Vanessa Loew z czasem 15,17 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,20 sekundy, a brązowy medal zdobyła Włoszka Monica Graziana Contrafatto z czasem 16,30 sekundy ze stratą 1,33 sekundy
* 100 metrów pań - kategoria T43/44: złoty medal wywalczyła Holenderka Marlou van Rhijn [T43] z czasem 13,02 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła Niemka Irmgard Bensusan [T44] z czasem 13,04 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,02 sekundy, a brązowy medal wywalczyła reprezentantka Trynidadu i Tobago Nyoshia Cain z czasem 13,10 sekundy ze stratą 0,08 sekundy
* sztafeta 4 x 400 metrów panów - kategoria T53/54: złoty medal zdobyli Chińczycy w składzie: Cui Yanfeng [T54], Liu Yang [T54], Li Huzhao [T53] i Liu Chengming [T54], którzy uzyskali czas 3:04,58, srebrny medal wywalczyli Tajlandczycy w składzie: Saichon Konjen [T54], Rawat Tana [T54], Pongsakorn Paeyo [T53] i Prawat Wahoram [T54], którzy uzyskali czas 3:07,73 ze stratą do zwycięzców wynoszący 3,15 sekundy, a brązowy medal zdobyli Kanadyjczycy w składzie: Brent Lakatos [T53], Curtis Thom [T54], Tristan Smyth [T54] i Alexandre [beep]ont [T54], którzy uzyskali czas 3:08,00 ze stratą 3,42 sekundy
Łucznictwo:
* drużynowy mieszany - kategoria W1: złoty medal wywalczyli Brytyjczycy John Walker i Jo Frith pokonując Koreańczyków z południa Koo Dong-suba i Kim Ok-geum wynikiem 139:129, a brązowy medal zdobyli Czesi Sarka Musilova i David Drahoninsky pokonując Amerykanów Lię Coryell i Jeffa Fabry'ego wynikiem 137:129
* indywidualny pań - kategoria W1: brytyjskie podium, złoty medal zdobyła Jessica Stretton pokonując Jo Frith wynikiem 137:124, a brązowy medal wywalczyła Vicky Jenkins pokonując Koreankę z południa wynikiem 125:124
Piłka nożna 5-osobowa: złoty medal trafił do Brazylii (podobnie jak w koszykówce na wózkach składu oczywiście nie podam) pokonując Iran wynikiem 1:0, a brązowy medal powędrował do Argentyny pokonując Chiny po rzutach karnych wynikiem 1:0, a po regulaminowym czasie gry był wynik bezbramkowy 0:0
Pływanie:
* 100 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S6: złoty medal wywalczył Kubańczyk Lorenzo Perez Escalona z czasem 1:04,70 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Kolumbijczyk Nelson Crispin Corzo z czaem 1:05,37 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,67 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ukrainiec Oleksandr Komarow z czasem 1:06,21 ze stratą 1,51 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S6: złoty medal wywalczyła Ukrainka Jełyzaweta Mereszko z czasem 1:11,40 z rekordem świata, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Wiktoria Sawcowa z czasem 1:13,47 ze stratą do zwyciężczyni wynosząćy 2,07 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Brytyjka Ellie Robinson z czasem 1:14,43 ze stratą 3,03 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym panów - kategoria SM8: złoty medal zdobył Brytyjczyk Oliver Hynd z czasem 2:20,01 z rekordem świata, srebrny medal wywalczył Chińczyk Song Maodong z czasem 2:20,79 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,78 sekundy, a brązowy medal zdobył jego rodak Xu Haijiao z czasem 2:21,19 ze stratą 1,18 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym pań - kategoria SM8: złoty medal zdobyła Amerykanka Jessica Long z czasem 2:40,23, srebrny medal wywalczyła Brytyjka Stephanie Millward z czasem 2:43,03 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 2,80 sekundy, a brązowy medal zdobyła Australijak Lakeisha Patterson z czasem 2:45,22 ze stratą 4,99 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S12: złoty medal wywalczył Ukrainiec Maksym Weraksa z czasem 23,67 sekundy, srebrny medal zdobył Azer Dmitrij Salej z czasem 24,29 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 0,62 sekundy, a brązowy medal wywalczył Ukrainiec Ilia Jaremenko z czasem 24,41 sekundy ze stratą 0,74 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S12: złoty medal wywalczyła Brytyjka Hannah Russell z czasem 27,53 sekundy, srebrny medal zdobyła Niemka Naomi Maike Schnittger z czasem 28,38 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,85 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Hiszpanka Maria Delgado Nadal z czasem 29,03 sekudny ze stratą 1,50 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S4: złoty medal zdobył Koreańczyk Jo Gi-seong z czasem 39,30 sekundy, srebrny medal wywalczył Francuz David Smetanine z czasem 40,58 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 1,28 sekundy, a brązowy medal zdobył Ukrainiec Andrij Derewiński z czasem 40,94 sekundy ze stratą 1,64 sekundy
* 50 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S4: złoty medal zdobyła Australijka Rachael Watson z czasem 40,13 sekundy z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal wywalczyła Włoszka Arjola Trimi z czasem 40,51 sekundy ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 0,38 sekundy, a brązowy medal zdobyła Meksykanka Nely Miranda Herrera z czasem 40,53 sekundy ze stratą 0,40 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym panów - kategoria S13: złoty medal wywalczył Białorusin Ihar Boki z czasem 56,68 sekundy z rekordem świata, srebrny medal zdobył Ukrainiec Jarosław Denysenko z czasem 59,02 sekundy ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,34 sekundy, a brązowy medal wywalczył Kanadyjczyk Nicolas Guy Turbide z czasem 59,55 sekundy ze stratą 2,87 sekundy
* 100 metrów stylem grzbietowym pań - kategoria S13: złoty medal wywalczyła Ukrainka Anna Stecenko z czasem 1:08,30 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła Brytyjka Abby Kane z czasem 1:09,30 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,00 sekundę, a brązowy medal wywalczyła Australijka Katja Dedekind z czasem 1:12,25 ze stratą 3,95 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym panów - kategoria S5: złoty medal zdobył Brazylijczyk Daniel Dias z czasem 1:10,11, srebrny medal wywalczył Amerykanin Roy Perkins z czasem 1:14,55 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 4,44 sekundy, a brązowy medal zdobył Brytyjczyk Andrew Mullen z czasem 1:15,93 ze stratą 5,82 sekundy
* 100 metrów stylem dowolnym pań - kategoria S5: złoty medal zdobyła Chinka Zhang Li z czasem 1:18,85, srebrny medal wywalczyła Hiszpanka Teresa Perales z czasem 1:20,47 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 1,62 sekundy, a brązowy medal zdobyła Brazylijka Joana Maria Silva z czasem 1:23,21 ze stratą 4,36 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym panów - kategoria SM14: złoty medal wywalczył Holender Marc Evans z czasem 2:10,29 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobył Brytyjczyk Thomas Hamer z czasem 2:12,88 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 2,59 sekundy, a brązowy medal wywalczył Japończyk Keichi Nakajima z czasem 2:15,46 ze stratą 5,17 sekundy
* 200 metrów stylem zmiennym pań - kategoria SM14: złoty medal wywalczyła Brytyjka Bethany Firth z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła jej rodaczka Jessica-Jane Applegate z czasem 2:27,58 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 8,03 sekundy, a brązowy medal wywalczyła Holenderka Marlou van der Kulk z czasem 2:29,49 ze stratą 9,94 sekundy
* sztafeta 4 x 100 metrów stylem zmiennym panów - 34 punktów: złoty medal zdobyli Chińczycy w składzie: Zhou Cong [s8], Lin Furong [sB9], Song Maodang [s8] i Wang Yinan [s8], którzy uzyskali czas 4:06,44 z rekordem paraolimpijski, srebrny medal wywalczyli Ukraińcy w składzie: Jurij Bożyński [s8], Denys Dubrow [sB9], Maksym Krypak [s10] i Jewhen Bohodajko [s7], którzy uzyskali czas 4:07,89 ze stratą do zwycięzców wynoszący 1,45 sekundy, a brązowy medal zdobyli Brazylijczycy w składzie: Daniel Dias [s5], Ruan de Souza [sB9], Andre Brasil [s10] i Phelipe Rodrigues [s10], którzy uzyskali czas 4:17,51 ze stratą 11,07 sekundy
Siatkówka na siedząco: panie: złoty medal trafił do Stanów Zjednocznonych (podobnie jak w koszykówce na wózkach i piłce nożnej 5-osobowej składu nie podam) pokonując Chiny wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 12; drugi set - od 12; trzeci set - do 18 ), a brązowy medal powędrował do gospodarzy, czyli Brazylii pokonując Ukrainę wynikiem 3:0 (pierwszy set - do 12; drugi set - do 22; trzeci set - do 20)
Tenis stołowy:
* drużynowy pań - klasy 4-5: złoty medal zdobyły Chinki Zhou Ying, Zhang Bian i Gu Gai pokonując Serbki Borislavę Perić-Rankovic i Nadę Matić wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [Zhang Bian / Gu Gai - Borislava Perić-Ranković / Nada Matić] - 3:0 (pierwszy set - do 9; drugi set - do 2; trzeci set - do 9); drugi mecz [Zhang Bian - Borislava Perić-Ranković] - 3:0 (pierwszy set - do 9; drugi set - do 6; trzeci set - do 7); trzeci mecz [Gu Gai - Nada Matić] - nie rozegrano), a brązowy medal wywalczyły Koreanki z połdunia Kim Ok, Kang Oejeong i Jung Young-a pokonują Szwedki Annę-Carin Ahlquist i Ingelę Lundbaeck wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Knag Oejeong / Jung Young-a - Anna-Carin Ahlquist / Ingela Lundbaeck] - 3:0 (pierwszy set - do 9; drugi set - do 8; trzeci set - do 5); drugi mecz [Kang Oejeong - Anna-Carin Ahlquist] - 1:3 (pierwszy set - do 7 [dla Kang]; drugi set - do 7 [dla Ahlquist]; trzeci set - do 8 [dla Ahlquist]; czwarty set - do 6 [dla Ahlquist]); trzeci mecz [Jung Young-a - Ingela Lundbaeck] - 3:1 (pierwszy set - do 7 [dla Jung]; drugi set - do 8 [dla Lundbaeck]; trzeci set - do 6 [dla Jung]; czwarty set - do 7 [dla Jung]))
* drużynowy pań - klasy 6-10: złoty medal wywalczyły nasze Polki Katarzyna Marszal, Natalia Partyka i Karolina Pęk pokonując Chinki Xing Guiyan, Yang Qian i Lei Lina wynikiem 2:1 (szczegółowo: macie podane w "Startach Polaków"), a brązowy medal zdobyły Brazylijki Jennyfer Marques Parinos, Bruna Costa Alexandre i Danielle Rauen pokonując Australijki Melissę Tapper i Andreę McDonnell wynikiem 2:0 (szczegółowo: pierwszy mecz [bruna Costa Alexandre / Danielle Rauen - Melissa Tapper / Andrea McDonnell] - 3:2 (pierwszy set - do 11 [dla Australijek]; drugi set - do 9 [dla Brazylijek]; trzeci set - do 4 [dla Brazylijek]; czwarty set - do 11 [dla Australijek]; piąty set - do 2 [dla Brazylijek]); drugi mecz [bruna Costa Alexandre - Melissa Tapper] - 3:0 (pierwszy set - do 7; drugi set - do 9; trzeci set - do 8 ); trzeci mecz [Danielle Rauen - Andrea McDonnell] - nie rozegrano)
* drużynowy panów - klasy 1-2: złoty medal zdobyli Francuzi Jean-Francois Ducay, Fabien Lamirault i Stephane Molliens pokonując Koreańczyków z połdunia Joo Young-dara, Kim Kyungmooka i Cha Soo-Yonga wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Fabien Lamirault / Stephane Molliens - Kim Kyungmook / Cha Soo-Yong] - 3:0 (pierwszy set - do 6; drugi set - do 7; trzeci set - do 5); drugi mecz [Fabien Lamirault - Kim Kyungmook] - 2:3 (pierwszy set - do 12 [dla Kima]; drugi set - do 13 [dla Kima]; trzeci set - do 3 [dla Lamirault]; czwarty set - do 8 [dla Lamirault]; piąty set - do 9 [dla Kima]); trzeci mecz [stephane Molliens - Cha Soo-yong] - 3:1 (pierwszy set - do 5 [dla Molliens'a]; drugi set - do 8 [dla Chy]; trzeci set - do 9 [dla Molliens'a]; czwarty set - do 9 [dla Molliens'a])), a brązowy medal wywalczyli Brazylijczycy Alosio Lima, Guilherme Marciao da Costa i Iranildo Conceicao Espindola pokonując Słowaków Jana Riaposa, Martina Ludrovskiego i Rastislava Revuckiego wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Guilherme Marciao da Costa / Iranildo Conceicao Espindola - Jan Riapos / Rastislav Revucky] - 3:2 (pierwszy set - do 9 [dla Słowaków]; drugi set - do 8 [dla Brazylijczyków]; trzeci set - do 6 [dla Brazylijczyków]; czwarty set - do 4 [dla Słowaków]; piąty set - do 5 [dla Brazylijczyków]); drugi mecz [Guilherme Marciao da Costa - Jan Riapos] - 1:3 (pierwszy set - do 3 [dla Riaposa]; drugi set - do 9 [dla Riaposa]; trzeci set - do 8 [dla Marciao da Costy]; czwarty set - do 9 [dla Riaposa]); trzeci mecz [iranildo Concecicao Espindola - Marin Ludrovsky] - 3:2 (pierwszy set - do 6 [dla Conceicao Espindoli]; drugi set - do 3 [dla Ludrovskiego]; trzeci set - do 9 [dla Ludrovskiego]; czwarty set - do 7 [dla Conceicao Espindoli]; piąty set - do 8 [dla Concecicao Espindoli]))
* drużynowy panów - klasy 9-10: złoty medal wywalczyli Chińczycy Ge Yang, Ma Lin i Lian Hao pokonując Hiszpanów Jose Manuela Ruiza Reyesa, Juana Bautisty Pereza Gonzaleza i Jorge Cardony Marqueza wynikiem 2:1 (szczegółowo: pierwszy mecz [Ma Lin / Lian Hao - Jose Manuel Ruiz Reyes / Jorge Cardona Marquez] - 3:2 (pierwszy set - do 6 [dla Chińczyków]; drugi set - do 9 [dla Hiszpanów]; trzeci set - do 6 [dla Chińczyków]; czwarty set - do 8 [dla Hiszpanów]; piąty set - do 7 [dla Chińczyków]); drugi mecz [Ma Lin - Jose Manuel Ruiz Reyes] - 1:3 (pierwszy set - do 2 [dla Ma]; drugi set - do 10 [dla Ruiz Reyesa]; trzeci set - do 9 [dla Ruiza Reyesa]; czwarty set - do 10 [dla Ruiza Reyesa]); trzeci mecz [Lian Hao - Juan Bautista Perez Gonzalez] - 3:0 (pierwszy set - do 5; drugi set - do 10; trzeci set - do 10)), a brązowy medal zdobyli nasi Polacy Marcin Skrzynecki, Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień pokonując Francuzów Mateo Boheas i Cedrika Cabstany'ego wynikiem 2:0 (szczegółowo: macie podane w "Startach Polaków")
Żeglarstwo:
* jednoosobowy - 2,4mR: złoty medal zdobył Francuz Damien Seguin z wynikiem wynoszący 30 punktów net (bez 5. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 36 punktów, srebrny medal wywalczył Australijczyk Matthew Bugg z wynikiem wynoszący 36 punktów net (bez 10. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 53 punktów, a brązowy medal zdobyła Brytyjka Helena Lucas z wynikiem wynoszący 40 punktów net (bez 4. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 57 punktów
* dwuosobowy - SKUD18: złoty medal wywalczyli Australijczycy Daniel Fitzgibbon z wynikiem wynoszący 12 punktów net (bez 2. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 14 punktów, srebrny medal zdobyli Kanadyjczycy John McRoberts i Jackie Gay z wynikiem wynoszący 34 punktów (bez 6. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 46 punktów, a brązowy medal wyalczyli Brytyjczycy Alexandra Rickham i Niki Birrell z wynikiem wynoszący 36 punktów (bez 6. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 48 punktów
* trzyosobowy - Sonar: złoty medal zdobyli Australijczycy Colin Harrison, Jonathan Harris i Russell Boaden z wynikiem wynoszący 26 punktów net (bez 11. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 36 punktów, srebrny medal wywalczyli Amerykanie Rick Doerr, Hugh Freund i Brad Kendell z wynikiem wynoszący 44 punktów net (bez 9. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 54 punktów, a brązowy medal zdobyli Kanadyjczycy Paul Tingley, Scott Lutes i Logan Campbell z wynikiem wynosący 51 punktów net (bez 7. wyścigu zaliczonego jako najgorszy), łącznie 62 punkty

===

 

Podsumowanie ostatniego, 11. dnia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio:

STARTY POLAKÓW

W ostatnim, 11. dniu Igrzysk Paraolimpijskich nie wystartował żaden z Polaków, a więc zakończyliśmy Igrzyska Paraolimpijskie na 10. miejscu z dorobkiem 39 medali, z czego: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Więc przypomnienie naszych występów i medalistów będą niedługo.

 

FINAŁY

Lekkoatletyka:
* maraton pań - kategoria T11/12: złoty medal zdobyła Hiszpanka Elena Congost [T12] z czasem 3:01:43, srebrny medal wywalczyła Japonka Misato Michisata [T12] z czasem 3:06:52 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący 5:09, a brązowy medal zdobyła Brazylijka Edneusa de Jesus Santos Dorta [T12] z czasem 3:18:38 ze stratą 16:55
* maraton pań - kategoria T52/53/54: złoty medal wywalczyła Chinka Zou Lihong [T54] z czasem 1:38:44 z rekordem paraolimpijskim, srebrny medal zdobyła Amerykanka Tatyana McFadden [T54] z tym samym czasem i również z rekordem paraolimpijskim, a brązowy medal wywalczyła jej rodaczka Amanda McGrory [T54] z czasem 1:38:45 ze stratą do zwyciężczyni wynoszący zaledwie 1 sekundy
* maraton panów - kategoria T11/12: złoty medal zdobył Marokańczyk El Amin Chentouf [T12] z czasem 2:32:17, srebrny medal wywalczył Hiszpan Alberto Suarez Laso [T12] z czasem 2:33:11 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 54 sekundy, a brązowy medal zdobył Masahiro Okamura z czasm 2:33:59 ze stratą 1:42
* maraton panów - kategoria T45/46: złoty medal wywalczył Chińczyk Li Choayan [T46] z czasem 2:33:35, srebrny medal zdobył Hiszpan Abderrahman Ait Khamouch [T46] z czasem 2:37:01 ze stratą do zwycięzcy wynoszący 3:26, a brązowy medal wywalczył Portugalczyk Manuel Mendes [T46] z czasem 2:49:56 ze stratą 16:22
* maraton panów - kategoria T52/53/54: złoty medal zdobył Szwajcar Marcel Hug [T54] z czasem 1:26:16, srebrny medal wywalczył Australijczyk Kurt Fearnley [T54] z czasem 1:26:17 ze stratą do zwycięzcy wynoszący zaledwie 1 sekundę, a brązowy medal zdobył Koreańczyk z południa Kim Gyu-dae [T54] z czasem 1:30:08 ze stratą 3:52
Rugby na wózkach: złoty medal powędrował do Australii (składu oczywiście nie podam, bo zajmie mi bardzo dużo czasu) pokonując Stany Zjednoczone wynikiem 59:58 po dogrywce, a brązowy medal trafił do gospodarzy kolejnych Letnich Igrzysk, czyli Japonii pokonując Kanadę wynikiem 52:50
Siatkówka na siedząco: panowie: złoty medal trafił do Iranu (podobnie jak w rugby na wózkach składu nie podamu) pokonując Bośnię i Hercegowinę wynikiem 3:1 (pierwszy set - do 21 [dla Iranu]; drugi set - do 21 [dla Bośni i Hercegowiny]; trzeci set - do 18 [dla Iranu]; czwarty set - do 15 [dla Iranu]), a brązowy medal powędrował do Egiptu pokonując Brazylię wynikiem 3:2 (pierwszy set - do 26 [dla Egiptu]; drugi set - do 29 [dla Brazylii]; trzeci set - do 19 [dla Brazylii]; czwarty set - do 22 [dla Egiptu]; piąty set - do 13 [dla Egiptu])
 
---
 
Dziś o 1:00 w nocy odbędzie się ceremonia zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Rio. Niedługo podsumowanie występu naszych.

===

 

No to czas na przypomnienie polskich medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

MEDALE

Złoty medal
1. Ewa Durska - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F20 [K]
2. Maciej Lepiato - lekkoatletyka, skok wzwyż, kategoria T44 [M]
3. Maciej Sochal - lekkoatletyka, rzut maczugą, kategoria F32 [M]
4. Natalia Partyka - tenis stołowy, single, klasa 10 [K]
5. Rafał Wilk - kolarstwo szosowe, jazda indywidualna na czas, kategoria H4 [M]
6. Jakub Tokarz - kajakarstwo, klasa KL1 [M]
7. Barbara Niewiedział - lekkoatletyka, 1500 metrów, kategoria T20 [K]
8. Katarzyna Marszal, Natalia Partyka, Karolina Pęk - tenis stołowy, drużynowy, klasy 6-10 [K]
9. Iwona Podkościelna, Aleksandra Tecław - kolarstwo, wyścig ze startu wspólnego, kategoria B [K]
 
Srebrny medal
1. Robert Jachimowicz - lekkoatletyka, rzut dyskiem, kategoria F52 [M]
2. Bartosz Tyszkowski - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F41 [M]
3. Wojciech Makowski - pływanie, 100 metrów stylem grzbietowym, kategoria S11 [M]
4. Michał Derus - lekkoatletyka, 100 metrów, kategoria T45/46/47 [M]
5. Krystyna Siemieniecka - tenis stołowy, single, klasa 11 [K]
6. Alicja Fiodorow - lekkoatletyka, 100 metrów, kategoria T45/46/47 [K]
7. Patryk Chojnowski - tenis stołowy, single, klasa 10 [M]
8. Daniel Pek - lekkoatletyka, 1500 metrów, kategoria T20 [M]
9. Rafał Czuper - tenis stołowy, single, klasa 2 [M]
10. Anna Harkowska - kolarstwo szosowe, jazda indywidualna na czas, kategoria C5 [K]
11. Marzena Zięba - podnoszenie ciężarów, powyżej 86 kilogramów [K]
12. Lucyna Kornobys - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F34 [K]
13. Karolina Kucharczyk - lekkoatletyka, skok w dal, kategoria T20 [K]
14. Rafał Wilk - kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego, kategoria H4 [M]
15. Alicja Fiodorow - lekkoatletyka, 200 metrów, kategoria T45/46/47 [K]
16. Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender - szermierka na wózkach, floret drużynowy [M]
17. Anna Harkowska - kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego, kategoria C4/5 [K]
18. Janusz Rokicki - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F56/57 [M]
 
Brązowy medal
1. Anna Trener-Wierciak - lekkoatletyka, skok w dal, kategoria T38 [K]
2. Adrian Castro - szermierka na wózkach, szabla indywidualnie, kategoria B [M]
3. Oliwia Jabłońska - pływanie, 100 metrów stylem motylkowym, kategoria S10 [K]
4. Piotr Grudzień - tenis stołowy, single, klasa 8 [M]
5. Katarzyna Piekart - lekkoatletyka, rzut oszczepem, kategoria F46 [K]
6. Karolina Pęk - tenis stołowy, single, klasa 9 [K]
7. Barbara Niewiedział - lekkoatletyka, 400 metrów, kategoria T20 [K]
8. Kamila Kubas - kajakarstwo, klasa KL1 [K]
9. Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa - szermierka na wózkach, szpada drużynowa [M]
10. Milena Olszewska - łucznictwo, łuk klasyczny, kategoria Open [K]
11. Lech Stoltman - lekkoatletyka, pchnięcie kulą, kategoria F55 [M]
12. Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki - tenis stołowy, klasy 9-10 [M]
 
Kolejność zdobycia medalu (złotosrebro, brąz):
1. Robert Jachimowicz
2. Bartosz Tyszkowski
3. Wojciech Makowski
4. Ewa Durska
5. Michał Derus
6. Krystyna Siemieniecka
7. Alicja Fiodorow
8. Anna Trener-Wierciak
9. Adrian Castro
10. Patryk Chojnowski
11. Oliwia Jabłońska
12. Maciej Lepiato
13. Daniel Pek
14. Piotr Grudzień
15. Maciej Sochal
16. Katarzyna Piekart
17. Rafał Czuper
18. Karolina Pęk
19. Barbara Niewiedział
20. Natalia Partyka
21. Anna Harkowska
22. Rafał Wilk
23. Marzena Zięba
24. Lucyna Kornobys
25. Kamila Kubas
26. Jakub Tokarz
27. Karolina Kucharczyk
28. Rafał Wilk (2)
29. Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa
30. Milena Olszewska
31. Barbara Niewiedział (2)
32. Alicja Fiodorow (2)
33. Lech Stoltman
34. Jacek Gaworski, Michał Nalewajek (2), Dariusz Pender (2)
35. Anna Harkowska (2)
36. Janusz Rokicki
37. Katarzyna Marszal, Natalia Partyka (2), Karolina Pęk (2)
38. Iwona Podkościelna, Aleksandra Tecław
39. Patryk Chojnowski (2), Piotr Grudzień (2), Marcin Skrzynecki

 

Już niedługo przypomnienie startów naszych w poszczególnych dyscyplinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też oglądałem i mogę to potwierdzić. Była formułka o zakończeniu igrzysk, rozpoczął się koncert, po kilku minutach nie wiedzieć czemu prowadzący się pożegnali, krótki blok reklamowy i pojawiło się studio. Się nie popisali no. Powtórka Jakiej to melodii ważniejsza...

 

A co do samej paraolimpiady - pełnosprawni, powinniście się uczyć od niepełnosprawnych, jak zdobywać medale. Wielki sukces, naprawdę, sporo medali, lepiej niż w Londynie... Brawo! Za cztery lata, liczę na jeszcze więcej medali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądały starty w poszczególnych dyscyplinach zgodnie z kolejnością alfabetyczną (starty drużynowe będą traktowane jako jeden zespół):

KAJAKARSTWO

* Kamila Kubas /KL1 - K/: eliminacje - czas: 1:01,387; miejsce: 2; finał - czas: 1:00,232; miejsce: 3 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski)

* Mateusz Surwiło /KL3 - M/: eliminacje - czas: 50,339 sekundy; miejsce: 5; półfinał [repasaż] - czas: 45,189 sekundy; miejsce: 5; ogólnie - miejsce: 9

* Jakub Tokarz /KL1 - M/: eliminajce - czas: 55,469 sekundy; miejsce: 3; półfinał [repasaż] - czas: 54,241 sekundy; miejsce: 1; finał - czas: 51,084 sekundy; miejsce: 1 (zdobył złoty medal paraolimpijski)

KOLARSTWO

* Anna Duzikowska (Natalia Mortyko - pilot) /szosowe: jazda indywidualna na czas [JIC] - kategoria B; wyścig ze startu wspólnego [WSW] - kategoria B; torowe: wyścig indywidualny na dochodzenie [WID] - kategoria B; próba czasowa na 1000 metrów [PC] - kategoria B - K/: JIC - czas: 43:28,31, miejsce: 14; WSW - czas: 2:12:14, miejsce: 13; WID - eliminacje - czas: 3:48,026, miejsce: 12; PC 1000m - eliminacje - czas: 1:14,889, miejsce: 11

* Anna Harkowska /szosowe: JIC - kategoria C5; WSW - kategoria C4/5; torowe: WID - kategoria C5; PC na 500 metrów - kategoria C4/5 - K/: JIC - czas: 28:52,79, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski); WSW - czas: 2:19:11, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski); WID - eliminacje - czas: 3:53,745, miejsce 4; finał - czas: 3:54,701, miejsce: 4; PC 500m - eliminacje - czas: 41,094 sekundy, miejsce: 13

* Renata Kałuża /szosowe: JIC - kategoria H1/2/3; WSW - kategoria H1/2/3 - K/: JIC - czas: 34:33,96, miejsce: 4; WSW - czas: 1:16:01, miejsce: 5

* Iwona Podkościelna (Aleksandra Tecław - pilot) /szosowe: JIC - kategoria B; WSW - kategoria B; torowe: WID - kategoria B; PC na 1000 metrów - kategoria B - K/: JIC - czas: 39:54,45, miejsce: 5; WSW - czas: 1:58:02, miejsce: 1 (zdobyła złoty medal paraolimpijski); WID - eliminacje - czas: 3:41,944, miejsce: 4; PC 1000 m - eliminacje - czas: 1:13,411, miejsce: 4

* Marcin Polak (Michał Ładosz - pilot) /szosowe: JIC - kategoria B; WSW - kategoria B; torowe: WID - kategoria B - M/: JIC - czas: 36:50,06, miejsce: 11; WSW - nie ukończyli; WID - eliminacje - czas: 4:27,997, miejsce: 11

* Arkadiusz Skrzypiński /szosowe: JIC - kategoria H4; WSW - kategoria H4 - M/: JIC - czas: 30:12,01, miejsce: 8; WSW - czas: 1:35:04, miejsce: 10

* Przemysław Wegner (Artur Korc - pilot) /szosowe: JIC - kategoria B; WSW - kategoria B; torowe: WID - kategoria B - M/: JIC - czas: 36:18,39, miejsce: 5; WSW - czas: 2:31:46, miejsce: 7; WID - eliminacje - czas: 4:26,972, miejsce: 10

* Rafał Wilk /szosowe: JIC - kategoria H4; WSW - kategoria H4 - M/: JIC - czas: 27:39,31, miejsce: 1 (zdobył złoty medal paraolimpijski); WSW - czas: 1:28:51, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

LEKKOATLETYKA

* Tomasz Blatkiewicz /rzut dyskiem; pchnięcie kulą - kategoria F37 - M/: rzut dyskiem - wynik: 44,26 metrów, miejsce: 8; pchnięcie kulą - wynik: 12,61 metrów, miejsce: 6

* Krzysztof Ciuksza /400 metrów; 800 metrów - kategoria T36 - M/: 400m - czas: 55,97 sekundy, miejsce: 4; 800m - czas: 2:16,90, miejsce: 6

* Michał Derus /100 metrów; skok w dal - kategorie T45/46/47 - M/: 100m - eliminacje - czas: 10,79 sekundy, miejsce: 3; finał - czas: 10,79 sekundy, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski); skok w dal - wynik: 6,56 metrów, miejsce: 6

* Ewa Durska /pchnięcie kulą - kategoria F20 - K/: wynik: 13,94 metrów [rekord świata], miejsce: 1 (zdobyła złoty medal paraolimpijski)

* Alicja Fiodorow /100 metrów; 200 metrów - kategorie T45/46/47 - K/: 100m - eliminacje - czas: 12,43 sekundy, miejsce: 3; finał - czas: 12,46 sekundy, miejsce 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski); 200m - eliminacje - czas: 25,85 sekundy, miejsce: 2; finał - czas: 25,61 sekundy, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski)

* Adrian Imianowski /rzut dyskiem - kategorie F51/52 - M/: wynik: 16,33 metrów, miejsce: 5

* Robert Jachimowicz /rzut dyskiem - kategorie F51/52 - M/: wynik: 19,10 metrów, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Rafał Korc /1500 metrów - kategoria T20 - M/: czas: 3:56,54, miejsce: 4

* Lucyna Kornobys /pchnięcie kulą; rzut oszczepem - kategoria F34 - K/: pchnięcie kulą - wynik: 8,00 metrów, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski); rzut oszczepem - wynik: 17,88 metrów, miejsce: 4

* Aleksander Kossakowski (Sylwester Lepiarz - przewodnik) /1500 metrów - kategoria T11 - M/: eliminacje - dyskwalifikacja

* Karol Kozuń /pchnięcie kulą - kategorie F54/55 - M/: wynik: 11,33 metrów, miejsce: 4

* Karolina Kucharczyk /skok w dal - kategoria T20 - K/: wynik: 5,55 metrów, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijskie)

* Maciej Lepiato /skok wzwyż - kategoria T44; skok w dal - kategorie T43/44 - M/: skok wzwyż - wynik: 2,19 metrów [rekord świata], miejsce: 1; skok w dal - wynik: 6,05 metrów, miejsce: 11

* Mirosław Madzia /rzut dyskiem - kategoria F11 - M/: wynik: 32,50 metrów, miejsce: 7

* Łukasz Mamczarz /skok wzwyż - kategoria T42 - M/: wynik: 1,77 metrów, miejsce: 4

* Joanna Mazur (Michał Stawicki - przewodnik) /200 metrów; 400 metrów - kategoria T11 - K/: 200m - eliminacje - czas: 26,62 sekundy, miejsce: 10; półfinał - czas: 26,87 sekundy, miejsce: 11; 400m - eliminacje - czas: 59,05 sekundy, miejsce: 7

* Arleta Meloch /400 metrów; 1500 metrów - kategoria T20 - K/: 400m - eliminacje - czas: 1:01,32, miejsce: 10; 1500m - czas: 4:33,19, miejsce: 4

* Mateusz Michalski /100 metrów - kategoria T13 - M/: eliminacje - czas: 11,09 sekundy, miejsce: 5; finał - czas: 11,01 sekundy, miejsce: 5

* Barbara Niewiedział /400 metrów; 1500 metrów - kategoria T20 - K/: 400m - eliminacje - czas: 59,20 sekundy, miejsce: 4; finał - czas: 58,51 sekundy, miejsce: 3 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski); 1500m - czas: 4:24,37, miejsce: 1 (zdobyła złoty medal paraolimpijski)

* Daniel Pek /400 metrów; 1500 metrów - kategoria T20 - M/: 400m - eliminacje - czas: 52,43 sekundy, miejsce: 10; 1500m - czas: 3:56,17, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Katarzyna Piekart /100 metrów; skok w dal - kategorie T45/46/47; rzut oszczepem - kategorie F45/46 - K/: 100m - eliminacje - czas: 13,36 sekundy, miejsce: 9; skok w dal - wynik: 5,05 metrów, miejsce: 8; rzut oszczepem - wynik: 41,07 metrów, miejsce: 3 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski)

* Paweł Piotrowski /pchnięcie kulą - kategoria F36 - M/: wynik: 13,34 metrów, miejsce: 5

* Janusz Rokicki /pchnięcie kulą - kategoria F56/57 - M/: wynik: 14,26 metrów, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Mariusz Sobczak /skok w dal - kategoria T36 - M/: wynik: 5,15 metrów, miejsce: 6

* Maciej Sochal /rzut maczugą - kategorie F31/32; pchnięcie kulą - kategoria F32 - M/: rzut maczugą - wynik: 33,91 metrów, miejsce: 1 (zdobył złoty medal paraolimpijski); pchnięcie kulą - wynik: 8,60 metrów, miejsce: 4

* Sabina Stenka /400 metrów; 1500 metrów - kategoria T20 - K/: 400m - eliminacje - czas: 59,63 sekundy, miejsce: 5; finał - 59,27 sekudny, miejsce: 5; 1500m - nie wystartowała

* Lech Stoltman /pchnięcie kulą - kategorie F54/55 - M/: wynik: 11,39 metrów, miejsce: 3 (zdobył brązowy medal paraolimpijski)

* Renata Śliwińska /rzut dyskiem - kategorie F40/41; pchnięcie kulą - kategoria F40 - K/: rzut dyskiem - wynik: 23,34 metrów, miejsce: 6; pchnięcie kulą - wynik: 6,64 metrów, miejsce: 6

* Anna Trener-Wierciak /100 metrów; skok w dal - kategoria T38 - K/: 100m - eliminacje - czas: 13,70 sekundy, miejsce: 9; skok w dal - wynik: 4,53 metrów, miejsce: 3 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski)

* Bartosz Tyszkowski /rzut oszczepem - kategorie F40/41; pchnięcie kulą - kategoria F41 - M/: rzut oszczepem - wynik: 35,93 metrów, miejsce: 8; pchnięcie kulą - wynik: 13,56 metrów, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Łukasz Wietecki /1500 metrów; 5000 metrów - kategorie T12/13 - M/: 1500m - czas: 3:54,20, miejsce: 5; 5000m - czas: 15:36,04, miejsce: 4

ŁUCZNICTWO

* Adam Dudka /łuk bloczkowy - indywidualnie - kategoria Open - M/: eliminacje - punkty: 655, miejsce: 23; 1/16 finału - rywal: Jere Forsberg [Finlandia], przegrana wynikiem 136:141

* Milena Olszewska /łuk klasyczny - indywidualnie - kategoria Open - K; drużynowy, poniżej/: eliminacje - punkty: 619, miejsce: 4; 1/16 finału - rywalka: Pudża Pudża {Pooja Pooja} [indie], wygrana wynikiem 6:2; 1/8 finału - rywalka: Wasana Khuthawisap [Tajlandia], wygrana wynikiem 6:0; ćwierćfinał - rywalka: Ieva Melle [Łotwa], wygrana wynikiem 6:0, półfinał - rywalka: Wu Chunyan [Chiny], przegrana wynikiem 1-7; mecz o brązowy medal - rywalka: Lee Hwa-sook [Korea Południowa], wygrana wynikiem 6:5

* Piotr Sawicki /łuk klasyczny - indywidualnie - kategoria Open - M; drużynowy, poniżej/: eliminacje - punkty: 621, miejsce: 8; 1/16 finału - rywal: Hasihin Sanawi [Malezja], wygrana wynikiem 6:0; 1/8 finału - rywal: Anchbajar Amarbajasgałan [Mongolia], wygrana wynikiem 6:2; ćwierćfinał - rywal: Ebrahim Randżbarkiwadż [iran], przegrana wynikiem 3:7

* drużynowy, łuk klasyczny - Kategoria Open Mix: eliminacje - punkty: 1240, miejsce: 3; 1/8 finału - rywal: Irak, wygrana wynikiem 6:2; ćwierćfinał - rywal: Mongolia, przegrana wynikiem 4:5

PARAUJEŻDŻENIE (JEŹDZIECTWO)

* Karolina Karwowska na koniu Emol /stopień III/: wynik - 61,683 punktów, miejsce: 16

PŁYWANIE

* Patryk Biskup /100 metrów stylem dowolnym [sd]; 400 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem grzbietowym [sg] - kategoria S9; 200 metrów stylem zmiennym [sz] - kategoria SM9 - M/: 100m sd - eliminacje - czas: 1:10,78, miejsce: 19; 400m sd - eliminacje - czas: 4:35,68, miejsce: 11; 100m sg - czas: 1:05,00, miejsce: 1; finał - czas: 1:05,10, miejsce: 5; 200m sz - eliminacje - czas: 2:28,59, miejsce: 12

* Jacek Czech /200 metrów stylem dowolnym; 50 metrów stylem grzbietowym; 100 metrów stylem grzbietowym - kategoria S2 - M/: 200m sd - nie wystartował; 50m sg - eliminacje - czas: 1:02,28, miejsce: 6; finał - czas: 1:01,91, miejsce: 6; 100m sg - eliminacje - czas: 2:24,83, miejsce: 8; finał - czas: 2:17,08, miejsce: 7

* Karolina Hamer /50 metrów stylem dowolnym; 50 metrów stylem grzbietowym - kategoria S4; 150 metrów stylem zmiennym - kategoria SM4 - K/: 50m sd - eliminacje - czas: 57,13 sekundy, miejsce: 13; 50m sg - czas: 1:03,11, miejsce: 9; 150m sz - eliminacje - czas: 3:21,26, miejsce: 7; finał - dyskwalifikacja, miejsce: 8

* Oliwia Jabłońska /50 metrów stylem dowolnym; 400 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem motylkowym [sm] - kategoria S10/: 50m sd - eliminacje - czas: 29,41 sekundy, miejsce: 11; 400m sd - eliminacje - czas: 4:47,30, miejsce: 6; finał - czas: 4:35,52, miejsce: 4; 100m sm - eliminacje - czas: 1:11,22, miejsce: 5; finał - czas: 1:08,77, miejsce: 3 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski)

* Wojciech Makowski /50 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem grzbietowym - kategoria S11 - M/: 50m sd - eliminacje - czas: 27,93 sekundy, miejsce: 12; 100m sd - eliminacje - czas: 1:01,53, miejsce: 6; finał - czas: 1:01,74, miejsce: 7; 100m sg - eliminacje - czas: 1:09,40, miejsce: 1; finał - czas: 1:08,28, miejsce: 2 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Joanna Mendak /50 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem motylkowym - kategoria S13 - K/: 50m sd - eliminacje - czas: 28,64 sekundy, miejsce: 5; finał - czas: 28,35 sekundy, miejsce: 5; 100m sd - eliminacje - czas: 1:03,73, miejsce: 11; 100m sm - eliminacje - czas: 1:08,06, miejsce: 6; finał - czas: 1:08,37, miejsce: 7

* Kamil Rzetelski /50 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem dowolnym; 100 metrów stylem motylkowym - kategoria S13; 100 metrów stylem klasycznym [sk] - kategoria SB13 - M/: 50m sd - eliminacje - czas: 26,09 sekundy, miejsce: 14; 100m sd - eliminacje - czas: 58,20 sekundy, miejsce: 20; 100m sm - eliminacje - czas: 1:02,73, miejsce: 15; 100m sk - czas: 1:14,62, miejsce: 10

* Paulina Woźniak /100 metrów stylem motylkowym - kategoria S9; 100 metrów stylem klasycznym - kategoria SB8; 200 metrów stylem zmiennym - kategoria SM9 - K/: 100m sm - eliminacje - czas: 1:17,27, miejsce: 17; 100m sk - eliminacje - czas: 1:25,21, miejsce: 3; finał - czas: 1:25,04, miejsce: 4; 200m sz - eliminacje - czas: 2:42,72, miejsce: 12

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

* Małgorzata Hałas-Koralewska /do 61 kg - K/: wynik - 100 kg, miejsce: 4

* Justyna Kozdryk /do 45 kg - K/: wynik - 95 kg, miejsce: 4

* Grzegorz Lanzer /do 65 kg - M/: wynik - 170 kg, miejsce: 8

* Mariusz Tomczyk /do 59 kg - M/: nie ukończył

* Marek Trykacz /do 72 kg - M/: wynik - 173 kg, miejsce: 4

* Marzena Zięba /powyżej 86 kg - K/: wynik 134 kg, miejsce: 2 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski)

STRZELECTWO

* Filip Rodzik /pistolet pneumatyczny 10 metrów [pp10m]; pistolet 25 metrów [p25m]; pistolet 50 metrów [p50m] - kategoria SH1 - M/: pp10m - eliminacje - punkty: 534, miejsce: 31; p25m - eliminacje - punkty: 548, miejsce: 21; p50m - eliminacje - punkty: 458, miejsce: 34

* Szymon Sowiński /pistolet pneumatyczny 10 metrów [pp10m]; pistolet 25 metrów [p25m]; pistolet 50 metrów [p50m] - kategoria SH1 - M/: pp10m - eliminacje - punkty: 561, miejsce: 6; finał - punkty: 153,4, miejsce: 4; p25m - eliminacje - punkty: 557, miejsce: 16; p50m - eliminacje - punkty: 525, miejsce: 10

SZERMIERKA NA WÓZKACH

* Renata Burdon /szpada drużynowo, poniżej; szpada indywidualnie - kategoria A - K/: szpada indywidualnie - eliminacje - 1. Gemma Collis [Wielka Brytania], przegrana wynikiem 2:5; 2. Aliona Hałkina [białoruś], przegrana wynikiem 1:5; 3. Zsuzsanna Krajnyak [Węgry], przegrana wynikiem 1:5; 4. Lauryn Deluca [stany Zjednoczone], przegrana wynikiem 4:5; 5. Zou Xufeng [Chiny], przegrana wynikiem 1:5; miejsce: 5 (9:25)

* Adrian Castro /szabla indywidualnie - kategoria B - M/: eliminacje - 1. Balwinder Cheema [Niemcy], wygrana wynikiem 5:1; 2. Panajotis Triantafylu [Grecja], przegrana wynikiem 3:5; 3. Feng Yanke [Chiny], wygrana wynikiem 5:1; 4. Pierre Mainville [Kanada], wygrana wynikiem 5:1; miejsce: 2 (18:8); ćwierćfinał - Feng Yanke [Chiny], wygrana wynikiem 15:11; półfinał - Anton Dacko [ukraina], przegrana wynikiem 8:15; mecz o brązowy medal - Grzegorz Pluta /oznaczyć pogrubieniem/, wygrana wynikiem 15:8 (zdobył brązowy medal)

* Marta Fidrych /szpada drużynowo, poniżej; szpada indywidualnie - kategoria A - K/: szpada indywidualnie - eliminacje - 1. Bian Jing [Chiny], wygrana wynikiem 5:3; 2. Jewhenija Breus [ukraina], wygrana wynikiem 5:2; 3. Yu Chui Yee [Hongkong], wygrana wynikiem 5:0; 4. Polina Rozkova [Łotwa], wygrana wynikiem 5:2; 5. Amarilla Veres [Węgry], przegrana wynikiem 2:5; miejsce: 2 (22:12) [awans]; ćwiercfinał - Bian Jing [Chiny], przegrana wynikiem 12:15

* Jacek Gaworski /floret drużynowo, poniżej; floret indywidualnie - kategoria B - M/: floret indywidualnie - eliminacje - 1. Vanderson Luis Chaves [brazylia], wygrana wynikiem 5:2; 2. Hu Daoliang [Chiny], wygrana wynikiem 5:4; 3. Jovane Guissone [brazylia], wygrana wynikiem 5:0; 4. Marco Cima [Włochy], wygrana wynikiem 5:3; miejsce: 1 (20:7) [awans]; ćwierćfinał - Maxime Valet [Francja], przegrana wynikiem 6:15

* Marta Makowska /szpada drużynowo, poniżej; szpada indywidualnie; floret indywidualnie - kategoria B - K/: szpada indywidualnie - eliminacje - 1. Yao Fang [Chiny], przegrana wynikiem 3:5; 2. Tetiana Pozniak [ukraina], wygrana wynikiem 5:2; 3. Simone Briese-Baetke [Niemcy], przegrana wynikiem 4:5; 4. Kaliopi Lufaki [Grecja], wygrana wynikiem 5:0; 5. Cecile Demaude [Francja], wygrana wynikiem 5:2; miejsce: 3 (22:14) [awans]; ćwierćfinał - Saysunee Jana [Tajlandia], przegrana wynikiem 5:15; floret indywidualnie - eliminacje - 1. Cecile Demaude [Francja], wygrana wynikiem 5:3; 2. Chan Yui Chong [Hongkong], przegrana wynikiem 0:5; 3. Zhou Jingjing [Chiny], przegrana wynikiem 1:5; 4. Gyongyi Dani [Węgry], wygrana wynikiem 5:2; 5. Tetiana Pozniak [ukraina], przegrana wynikiem 3:5; miejsce: 4 (14:20) [awans]; ćwierćfinał - Beatrice Vio [Włochy], przegrana wynikiem 6:15

* Michał Nalewajek /szpada drużynowo, poniżej; floret drużynowo, poniżej; floret indywidualnie - kategoria A - M/: floret indywidualnie - eliminacje - 1. Piers Gilliver [Wielka Brytania], wygrana wynikiem 5:2; 2. Cheong Meng Chai [Hongkong], wygrana wynikiem 5:0; 3. Matteo Betti [Włochy], wygrana wynikiem 5:2; 4. Richard Osvath [Węgry], przegrana wynikiem 2:5; 5. Ye Ruyi [Chiny], przegrana wynikiem 1:5; miejsce: 3 (17:14) [awans]; ćwierćfinał - Richard Osvath [Węgry], przegrana wynikiem 8:15

* Dariusz Pender /szpada drużynowo, poniżej; floret drużynowo, poniżej; szpada indywidualnie; floret indywidualnie - kategoria A - M/: szpada indywidualnie - eliminacje - 1. Sandro Colaco [brazylia], wygrana wynikiem 5:0; 2. Tian Jianquan [Chiny], przegrana wynikiem 4:5; 3. Piers Gilliver [Wielka Brytania], przegrana wynikiem 4:5; 4. Robert Citerne [Francja], przegrana wynikiem 2:5; 5. Gyula Mato [Węgry], przegrana wynikiem 3:5; miejsce: 4 (18:20) [awans]; ćwierćfinał - Sun Gang [Chiny], przegrana wynikiem 10:15; floret indywidualnie - eliminacje - Martin Kawalienia [białoruś], wygrana wynikiem 5:1; 2. Emanuele Lambertini [Włochy], wygrana wynikiem 5:2; 3. Damien Tokatlian [Francja], wygrana wynikiem 5:3; 4. Sun Gang [Chiny], przegrana wynikiem 3:5; 5. Chan Wing Kin [Hongkong], wygrana wynikiem 5:0; miejsce: 2 (23:11) [awans]; ćwierćfinał - Matteo Betti [Włochy], wygrana wynikiem 15:14; półfinał - Ye Ruyi [Chiny], przegrana wynikiem 2:15; mecz o brązowy medal - Sun Gang [Chiny], przegrana wynikiem 11:15

* Grzegorz Pluta /szabla indywidualnie - kategoria B - M/ eliminacje - 1. Anton Dacko [ukraina] - wygrana wynikiem 5:4; 3. Marc-Andre Cratere [Francja], przegrana wynikiem 4:5; 3. Joey Brinson [stany Zjednoczone], wygrana wynikiem 5:2; 4. Alessio Sarri [Włochy], przegrana wynikiem 1:5; miejsce: 3 (15:16); ćwierćfinał - Alessio Sarri [Włochy], wygrana wynikiem 15:13; półfinał - Panajotis Triantafylu [Grecja], przegrana wynikiem 14:15; mecz o brązowy medal - Adrian Castro /oznaczyć pogrubieniem/, przegrana wynikiem 8:15

* Kamil Rząsa /szpada drużynowo, poniżej; szpada indywidualnie - kategoria B - M/: szpada indywidualnie - eliminacje - 1. Amar Ali [irak], przegrana wynikiem 1:4; 2. Rodrigo Massarutt [brazylia], wygrana wynikiem 5:2; 3. Marc-Andre Cratere [Francja], wygrana wynikiem 3:2; 4. Jovane Guissone [brazylia], wygrana wynikiem 5:3; miejsce: 3 (12:11) [awans]; ćwierćfinał - Yannick Ifebe [Francja], przegrana wynikiem 12:15

* floret drużynowy M: eliminacje - 1. Włochy, wygrana wynikiem 45:42; 2. Hongkong, wygrana wynikiem 45:35; miejsce: 1 (90:77); półfinał - Francja, wygrana wynikiem 45:37; finał - Chiny, przegrana wynikiem 27:45 (zdobyli srebrne medale paraolimpijskie)

* szpada drużynowa M: eliminacje - 1. Chiny, przegrana wynikiem 38:45; 2. Włochy, wygrana wynikiem 45:27; miejsce: 2 (83:72); półfinał - Francja, przegrana wynikiem 28:45; mecz o brązowy medal - Grecja, wygrana wynikiem 45:29 (zdobyli brązowe medale paraolimpijskie)

* szpada drużynowa K: eliminacje - 1. Hongkong, przegrana wynikiem 27:45; 2. Brazylia, wygrana wynikiem 45:25 (72:70); miejsce: 2; półfinał - Chiny, przegrana wynikiem 39:45; mecz o brązowy medal - Węgry, przegrana wynikiem 44:45

TENIS NA WÓZKACH

* Kamil Fabisiak /single; debel, poniżej - M/: 1/32 finału - wygrana z Brazylijczykiem Mauricio Pomme wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:1; drugi set - 6:2); 1/16 finału - przegrana z Japończykiem Takashim Sanadą wynikiem 0:2 (pierwszy set - 0:6; drugi set - 1:6)

* Tadeusz Kruszelnicki /single; debel, poniżej - M/: 1/32 finału - wygrana z Argentyńczykiem Agustinem Ledesmą wynikiem 2:0 (pierwszy set - 6:2; drugi set - 6:2); 1/16 finału - przegrana z Holendrem Maikelem Scheffersem wynikiem 0:2 (pierwszy set - 2:6; drugi set - 0:6)

* debel M: 1/16 finału - wygrana z Australijczykami Adamem Kellermanem i Benem Weekesem wynikiem 2:1 (pierwszy set - 7:5; drugi set - 3:6; trzeci set - 6:3); 1/8 finału - przegrana z Japończykami Takuyą Mikim i Takashim Sanadą wynikiem 0:2 (pierwszy set - 2:6; drugi set - 2:6)

TENIS STOŁOWY

* Dorota Bucław /single - klasy 1-2 - K/: eliminacje - przegrana z Francuzką Isabelle Lafaye wynikiem 0:3, miejsce: 2 [awans]; ćwierćfinał - przegrana z Włoszką Giadą Rossi wynikiem 2:3

* Patryk Chojnowski /single - klasa 10; drużynowy - klasy 9-10, poniżej - M/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Hiszpanem Jorge Cardoną Marquezem wynikiem 3:0 i z Czechem Ivanem Karabcem wynikiem 3:1, miejsce: 1 [awans]; ćwiercfinał - wygrana z Francuzem Mateo Boheas wynikiem 3:1; półfinał - wygrana z Austriakiem Krisztianem Gardosem wynikiem 3:0; finał - przegrana z Chińczykiem Ge Yangiem wynikiem 2:3 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Rafał Czuper /single - klasa 2; drużynowy - klasa 3, poniżej - M/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Brazylijczykiem Iranildo Conceicao Espindolą i z Chińczykiem Gao Yanming wynikiem 3:0 (każdy z dwóch meczy), miejsce: 1 [awans]; ćwierćfinał - wygrana ze Słowackiem Martinem Ludrovskym wynikiem 3:0; półfinał - wygrana z Francuzem Stephane'em Molliens'em wynikiem 3:1; finał - przegrana z Francuezem Fabienem Lamirault wynikiem 1:3 (zdobył srebrny medal paraolimpijski)

* Piotr Grudzień /single - klasa 8; drużynowy - klasy 9-10, poniżej - M/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Chińczykiem Ye Chaoqunem wynikiem 3:2 i z Australijczykiem Barakiem Mizrachim wynikiem 3:0, miejsce: 1 [awans]; ćwierćfinał - wygrana ze Szwedem Linusem Karlssonem wynikiem 3:2; półfinał - przegrana z Chińczykiem Zhao Shuai wynikiem 2:3; mecz o brązowy medal - wygrana z Chińczykiem Ye Chaoqunem wynikiem 3:2 (zdobył brązowy medal paraolimpijski)

* Rafał Lis /single - klasa 4; drużynowy - klasy 4-5, poniżej - M/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Południowokoreańczykiem Choiem Ilsangiem wynikiem 3:2 i z Turkiem Suleymanem Vuralem wynikiem 3:0, miejsce: 1 [awans]; ćwierćfinał - przegrana z Turkiem Nesimem Turanem wynikiem 2:3

* Katarzyna Marszal /single - klasa 6; drużynowy - klasy 6-10, poniżej - K/: single - eliminacje - przegrane odpowiednio z Ukrainką Maryną Łytowczenko wynikiem 0:3 i z Niemką Steffi Grebe wynikiem 1:3, miejsce: 3

* Maciej Nalepka /single - klasa 3; drużynowy - klasa 3, poniżej - M/: single - eliminacje - przegrane odpowiednio z Franuczem Florianem Merrienem i z Hiszpanem Miguelem Rodriguezem Martinezem wynikiem 0:3 (każdy z dwóch meczy), miejsce: 3

* Dorota Nowacka /single - klasy 11 - K/: eliminacje - przegrane odpowiednio z Ukrainką Natalią Kosminą wynikiem 0:3 i z reprezentantką Hongkongu Wong Ka Man wynikiem 2:3, miejsce: 3

* Natalia Partyka /single - klasa 10; drużynowy - klasy 6-10, poniżej - K/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Dunką Sophie Walloe, Australijką Melissą Tapper i Turczynką Umran Ertis wynikiem 3:0 (wszystkie z trzech meczy), miejsce: 1 [awans]; półfinał - wygrana z Brazylijką Bruną Costą Alexandre wynikiem 3:2; finał - wygrana z Chinką Yang Qian wynikiem 3:0 (zdobyła złoty medal paraolimpijski)

* Karolina Pęk /single - klasa 9; drużynowy - klasy 6-10, poniżej - K/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio z Niemką Leną Kramm wynikiem 3:0, Chinką Xiong Guiyan wynikiem 3:2 i z Brazylijką Danielle Rauen wynikiem 3:1, miejsce: 1 [awans]; półfinał - przegrana z Chinką Liu Meng wynikiem 2:3; mecz o brązowy medal - wygrana z Brazylijką Danielle Rauen wynikiem 3:2 (zdobyła brązowy medal paraolimpijski)

* Krystyna Siemieniecka /single - klasy 11 - K/ eliminacje - wygrane odpowiednio z Japonką Maki Ito wynikiem 3:0 i z reprzentantką Hongkongu Ng Mui Wui wynikiem 3:2, miejsce: 1 [awans]; półfinał - wygrana z reprezentantką Hongkongu Wong Ka Man wynikiem 3:1; finał - przegrana z Ukrainką Natalią Kosminą wynikiem 0:3 (zdobyła srebrny medal paraolimpijski)

* Marcin Skrzynecki /single - klasa 8; drużynowy - klasy 9-10, poniżej - M/: single - eliminacje - wygrane odpowiednio ze Szwedem Emilem Anderssonem wynikiem 3:2 i Brytyjczykiem Rossem Wilsonem wynikiem 3:1, miejsce: 1 [awans]; 1/8 finału - przegrana z Węgrem Andrasem Csonką wynikiem 2:3

* Krzysztof Żyłka /single - klasa 4; drużynowy - klasy 4-5, poniżej - M/: single - eliminacje - przegrane odpowiednio z Południowokoreańczykiem Kimem Young-gunem wynikiem 0:3, w którym oddał walkowerem oraz ze Słowakiem Peterem Mihalikiem wynikiem 2:3, miejsce: 3

* drużynowy, klasy 6-10 K: ćwierćfinał - wygrana z Francją wynikiem 2:1; półfinał - wygrana z Brazylią wynikiem 2:0; finał - wygrana z Chinami wynikiem 2:1 (zdobyły złote medale paraolimpijskie)

* drużynowy, klasa 3 M: ćwierćfinał - przegrana z Tajlandią wynikiem 1:2

* drużynowy, klasy 4-5 M: 1/8 finału - przegrana z Nigerią wynikiem 1:2

* drużynowy, klasy 9-10 M: ćwierćfinał - wygrana z Holandią wynikiem 2:1; półfinał - przegrana z Hiszpanią wynikiem 1:2; mecz o brązowy medal - wygrana z Francją wynikiem 2:0 (zdobyli brązowe medale paraolimpijskie)

WIOŚLARSTWO

* Michał Gadowski, Jolanta Majka /dwójka podwójna - kategoria TA/: eliminacje - czas: 4:08,02, miejsce: 4; repasaż - czas: 4:07,25, miejsce: 2; finał - czas: 4:06,26, miejsce: 6

ŻEGLARSTWO

* Piotr Cichocki, Monika Gibes /SKUD18/: zdobyte punkty: 37 (łącznie: 49), miejsce: 4

 

---

 

Klasyfikację medalową wygrali Chińczycy z dorobkiem 239 medali, w tym: 107 złotych, 81 srebrnych i 51 brązowych. Co do postów, o których napisali @Kirk i @maciejolek, pominięcie przez TVP zgaszenia znicza paraolimpijskiego to jest po prostu skandal do potęgi n-tej, j :censored: ne reklamy są ważniejsze niż zgaszenie znicza. To było na tyle z tych Igrzysk w Rio, a zatem do zobaczenia w lutym i marcu 2018 roku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Pyeongchang. Jeśli macie podzielić się wrażeniami i opiniami z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio to bardzo proszę, a jeżeli nie to można odpiąć ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wynik sportowy, to brawo, brawo, i jeszcze raz brawo dla Polski, 39 krążków, o wiele lepiej niż olimpijczycy pełnosprawni.

 

Chciałbym tutaj poruszyć kwestię mediów. Co prawda wreszcie były transmisje w TVP, ale nie było ich zbyt dużo. Poza tym nie zauważyłem za bardzo, aby np. Przegląd Sportowy poświęcał okładki na sukcesy w Paraolimpiadzie. Notki prasowe i owszem, pojawiały się, ale niestety skromniejsze niż w sierpniu. Tu wciąż jest sporo do poprawy w redakcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt nie wnosi opinii to poproszę administrację i odpięcie tego tematu w dziale "Sport", jak również o zamknięcie tego tematu, ponieważ Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie dobiegły już końca, chyba, że będą kolejne przypadki dopingu na tych Igrzyskach. Zatem jeszcze raz do zobaczenia na Zimowych Igrzyskach w Pjongczang w lutym 2018 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...